W 2018 roku Kreml będzie nadal wykorzystywał propagandę, media społecznościowe, fałszywe osoby, przemówienia mówców i inne środki oddziaływania, tym samym wzmacniając społeczne i polityczne napięcia na świecie – powiedział Dan Coats, dyrektor Wywiadu Narodowego USA.

Ponadto szef amerykańskiego wywiadu podkreślił, że rosyjskie służby specjalne przygotowują również serię prowokacji, które będą miały na celu dokonania podziału i powikłania relacji między państwami.

Jagiellonia.org

Wojna hybrydowa już trwa. Na celowniku rosyjskich służb specjalnych jest Ukraina, państwa bałtyckie i Polska.

W ciągu ostatniej dekady, a zwłaszcza od czasu wybuchu Rewolucji Godności na Ukrainie, Rosja dokłada wszelkich starań, aby powikłać relacje i sprowokować konfrontacyjny klimat w stosunkach polsko-ukraińskich. W tym celu, Moskwa po mistrzowsku manipuluje opinią publiczną obu państw za pomocą różnych interpretacji wobec trudnych okresów wspólnej historii.

Rosja boi się pojawienia sojuszu państw Międzymorza. To prawdziwa wojna hybrydowa, którą od końca 2013 roku Rosja rozpętała przeciwko kluczowym krajom pomostu bałtycko-czarnomorskiego.

Niestety, niektórzy nieodpowiedzialni politycy, po obu stronach granicy, wbrew polskiej i ukraińskiej racji stanu, regularnie dolewają oliwy do ognia, który celowo rozpala Moskwa. A to powoduje nieodwracalną szkodę dla bezpieczeństwa narodowego obu krajów.

Włodzimierz Iszczuk

Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”

Niestety, Europa nie rozumie, że stoi przed poważnym wyzwaniem, ponieważ jest uspokojona przez rosyjską propagandę i ukołysana iluzją własnego bezpieczeństwa. Nadmierna biurokracja, przerośnięty pragmatyzm i pacyfizm nie sprzyjają właściwej ocenie sytuacji. Europejczycy nie zdają sobie sprawy, że w Donbasie Putin walczy nie tylko przeciwko Ukrainie, lecz przeciwko całej Europie.

Wybitny polski sowietolog i działacz ruchu prometejskiego Włodzimierz Bączkowski dowodził, że Zachód nie potrafi skutecznie przeciwstawiać się Moskwie, bo błędnie uważa ją za podobne do siebie państwo europejskie.

Według Bączkowskiego Rosja jest powierzchownie powleczonym europejskością państwem azjatyckim, czerpiącym strategię wojenną od Czyngis-chana i Chińczyków. Tak więc źródłem siły Moskwy „nie jest normalny w warunkach europejskich czynnik siły militarnej, lecz głęboka akcja polityczna, nacechowana treścią dywersyjną, rozkładową i propagandową”. Dopiero gdy podbijane państwo było wystarczająco osłabione i niezdolne do obrony, następował „tryumfalny marsz hordy, która, mordując bezbronnych, robi wrażenie surowego, klasycznego typu wojska”.

W swoich pracach Bączkowski przytaczał książkę „Operacja warszawska” carskiego, a następnie sowieckiego dowódcy Borysa Szaposznikowa, który twierdził, że najważniejsze jest, by – zgodnie z rosyjską szkołą – wroga „spreparować”, tak żeby go można było „gołymi rękami wziąć” – „szapkami zakidat”.

ZOBACZ TAKŻE:

Ukryta wojna Putina przeciwko Europie

Europa na krawędzi katastrofy

Właśnie ta strategia jest kontynuowana przez Moskwę do dziś. Po upadku Związku Sowieckiego władze Rosji zachowały wierność carskiej i bolszewickiej tradycji prowadzenia wojny. Przez 25 lat spadkobiercy KGB w Rosji powoli, ale systematycznie przygotowywali się do odwetu. Moskwa nieustannie kontynuowała działalność wywrotową przeciwko Zachodowi. Zimna wojna tak naprawdę nigdy się nie skończyła…

Do realizacji rosyjskiej strategii geopolitycznej zaangażowano ogromne środki finansowe, materialne, instytucjonalne i ludzkie. Na Zachodzie pracuje rozbudowana sieć agentów wpływu, którzy w interesie Rosji (i za rosyjskie pieniądze) sieją nienawiść międzyetniczną, wywołują spory historyczne oraz terytorialne.

ZOBACZ TAKŻE:

Kremlowskie matrioszki. Rosyjski ślad w Polsce

Środowiska prorosyjskie w Polsce

Coraz mocniej szaleje kremlowska propaganda. W celu rozbicia jedności Zachodu liczne media, organizacje społeczne, partie polityczne i ośrodki analityczne szerzą rosyjską propagandę nienawiści, antyliberalizmu, antyamerykanizmu, antysemityzmu oraz neomarksizmu i nacjonalizmu. „Kremlowska armia trolli” atakuje polską sieć. Kukiełki Kremla do utraty tchu wybielają Putina i jego agresywną politykę. „Rosja nie zagraża. Rosja jest zagrożona. Jest nieustanna agresja NATO przeciwko Rosji” – z maniakalnym i bezczelnym uporem twierdzi Janusz Korwin-Mikke. Taką retorykę słyszymy na co dzień z ust polityków, politologów, ekspertów i dziennikarzy zjednoczonych wspólnym celem: rehabilitacją agresywnej polityki Kremla.

ZOBACZ TAKŻE:

Globalne imperium kłamstwa. Ile kosztuje rosyjska wojna informacyjna?

Technologia manipulacji i kłamstwa. Rosyjska wojna informacyjna – The Atlantic Council

Udział w globalnej gospodarce stworzył Rosji możliwość psucia Europy od wewnątrz. Korzystając z zachodniej otwartości, Gazprom przekupił całą grupę czołowych ekspertów, przedsiębiorców i polityków europejskich. Kreml dołożył wszelkich starań, żeby Europa stała się bezzębna, bierna i ospała. Ta strategia okazała się bardzo skuteczna.

ZOBACZ TAKŻE:

Wojna już trwa! Obiektem jest cała Europa

Na celowniku Kremla. Ukryta wojna Putina przeciwko Europie

Ukryta wojna przeciwko Zachodowi. Doktryna generała Gierasimowa

Kontrolowany chaos: jak Rosja zarządza swoją polityczną wojną w Europie (RAPORT)

Moskwa kupuje partie i polityków charakteryzujących się nadmiarem prowincjonalnej mentalności i brakiem strategicznego myślenia. Wielbiąc rosyjskiego złotego cielca, nie zdają sobie sprawy, że mogą się stać następną ofiarą krwawego imperium zła. Nie rozumieją, że są karmieni do uboju…

ZOBACZ TAKŻE:

Kontrolowany chaos: jak Rosja zarządza swoją polityczną wojną w Europie (RAPORT)

Ukryta wojna przeciwko Zachodowi. Doktryna generała Gierasimowa

Na celowniku Kremla

Pułapka Dmowskiego

Nowy pakt Ribbentrop-Mołotow?

Rosyjska dezinformacja w Europie Środkowo-Wschodniej

Kremlowskie matrioszki

Ilu Rosjan po 1945 r. udawało Polaków?

Nazwiska „p. o. Polaków” już jawne! Tysiące Sowietów w polskich mundurach

Za rozkręcanie polsko-ukraińskiej nienawiści są odpowiedzialne środowiska kresowe, neoendeckie i rosyjska agentura – dr Jerzy Targalski

Kto mówi głosem Polski w sprawie Ukrainy?

Fabryka trolli Putina w akcji. Porażające statystyki

Rosyjska wojna hybrydowa. Polska obiektem ataku!

Bałtycko-Czarnomorska Szachownica

Rosyjska dezinformacja i fake news w social media. Jak to działa i jak się bronić?

Technologia manipulacji i kłamstwa. Rosyjska wojna informacyjna – The Atlantic Council

Rosyjska „fabryka trolli”. Ukraiński Majdan obudził kremlowskich demonów kłamstwa

Ukryta wojna! Rosyjscy hakerzy codziennie atakują Polskę

Jak rozpoznać ruskiego trolla?

Wojciech Mucha: Arena wojny hybrydowej. Relacje polsko-ukraińskie „najcieńszym lodem”

Kongresmen Steve Russell: Putin naprawdę próbuje podminować całą Europę Wschodnią (WIDEO)

Rosja ingerowała w referendum w sprawie Brexitu

Ukryta wojna. Rosja jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego – brytyjski wywiad

Premier Wielkiej Brytanii: Rosja chce zasiać chaos, podkopać zachodnie instytucje i zagrozić światowemu porządkowi

MSZ Wielkiej Brytanii: Rosja destabilizuje Zachód poprzez inwazje, morderstwa i ataki cybernetyczne

Dziel i rządź. Rosyjska „fabryka trolli” jednocześnie organizowała akcje muzułmanów i przeciwników islamu w USA – senator

Moskwa aktywnie pracuje w celu pozyskania nowej agentury w Polsce

Marginałowie w Polsce i na Ukrainie chcą psuć relacje między krajami w interesie Federacji Rosyjskiej – Jan Piekło

Prowokacja na Marszu Niepodległości! Jarosław Kaczyński: „to był margines marginesu”

V kolumna Putina w Polsce. Opublikowano obszerny raport

Reset z Moskwą? Ukryta wojna dyplomacji. Rosja przygotowuje na Polskę pułapkę?

Program Polska-Rosja. Koń Trojański Kremla w NATO? Opinia dr Targalskiego

Prorosyjska geopolityka Dmowskiego jest „bombą zegarową” położoną pod polską niepodległość

Witold Jurasz: Rosyjskie trolle, идите Вы ребята…

Moskwa oskarża Polaków o faszyzm? Skandaliczna wypowiedź pierwszego zastępcy przewodniczącego Komisji Obrony i Bezpieczeństwa Rady Federacji

Rosja głównym zagrożeniem dla Europy – Pentagon