Kategoria: Region Morza Czarnego

Unia Europejska jest zaniepokojona sytuacją na Morzu Czarnym i potwierdziła politykę nieuznawania rosyjskiej okupacji Krymu

Ministrowie spraw zagranicznych 28 krajów Unii Europejskiej i wyrazili zaniepokojenie sytuacją w regionie Morza Czarnego i potwierdzili politykę nieuznawania Krymu za część Rosji. Zostało to stwierdzone w oświadczeniu Rady UE, którego posiedzenie odbywa się w poniedziałek 17 czerwca w Luksemburgu.

czytaj więcej

Gruzja w NATO i UE – marzenie Lecha Kaczyńskiego

Prezydent Duda wraz z przebywającą z wizytą w Polsce prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili uczestniczyli w debacie „Dziesięć lat Partnerstwa Wschodniego. Lekcje dla Gruzji i Polski”. Prezydent Gruzji podkreślała, że nie ma alternatywy dla euroatlantyckiego kursu obranego przez jej kraj. Z kolei Andrzej Duda przestrzegał, że UE przez cały czas powinna teraz prowadzić politykę otwartych drzwi, gdyż w przeciwnym razie przestanie być atrakcyjna, co zagrozi jej egzystencji.

czytaj więcej

Ukraina i Gruzja muszą stać się członkami NATO – szefowie MSZ Polski, Rumunii i Turcji

Ukraina i Gruzja powinny stać się członkami NATO, co pomoże wzmocnić bezpieczeństwo w regionie Morza Czarnego, którego fundamenty osłabiają działania Rosji. Omówiono to podczas trójstronnego spotkania ministrów spraw zagranicznych Turcji, Polski i Rumunii w Ankarze, podaje Ukrinform.Minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz podkreślił znaczenie integralności terytorialnej Ukrainy i Gruzji i powiedział, że działania Federacji Rosyjskiej na Morzu Czarnym zagrażają bezpieczeństwu całej Europy.

czytaj więcej

Krym nigdy nie był rosyjski! Półwysep został okupowany przez Rosję dopiero pod koniec XVIII wieku, Polska była zajęta w tym samym czasie

Wchłonięcie ukraińskiego połwyspu jest precedensem, który kiedyś może uzasadnić historyczne roszczenia Rosji wobec Polski. Jeśli teraz prezydent Rosji Władimir Putin cynicznie kłamie, że „Krym to ziemia rdzennie rosyjska”, to kiedyś może zadeklarować coś podobnego także o „Kraju Nadwiślańskim”, ponieważ zarówno Krym, jak i Polska zostały zajęte przez Rosję w drugiej połowie XVIII wieku.

czytaj więcej

Na okupowanym ukraińskim półwyspie zaczęła się nowa fala rosyjskiego terroru

Rosyjscy okupanci kontynuują terror przeciwko rdzennej ludności Krymu. 27 marca FSB zatrzymała 16 osób. Wśród nich są: Szaban Umerow, Rustam Sejthaliłow, Riza Izetow, Farchat Bazarow, Dżemil Gafarow, Sejran Murtaza, Alim Kerimow, Tofik Abdulgazijew, Bilal Adiłow, Miedżyt Abdurachmanow, Akim Kerimow, Rustam Szejchalijew, Sejtweli Sejtabdijew, Jaszar Muedinow, Izet Abdułajew, Asan Janikow.

czytaj więcej

Rosja wysłała bombowce strategiczne na Krym w odpowiedzi na amerykański system obrony przeciwrakietowej w Rumunii

O rozmieszczeniu lotnictwa strategicznego na okupowanym przez Rosję ukraińskim Krymie ogłosił Wiktor Bondariew, szef Komitetu Rady Federacji ds. Obrony, były głównodowodzący Siłami Powietrzno-Kosmicznymi Federacji Rosyjskiej. Według Bondariewa rozmieszczenie amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Rumunii stało się poważnym wyzwaniem dla Moskwy.

czytaj więcej

Prezydent Rumunii wzywa do wzmocnienia obecności NATO w regionie Morza Czarnego

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis podczas wystąpienia Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa na wezwał do wzmocnienia obecności NATO w regionie Morza Czarnego, informuje agecja Interfax. Według rumuńskiego prezydenta w akwenie Morza Czarnego wzrasta potencjał konfliktowy. Iohannis podkreślił: wzmocniona obecność Sojuszu jest konieczna z uwagi na fakty rosyjskiej agresji w akwenie Morza Czarnego.

czytaj więcej
Loading