Kategoria: Międzymorze

Trójkąt Lubelski. Polska, Litwa i Ukraina będą wspólnie przeciwdziałać zagrożeniom hybrydowym ze strony Rosji

Wczoraj, 17 września, odbyło się pierwsze spotkanie krajowych koordynatorów Trójkąta Lubelskiego. Łączą nas nie tylko wspólne wartości i interesy, ale także wspólna odpowiedzialność za przyszłość naszych krajów i regionu, w którym żyjemy i który od kilku lat znajduje się w centrum polityki światowej.

czytaj więcej

W świetle wydarzeń na Białorusi wsparcie dla Inicjatywy Trójmorza stało się jeszcze ważniejsze – Mike Pompeo

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył we wtorek, 15 września, że w świetle wydarzeń na Białorusi wsparcie dla Inicjatywy Trójmorza „stało się jeszcze ważniejsze”. Podkreślił też wysiłki Stanów Zjednoczonych, mające na celu połączenie krajów Europy Środkowej i Wschodniej „na osiach północ-południe”.

czytaj więcej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zaprosiło Białoruś na spotkanie Trójkąta Lubelskiego

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba przeprowadził rozmowę telefoniczną ze swoim białoruskim odpowiednikiem Uładzimirem Makiejem, podczas której opowiedział mu o Trójkącie Lubelskim i zaprosił go na spotkanie ministrów Ukrainy, Litwy i Polski – poinformowało w piątek 31 lipca biuro prasowe ukraińskiego MSZ.

czytaj więcej

100-lecie Cudu nad Wisłą. W Warszawie będzie Skwer Generała Marka Bezruczki!

W sierpniu 1920 r., kierując mieszaną polsko-ukraińską załogą, Marko Bezruczko dowodził udaną obroną Zamościa przed Konarmią Budionnego. Sukces obrońców Zamościa pozwolił na zatrzymanie pochodu potężnego zgrupowania Armii Czerwonej w kierunku Lublina i Warszawy oraz jego rozbicie pod Komarowem, a tym samym – ocalenie militarnych rezultatów Bitwy Warszawskiej.

czytaj więcej

Powstał Trójkąt Lubelski. Polska, Litwa i Ukraina tworzą nowy format współpracy

Szef polskiego MSZ zauważył, że Lublin jest miejscem symbolicznym dla trzech krajów, bo 1 lipca 1569 roku podpisano umowę pomiędzy Królestwem Polskim a Wielkim Księstwem Litewskim zwaną Unią Lubelską. – Dzisiaj podjęliśmy decyzję o utworzeniu formatu, formatu współpracy trójstronnej, platforma, formacja współpracy trójstronnej. Będziemy go nazywać Trójkąt Lubelski.

czytaj więcej

Stany Zjednoczone wspierają inicjatywę Trójmorza – zastępca sekretarza stanu USA

Stany Zjednoczone potwierdziły zamiar zainwestowania do miliarda dolarów w projekty inicjatywy Trójmorza – powiedział Stephen Biegun. Podsekretarz stanu USA zauważył, że bezpieczny, zamożny i odporny region Trójmorza nie tylko łączy kraje Europy Środkowo-Wschodniej z resztą Unii Europejskiej, ale także odgrywa kluczową rolę w ich relacjach ze Stanami Zjednoczonymi.

czytaj więcej

Robert Czyżewski: „W Polsce świadomość wielokulturowego dziedzictwa I Rzeczypospolitej jest coraz powszechniejsza, czas aby ta świadomość zadomowiła się na dobre na Ukrainie”

Gdybym mógł to spowodowałbym, aby w kalendarzu (i to kilku krajów) pojawiła się dziś czerwona karka. Mamy rocznicę Lubelskiej Unii – 451 lat temu w Lublinie, po niemal dwóch wiekach współistnienia ostatecznie określono wzajemne relacje między Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim.

czytaj więcej

100-lecie wyprawy kijowskiej. W kijowskim metrze można oglądać wystawę o sojuszu Piłsudski-Petlura

„Kijów – Warszawa wspólna sprawa”. Na kijowskiej stacji metra «Złote Wrota» od dziś można oglądać wystawę poświęconą 100-leciu zawarcia sojuszu Piłsudski-Petlura, która przypada w roku bieżącym. Ekspozycja prezentuje wybrane fotografie archiwalne z epoki i została przygotowana przez Instytut Polski w Kijowie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Wojskowe Biuro Historyczne.

czytaj więcej

100-lecie wyprawy kijowskiej. Spotkania Piłsudskiego i Petlury w maju 1920 roku na Ukrainie

Sojusz polsko-ukraiński w 1920 roku był przede wszystkim dziełem wybitnych przywódców obydwu narodów: Józefa Piłsudskiego i Symona Petlury. Kontakt korespondencyjny między nimi został nawiązany wiosną 1919 r. Spotkali się po raz pierwszy 9 grudnia 1919 r. w Warszawie. W ciągu następnych lat rozmawiali ze sobą wielokrotnie. Szczególny charakter miały ich spotkania w maju 1920 r.

czytaj więcej

Dokładnie 100 lat temu, 7 maja 1920 r., polskie wojska oswobodziły Kijów – stolicę Ukrainy

3 maja w Żytomierzu Naczelny Wódz wydał rozkaz operacyjny nr 4075/III zajęcia Kijowa i udał się na front, by osobiście kierować ofensywą wojsk polskich. 7 maja 1920 r. polska kawaleria oswobodziła Kijów. Cała prawobrzeżna Ukraina została opanowana za cenę 150 zabitych i 300 rannych. W celu wzmocnienia poparcia rządu ukraińskiego Piłsudski zabronił wywieszania polskich flag, nakazał wieszać ukraińskie.

czytaj więcej

Rusza budowa Baltic Pipe. Projekt uderza w gazową dominację Rosji – Warsaw Institute

Rozpoczyna się budowa gazociągu Baltic Pipe – ogłosił 4 maja rano prezydent Polski Andrzej Duda. 30 kwietnia będąca współwłaścicielem projektu polska spółka Gaz System SA podpisała kontrakt wykonawczy na budowę gazociągu z włoskim koncernem Saipem. Baltic Pipe ma być uruchomiony w październiku 2022 roku. Na krótko przed zakończeniem kontraktu Polski z Gazpromem na dostawy gazu.

czytaj więcej

Dokładnie 100 lat temu, 5 maja 1920 r., doszło do spotkania Marszałka Piłsudskiego z Atamanem Petlurą w Berdyczowie

5 maja w czasie narady polskiego sztabu w Berdyczowie Naczelny Wódz podkreślił, że pragnie pomóc Ukraińcom w walce narodowowyzwoleńczej. Marszałek zdawał sobie sprawę, że bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Polski, dlatego walka o odzyskanie ukraińskiej niepodległości stała się priorytetem w polityce zagranicznej Józefa Piłsudskiego.

czytaj więcej
Loading

Share via
Send this to a friend