Kategoria: Polityka

Premier RP: Polska może wysłać F-16 Ukrainie w koordynacji z NATO

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że jeżeli zostanie podjęta decyzja o wysłaniu samolotów F-16 walczącej Ukrainie, Polska będzie działać w „pełnej koordynacji” z sojusznikami. Morawiecki przypomniał, że Polska koordynuje wszelkie działania zmierzające do wzmocnienia Ukrainy przez zachodnich partnerów, zwłaszcza, jak mówił, koordynuje z USA.

Amerykańscy eksperci: Poska jest liderem Europy i filarem bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO

Polska wyznaczyła standardy humanitarnej reakcji Europy na rosyjski atak na Ukrainę, odegrała kluczową rolę w przekonaniu zwłaszcza Berlina o potrzebie wyposażenia Ukrainy w nowoczesne czołgi, jest też, wraz ze swoja 20. armią świata, filarem bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu – to tylko kilka z naszych osiągnięć, o których pisze Diane Francis na portalu think tanku Atlantic Council.

Ukraina otrzyma samoloty szturmowe i rakiety dalekiego zasięgu – Podolak

Ukraina otrzyma samoloty szturmowe i rakiety dalekiego zasięgu w najbliższej przyszłości. Negocjacje z partnerami w sprawie możliwości dostaw na Ukrainę samolotów szturmowych i rakiet dalekiego zasięgu toczą się w przyspieszonym tempie – oświadczył dziś (28.01.2023) w eterze ukraińskiej telewizji FreeДом Mychajło Podolak, doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy.

Rządy Putina dobiegają końca, niektórzy znają już nazwisko jego następcy

Po ważnych decyzjach Zachodu o przekazaniu Ukrainie czołgów i innego sprzętu rosyjskie elity zaczynają zdawać sobie sprawę, że Rosja przegrywa wojnę i już zastanawiają się, kto zastąpi u władzy krwawego zbrodniarza wojennego Władimira Putina – oświadczył w komentarzu udzielonym telewizji 24tv.ua Ołeksij Danyłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Szef MSZ Ukrainy: To Polska jako pierwsza ogłosiła dostawę Leopardów

Polski rząd ogłosił przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2, aby zachęcić do podobnej pomocy inne państwa, przede wszystkim Niemcy. Berlin chciał, aby wysłaniu niemieckich czołgów towarzyszyło przekazanie amerykańskich Abramsów. W ten sposób wkrótce na Ukrainę trafi być może nawet kilkadziesiąt Leopardów i 31 Abramsów. Za polską inicjatywę podziękował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Premier Morawiecki: Z Niemcami czy bez Ukraina i Europa wygrają tę wojnę z Rosją

„Postawa Niemiec jest nie do zaakceptowania. Od rozpoczęcia wojny mija już niemal rok. Każdego dnia giną niewinni ludzie. Rosyjskie bomby sieją zniszczenie w ukraińskich miastach. Atakowane są obiekty cywilne, mordowane są kobiety i dzieci. Dowody na zbrodnie wojenne armii rosyjskiej można obejrzeć w telewizji i na YouTubie. Czego jeszcze potrzebują Niemcy, by przejrzeć na oczy i zacząć działać na miarę potencjału państwa niemieckiego?” – powiedział szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki w rozmowie z PAP.

Szef NATO: Nowa pomoc wojskowa pozwoli Ukrainie na podjęcie ofensywy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg z zadowoleniem przyjął doniesienia o dostawach nowych rodzajów broni i sprzętu wojskowego na Ukrainę. O tym informuje wydanie Spiegel. „Fakt, że Ukraina otrzyma setki nowych pojazdów opancerzonych, bojowych wozów piechoty, a także czołgów, będzie miał dla niej ogromne znaczenie” – powiedział Stoltenberg.

Loading

Serdecznie zapraszamy Państwa do polubienia i śledzenia naszego fanpage

Portal Międzymorza Jagiellonia.org
Share via
Send this to a friend