Dr Patey: Import zboża z Ukrainy nie jest przyczyną problemów polskiego rolnictwa

Kryzysowi zbożowemu towarzyszy silny negatywny przekaz dotyczący importowanego zboża z Ukrainy, słyszalny głównie w mediach społecznościowych, ale także w debacie publicznej. Często mówi się o nieuczciwej konkurencji, zaniżaniu cen, złej jakości ziarna. Piętnuje się polskich importerów, mających rzekomo truć polskich konsumentów. Problem jest jednak bardziej złożony.

KUL uczy Polski w Brazylii. W Porto Alegre powstało Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II

Promocja i nauczanie języka polskiego, upowszechnianie historii i kultury polskiej w Brazylii oraz zabezpieczanie polskiego dziedzictwa kulturowego, obecnego w wielu miejscach tego kraju to zadania Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II w Porto Alegre, które powstało w wyniku współpracy z Papieskim Uniwersytetem Katolickim w Rio Grande do Sul (PUCRS).

Ambasador RP w Kijowie: Rosjanie po mistrzowsku manipulują protestem polskich rolników

Rosja stara się wpłynąć na kryzys graniczny między Polską a Ukrainą. W szczególności za pomocą propagandy, dezinformacji i dumpingu światowych cen produktów rolnych. Oprócz tego, w celu podważenia spójności UE, Moskwa skutecznie próbuje przenieść uwagę protestujących przeciwko polityce Brukseli na negatywizm wobec samej Unii Europejskiej – powiedział w wywiadzie dla Forbes Ukraina Jarosław Guzy, ambasador RP na Ukrainie.

W Warszawie upamiętniono działalność sióstr nazaretanek ratujących Żydów w czasie II wojny światowej

Przy Klasztorze Sióstr Nazaretanek, przy ul. Czerniakowskiej 137 w Warszawie odsłonięto i poświęcono tablicę, która upamiętnia działalność zakonnic z okresu okupacji niemieckiej. Dzięki zaangażowaniu siostry przełożonej Eutalii Jadwigi Wismont oraz wielu innych nazaretanek na terenie szkoły i internatu znalazło schronienie kilkanaście dziewcząt pochodzenia żydowskiego, które nie tylko przetrwały okupację, ale też ukończyły szkołę.

„Bat kol” – „Głos z nieba” w biblijnej i rabinicznej tradycji

Niebiański lub proroczy głos to dobrze znane zjawisko, które często pojawia się w żydowskiej literaturze i tradycji rabinicznej. Jest to przesłanie od Boga do ludzi za pomocą dźwięku, często nazywane w języku hebrajskim „Bat Kol” (córka głosu) – pisze rabin Oded Peles, izraelski edukator, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na piątą niedzielę Wielkiego Postu 17 marca.

Szczyt Trójkąta Weimarskiego: Pomoc dla Ukrainy musi być natychmiastowa i tak intensywna, jak to tylko możliwe

Głównym tematem rozmów liderów Polski, Niemiec i Francji było bezpieczeństwo w regionie – mówią jednym głosem w tym obszarze. Kluczowe jest obecnie wsparcie Ukrainy w wojnie z rosyjskim agresorem. Rozmowa Donalda Tuska z Olafem Scholzem i Emmanuelem Macronem dotyczyła także zwiększenia potencjału obronnego całej Europy. Następny szczyt Trójkąta Weimarskiego odbędzie się wczesnym latem w Warszawie.

Dominik Gąsiorowski: Czy główne media szerzą rosyjską propagandę?

Przepraszam za clickbaitowy tytuł, ale postaram się udowodnić tezę. Najprostsze uzasadnienie jest następujące – tak, szerzą propagandę zbieżną z kremlowską ponieważ zatrudniają publicystę Łukasza Warzechę. Nie chodzi tu o znany przypadek tygodnika „Do Rzeczy”, który dawno już się opowiedział za Polexitem i potrafił zamieszczać „opinie” rzecznika Kremla bez komentarza. Chodzi mi raczej o ONET, „Wirtualną Polskę” oraz „Rzeczpospolitą”, która stacza się ostatnio po równi pochyłej. Można by wymienić wiele innych mediów, ale te zatrudniają Warzechę jako stałego felietonistę lub gościa cyklicznego programu.

Rosja zaangażowała wszystkie swoje siły lądowe w wojnę przeciwko Ukrainie

Na tym etapie nie ma zagrożenia militarnego ze strony Rosji dla NATO, ponieważ Moskwa wysłała na Ukrainę prawie wszystkie swoje siły lądowe – oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w Brukseli podczas konferencji prasowej w czwartek 14 marca, odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące prowokacyjnych wypowiedzi Rosji i groźby gromadzenia się sił zbrojnych państwa-agresora na granicy z Finlandią – podaje Ukrinform.

Dezinformowali o incydencie w Kotomierzu. Fake newsy i manipulacje uderzały w polski tranzyt – Hubert Kowalski

Jak dowiedział się portal Niezalezna.pl, próbka wysypanej z wagonów w Kotomierzu kukurydzy nie zawiera przekroczonych ilości zakazanych środków ochrony roślin, ale wykazała obecność pleśni. Przyczyny jej powstania nie są jednak znane. Nie wiadomo też, czy próbka została pobrana prawidłowo. W związku z wysypaniem transportu w sieci pojawiły także się fałszywe informacje dotyczące przeładunku transportowanego za granicę zboża w terminalu zbożowym w Gdyni.

Ambasador RP w Kijowie: Wysypanie ukraińskiego zboża było sabotażem, działają agenci wpływu Rosji

Wysypanie kukurydzy z ośmiu wagonów na stacji kolejowej w Kotomierzu, położonej w głębi Polski, koło Bydgoszczy, daleko od granicy z Ukrainą, było sabotażem – powiedział w wywiadzie dla Deutsche Welle Jarosław Guzy, ambasador RP w Kijowie, pisze portal AgroReview.com, powołując się na agencję UNIAN.

Nowy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda o wyzwaniach: Kościół synodalny i kwestie społeczne

Tworzenie Kościoła synodalnego, wyzwania społeczne związane z rodziną i młodzieżą, nauczanie katechezy oraz relacje Kościoła z państwem – to wyzwania, które w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News wymienił nowy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, który 14 marca br. został wybrany na ten urząd podczas obrad polskich biskupów.

Ameryka nie zawaha się przyjść z pomocą Polsce. Duda i Tusk spotkali się z Bidenem

To była historyczna wizyta i poważna rozmowa, w poważnej chwili. Premier Donald Tusk wraz z Prezydentem Andrzejem Dudą spotkali się z Prezydentem USA Joe Bidenem w Waszyngtonie. Była to okazja do upamiętnienia 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO, ale także rozmowy o przyszłości. Premier Donald Tusk podkreślił, że Polska i Stany Zjednoczone mają wspólne poglądy na kwestie związane z bezpieczeństwem – w tym również konieczność wsparcia Ukrainy w walce z Rosją. USA ogłosiło również, że planuje udzielić Polsce pożyczki w wysokości 2 mld dolarów na zakup 96 śmigłowców Apache.

Dzięki oknom życia uratowane zostały kolejne dzieci, to dwie dziewczynki i chłopiec

W ciągu kilku dni w trzech polskich miastach: Wrocławiu, Toruniu i Łodzi w oknach życia odnaleziono pozostawione niemowlaki. To dwie dziewczynki i chłopiec. Okna życia, których jest w Polsce 60, to specjalne miejsca, w których można bezpiecznie i anonimowo pozostawić noworodki, jeśli rodzice nie są w stanie ich samodzielnie wychowywać. Inicjatywna od początku miała na celu ocalenie życia tych dzieci i zapewnienie im szansy na przyszłość.

Loading

Ostatnie komentarze

Serdecznie zapraszamy Państwa do polubienia i śledzenia naszego fanpage

Portal Międzymorza Jagiellonia.org
Share via
Send this to a friend