Kategoria: Polityka

Andrzej Duda: Ludzie, którzy ulegali rosyjskim wpływom, będą musieli odejść z życia publicznego

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Połczynie-Zdroju odniósł się do burzy, jaka wybuchła po powołaniu komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Dodał, że nie bardzo rozumie, jak kwestia zbadania rosyjskich wpływów miałaby zniszczyć polską demokrację – w jego ocenie to rosyjskie wpływy mogłyby ją zniszczyć, a nie komisja, która będzie tę sprawę badała.

Prezydent podpisał ustawę o komisji ds. rosyjskich wpływów! „Taka komisja powinna też powstać na poziomie europejskim”

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że zdecydował się podpisać ustawę dot. powołania komisji mającej zbadać rosyjskie wpływy na polską politykę, określaną przez opozycję jako „lex Tusk”. Ponadto prezydent zdecydował o skierowaniu ustawy w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

Reżim Łukaszenki to kopia reżimu Putina – premier RP Mateusz Morawiecki

Reżim Alaksandra Łukaszenki to kopia reżimu Władimira Putina; wprowadzamy sankcje na ludzi, którzy budują totalitarne rządy w środku Europy – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Białoruski Sąd Najwyższy odrzucił w piątek apelację Andrzeja Poczobuta i utrzymał w mocy lutowy wyrok sądu w Grodnie skazujący działacza polskiej mniejszości na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Wyrok się uprawomocnił. Rozprawa apelacyjna odbywała się w piątek za zamkniętymi drzwiami. Sam Poczobut w niej nie uczestniczył.

Chiny budują gazociąg z Turkmenistanu, który będzie konkurował z Gazpromem

Chiny dążą do wzmocnienia więzi z Azją Środkową w ramach Inicjatywy Jeden pas i jedna droga. Mimo że turkmeński gaz kosztuje o 30 proc. więcej niż rosyjski, a negocjacje w sprawie rabatu nie przyniosły rezultatu, chińscy urzędnicy dali zielone światło projektowi Linii D, która będzie importować z Turkmenistanu 30 mld m sześc. paliwa rocznie.

Przewodniczący parlamentu Ukrainy o Rzezi Wołyńskiej: „nic takiego nigdy więcej nie powtórzy się między naszymi narodami”

Niski ukłon i szczera wdzięczność Tobie, drogi polski narodzie – powiedział w Sejmie Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk podczas wystąpienia przed posłami i senatorami RP. Szef ukraińskiego parlamentu wyraził również wdzięczność senatorom za przyjęcie uchwały potępiającej deportacje ukraińskich dzieci do Rosji oraz dziękował obu izbom polskiego parlamentu za uznanie władz rosyjskich za reżim terrorystyczny, informuje serwis internetowy Senatu RP.

Prezydent Duda: Powinniśmy uświadamiać całą społeczność międzynarodową, że na Ukrainie decydują się losy świata

Oświadczenie Dudy opublikowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta RP. „Jak utrwalić jedność i solidarność Zachodu w zakresie pomocy Ukrainie, nacisku na Rosję i odpowiedzi na inne wyzwania? Po pierwsze, czynem – kontynuując kampanię wsparcia wojskowego, politycznego i humanitarnego Ukrainy. Po drugie, nakładając w Unii Europejskiej i w G7 dalsze dotkliwe sankcje na Rosję; przekonując do tego niezdecydowanych; minimalizując uzależnienie od rosyjskich surowców energetycznych; całkowicie wycofując kapitał i inwestycje z Rosji. Po trzecie, uświadamiając całą społeczność międzynarodową, że na Ukrainie decydują się losy świata” – czytamy w oświadczeniu.

Blinken nie wykluczył uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm

Departament Stanu USA nie wyklucza wpisania Rosji na listę państw sponsorujących terroryzm. Poinformował o tym sekretarz stanu USA Antony Blinken na posiedzeniu Komisji ds. Środków Senatu USA, donosi CNN. Senator Partii Republikańskiej Lindsey Graham zapytał Blinkena „Nigdy nie ogłosicie Rosji państwowym sponsorem terroryzmu, prawda?”. Sekretarz Stanu USA odparł: „Nigdy nie mów nigdy”. Mówił też o sankcjach, które zostały już nałożone na Federację Rosyjską.

Prezydent RP na kongresie Trójmorza: Zgodnie uznaliśmy, że będziemy wspierać walkę Ukrainy o wolność i niepodległość

Podczas ubiegłorocznego szczytu w Rydze podjęto historyczną decyzję o przyznaniu Ukrainie statusu „partnera uczestniczącego” w Inicjatywie Trójmorza – przypomniał Andrzej Duda podczas wystąpienia na Samorządowym Kongresie Trójmorza w Lublinie. – Zgodnie uznaliśmy, że stoimy u boku Ukrainy i będziemy wspierać jej walkę o suwerenność, integralność terytorialną i integrację ze strukturami europejskimi. Ten nowy rodzaj partnerstwa ma za zadanie włączyć Ukrainę w realizację projektów inwestycyjnych realizowanych na kresach Unii Europejskiej – zaznaczył.

Zełenski: Putin powinien błagać o litość. I wtedy będzie nasza odpowiedź – trybunał

Rosja nie akceptuje ukraińskiej i europejskiej formuły pokoju, Putin jest katastrofą i wybrał on katastrofę; on jest agresją, a jego formułą stała się śmierć, a ten który chce nas zniszczyć i chce zniszczyć Europę, musi prosić o litość. I wtedy będzie nasza odpowiedź – trybunał – oświadczył wczoraj w Akwizgranie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wręczenia Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego.

Loading

Serdecznie zapraszamy Państwa do polubienia i śledzenia naszego fanpage

Portal Międzymorza Jagiellonia.org
Share via
Send this to a friend