Kategoria: Międzymorze

Prezes PiS: Stany Zjednoczone doceniają wagę Inicjatywy Trójmorza

„Jesteśmy na początku drogi, ale pierwsze kroki zostały już wykonane” – mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując wsparcie finansowe USA dla Inicjatywy Trójmorza. W połowie lutego sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował, że Stany Zjednoczone postanowiły wesprzeć finansowo Inicjatywę Trójmorza. Na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium Pompeo zadeklarował przekazanie miliarda dolarów na rzecz budowy infrastruktury energetycznej państw zrzeszonych w Inicjatywie.

czytaj więcej

Putin może przejąć Białoruś siłą, plany operacyjne są od dawna gotowe – rosyjski politolog

Przez pierwsze 15 lat Moskwa miała nadzieję, że Aleksander Grigorjewicz wejdzie do nas ze wszystkimi swoimi siedmioma obwodami. Otrzymał za to bardzo duże preferencje ekonomiczne. Ale nigdy poważnie nie myślał o zmianie stanowiska dyktatora tak dużego państwa europejskiego na stanowisko sekretarza komitetu obwodowego w Mińsku. Aż nadszedł rok 1999, w Moskwie panował zupełny chaos (przed impeachmentem Jelcynowi brakowało kilku głosów, premierzy zmieniali się co dwa miesiące).

czytaj więcej

Mike Pompeo: Zachód nie pozwoli Rosji odtworzyć imperium

„Zachodnie wartości” ostatecznie zatriumfują nad „imperialnymi” – oświadczył Pompeo. Zachód nie dopuści do urzeczywistnienia „imperialnych” ambicji krajów destabilizujących porządek światowy, powiedział szef Departamentu Stanu Mike Pompeo na konferencji bezpieczeństwa w Monachium. Dotyczy to w szczególności Rosji, która poprzez aneksję Krymu w 2014 r. zademonstrowała, że wciąż dąży do odrodzenia imperium, a także Chin i Iranu – podkreślił sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

czytaj więcej

Dr Jacek Bartosiak: Na pomoście bałtycko-czarnomorskim Siły Zbrojne RP mają być kalkulowane do zdolności oddziaływania bojowego na linii Dniepru i Dźwiny

Musimy wyraźnie powiedzieć partnerom zachodnim, w szczególności Niemcom i Francuzom, że pomost bałtycko-czarnomorski jest strefą „no go” dla nich bez Polski. Jest czerwona linia i nie ma żadnych pomysłów i wielkich biznesów nad naszymi głowami i w obszaru buforowym dawnej Rzeczypospolitej. I to trzeba egzekwować i sankcjonować zachowania, które powodują, że jest inaczej – podkreślił ekspert.

czytaj więcej

Rafał Dzięciołowski: Świadomość tego, czym było Powstanie Styczniowe na ziemiach ukraińskich, jest wciąż niedostateczna

Zygmunt Sierakowski pochodził z Wołynia, ukończył gimnazjum w Żytomierzu. Był przyjacielem Tarasa Szewczenki, o którym Szewczenko pisał: „Ukrainiec z Prawobrzeża”. W swoim Memoriale do władz carskich upominał się o równouprawnienie języka polskiego i języka rusińskiego, czyli ukraińskiego. Tak więc można powiedzieć, że żegnając generała Powstania Styczniowego, bohatera narodów polskiego i litewskiego, żegnaliśmy także bohatera Ukrainy.

czytaj więcej

Spotykamy się tutaj wszyscy: Polacy, Litwini, Białorusini, Łotysze, Ukraińcy – Andrzej Duda na pożegnaniu uczestników Powstania Styczniowego

W Wilnie Pary Prezydenckie Polski i Litwy wzięły udział w uroczystościach pogrzebowych uczestników i przywódców powstania styczniowego, których szczątki odnaleziono w ostatnich latach podczas prac archeologicznych na wileńskiej Górze Zamkowej. Podczas nabożeństwa – prowadzonego przez biskupów Litwy, Polski i Białorusi – głos zabrali również Prezydent Litwy Gitanas Nausėda oraz Wicepremier Białorusi Ihar Pietryszenko.

czytaj więcej

Zygmunt Sierakowski a Żytomierz

Przed Powstaniem Styczniowym Żytomierz był jednym z najważniejszych ośrodków polskiej konspiracji niepodległościowej. Miasto to pod względem patriotycznego buntu, było porównywalne z Warszawą. Z ruchem niepodległościowym w Żytomierzu związane są takie miejsca jak franciszkański kościół św. Jana z Dukli, który w okresie przedpowstańczym był ważnym ośrodkiem religijnym i patriotycznym. Na głównym placu miasta w 1861 r. znajdował się krzyż upamiętniający krwawe stłumienie pokojowej demonstracji w Warszawie przez wojska carskie.

czytaj więcej

Wystawa „Za naszą i waszą wolność! Sojusz polsko-ukraiński 1920 roku. Pamięć w stulecie zawarcia umowy warszawskiej” (ZOBACZ ONLINE!)

Otwarta w Warszawie wystawa upamiętnia jeden z ważniejszych sojuszy, jakie zawarła II Rzeczpospolita. Sojusz podpisany 21 kwietnia 1920 roku formalizował zawarte jeszcze w grudniu 1919 r. tajne porozumienie i umożliwił dalszą, wspólną walkę z bolszewikami. Polska uznała wówczas Ukraińską Republikę Ludową i Dyrektoriat jako rząd Ukrainy, a także zobowiązywała się do działań na rzecz jego uznania przez państwa europejskie.

czytaj więcej

Polska nie ma wyboru, musi budować Międzymorze, aby zachować niepodległość – dr Jacek Bartosiak

Musimy sobie zdać z tego sprawy, że my byliśmy imperium lądowym, nie bez przyczyny ono było do punktu ciążenia komunikacyjnego do linii Wisły i Warty, z jak ramiona rozprowadzające się na Wschód aż do zlewni Dniepru i Dźwiny. To był naturalny układ komunikacyjny z dominującą siłą gospodarczą Korony, która była w stanie chronić się przed Moskwą i przed napadami od Morza Czarnego. (…) I chodzi o to, że strefy buforowe na Wschodzie, mówiąc językiem geopolityki, to jest Białoruś i Ukraina…

czytaj więcej

Polsko-ukraińsko-amerykańska umowa o dostawach amerykańskiego gazu. Potężne wsparcie USA dla idei Międzymorza

Przy okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się rozmowy strony polskiej z prezydentem Ukrainy. Ważne podwójnie, bo mające przełamać patową sytuację w sferze polityki historycznej oraz zintensyfikować wspólne przedsięwzięcia gospodarcze. Tu flagowym projektem jest polsko-ukraińsko-amerykańska umowa o dostawach amerykańskiego gazu przez polski gazoport i sieć transportową na Ukrainę.

czytaj więcej

„Płomień Braterstwa”. Polscy harcerze oddają hołd ukraińskim żołnierzom walczącym z bolszewikami

W przeddzień 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej polscy harcerze i skauci ukraińscy zapalą świece w całej Polsce na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, sojuszników niepodległej Polski w walce z bolszewikami. 14 sierpnia o godzinie 18:00 w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce harcerki i harcerze zapalą znicze na grobach żołnierzy ukraińskich, którzy w 1920 r. razem z Wojskiem Polskim bronili naszego kraju przed Armią Czerwoną.

czytaj więcej

Andrzej Duda: Największy problem Europy – imperialne zapędy Rosji

Dopóki jesteśmy razem, jesteśmy silni. To właśnie ta nasza wspólnota gwarantuje bezpieczeństwo i ogromnie cieszę się, że po raz kolejny dzisiaj to zademonstrowaliśmy. NATO powinno mieć drzwi otwarte dla Gruzji, Mołdawii, Ukrainy, Macedonii Północnej, bo to zachęca do współdziałania i reform – mówił prezydent Andrzej Duda w trakcie konferencji prezydentów państw tzw. Bukareszteńskiej Dziesiątki, w którym wziął też udział szef NATO Jens Stoltenberg.

czytaj więcej
Loading