Kategoria: Polityka

Wiceszef MSZ: To nie było wyzwolenie, to było przyniesienie nowej niewoli komunistycznej

17 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Warszawy zrujnowanej po Powstaniu Warszawskim, kiedy to Armia Czerwona stała i patrzyła z drugiego brzegu Wisły na to, jak Warszawa jest niszczona. To nie było wyzwolenie, to było przyniesienie nowej niewoli komunistycznej i o tym musimy pamiętać, szanując oczywiście indywidualnych żołnierzy – powiedział Jabłoński, którego słowa cytuje PAP. Jabłoński podkreślił też, że Polska będzie „reagować i sprzeciwiać się tego rodzaju wystąpieniom” i wyraził nadzieję, że otrzyma w tej sprawie wsparcie od innych państw.

czytaj więcej

Dziel i rządź! Rosja szkaluje polskie podziemie: oskarża Armię Krajową o „likwidowanie Ukraińców i Żydów”

Rosyjskie ministerstwo obrony odtajniło dokumenty dotyczące wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy 17 stycznia 1945 roku. Rosyjski resort twierdzi, że w ten sposób chce „chronić prawdę historyczną”. Niestety, przy tej okazji Moskwa dopuszcza się rażących manipulacji. Oskarża Armię Krajową o zabijanie Ukraińców i Żydów w polskiej stolicy. Resort obrony Rosji napisał dosłownie w oświadczeniu na facebooku: „Dokumenty te świadczą o tym, że oddziały Armii Krajowej unicestwiły Ukraińców i Żydów w mieście”.

czytaj więcej

Rosja atakując Polskę leczy swój kompleks niższości – niemiecki publicysta

„Wbrew buńczucznej retoryce Rosjanie cierpią na kompleks niższości” – stwierdził niemiecki pisarz i publicysta Boris Reitschuster. Jego zdaniem Rosja atakuje Polskę i gloryfikuje Stalina chcąc budować ideologię państwową, której sercem dla Putina jest zwycięstwo w II wojnie światowej. „Rolę, którą wcześniej spełniała ideologia komunistyczna, dziś odgrywa kult zwycięstwa. Jest to idea definiująca tożsamość państwa Putina” – stwierdza wieloletni korespondent niemieckiego tygodnika „Focus” w Federacji Rosyjskiej.

czytaj więcej

Komisja Europejska wesprze Polskę wobec rosyjskich manipulacji historią

Podczas dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova ma poprzeć Polskę w kontekście ostatnich sporów historycznych z Rosją na temat przyczyn wybuchy II wojny światowej i postawy Polski w okresie przedwojennym. Z tekstu przemówienia Jurovej, udostępnionego PAP wynika, że ma ona powiedzieć, że „Komisja Europejska w pełni odrzuca wszelkie fałszywe twierdzenia, które próbują zniekształcać historię II wojny światowej lub przedstawiać ofiary, takie jak Polska, jako sprawców”.

czytaj więcej

Imperium kłamstwa przekracza kolejne granice! Kreml chce złożyć na Radzie Europy projekt rezolucji potępiającej Polskę

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Dumny zapowiedział, że Moskwa będzie chciała złożyć na Radzie Europy projekt rezolucji potępiającej Polskę za „próbę sfałszowania prawdy historycznej”. Projekt rezolucji potępiającej Polskę zostanie złożony dopiero gdy Rosja będzie miała pewność, że zostanie on przyjęty. „Naszym zadaniem jest konsekwentne przekazywanie prawdy tym, którzy nie są świadomi tego, co dzieje się dziś w Warszawie” – powiedział Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy.

czytaj więcej

Europosłowie wzywają Rosję, by uznała swoją odpowiedzialność za zestrzelony Boeing w Donbasie

Posłowie do Parlamentu Europejskiego wzywają Rosję, by poszła za przykładem Iranu i uznała swoją odpowiedzialność za zestrzelenie samolotu pasażerskiego Boeing 777, należącego do linii Malaysia Airlines nr lotu MH17 nad terenami wschodniej Ukrainy, okupowanej przez Rosję – informuje Radio Wolna Europa. Wcześniej europosłowie pozwalali sobie na wyrażanie się w ten sposób tylko na marginesie i niepublicznie, teraz otwarcie potępiają Rosję i porównują reakcje Teheranu i Moskwy w sytuacji ze zestrzelonym samolotem.

czytaj więcej

Niemiecka policja szuka islamskich terrorystów z Federacji Rosyjskiej

W Niemczech funkcjonariusze organów ścigania aktywnie poszukują osób podejrzanych o działalność terrorystyczną. Środki dochodzeniowe i operacyjne objęły Berlin, Brandenburgię, Nadrenię Północną-Westfalię i Turyngię. Przeprowadzono poszukiwania w obiektach różnych grup islamistycznych. Wśród podejrzanych dominują imigranci z Federacji Rosyjskiej (z Czeczenii) w wieku od 23 do 28 lat. Berlińscy prokuratorzy podejrzewają, że te grupy islamistyczne były zaangażowane w przygotowanie zamachów terrorystycznych na terytorium Niemiec.

czytaj więcej

Rosja znów kłamie! „Budowie obozów zagłady sprzyjała polska atmosfera”

Przewodniczący Dumy Państwowej (niższej izby) Wiaczesław Wołodin powiedział dzisiaj, że zorganizowaniu przez nazistów obozów zagłady na ziemiach polskich podczas II wojny światowej „sprzyjała przedwojenna atmosfera w Polsce i stanowisko władz tego kraju, które podsycały nastroje antysemickie w społeczeństwie i przygotowały grunt dla dalszego ludobójstwa i Holokaustu”. Zaapelował następnie, by „zażądać od obecnych władz Polski przeprosin za to, co wydarzyło się na terytorium Polski w latach przedwojennych i za to, co dzieje się teraz”.

czytaj więcej

Rosja rozmieszcza rakiety tuż przy granicy z Polską. Jest odpowiedź NATO

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg zapowiedział, że NATO odpowiednio zareaguje na rozmieszczenie przez Rosjan w Europie rakiet SSC-8. Stoltenberg w rozmowie z niemiecką agencją prasową DPA podkreślił, że rozmieszczając tego typu rakiety Rosja łamie traktat INF, czyli układ o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu. Rosyjskie rakiety są rozmieszczane tuż przy granicy z Polską – w obwodzie kaliningradzkim. Jens Stoltenberg powiedział, że NATO zamierza odpowiednio i mocno zareagować w tej sprawie.

czytaj więcej

Kłamstwo za kłamstwem. Jak Rosja rozpowszechniała łgarstwa o przyczynach katastrofy ukraińskiego Boeinga w Iranie

Na kilka godzin przed tym, jak Iran został zmuszony do przyznania, że to jego wojsko zestrzeliło ukraiński samolot, rosyjska propaganda nadal bezczelnie kłamała i manipulowała informacją – o tym na Facebooku napisał bloger Jurij Pywowar. To wszystko, co musicie Państwo wiedzieć o profesjonalizmie rosyjskiej rządowej ogólnoświatowej wielojęzycznej telewizji propagandowej Russia Today. Oto informacja, która została transmitowana przez rosyjskich propagandystów dla zachodniej widowni.

czytaj więcej

„Rok 1984” i „50 twarzy Greya” to najpopularniejsze książki dziesięciolecia w Rosji

„Jak ruch nierozerwalnie jest związany w prędkością, tak i wolność jest nierozerwalnie związana z przestępstwem. Nie można oddzielić prędkości od ruchu. W ten sam sposób nie można oddzielić przestępstwa od wolności. Niewolnik, który tylko wykonuje rozkazy, nie popełni przestępstwa. My, Rosjanie, wybraliśmy szczęście bez wolności, dlatego zwyciężymy” – pisał Jewgienij Zamiatin, rosyjski pisarz science fiction, autor antyutopijnej powieści „My”, pierwowzoru „Roku 1984” Orwella i „Nowego, wspaniałego świata” Huxleya.

czytaj więcej

Morze Czarne ma strategiczne znaczenie dla NATO. Sojusz zamierza nadal umacniać swoją obecność w tym regionie

NATO zamierza nadal umacniać swoją obecność w strategicznie ważnym regionie Morza Czarnego – oświadzcył szef NATO Jens Stoltenberg na wspólnej konferencji prasowej z premierem Rumunii Ludoviciem Orbanem. „Morze Czarne ma strategiczne znaczenie dla NATO. Sojusz zamierza nadal umacniać swoją obecność w tym regionie. Trzy kraje NATO to państwa nadbrzeżne Morza Czarnego – Turcja, Bułgaria i Rumunia, a dwa pozostałe kraje w regionie – Gruzja i Ukraina – są cennymi partnerami NATO”.

czytaj więcej
Loading