Kategoria: Terroryzm

Rosja szykuje się do agresywnej wojny? Zamierza zrezygnować z protokołu dodatkowego do konwencji genewskich, dotyczącego ochrony ofiar międzynarodowych konfliktów zbrojnych

Rosja zamierza zrezygnować z Protokołu dodatkowego do konwencji genewskich z 12 sierpnia 1949 r., dotyczącego ochrony ofiar międzynarodowych konfliktów zbrojnych – powiedział na Facebooku Wołodymyr Arjew, deputowany Rady Najwyższej Ukrainy, były szef ukraińskiej delegacji do PACE. Ta informacja po raz kolejny wskazuje, że Rosja szykuje się do niszczycielskiej i agresywnej wojny na dużą skalę.

czytaj więcej

New York Times: Supertajna jednostka GRU destabilizuje państwa Europy od dziesięciu lat

Supertajna jednostka sił specjalnych GRU „destabilizuje Europę” od dziesięciu lat – pisze Michael Schwirtz na łamach The New York Times, powołując się na doniesienia funkcjonariuszy zachodnich agencji wywiadowczych.Jednostka GRU o numerze 29155, której celem jest destabilizacja państw Europy brała udział w próbie zamachu stanu w Czarnogórze, ataku chemicznym w brytyjskim Salisbury, próbie otrucia bułgarskiego handlarza bronią Emiliana Gebrewa, a także w „kampanii destabilizacji” Mołdawii.

czytaj więcej

The New York Times: Kreml płaci uchodźcom za zamieszki w Europie

Rosja płaci uchodźcom z Bliskiego Wschodu w Europie za zamieszki, aby pokazać, że są terrorystami, które chcą zrujnować wartości cywilizacji zachodniej. Według amerykańskiej gazety co najmniej pięć osób zostało naocznymi świadkami tego, jak w szwedzkim mieście Rinkeby przedstawiciele rosyjskich mediów oferowali pieniądze młodym imigrantom, aby stworzyć wrażenie zamieszek przed kamerami wideo. Wkrótce dziesiątki zamaskowanych mężczyzn zaczęły atakować policję, rzucając w nich kamieniami i podpalając samochody.

czytaj więcej

Kolejny wróg Putina nie żyje. W Kijowie znaleziono ciało deputowanego i znanego eksperta wojskowego Dmytro Tymczuk

Deputowany ukraińskiego parlamentu i ekspert ds. bezpieczeństwa, koordynator grupy „Sprzeciw informacyjny” Dmytro Tymczuk nie żyje. W środę 19 czerwca, został znaleziony w swoim mieszkaniu w Kijowie. Policja nie wyklucza wersji „zabójstwa z premedytacją” jako przyczyny śmierci działacza, który przeciwdziałał rosyjskiej wojnie informacyjnej.

czytaj więcej

Rosja korzysta z napływu ekstremistów do Europy i sponsoruje ataki terrorystyczne na Zachodzie – amerykański ekspert

Celem geopolitycznym Rosji jest osłabienie Stanów Zjednoczonych i międzynarodowych sojuszy oraz zmniejszenie skuteczności zasad międzynarodowych – oświadczył Michael Carpenter, były asystent sekretarza obrony USA ds. Ukrainy i Eurazji, obecnie dyrektor Centrum Analitycznego Bidena.

czytaj więcej

Saakaszwili: Pamiętam, jak Putin groził zestrzeleniem samolotu Kaczyńskiego, Putin miał interes w zabiciu Kaczyńskiego

„Putin wziął Kaczyńskiego na cel, ponieważ polski prezydent ryzykując życiem poleciał do Gruzji i uratował naszą stolicę oraz niepodległość” – mówi w wywiadzie dla Wirtualnej Polski były prezydent Gruzji. Podkreślił, że Putin miał interes w zabiciu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a Smoleńsk to „logiczna kontynuacja wydarzeń w Tbilisi”. Zdaniem Saakaszwilego, Putin „pokazał siłę w całej rosyjskiej sferze wpływu”.

czytaj więcej

Europejski Trybunał Praw Człowieka żąda od Rosji wyjaśnień w sprawie zestrzelonego Boeinga MH17

Europejski Trybunał Praw Człowieka poinformował Moskwę o roszczeniach wobec Federacji Rosyjskiej otrzymanych od 380 krewnych osób zabitych w katastrofie samolotu malezyjskich linii lotniczych Malaysia Airlines (lot MH17) nad wschodnią Ukrainą. Sąd czeka na oficjalne wyjaśnienia w tej sprawie. Przypomnujmy, wiosną 2018 r. Australia i Holandia oficjalnie oskarżyły Rosję o zestrzelenie samolotu MH17.

czytaj więcej

Rosja oskarżona o zestrzelenie MH17. Pięć krajów zgodziło się na finansowanie organizacji procesu ścigania i karania sprawców zbrodni

Holandia, Australia, Belgia, Malezja i Ukraina podpisały memorandum w sprawie wsparcia finansowego dla ścigania osób odpowiedzialnych za zestrzelenie samolotu pasażerskiego Malaysia Airlines Boeing 777 nr lotu MH17 dokonane 17 lipca 2014 r. w obwodzie donieckim na Ukrainie.

czytaj więcej

Norweskie służby specjalne zatrzymały terrorystę z Rosji

W Norwegii został aresztowany 20-letni Rosjanin, podejrzany o usiłowanie zabójstwa i przygotowanie ataku terrorystycznego w Oslo – oświadczyła Marie Benedicte Bjørnland, szef norweskiej służby bezpieczeństwa policji, podaje portal VartOslo.no. Podejrzany przyjechał do Norwegii przez Szwecję w czwartek, powiedziała szefowa służby specjalnej.

czytaj więcej

Eksperci: To Rosja stworzyła Państwo Islamskie

Istnieją dowody o udziału służb specjalnych Rosji w tworzeniu Państwa Islamskiego. The Washington Post opublikował informację amerykańskich służb specjalnych, że CyberCaliphate udający zwolenników organizacji Państwa Islamskiego faktycznie okazał się jednostką wojskową p/p 54777 GRU (Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej).

czytaj więcej
Loading