Kategoria: Międzymorze

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przyjęła rezolucję wspierającą Inicjatywę Trójmorza

Dokument ten „wyraża poparcie dla Inicjatywy Trójmorza w jej wysiłkach na rzecz zwiększenia niezależności energetycznej i połączeń infrastrukturalnych, a tym samym wzmacniania bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i Europy” i zawiera zobowiązanie rządu USA do przekazania miliarda dolarów …

czytaj więcej

„Przed Bitwą Warszawską” – pomnik upamiętniający międzynarodową współpracę podczas wojny 1920 roku

Józef Piłsudski, Pál Teleki, Szymon Petlura i Charles de Gaulle to postaci uwiecznione na pomniku „Przed Bitwą Warszawską” autorstwa profesora Karola Badyny. Monument upamiętnia wsparcie Polski przez Węgry, Francję i Ukrainę podczas wojny polsko-bolszewickiej.

czytaj więcej

Międzymorze. Polska, Litwa i Ukraina aktywizują współpracę obronną w ramach Trójkąta Lubelskiego

Szefowie resortów bezpieczeństwa narodowego Ukrainy, Litwy i Polski aktywizują współpracę w ramach powołanego w lipcu Trójkąta Lubelskiego – oznajmił we wtorek Ołeksij Daniłow, stojący na czele Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy – informuje portal wnp.pl powołując się na PAP.

czytaj więcej

Większość posłów Rady Najwyższej Ukrainy dołączyło się do grupy parlamentarnej pt. Intermarium (Międzymorze)

Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy z prezydenckiej frakcji „Sługa Ludu” Światosław Jurasz opublikował na Facebooku tekst programowy nowej ukraińskiej parlamentarnej grupy pt. Intermarium (Międzymorze), w której skład wchodzą 230 ukraińskich parlamentarzystów.

czytaj więcej

Kongres USA jednogłośnie przyjęł rezolucję poparcia dla Inicjatywy Trójmorza – Krzysztof Szczerski

Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Kongresu USA jednogłośnie przyjęła rezolucję poparcia dla inicjatywy Trójmorza – poinformował w piątek Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. „Ważne, ponadpartyjne poparcie Trójmorza w Kongresie USA! Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów przyjęła jednogłośnie rezolucję poparcia dla Inicjatywy”.

czytaj więcej

Czwórka Lubelska: Idea czy rzeczywistość?

24 września 2020 r. w Pałacu Prezydenckim w Wilnie odbyło się Forum Intelektualistów z Litwy, Polski, Ukrainy i Białorusi, zorganizowane w 20. rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia. Tematem obrad była idea powołania do życia Czwórki Lubelskiej, czyli pogłębionej współpracy czterech państw posiadających wspólną przeszłość historyczną w Pierwszej Rzeczypospolitej – pisze Mirosław Szumiło, doktor habilitowany nauk humanistycznych.

czytaj więcej

Rosja szykuje się do wojny przeciwko krajom regionu bałtycko-czarnomorskiego – były ambasador Ukrainy na Białorusi

Dyplomata twierdzi, że wojna jest nieunikniona. Podczas ostatnich wspólnych rosyjsko-białoruskich manewrów strony ćwiczyły uderzenie w kierunku tzw. Korytarza Suwalskiego, to 100-kilometrowy odcinek lądowy między Polską a Litwą, który mógłby połączyć terytorium Białorusi z rosyjskim obwodem kaliningradzkim.

czytaj więcej

Czwórka Lubelska. Intelektualiści wystąpili z inicjatywą powołania czterostronnego formatu współpracy regionalnej z udziałem społeczeństwa obywatelskiego Białorusi

Uczestnicy dyskusji, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Wilnie w ramach forum pt: “Czwórka Lubelska: Idea i rzeczywistość”, wezwali do wzmacniania więzi kulturowych i międzyludzkich, pozostawiając na razie „puste krzesło” dla przyszłego przywódcy Białorusi.

czytaj więcej

Trójkąt Lubelski. Polska, Litwa i Ukraina będą wspólnie przeciwdziałać zagrożeniom hybrydowym ze strony Rosji

Wczoraj, 17 września, odbyło się pierwsze spotkanie krajowych koordynatorów Trójkąta Lubelskiego. Łączą nas nie tylko wspólne wartości i interesy, ale także wspólna odpowiedzialność za przyszłość naszych krajów i regionu, w którym żyjemy i który od kilku lat znajduje się w centrum polityki światowej.

czytaj więcej

W świetle wydarzeń na Białorusi wsparcie dla Inicjatywy Trójmorza stało się jeszcze ważniejsze – Mike Pompeo

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył we wtorek, 15 września, że w świetle wydarzeń na Białorusi wsparcie dla Inicjatywy Trójmorza „stało się jeszcze ważniejsze”. Podkreślił też wysiłki Stanów Zjednoczonych, mające na celu połączenie krajów Europy Środkowej i Wschodniej „na osiach północ-południe”.

czytaj więcej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zaprosiło Białoruś na spotkanie Trójkąta Lubelskiego

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba przeprowadził rozmowę telefoniczną ze swoim białoruskim odpowiednikiem Uładzimirem Makiejem, podczas której opowiedział mu o Trójkącie Lubelskim i zaprosił go na spotkanie ministrów Ukrainy, Litwy i Polski – poinformowało w piątek 31 lipca biuro prasowe ukraińskiego MSZ.

czytaj więcej
Loading

Share via
Send this to a friend