Kategoria: Polityka

Słynny ekspert NATO: Nie ma wątpliwości, że w rosyjskim kontyngencie we Włoszech są agenci GRU

– Nie ma wątpliwości, że są wśród nich oficerowie GRU (Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej) – ostrzegł znakomty ekspert NATO do spraw broni chemicznej, biologicznej i jądrowej Hamish De Bretton-Gordon w wywiadzie udzielonym włoskiej gazecie „La Stampa”, mówiąc o rosyjskim kontyngencie „antykoronawirusowym” we Włoszech.

czytaj więcej

Na pokładzie zestrzelonego przez Rosjan samolotu MH17 był zespół wirusologów, którzy mogliby uratować świat przed koronawirusem

Na pokładzie samolotu samolotu pasażerskiego Malaysia Airlines Boeing 777 nr lotu MH17, zestrzelonego przez Rosjan, znajdował się cały zespół znanych wirusologów, którzy lecieli na Światowy Kongres AIDS. Gdyby Rosjanie nie zabili tych specjalistów, mogliby oni wnieść ogromny wkład w walkę z pandemią koronawirusa.

czytaj więcej

Rosyjskie MSZ obawia się, że Zachód namawia Ukrainę zrezygnować z pomysłu stworzenia tzw. „Rady Konsultacyjnej” z separatystami z Donbasu

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że utworzenie tzw. „Rady Konsultacyjnej” z separatystami z Donbasu zostało zawieszone z inicjatywy Niemiec, Francji i Ukrainy. Rosjanie twierdzą, że na początku Niemcy i Francja odmówiły poparcia utworzenia tzw. „Rady Konsultacyjnej”. Z kolei, Ukraina rzekomo podążyła za „wskazówkami” partnerów z Zachodu.

czytaj więcej

Plan Kozaka-Jermaka pułapką dla Ukrainy – think tank Warsaw Institute

Tracący popularność Wołodymyr Zełenski ratuje się zmianami w rządzie i swojej administracji, jednak pandemia koronawirusa może to zniweczyć. Coraz poważniejszy kryzys w Kijowie usiłuje wykorzystać Kreml. Kluczowymi sojusznikami Rosji w Kijowie stali się w tym czasie lider największej prorosyjskiej partii oraz szef administracji… prezydenta – piszą eksperci think tanku Warsaw Institute.

czytaj więcej

Ambasador USA w NATO wyraziła poparcie dla Ukrainy i Gruzji, szef NATO ogłosił, że Sojusz jest gotowy odpowiedzieć na rosyjską agresję

Stany Zjednoczone oświadczyły, że NATO będzie nadal wspierać Ukrainę i Gruzję w walce przeciwko rosyjskiej agresji i chce przystąpienia tych dwóch państw do sojuszu już najbliższej przyszłości – podkreśliła Ambasador USA w NATO. „Jesteśmy zaangażowani w to, by wszystkie te kraje [Gruzja, Ukraina, Bośnia i Hercegowina] stały się przyszłymi członkami NATO”.

czytaj więcej

Jan Paweł II o Marszałku Piłsudskim: To było moje Credo – Polska i Piłsudski

Kardynał Stanisław Nagy o fascynacji Karola Wojtyły Marszałkiem Piłsudskim: Polska i Piłsudski. I on żył w tym samym klimacie. Nie mówiłbym o tym, gdybym nie postawił mu kiedyś, gdy był już od wielu lat Papieżem, pytania: „Jak to się stało, że Ojciec Święty tak długo był wierny Piłsudskiemu i jego apoteozie? Na pewno miał na to wpływ tatuś, oficer polski”. – „O nie!” – odpowiedział. – „To była moja sprawa”.

czytaj więcej

Łazarz Grajczyński: Koronawirus i geopolityka Rosji

Pewne konsekwencje obecnie występującej pandemii są dla nas już oczywiste. Poza czysto zdrowotnymi, to najbardziej widoczne: ekonomiczne. Zachwianie się rozwoju ekonomicznego, stagnacja, zamykanie przedsiębiorstw. Problemy, które głównie uderzają w klasę średnią, która szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej pomimo dekad, stale pozostaje nierozwinięta, w zalążku, słaba i uzależniona od pomocy.

czytaj więcej

Koronawirus i rosyjska wojna informacyjna. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zdemaskowała 79 osób, szerzących panikę na temat pandemii

Specjaliści Departamentu Kontrwywiadu Ochrony Interesów Państwowych w zakresie bezpieczeństwa informacji SBU zdemaskowali 79 osób, szerzących panikę i rozpowszechniających fałszywe wiadomości na temat pandemii koronawirusa i zablokowali ponad tysiąc społeczności internetowych, działających na polecenie służb specjalnych Federacji Rosyjskiej.

czytaj więcej

„My w bandycki sposób zawładnęliśmy Krymem, odwiecznie należącym do Ukrainy!” – rosyjski pisarz i publicysta

Już pięć lat temu, myślące Rosjanie zrozumieli, że aneksja Krymu była przestępczym, niemoralnym i podłym czynem Putina. Borys Mironow, rosyjski polityk, pisarz i publicysta podczas dyskusji z pułkownikiem rezerwy Specnazu GRU Igorem Girkinym (Striełkowym) powiedział, że putinowska Rosja zawładnęła ukraińskim Krymem w bezprawny i bandycki sposób.

czytaj więcej

Epidemia, epidemia strachu a Doktryna Gierasimowa

Z pewnością sytuacją na świecie wytworzoną przez epidemię koronawirusa zajmują się analitycy różnych dziedzin – politycznych, ekonomicznych, wojskowych i wywiadowczych. Widzimy sytuację nie mająca precedensu w nowożytnej historii świata. Nawet dżuma z XIV wieku, która przetoczyła się przez Europę i Azję nie jest do porównania. Inne realia, inne uzależnienia świata od komunikacji, przepływu towarów i podziału pracy.

czytaj więcej

Kolejna miażdżąca porażka Rosjan. Wojska Libii i Turcji zdobyły strategiczną bazę najemników z Grupy Wagnera (ZDJĘCIA)

Libijskie oddziały rządowe, przy wsparciu armii tureckiej, zdobyły strategiczną bazę wojskową Al-Watier na której stacjowała Grupa Wagnera i oddziały generała Chalifa Haftara – informuje wydanie Sham Center. Według raportu drony tureckich sił powietrznych zniszczyły obronę wojsk Haftara. Rosyjscy najemnicy uciekli, porzucając sprzęt i broń.

czytaj więcej

„La Stampa”: 80 proc. rosyjskiej pomocy dla Włoch jest kompletnie bezużyteczna w walce z koronawirusem

Włoska gazeta pisze, że wszyscy specjaliści wysłani przez Rosję do Włoch w ramach humanitarnej pomocy w walce z koronawirusem są wojskowymi i wyraża niepokój, że operację koordynuje rosyjskie ministerstwo obrony, a nie ministerstwo zdrowia. Gazeta powołuje się na wysoko postawione źródła we włoskich władzach.

czytaj więcej
Loading