Kategoria: Polityka

Próba zamachu stanu na Ukrainie. SBU udaremniła rosyjski plan „Biała Kominiarka”

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy udaremniła wywrotowy scenariusz Federacji Rosyjskiej z udziałem nielegalnej organizacji radykalnej „Biała Kominiarka”, która została założona przez obywatela Ukrainy Mikołaja Dulskiego. Za pomocy tej organizacji Moskwa planowała zdestabilizować sytuację na Ukrainie i obalić rząd, powiedział na konferencji prasowej Wiktor Kononenko, zastępca szefa SBU.

czytaj więcej

Wszyscy wiemy, skąd płynie zagrożenie: „najpierw Gruzja, potem Ukraina, potem państwa bałtyckie, a później Polska” – szef MON

Szef MON Mariusz Błaszczak podczas Monachijskiej Konferencji bezpieczeństwa przypomniał wypowiedź prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Gruzji z 2008 r.: Prezydent mówił wówczas: „najpierw Gruzja, potem Ukraina, potem państwa nadbałtyckie, a później Polska”. I w 2014 r. nastąpił atak Rosji na Ukrainę – powiedział Błaszczak.

czytaj więcej

Manifest putinizmu: despotyzm, ekspansja, przemoc, okrucieństwo i wojna

Jeden z głównych socjotechników Kremla  – Władysław Surkow, zwany szarą eminencją Putina, opublikował w „Niezawisimoj Gazietie” programowy artykuł putinowskiej Rosji pod tytułem „Długie państwo Putina”. W Rosji wszystko jest – według Surkowa – brzydkie, ale wszystko to jest w pełni widoczne dla całego świata. Wojny są również widoczne – i to nie jest wstyd.

czytaj więcej

Pompeo: Putin może rozpętać wojnę na terytorium Polski

Prezydent Rosji Władimir Putin rozpętał wojnę w Europie, powiedział sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Stany Zjednoczone obawiają się, że Polska może stać się następnym celem agresji ze strony Rosji i jej prezydenta Władimira Putina – zaznaczył Mike Pompeo, sekretarz stanu USA podczas wizyty do Warszawy 13 lutego 2019 r., informuje Voice of America.

czytaj więcej

Grupa Wagnera: prywatna armia Putina pogrąża świat w chaosie

Grupa Wagnera jest przykładem istoty hybrydowych form wojny używanej przez Rosję, a mianowicie jej elementu militarnego, gdy w rzeczywistości wojska rosyjskie (jednostki wywiadu wojskowego) interweniują w sprawy innych krajów, ale oficjalnie – ich tam niet – ich tam nie ma. Takie podejście pozwala oszukiwać świat, popełniając zbrodnie wojenne.

czytaj więcej

Mike Pence: Nie ma większego zagrożenia niż Rosja

„Żadne niebezpieczeństwo nie jest bardziej namacalne niż widmo agresji ze Wschodu. Mimo całych lat negocjacji siły rosyjskie nadal zajmują znaczne części Gruzji i Ukrainy, a niedawno wbrew prawu zatrzymały trzy statki ukraińskie, łącznie z ich załogami” – zaznaczył wiceprezydent USA podczas wspólnej konferencji prasowej z głową państwa polskiego w Warszawie.

czytaj więcej

Putin usiłuje zdestabilizować Europę i wskrzesić strefę wpływów ZSRR, kluczową przeszkodą w jego planach jest Ukraina

Ukraina, Białoruś i Kazachstan to minimalny program Putina. Kreml chce podporządkować kraje bałtyckie, stworzyć strefę niestabilności w Polsce, Rumunii, Bułgarii, Grecji, zdestabilizować sytuację w Niemczech, Francji, centralnych i południowych krajach Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Macedonia o krok od członkostwa NATO – raport OSW

Przystąpienie Macedonii do NATO jest jasnym sygnałem potwierdzającym umacnianie się Sojuszu na Bałkanach. Wcześniej, w 2017 roku, dołączyła do niego Czarnogóra. Decyzja o przyjęciu Macedonii do Sojuszu przekreśla ostatecznie rosyjskie dążenia do utworzenia w regionie grupy państw neutralnych wojskowo z Serbią na czele, które byłyby przyjazne Moskwie.

czytaj więcej

Na Ukrainie wszczęto sprawę karną z artykułu o zdradę stanu wobec Wiktora Medwedczuka, bliskiego przyjaciela Putina

Prokuratura Generalna Ukrainy wszczęła sprawę karną przeciwko liderowi prorosyjskiej organizacji Ukraiński Wybór Wiktorowi Medwedczukowi. Kum Putina i lider partii „Platforma Opozycyjna – Za Życie” jest podejrzany o zdradę stanu oraz atak na integralność terytorialną i nienaruszalność granic Ukrainy.

czytaj więcej
Loading

Ostatnie komentarze