Kategoria: Polityka

„Ukraina pozostaje bastionem demokracji i kluczem do bezpieczeństwa na kontynencie” – Poroszenko wezwał Zachód do poparcia Ukrainy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wezwał społeczność międzynarodową do utrzymania polityki wspierania Ukrainy: „Kreml może teraz cieszyć się wynikami wyborów, poniważ może liczyć, że gdy nowy niedoświadczony prezydent dojdzie do władzy, Ukraina wpadnie w sferę wpływów Rosji. Dlatego chcę wezwać społeczność międzynarodową, aby pomogła Ukrainie utrzymać swój wybór, kontynuować kurs w UE i NATO”.

czytaj więcej

Czy Wołodymyr Zełenski jest kontrolowany przez prorosyjskich oligarchów?

Wołodymyr Zełenski wzywa do zmian w polityce mówiąc w filmikach na YouTube, że „stare twarze skompromitowały się i powinny odejść, by zrobić miejsce młodym i zdolnym”. .Jednak to w otoczeniu komika nowych twarzy wyraźnie brakuje. I gdy się dobrze przyjrzeć, za plecami celebryty znajdziemy starych dobrych znajomych. Zwłaszcza tych, znanych z aktywnego wsparcia dla obalonego przed 5 laty promoskiewskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

czytaj więcej

„USA pozostaną tu na długo”: Kurt Volker zabrał głos przed drugą turą wyborów prezydenckich na Ukrainie

Departament Stanu USA wyraził poparcie dla narodu ukraińskiego w przededniu drugiej tury wyborów prezydenckich – oświadczył na Twitterze Kurt Volker, specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy. „W przeddzień niedzielnych wyborów chciałbym powtórzyć, że Stany Zjednoczone pozostaną tu na długo i będziemy tutaj, aby wspierać pokojową, silną, demokratyczną, dostatnią, bezpieczną Ukrainę”.

czytaj więcej

Rosyjskie trolle poszły w ruch!!! Rozsiewają dezinformację przed wyborami do PE

Unijni eksperci przestrzegają przed dezinformacją w sieci – powiązane z Rosją konta szerzą fake newsy lub „opinie” mające na celu wprowadzić zamieszanie przed wyborami do europarlamentu. Wiele pracy ma teraz grupa zadaniowa East StratCom, której celem jest śledzenie rosyjskich działań w domenie informacyjnej. W tej chwili starania Kremla skupiają się na tym, aby jak najwięcej mieszkańców Unii Europejskiej uwierzyło, że ich głos nie ma znaczenia, a więc branie udziału w wyborach to strata czasu.

czytaj więcej

Mike Pompeo: Kreml słono zapłaci za ingerencję w sprawy wewnętrzne wielu państw

Federacja Rosyjska słono zapłaci za ingerencję w amerykańską politykę wewnętrzną oraz inwazję polityczną w Wenezueli i na Ukrainie i zagroził Rosji twardą reakcją USA w odpowiedzi na jej „złowrogą działalność” – powiedział Mike Pompeo, szef Departamentu Stanu USA, informuje The Washington Post. „Jak widać z polityki naszej administracji, podejmiemy twarde działania, które zaostrzą zemstę za złowrogą działalność Rosji” – podkreślił Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych.

czytaj więcej

„Kijów będzie w ogniu”. Europejski dyplomata ostrzegł Zełenskiego przed niebezpieczeństwem dwustronnych negocjacji z Putinem

Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z ambasadorami krajów grupy G7. Jeden z dyplomatów zapytał Zełenskiego o jego stanowisku w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie. Ten rzekomo podkreślił, że jest gotowy spotkać się z Putinem. W odpowiedzi dyplomata poprosił Zełenskiego o wcześniejsze poinformowanie o tym spotkaniu, aby przed tym misje dyplomatyczne mogły zostać ewakuowane, ponieważ „Kijów będzie w ogniu”.

czytaj więcej

Orban marzy o rewizji granic w Europie, namawiał nas, żebyśmy w czasie kryzysu ukraińskiego wzięli ziemie i podzielili się nią

Zdaniem Sławomira Nitrasa „Węgry są niebezpiecznym krajem. Ponieważ marzą o rozmontowaniu ładu powojennego. Orban marzy o takiej zmianie, ja to wiem. Viktor Orban namawiał nas, żebyśmy w kryzysie ukraińskim wzięli ziemie i podzielili się nią. On marzy o rewizji granic w Europie, jak Władimir Putin. Węgry to kraj wielkiego kompleksu od czasu, gdy zostali po wojnie rozebrani w połowie. Orban jest bardzo niebezpieczny i bardzo inteligentny”.

czytaj więcej

Ukraina i Gruzja muszą stać się członkami NATO – szefowie MSZ Polski, Rumunii i Turcji

Ukraina i Gruzja powinny stać się członkami NATO, co pomoże wzmocnić bezpieczeństwo w regionie Morza Czarnego, którego fundamenty osłabiają działania Rosji. Omówiono to podczas trójstronnego spotkania ministrów spraw zagranicznych Turcji, Polski i Rumunii w Ankarze, podaje Ukrinform.Minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz podkreślił znaczenie integralności terytorialnej Ukrainy i Gruzji i powiedział, że działania Federacji Rosyjskiej na Morzu Czarnym zagrażają bezpieczeństwu całej Europy.

czytaj więcej

Saakaszwili: Pamiętam, jak Putin groził zestrzeleniem samolotu Kaczyńskiego, Putin miał interes w zabiciu Kaczyńskiego

„Putin wziął Kaczyńskiego na cel, ponieważ polski prezydent ryzykując życiem poleciał do Gruzji i uratował naszą stolicę oraz niepodległość” – mówi w wywiadzie dla Wirtualnej Polski były prezydent Gruzji. Podkreślił, że Putin miał interes w zabiciu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a Smoleńsk to „logiczna kontynuacja wydarzeń w Tbilisi”. Zdaniem Saakaszwilego, Putin „pokazał siłę w całej rosyjskiej sferze wpływu”.

czytaj więcej

Realizacja scenariusza Kremla na Ukrainie jest w pełnym toku

Wybory prezydenckie jeszcze się nie zakończyły, ale na Ukrainie rozpoczęło się wiele procesów, które wskazują, że realizacja scenariusza Kremla jest w pełnym toku. Według dobrze poinformowanych źródeł, Rosja przeznaczyła na to olbrzymie środki. Analiza ostatnich wydarzeń świadczy o tym, że harmonogram wdrożenia specjalnej operacji „Prorosyjska Ukraina” jest bardzo ściśle realizowany. Źródła twierdzą, że Kreml przeznaczył 500 mln USD, aby przekupić kluczowych graczy ukraińskiej sceny politycznej.

czytaj więcej

Fatalne błędy Poroszenki. Dlaczego obecny prezydent Ukrainy może stracić władzę?

Porewolucyjna euforia i bardzo wysokie oczekiwania społeczeństwa nieuchronnie musiały zamienić się w głębokie rozczarowanie. Ludzie czekali na cud. Jako minimum, pragnęli sprawiedliwości i oczyszczenia kraju z korupcji i postsowieckiego błota: rosyjskich agentów i oligarchów. Ale prezydent Poroszenko stał się znakiem skorumpowanego systemu rządów. Postsowiecki aparat administracyjny dokładał wszelkich starań, aby utrzymać swój monopol na władzę w Ukrainie. To jest największe rozczarowanie Ukraińców.

czytaj więcej

Doradca Zełeńskiego: Dziedzictwo Związku Sowieckiego podstawową wartością Ukrainy

„Moim zdaniem, Ukraina popełnia ogromny błąd porzucając dziedzictwo Związku Sowieckiego, to jest podstawowa wartość dla Ukrainy. Dlaczego oddaliśmy Wielką Wojnę Ojczyźnianą Rosji? Moim zdaniem jest to błąd. Dlaczego nie mówimy o języku rosyjskim jako ważnej części społeczeństwa ukraińskiego?” – pyta w wywiadzie dla ukraińskiego kanału telewizyjnego Priamyj Ołeksandr Charebin, doradca ds. polityki humanitarnej kandydata na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego.

czytaj więcej
Loading