Kategoria: Polityka

Eksperci: Zełenski jest ślepym narzędziem Putina do eliminacji Ukrainy. Asystent prezydenta Ukrainy jest agentem Kremla

Zełenski i jego doradcy zniszczyli międzynarodową koalicję na rzecz Ukrainy. Obecnie za plecami Ukrainy trwają negocjacje między Rosją, Niemcami, Francją i USA. Andrij Jermak, doradca Zełenskiego działa w interesie Putina i utrzymuje kontakty z wicepremierem Rosji Dmitrijem Kozakiem, odpowiedzialnym za politykę Kremla w Donbasie, a także z Administracją Prezydenta Federacji Rosyjskiej i współpracownikiem prezydenta Putina Władisławem Surkowym.

czytaj więcej

Jarosław Kaczyński: „Tylko sojusz z USA może gwarantować bezpieczeństwo”

Lider Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że realnie tylko sojusz ze Stanami Zjednoczonymi może gwarantować bezpieczeństwo w wymiarze międzynarodowym. „Zapowiedziane przez premiera działania mają zapewnić bezpieczeństwo w wielu wymiarach m.in. międzynarodowym, gospodarczym – szczególnie energetycznym, jednostkowym i socjalnym” – wskazał podczas wystąpienia w Sejmie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

czytaj więcej

Łukaszenka: Jesteśmy na Polskę zawsze otwarci, to jeden z najbliższych nam krajów

Prezydent Białorusi wypowiedział się krytycznie o relacjach z Rosją. „Przepraszam, ale po cholerę nam taki sojusz?” – ocenił podczas rozmowy z dziennikarzami. Łukaszenka wskazał, że stronie białoruskiej co roku podsuwane są nowe warunki, z powodu których „ciągle w gospodarce coś traci”.„Żaden z dokumentów o pogłębieniu integracji nie zostanie podpisany, jeśli będzie niezgodny z białoruską konstytucją i fundamentalnymi zasadami życia naszego społeczeństwa”.

czytaj więcej

Na Ukrainie zatrzymano Al Barę al-Sziszaniego, jednego z liderów Państwa Islamskiego

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Gruzji i Centralną Agencją Wywiadowczą Stanów Zjednoczonych (CIA) zatrzymały w obwodzie kijowskim jednego z liderów Państwa Islamskiego Cezara Tochosaszwili, Czeczena urodzonego w Gruzji, znanego pod imieniem Al-Bara al-Sziszani, informujebiuro prasowe SBU. W 2013 r. objął jedno z najwyższych stanowisk w Państwie Islamskim, był zastępcą Abu Umar asz-Sziszaniego – „ministra wojny” Państwa Islamskiego.

czytaj więcej

Wojna hybrydowa. Czeski kontrwywiad rozbił siatkę hakerów kontrolowaną przez FSB

Informacyjna Służba Bezpieczeństwa (BIS) potwierdziła medialne doniesienia sprzed kilku miesięcy: udało jej się rozbić sieć hakerską kontrolowaną przez FSB. Szef BIS, pułkownik Michal Koudelka powiedział, że sieć serwerów do cyberataków na cele w Czechach i w państwach sojuszniczych była finansowana przez Kreml oraz rosyjską ambasadę. To kolejne potwierdzenie roli Pragi, jako regionalnego ośrodka działań wywiadu Rosji. Ambasada Rosji w Pradze stała się ważnym ośrodkiem rosyjskiego wywiadu na cały region.

czytaj więcej

Rosja jest „strategicznym problemem” Europy – Donald Tusk

Szef Rady Europejskiej podczas wystąpienia College of Europe w Brugii nazwał Rosję „strategicznym problemem Europy”. W ten sposób Tusk zareagował na oświadczenie prezydenta Francji Emmanuela Macrona o potrzebie wznowienia dialogu z Rosją. „Musiałem publicznie przypominać innym prawie co tydzień, że Rosja nie jest naszym strategicznym partnerem, ale naszym strategicznym problemem. Nazywano mnie nawet maniakiem, ponieważ tak bardzo skupiłem się na tym temacie” – powiedział.

czytaj więcej

New York Times: Kołomojski chce zwrócić Ukrainę w stronę Rosji i grozi Zachodowi: „Rosyjskie czołgi staną pod Krakowem i Warszawą”

Ukraiński oligarcha Ihor Kołomojski, który ma olbrzymi wpływ na politykę prezydenta Zełenskiego, uważa, że nadszedł czas, aby Ukraina porzuciła prozachodni wektor polityki zagranicznej i nawiązała bliskie stosunki z Rosją – informuje New York Times. „Nie zaakceptujecie naszego przystąpienia do Sojuszu. […] W ten sam czas Rosja chciałaby wprowadzić nas do nowego Układu Warszawskiego. […] Rosyjskie czołgi staną pod Krakowem i Warszawą” – zagroził.

czytaj więcej

Ukraińska mafia stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ze względu na powiązania z rosyjskimi służbami specjalnymi

Przestępczość zorganizowana stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ze względu na „bezpośrednie powiązania” z rosyjską mafią przejętą pod kontrolę służb specjalnych Federacji Rosyjskiej – powiedział Anton Heraszczenko, wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy. Urzędnik podkreślił, że obecnie na Ukrainie jest ponad 50 worów w zakonie, więc resort przygotowuje projekt ustawy, który wzmocniłby walkę przeciwko zorganizowanych grup przestępczych.

czytaj więcej

Testament Józefa Piłsudskiego

Józef Piłsudski już 11 listopada 1918 roku, przestrzegał, że „niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze”. Już w listopadzie 1918 roku nazywany był powszechnie „ojcem polskiej wolności”, ponieważ nawet jego najwięksi przeciwnicy nie mogli zakwestionować, że to on jak nikt inny utorował Polakom drogę do 11 listopada. Piłsudski, jak wiadomo, nie pozostawił żadnego formalnego testamentu. Z jego myśli, rozkazów, sentencji, publikacji i przemówień można jednak wybrać najważniejsze, ponadczasowe myśli, które dla nas współczesnych są drogowskazem.

czytaj więcej

Dyplomata XVI wieku: „Moskale są bardzo podatne na zło. Wszyscy są wielkimi oszustami”

Wielu europejskich polityków wciąż naiwnie wierzy w możliwość „stopniowej normalizacji” stosunków z Rosją. Te iluzje są bardzo niebezpieczne, gdyż Moskwa rzuciła wyzwanie samemu istnieniu cywilizacji europejskiej. Dla Moskwy dyplomacja zawsze była i będzie narzędziem manipulacji, oszustwa i uśpienia czujności przeciwnika. Jak to wyraził kiedyś Bismarck „Umowa z Rosją nie jest warta papieru, na którym ją spisano”. Wszelkie „resety”, normalizacje i ocieplenia stosunków z Rosją będą tymczasowe.

czytaj więcej

Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska wystosowała apel w obronie weterana wojen z Rosją Ihora Mazura

Odważny aktywista obywatelski i weteran wojny w Donbasie, Gruzji i Czeczenii padł ofiarą działań sąsiadów ze Wschodu. Został wpisany przez służby rosyjskie do rejestru zatrzymań Interpolu. (…) Nie możemy dać się sprowokować. Nie możemy być aktorami w rosyjskim scenariuszu. Polska postąpiła tak jak powinna. Zatrzymała osobę figurującą w rejestrze. Ale po to, by wyjaśnić sytuację. Wiele już wiemy. I zapewniam, ze droga do Rosji nie jest otwarta.

czytaj więcej

Weteran armii ukraińskiej zatrzymany w Polsce. Rafał Dzięciołowski: Ihor Mazur powinien zostać wypuszczony i przeproszony

„Jeżeli dalej będziemy respektowali listy gończe wystawione przez Rosję, nawet jeżeli mają plakietkę Interpolu, to tym samym stawiamy pod znakiem zapytania wiarygodność naszych deklaracji w sprawie Ukrainy. Przecież kto jak kto, ale my powinniśmy mieć świadomość, że Rosjanie nadużywają instrumentów prawnych, by wykorzystać je w prowadzeniu swojej brutalnej i tłamszącej niepodległość naszych sąsiadów polityce” – powiedział Rafał Dzięciołowski.

czytaj więcej
Loading