Kategoria: Gospodarka

Dr Patey: Import zboża z Ukrainy nie jest przyczyną problemów polskiego rolnictwa

Kryzysowi zbożowemu towarzyszy silny negatywny przekaz dotyczący importowanego zboża z Ukrainy, słyszalny głównie w mediach społecznościowych, ale także w debacie publicznej. Często mówi się o nieuczciwej konkurencji, zaniżaniu cen, złej jakości ziarna. Piętnuje się polskich importerów, mających rzekomo truć polskich konsumentów. Problem jest jednak bardziej złożony.

Przez dwa tygodnie blokady granicy przez przewoźników polskie firmy straciły sto milionów złotych – Jacek Piechota w wywiadzie dla Pawła Bobołowicza

Gigantyczne straty finansowe polskich eksporterów – w tym polskich rolników, wyparcie z ukraińskiego rynku, na którym bez sentymentów pojawią się inne państwa, utrata możliwości udziału w odbudowie Ukrainy i niewyobrażalne straty społeczne. To są konsekwencje blokowania granicy z Ukrainą i na ten temat rozmawiałem z Jackiem Piechotą, wieloletnim prezesem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Całość wywiadu na kanale YT Czarne Niebo.

„NYT”: Zamrożone rosyjskie 300 mld dolarów mogą zostać przekazane Ukrainie

Stany Zjednoczone rozpoczęły pilne negocjacje z sojusznikami w sprawie wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów o wartości ponad 300 miliardów dolarów, przechowywanych na Zachodzie, nad którymi Kreml stracił kontrolę ponad rok temu, kiedy po inwazji na Ukrainę Stany Zjednoczone wraz z Unią Europejską i Japonią zamroziły aktywa i odmówiły Moskwie dostępu do jej międzynarodowych rezerw. Część tych środków może zostać przekazana Ukrainie, podaje „ The New York Times”, powołując się na wysokich rangą urzędników USA i UE.

Hubert Kowalski: Blokada granicy ukraińskiej uderza w polski biznes

„Dwa tygodnie temu zapytaliśmy 470 firm członkowskich – z polskiej i ukraińskiej strony – o straty. Odpowiedź przysłało 21 firm, od 6 listopada do 17 listopada straty tych polskich firm wyniosły 100 milionów złotych” – informuje nas Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza. Skala strat prawdopodobnie jest znacznie większa, relacjonuje Hubert Kowalski na portalu Niezalezna.pl.

Kraje G7 zamroziły rosyjskie 280 miliardów dolarów do czasu wypłacenia „odszkodowań” Ukrainie

Kraje G7 zamroziły rosyjskie aktywa o wartości 280 miliardów dolarów i obiecują je utrzymać, dopóki Rosja nie zapłaci za szkody wyrządzone Ukrainie – czytamy we wspólnym oświadczeniu ministrów finansów G7 i prezesów banków centralnych, opublikowanym w czwartek 12 października. Autorzy oświadczenia podają, że grupa robocza G7 ds. rosyjskich elit, pełnomocników i oligarchów (REPO) odkryła dotychczas rosyjskie aktywa o wartości około 280 miliardów dolarów i twierdzą, że to dopiero „początkiem”.

„Ukrzaliznycia” uruchamia nowe połączenie kolejowe Lwów–Warszawa

Od 15 października 2023 r. zostanie uruchomione połączenie kolejowe pomiędzy Lwowem a Warszawą. O tym informuje serwis internetowy „Ukrzaliznyci”. „Stale pracujemy nad poszerzeniem międzynarodowych kolejowych tras pasażerskich, aby Ukraińcy mogli swobodnie podróżować za granicę i wracać do domu. Realizacja tego projektu, w szczególności uzgodnienie wszystkich szczegółów ze stroną polską i otwarcie punktu kontrolnego, zajęła nam ponad 6 miesięcy. Teraz kolejnych 10 miejscowości na Ukrainie otrzyma połączenia kolejowe z Warszawą i Lublinem” – powiedział Jewgienij Liaszczenko, prezes Zarządu JSC „Ukrzaliznycia”.

Prezydent RP na Szczycie Trójmorza: Chcemy koordynować działania infrastrukturalne, by tworzyć połączenia na osi północ-południe

– Chcemy dla przedsiębiorców i turystów stworzyć lepsze możliwości komunikacji, transportu, rozwoju, także gospodarczego (…), a także zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Chcemy koordynować działania infrastrukturalne, by tworzyć połączenia na osi północ-południe – mówił Prezydent Andrzej Duda po zakończeniu czwartkowej sesji plenarnej przywódców państw Inicjatywy Trójmorza. Podkreślił również, że IT, uzupełniając współpracę w ramach UE, przyczynia się do wzrostu dobrobytu i bezpieczeństwa. Poinformował, że następny szczyt Inicjatywy odbędzie się w Estonii.

Szef MSZ RP: „Zamrożone rosyjskie aktywa powinne być jednym z głównych źródeł finansowania odbudowy Ukrainy”

Gotowość do udziału w odbudowie Ukrainy zadeklarowało ponad 2 tys. polskich firm, które mogą realizować te działania wspólnie z zagranicznymi partnerami. Istotną rolę odgrywa także wsparcie kredytowe oferowane przez bank PKO BP ukraińskim małym i średnim przedsiębiorstwom – oświadczył szef MSZ, który reprezentował Polskę na Konferencji poświęconej wsparciu Ukrainy w zastępstwie Premiera Mateusza Morawieckiego, informuje Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.

Duda: „Głęboko wierzymy w to, że wspólnie odbudujemy Ukrainę piękniejszą niż była”

Absolutnie jesteśmy przeświadczeni co do tego, że Ukraina zwycięży, że pan prezydent razem ze współpracownikami i obrońcami Ukrainy da radę i Ukraina się obroni. I że w niedalekiej przyszłości będzie częścią Unii Europejskiej i częścią Wspólnoty Transatlantyckiej – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania delegacji Polski i Ukrainy w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent Duda: Udział Polski w odbudowie Ukrainy uważam za naturalny

Uważam udział Polski w procesie odbudowy Ukrainy za całkowicie naturalny i wręcz niezbędny – powiedział w piątek prezydent Polski Andrzej Duda. Dodał, że nasze firmy zapewne wezmą udział w odbudowie ukraińskiej gospodarki. Podkreślił, że Polska „musi brać aktywny udział w odbudowie, chociażby tylko z tej przyczyny, że jest krajem tranzytowym w stosunku do Ukrainy”. „Chcemy stać się częścią komitetu sterującego, który ustanawia w tej chwili grupa G7. Chcemy być częścią tego komitetu z uwagi na nasz potencjał sąsiedzki i nasze położenie geograficzne. Uważam nasz udział w tym procesie odbudowy Ukrainy za całkowicie naturalny i wręcz niezbędny” – ocenił Andrzej Duda.

Loading

Ostatnie komentarze

Serdecznie zapraszamy Państwa do polubienia i śledzenia naszego fanpage

Portal Międzymorza Jagiellonia.org
Share via
Send this to a friend