Kategoria: Polityka

UE rozszerza sankcje wobec popleczników reżimu syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada

Unia Europejska w poniedziałek 17 lutego postanowiła rozszerzyć sankcje wobec reżimu syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada. Kraje europejskie są zaniepokojone sytuacją w syryjskiej prowincji Idlib, gdzie Rosja polega na bezpośrednim rozwiązaniu wojskowym, naruszając wszystkie porozumienia. 3 miliony syryjskich uchodźców przelało się na granicę z Turcją, która już wcześniej schroniła 3,5 miliona uciekinierów z Syrii. To wróży Europie nową falę migrantów, a Europejczycy są po prostu przerażeni tą perspektywą.

czytaj więcej

Stoltenberg: NATO będzie wspierać Turcję niezależnie od sytuacji w Syrii

Sojusz Północnoatlantycki będzie wspierać Turcję, niezależnie od sytuacji w syryjskiej prowincji Idlib – oświadczył szef NATO Jens Stoltenberg. Odpowiadając na pytanie dziennikarzy w Brukseli, czy Sojusz jest gotowy wesprzeć Turcję w Syrii, Stoltenberg powiedział, że NATO wspiera Ankarę, ponieważ Turcja jest członkiem Sojuszu. „NATO wspiera Turcję. Turcja jest członkiem NATO, a NATO jest obecne w Turcji, zapewniamy jej również szereg środków wsparcia w dziedzinie obrony powietrznej”.

czytaj więcej

Mike Pompeo: Zachód nie pozwoli Rosji odtworzyć imperium

„Zachodnie wartości” ostatecznie zatriumfują nad „imperialnymi” – oświadczył Pompeo. Zachód nie dopuści do urzeczywistnienia „imperialnych” ambicji krajów destabilizujących porządek światowy, powiedział szef Departamentu Stanu Mike Pompeo na konferencji bezpieczeństwa w Monachium. Dotyczy to w szczególności Rosji, która poprzez aneksję Krymu w 2014 r. zademonstrowała, że wciąż dąży do odrodzenia imperium, a także Chin i Iranu – podkreślił sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

czytaj więcej

Erdogan: Bezpośrednią odpowiedzialność za wojnę w Libii ponosi najwyższe kierownictwo Rosji

Rosjanie wpływają na sytuację w Afryce Północnej za pośrednictwem najemników z grupy Wagnera – prywatnej armii Putina. Erdogan pokazał dziennikarzom zdjęcie, na którym widać Jewgienija Prigożyna, szefa prywatnej agencji wojskowej Wagner, wraz z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu, szefem Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej Walerym Gerasimowem i generałem Chalifem Haftarem, którego Libijska Armia Narodowa 4 kwietnia rozpoczęła ofensywę na stolicę kraju, Trypolis.

czytaj więcej

Erdogan: Rosja nieustannie atakuje cywilów, dokonuje masakr i przelewa krew w Syrii. Europę może zalać nowa fala uchodźców

Erdogan oskarżył Rosję o to, że „bierze udział w masakrze” ludności cywilnej na północnym zachodzie Syrii. Tymczasem minister spraw zagranicznych Turcji poinformował, że w związku z syryjsko-rosyjskimi atakami na ten region około miliona osób musiało opuścić swoje domy. Cavusoglu, na konferencji prasowej w stolicy Albanii, Tiranie, poinformował, że Niemcy przekazały Turcji 40 milionów euro na tureckie plany osiedlenia Syryjczyków uciekających z Idlibu.

czytaj więcej

Radio Wolna Europa: Podczas tajnej wizyty w Omanie Wołodymyr Zełenski mógł spotykać się z powiernikiem Putina Nikołajem Patruszewem

Sekretarz Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew poleciał do miasta Maskat (Oman), gdy przebywał tam prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Co ciekawie, głowa ukraińskiego państwa wrócił na Ukrainę tym samym prywatnym samolotem, na pokładzie którego najbliższy powiernik Putina przyleciał do Omanu. Do takich wniosków doszli autorzy dochodzenia dziennikarskiego „Schematy: korupcja w szczegółach” z portalu Radio Wolna Europa.

czytaj więcej

Kolejne kłamstwa Rosji. Szef rosyjskiego wywiadu nazwał Polskę „milczącym wspólnikiem” Hitlera

O wywiadzie dla rosyjskiej państwowej telewizji poinformował dziś dziennik „Kommiersant”. Telewizja Zwiezda, podlegająca ministerstwu obrony Rosji, zamieściła fragment na swojej stronie internetowej w środę wieczorem.Siergiej Naryszkin, który jest również przewodniczącym Rosyjskiego Towarzystwa Historycznego (RIO) nazwał w wywiadzie deklarację polsko-niemiecką „paktem o nieagresji”, który zawierał „tajny aneks” mówiący o neutralności Polski w razie agresji niemieckiej.

czytaj więcej

Ukrainiec, który zawarł sojusz z Polakami. Rzecz o Symonie Petlurze

Wolność Polski i początki niepodległości Ukrainy są powiązane z charyzmatyczną i dla niektórych bardzo kontrowersyjną osobowością ukraińskiego polityka i przywódcy, Symona Petlury. Ukrainiec, który jako pierwszy po długich stuleciach zawarł sojusz z Polakami, zdecydowany wróg bolszewizmu i rosyjskiego imperializmu, filosemita i przyjaciel liderów syjonizmu, Symon Petlura, razem z Józefem Piłsudskim stał się symbolem solidarności narodów polskiego i ukraińskiego.

czytaj więcej

George Patton: Rosja wyssała krew z Polski. Pozwoliliśmy siłom Czyngis-chana wejść do Europy

„Problem w zrozumieniu Rosjanina jest taki, że nie bierzemy pod uwagę faktu że on nie jest Europejczykiem, ale Azjatą i dlatego myśli pokrętnie. My nie możemy zrozumieć Rosjanina bardziej niż Chińczyka czy Japończyka i od kiedy mam z nimi do czynienia, nie miałem żadnego szczególnego pożądania zrozumienia ich poza obliczeniami jak dużo ołowiu lub stali trzeba zużyć, aby ich zabić. W dodatku, poza innymi cechami charakterystycznymi dla Azjatów, Rosjanie nie mają szacunku dla ludzkiego życia …”.

czytaj więcej

„Rozbiór dokonany przez sojuszników Polski”. 75 lat od Konferencji w Jałcie

75 lat temu, 11 lutego 1945 r., w Jałcie zakończyła się konferencja Wielkiej Trójki z udziałem Józefa Stalina, Franklina D. Roosevelta i Winstona Churchilla, która do dziś pozostaje symbolem zdrady zachodnich sojuszników wobec Polski i ich zgody na podporządkowanie Europy Wschodniej totalitarnemu imperium sowieckiemu. Obok Stalina, Roosevelta i Churchilla w rozmowach uczestniczyli również ministrowie spraw zagranicznych, szefowie sztabów oraz liczni doradcy i eksperci z państw koalicji.

czytaj więcej

Dr Jacek Bartosiak: Na pomoście bałtycko-czarnomorskim Siły Zbrojne RP mają być kalkulowane do zdolności oddziaływania bojowego na linii Dniepru i Dźwiny

Musimy wyraźnie powiedzieć partnerom zachodnim, w szczególności Niemcom i Francuzom, że pomost bałtycko-czarnomorski jest strefą „no go” dla nich bez Polski. Jest czerwona linia i nie ma żadnych pomysłów i wielkich biznesów nad naszymi głowami i w obszaru buforowym dawnej Rzeczypospolitej. I to trzeba egzekwować i sankcjonować zachowania, które powodują, że jest inaczej – podkreślił ekspert.

czytaj więcej

82 procent Polaków pozytywnie postrzega członkostwo w NATO

To najwyższy wynik wśród 16 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, w którym przeprowadzono badania – wynika z raportu amerykańskiego ośrodka badawczego Pew Research Center. Najniższe notowania w państwach członkowskich ma NATO w Turcji. Zbadano także trzy państwa nie należące do Sojuszu. W 2007 r. pozytywnie członkostwo w Sojuszu postrzegało mniej Polaków – 72 proc. Badanie Pew Research Center zostało przeprowadzone w 19 krajach.

czytaj więcej
Loading