Kategoria: Polityka

W obawie przed rosyjską agresją kraje Europy Wschodniej intensywnie się zbroją

Trendy w zwiększaniu budżetów obronnych w Europie Wschodniej są alarmujące. Organizator Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium Wolfgang Ischinger wielokrotnie ostrzegał przed „wysokim niebezpieczeństwem konfrontacji militarnej”, ponieważ Rosja zbroi się bardzo intensywnie. Według moskiewskiego eksperta wojskowego Wasilija Kaszina, po wojnie z Gruzją w 2008 r. Kreml rozpoczął „najbardziej radykalny program modernizacji armii od końca XIX wieku”.

czytaj więcej

Joe Biden: Jeśli wygram wybory, Ukraina stanie się priorytetem polityki międzynarodowej

„Uczyniłbym Ukrainę priorytetem polityki międzynarodowej. W dziedzinie bezpieczeństwa zapewniłbym pomoc wojskową ze Stanów Zjednoczonych, w tym broń, aby wzmocnić zdolność Ukrainy do obrony” – powiedział Joe Biden, wpływowy demokrata, który walczy o fotel prezydenta USA, odpowiadając na pytanie, co zrobiłby dla Ukrainy, która broni się przed rosyjską agresją, gdyby został wybrany prezydentem Stanów Zjednoczonych.

czytaj więcej

Uroczystości w Kostiuchnówce na Wołyniu, miejscu najkrwawszej bitwy Legionów Polskich

Ta bitwa okazała się momentem przełomowym w kwestii umiędzynarodowienia sprawy polskiej podczas pierwszej wojny światowej. Rozpoczęły się uroczystości poświęcone pamięci poległych w bitwie pod Kostiuchnówką. W obchodach udział biorą Marszałek Stanisław Karczewski, delegacja Senatu, Ambasador Bartosz Cichocki i Konsul Wiesław Mazur, przedstawiciele organizacji polonijnych, harcerze z Polski i Ukrainy – informuje portal Kresy24.pl.

czytaj więcej

„Płomień Braterstwa”. Polscy harcerze oddają hołd ukraińskim żołnierzom walczącym z bolszewikami

W przeddzień 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej polscy harcerze i skauci ukraińscy zapalą świece w całej Polsce na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, sojuszników niepodległej Polski w walce z bolszewikami. 14 sierpnia o godzinie 18:00 w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce harcerki i harcerze zapalą znicze na grobach żołnierzy ukraińskich, którzy w 1920 r. razem z Wojskiem Polskim bronili naszego kraju przed Armią Czerwoną.

czytaj więcej

Jeśli Rosja zdecyduje się przyłączyć Białoruś, nic jej nie powstrzyma – wpływowy rosyjski dziennikarz

Redaktor naczelny „Echa Moskwy” Aleksiej Wenediktow zabrał głos w sprawie integracji Białorusi i Rosji: „Putin pozostanie pierwszą osobą w państwie”, a „w jaki sposób zrealizuje swój cel, nie ma znaczenia”. „Przecież ja nie wiem, musialbym znać naród białoruski. Być może referendum wcale nie jest potrzebne, może wystarczy decyzja dwóch parlamentów. A z deputowanymi to rozmowa u nas krótka. A teraz widzimy, jak ten traktat związkowy jest „czyszczony”…

czytaj więcej

Rosja szykuje wojska do wojny na pełną skalę – doradca prezydenta Ukrainy

Rosja przygotowuje swoje wojska do inwazji na pełną skalę – twierdzi Iwan Aparszyn, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ds. bezpieczeństwa i obrony w wywiadzie dla amerykańskiej rządowej rozgłośni Radio Wolna Europa/Radio Swoboda. „Jestem w 100% pewien, że na pierwszym etapie operacja powietrzna na pełną skalę zostanie przeprowadzona. Uczestniczyć będzie nie tylko lotnictwo, ale także oddziały rakietowe i artyleria, elektroniczny sprzęt bojowy”.

czytaj więcej

Putin boi się „Majdanu”. Kreml przyjął brutalny kurs w polityce wewnętrznej – Warsaw Institute

Brutalna postawa zmobilizowanych sił policji i Gwardii Narodowej, setki zatrzymanych ludzi, w tym znanych działaczy opozycji. Kolejny protest w Moskwie – 3 sierpnia – zakończył się tak, jak ten tydzień wcześniej. Protesty w Moskwie są związane z przeprowadzoną na zlecenie władz akcją odmowy rejestrowania niezależnych kandydatów w wyborach do moskiewskiej Dumy (wrzesień 2019) – pod naciąganymi pretekstami rzekomych nadużyć przy zbieraniu podpisów poparcia.

czytaj więcej

Putin nadal wyrządza krzywdę naturze i ludzkości. Na poligonie w Rosji wybuchł silnik jądrowy – Reuters

Wybuch rakiety manewrującej, który odbył się 8 sierpnia na rosyjskim poligonie w Siewierodwińsku w obwodzie archangielskim, w wyniku czego zginęli pracownicy Rosatom i Ministerstwa Obrony, mógł być spowodowany eksplozją silnika rakietowego wykorzystującego paliwo jądrowe – informuje agencja informacyjna Reuters, powołując się na amerykańskich ekspertów.

czytaj więcej

08.08.08. Mija 11 lat od rosyjskiej agresji na Gruzję

Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później … 8 sierpnia 2008 roku wojska rosyjskie liczące 30 tysęcy żołnierzy wkroczyły na terytorium dwóch gruzińskich prowincji – Południowej Osetii i Abchazji. W ciągu pięciu dni rosyjskie samoloty przeprowadziły ponad 100 ataków na gruzińskie obiekty infrastruktury. Rosyjskie wojska wkroczyły do etnicznych gruzińskich wiosek, zamykając wejścia i wyjścia. W tym samym czasie osetyjscy terroryści podpalali domy i gruzińskie osiedla.

czytaj więcej

Garri Kasparow: Europo, to ty finansujesz reżim Putina!

Co skłoniło Radę Europy do poparcia powrotu praw głosu do reżimu Putina? Czy Rosja powstrzymała agresję na Ukrainie? Czy zwróciła jej Krym, zgodnie z wymogami społeczności międzynarodowej? Czy zwolniła 24 ukraińskich marynarzy uprowadzonych na wodach międzynarodowych? A może Rosja Putina została zliberalizowana w zakresie praw człowieka i standardów demokratycznych, zgodnie z wymogami Rady? Nie, nie, nie i nie. Zatem prawdziwe motywy Rady pozostają tajemnicą, pogrążoną w ciemności.

czytaj więcej

The Guardian: Londyńska policja bada rolę Władimira Putina w ataku bronią chemiczną w Salisbury

„Putin, według brytyjskich służb wywiadowczych, prawdopodobnie zatwierdził atak w marcu 2018 r. przeciwko Siergiejowi Skripalowi, byłemu rosyjskiemu oficerowi i jego córce – obaj przeżyli w wyniku ataku, ale są poważnie chorzy” – pisze gazeta, przypominając, że później, znajdując odrzuconą butelkę perfum używaną przez agentów rosyjskiego wywiadu i zawierającą środek paralityczno-drgawkowego, zmarła 44-letnia Brytyjka Dawn Sturgess.

czytaj więcej

Wall Street Journal: z powodu pogarszającej się sytuacji w Rosji Putin może wzmóc działania wojenne w Donbasie albo rozpocząć nową wojnę

Niezadowolenie z reżimu Putina zawsze było najsilniejsze w dużych miastach Rosji. Jednak w ciągu ostatniego roku nawet regiony, które tradycyjnie wspierały Putina, odwróciły się od niego z powodu złego stanu rosyjskiej gospodarki. W związku z tym istnieje ryzyko, że rosyjski prezydent, aby odwrócić uwagę od problemów wewnętrznych, może rozpętać nową wojnę, np. w krajach bałtyckich lub eskalować konflikt przeciwko Ukrainie.

czytaj więcej
Loading