Kategoria: Międzymorze

Stany Zjednoczone wspierają inicjatywę Trójmorza – zastępca sekretarza stanu USA

Stany Zjednoczone potwierdziły zamiar zainwestowania do miliarda dolarów w projekty inicjatywy Trójmorza – powiedział Stephen Biegun. Podsekretarz stanu USA zauważył, że bezpieczny, zamożny i odporny region Trójmorza nie tylko łączy kraje Europy Środkowo-Wschodniej z resztą Unii Europejskiej, ale także odgrywa kluczową rolę w ich relacjach ze Stanami Zjednoczonymi.

czytaj więcej

Robert Czyżewski: „W Polsce świadomość wielokulturowego dziedzictwa I Rzeczypospolitej jest coraz powszechniejsza, czas aby ta świadomość zadomowiła się na dobre na Ukrainie”

Gdybym mógł to spowodowałbym, aby w kalendarzu (i to kilku krajów) pojawiła się dziś czerwona karka. Mamy rocznicę Lubelskiej Unii – 451 lat temu w Lublinie, po niemal dwóch wiekach współistnienia ostatecznie określono wzajemne relacje między Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim.

czytaj więcej

100-lecie wyprawy kijowskiej. W kijowskim metrze można oglądać wystawę o sojuszu Piłsudski-Petlura

„Kijów – Warszawa wspólna sprawa”. Na kijowskiej stacji metra «Złote Wrota» od dziś można oglądać wystawę poświęconą 100-leciu zawarcia sojuszu Piłsudski-Petlura, która przypada w roku bieżącym. Ekspozycja prezentuje wybrane fotografie archiwalne z epoki i została przygotowana przez Instytut Polski w Kijowie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Wojskowe Biuro Historyczne.

czytaj więcej

100-lecie wyprawy kijowskiej. Spotkania Piłsudskiego i Petlury w maju 1920 roku na Ukrainie

Sojusz polsko-ukraiński w 1920 roku był przede wszystkim dziełem wybitnych przywódców obydwu narodów: Józefa Piłsudskiego i Symona Petlury. Kontakt korespondencyjny między nimi został nawiązany wiosną 1919 r. Spotkali się po raz pierwszy 9 grudnia 1919 r. w Warszawie. W ciągu następnych lat rozmawiali ze sobą wielokrotnie. Szczególny charakter miały ich spotkania w maju 1920 r.

czytaj więcej

Dokładnie 100 lat temu, 7 maja 1920 r., polskie wojska oswobodziły Kijów – stolicę Ukrainy

3 maja w Żytomierzu Naczelny Wódz wydał rozkaz operacyjny nr 4075/III zajęcia Kijowa i udał się na front, by osobiście kierować ofensywą wojsk polskich. 7 maja 1920 r. polska kawaleria oswobodziła Kijów. Cała prawobrzeżna Ukraina została opanowana za cenę 150 zabitych i 300 rannych. W celu wzmocnienia poparcia rządu ukraińskiego Piłsudski zabronił wywieszania polskich flag, nakazał wieszać ukraińskie.

czytaj więcej

Rusza budowa Baltic Pipe. Projekt uderza w gazową dominację Rosji – Warsaw Institute

Rozpoczyna się budowa gazociągu Baltic Pipe – ogłosił 4 maja rano prezydent Polski Andrzej Duda. 30 kwietnia będąca współwłaścicielem projektu polska spółka Gaz System SA podpisała kontrakt wykonawczy na budowę gazociągu z włoskim koncernem Saipem. Baltic Pipe ma być uruchomiony w październiku 2022 roku. Na krótko przed zakończeniem kontraktu Polski z Gazpromem na dostawy gazu.

czytaj więcej

Dokładnie 100 lat temu, 5 maja 1920 r., doszło do spotkania Marszałka Piłsudskiego z Atamanem Petlurą w Berdyczowie

5 maja w czasie narady polskiego sztabu w Berdyczowie Naczelny Wódz podkreślił, że pragnie pomóc Ukraińcom w walce narodowowyzwoleńczej. Marszałek zdawał sobie sprawę, że bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Polski, dlatego walka o odzyskanie ukraińskiej niepodległości stała się priorytetem w polityce zagranicznej Józefa Piłsudskiego.

czytaj więcej

Pakt Piłsudski-Petlura. Sto lat temu, 21 kwietnia 1920 roku, zawarta została Umowa warszawska

Naczelny Wódz zdawał sobie sprawę, że bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Polski, dlatego walka o odzyskanie ukraińskiej niepodległości stała się priorytetem w polityce zagranicznej Piłsudskiego. Marszałek marzył o federacji państw od Bałtyku po Morze Czarne. Z kolei Symon Petlura, Naczelny Ataman wojsk URL, nie tracił nadziei na wywalczenie niepodległości państwowej.

czytaj więcej

Prezes PiS: Stany Zjednoczone doceniają wagę Inicjatywy Trójmorza

„Jesteśmy na początku drogi, ale pierwsze kroki zostały już wykonane” – mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując wsparcie finansowe USA dla Inicjatywy Trójmorza. W połowie lutego sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował, że Stany Zjednoczone postanowiły wesprzeć finansowo Inicjatywę Trójmorza. Na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium Pompeo zadeklarował przekazanie miliarda dolarów na rzecz budowy infrastruktury energetycznej państw zrzeszonych w Inicjatywie.

czytaj więcej

Putin może przejąć Białoruś siłą, plany operacyjne są od dawna gotowe – rosyjski politolog

Przez pierwsze 15 lat Moskwa miała nadzieję, że Aleksander Grigorjewicz wejdzie do nas ze wszystkimi swoimi siedmioma obwodami. Otrzymał za to bardzo duże preferencje ekonomiczne. Ale nigdy poważnie nie myślał o zmianie stanowiska dyktatora tak dużego państwa europejskiego na stanowisko sekretarza komitetu obwodowego w Mińsku. Aż nadszedł rok 1999, w Moskwie panował zupełny chaos (przed impeachmentem Jelcynowi brakowało kilku głosów, premierzy zmieniali się co dwa miesiące).

czytaj więcej

Mike Pompeo: Zachód nie pozwoli Rosji odtworzyć imperium

„Zachodnie wartości” ostatecznie zatriumfują nad „imperialnymi” – oświadczył Pompeo. Zachód nie dopuści do urzeczywistnienia „imperialnych” ambicji krajów destabilizujących porządek światowy, powiedział szef Departamentu Stanu Mike Pompeo na konferencji bezpieczeństwa w Monachium. Dotyczy to w szczególności Rosji, która poprzez aneksję Krymu w 2014 r. zademonstrowała, że wciąż dąży do odrodzenia imperium, a także Chin i Iranu – podkreślił sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

czytaj więcej

Dr Jacek Bartosiak: Na pomoście bałtycko-czarnomorskim Siły Zbrojne RP mają być kalkulowane do zdolności oddziaływania bojowego na linii Dniepru i Dźwiny

Musimy wyraźnie powiedzieć partnerom zachodnim, w szczególności Niemcom i Francuzom, że pomost bałtycko-czarnomorski jest strefą „no go” dla nich bez Polski. Jest czerwona linia i nie ma żadnych pomysłów i wielkich biznesów nad naszymi głowami i w obszaru buforowym dawnej Rzeczypospolitej. I to trzeba egzekwować i sankcjonować zachowania, które powodują, że jest inaczej – podkreślił ekspert.

czytaj więcej
Loading