Kategoria: Polityka

Czwórka Lubelska. Litewscy intelektualiści wystąpili z inicjatywą powołania czterostronnego formatu współpracy regionalnej z udziałem społeczeństwa obywatelskiego Białorusi

Uczestnicy dyskusji, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Wilnie w ramach forum pt: “Czwórka Lubelska: Idea i rzeczywistość”, wezwali do wzmacniania więzi kulturowych i międzyludzkich, pozostawiając na razie „puste krzesło” dla przyszłego przywódcy Białorusi.

czytaj więcej

Rosja zwiększy swoją obecność wojskową na terytorium Białorusi – Warsaw Institute

Łukaszenka nie jest gotów do ustępstw w kwestiach politycznych, ekonomicznych i ustrojowych, to pozostaje dziedzina wojskowa. Nie przypadkiem dwa dni po spotkaniu Łukaszenki z Putinem, do Mińska przyleciał Siergiej Szojgu. Niedługo później zaczęły się pojawiać informacje świadczące o faktycznym zwiększaniu obecności militarnej Rosji na terytorium Białorusi.

czytaj więcej

Amerykańscy senatorowie: Łukaszenka nie jest już prezydentem Białorusi. W całej Białorusi protesty przeciwko “samozwańcowi”

“Fakt, że “inauguracja” Łukaszenki musiała zostać przeprowadzona w tajemnicy tylko jeszcze bardziej udowadnia, że stracił całą swoją legitymację jako przywódca. Nie jest już prezydentem Białorusi” – oświadczył na portalu społecznościowym komitet spraw zagranicznych Senatu USA.

czytaj więcej

Kreml przygotowuje się do uderzenia w region bałtycki – była wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej

„Rosja potrzebuje Morza Czarnego i Morza Bałtyckiego. Rosja przygotowuje się do okupacji, nie należy żywić żadnych złudzeń. […] … Białoruś [znajduje się] między tymi morzami”. Była wiceprzewodniczący Rady Najwyższej opowiedziała o planach Putina, który chce wykorzystać Łukaszenkę do wchłonięcia Białorusi i kontynuowania agresji w regionie bałtyckim.

czytaj więcej

Patriarchat Moskiewski jest „skutecznym narzędziem rosyjskiej wojny hybrydowej” – szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow zapowiedział aktywację „niektórych struktur religijnych jako narzędzi antyukraińskiej działalności”. Stwierdził to, komentując główne ryzyka i zagrożenia związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów samorządowych.

czytaj więcej

Obecna władza Ukrainy zgodziła się na formułę Steinmeiera! Putin osiągnął wszystko, czego chciał! To katastrofa dla Ukrainy!

Przedstawiciele obecnego rządu ukraińskiego, wbrew konstytucji Ukrainy i woli narodu ukraińskiego, zgodzili się na bezprawne żądania państwa agresora w sprawie wprowadzenia do ustawy o specjalnym statusie Donbasu tzw. formuły Steinmeiera. Oświadczył o tym Andrij Kostin, przedstawiciel Trójstronnej Grupy Kontaktowej.

czytaj więcej

Mateusz Morawiecki: Wolna Białoruś jest potrzebna wolnej Europie!

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył dziś w mediach społecznościowych, że wkrótce przedstawi wypracowany przy udziale państw Grupy Wyszehradzkiej plan działań w związku z kryzysem na Białorusi. Podkreślił, że wolna Białoruś jest niezbędna dla dobrobytu i bezpieczeństwa Europy: „Wolna, demokratyczna Białoruś to niezbędny element dobrobytu i bezpieczeństwa całej Europy”.

czytaj więcej

Szef FBI ostrzega: Rosyjscy agenci ingerują w kampanię wyborczą w USA i oczerniają kandydata Demokratów Joe Bidena

Dyrektor Federalnego Biura Śledczego (FBI) Christopher Wray oświadczył, że rosyjscy agenci próbują ingerować w trwającą w USA kampanię przed wyborami prezydenckimi. Według niego ich głównym celem jest oczernianie kandydata Demokratów Joe Bidena. Dodał, że „można to nazwać wrogą zagraniczną próbą wpływu”.

czytaj więcej

Trójkąt Lubelski. Polska, Litwa i Ukraina będą wspólnie przeciwdziałać zagrożeniom hybrydowym ze strony Rosji

Wczoraj, 17 września, odbyło się pierwsze spotkanie krajowych koordynatorów Trójkąta Lubelskiego. Łączą nas nie tylko wspólne wartości i interesy, ale także wspólna odpowiedzialność za przyszłość naszych krajów i regionu, w którym żyjemy i który od kilku lat znajduje się w centrum polityki światowej.

czytaj więcej

Skorumpowany postsowiecki układ na Ukrainie walczy o przetrwanie. UE grozi Ukrainie cofnięciem ruchu bezwizowego i wstrzymaniem pomocy finansowej

Viola von Cramon, deputowana do Parlamentu Europejskiego i członek Komisji Spraw Zagranicznych, powiedziała, że ​​w związku z sytuacją związaną z powołaniem nowego dyrektora Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP) Ukrainie grozi utrata „ruchu bezwizowego” i pomocy finansowej z Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Zełenski: Członkostwo w NATO jest strategicznym kierunkiem dla Ukrainy. W obwodzie lwowskim rozpoczęły się manewry Rapid Trident-2020

„Za każdym razem, gdy spotykam się z międzynarodowymi przywódcami, podkreślam, że wojna na wschodzie Ukrainy to zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, to zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności wszystkich krajów Europy i na świata. Nasi partnerzy są ze mną całkowicie solidarni w tej kwestii” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

czytaj więcej

IV rozbiór Polski. Defilada niemieckiego Wehrmachtu i rosyjskiej Armii Czerwonej (WIDEO, FOTOGALERIA)

Większość ludzi na pytanie, kto rozpoczął II wojnę światową odpowie, że nazistowskie Niemcy. Nie należy do nich Wiktor Suworow. We wrześniu 1939 Polska została zaatakowana przez dwa państwa, a tylko jedno z nich zostało obarczone odpowiedzialnością za wybuch najbardziej krwawego konfliktu w dziejach ludzkości. Tytułowa defilada to parada, która miała miejsce 22 września 1939 roku w Brześciu.

czytaj więcej
Loading

Share via
Send this to a friend