Kategoria: Russkij Mir

Putin boi się „Majdanu”. Kreml przyjął brutalny kurs w polityce wewnętrznej – Warsaw Institute

Brutalna postawa zmobilizowanych sił policji i Gwardii Narodowej, setki zatrzymanych ludzi, w tym znanych działaczy opozycji. Kolejny protest w Moskwie – 3 sierpnia – zakończył się tak, jak ten tydzień wcześniej. Protesty w Moskwie są związane z przeprowadzoną na zlecenie władz akcją odmowy rejestrowania niezależnych kandydatów w wyborach do moskiewskiej Dumy (wrzesień 2019) – pod naciąganymi pretekstami rzekomych nadużyć przy zbieraniu podpisów poparcia.

czytaj więcej

„Putin chujło”! Protestujący w Moskwie skandowali wulgarnie hasło obrażające gospodarza Kremla (WIDEO)

27 lipca w centrum Moskwy policja aresztowała ponad 1 000 uczestników wiecu, którzy opowiadają się za wolnymi wyborami. Podczas demonstracji Rosjanie krzyczeli hasła obrażające rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Odpowiedni filmik pod tytułem „Protesty na świecie” został opublikowany na Telegram Messenger. Film pokazuje, jak tłum protestujących skanduje hasło ze słynnej ukraińskiej piosenki.

czytaj więcej

W 2022 r. Rosję czeka upadek: gospodarka pęknie jak bańka mydlana – minister gospodarki i rozwoju Rosji

Rosyjska gospodarka przypomina bańkę mydlaną, która może pęknąć w dowolnym momencie. W 2022 r. Rosja stanie w obliczu poważnego kryzysu finansowego i gospodarczego, a proces ten nie może zostać zatrzymany – ostrzegł Maksim Orieszkin, minister gospodarki i rozwoju Federacji Rosyjskiej. Wyjaśnił, że przyczyną problemu jest nadmierne zadłużenie obywateli i przedsiębiorstw.

czytaj więcej

Ruś Kijowska to Ukraina, a Rosja to Moskowia. Doradca Zełenskiego zaproponował przywrócić Rosji jej historyczną nazwę

W drużynie Zełenskiego są nie tylko zwolennicy pełzającej kapitulacji przed Moskwą, ale także ci, którzy demonstrują chęć bronić interesów państwa w dziedzinie informacyjnej, ideologicznej i historycznej. Doradca prezydenta Ukrainy Nikita Poturajew w eterze kanała Ukrlife w YouTube zaproponował przywrócić Rosji jej historyczną nazwę – Moskowia.

czytaj więcej

Rosja się rozpadnie, Putin prowadzi kraj do nieuniknionej katastrofy – rosyjski publicysta

Jeszcze kilka lat putinizmu i rozpad Rosji ze stuprocentową pewnością będzie już nieunikniony. Po 2024 roku wszystko popędzi z prędkością błyskawicy i rozerwie ją na strzępy. Pozostanie małym buforem terytorialnym między Europą a Chinami, które pochłoną wszystko. Oni już pochłaniają Daleki Wschód i Wschodnią Syberię.

czytaj więcej

„Nasze społeczeństwo idzie drogą dogmatycznego debilizmu” – ideolog „ruskiego miru”

Aleksander Dugin: „W rzeczywistości nasze społeczeństwo jest na drodze do dogmatycznego debilizmu … To już bardzo niepokojące sygnały … Nasze społeczeństwo stopniowo zmienia debilów w standard. Oznacza to, że człowiek jest debilem, zachowuje się jak debil i nie czuje wyrzutów sumienia ani poczucia, że czegoś brakuje”.

czytaj więcej

Bluźnierstwo „ruskiego miru”. Na okupowanych przez Rosjan terytoriach Donbasu ludzie modlą się przed ikoną Putina

W samozwańczej „Ługańskiej Republice Ludowej” proponują modlić się przed ikoną przedstawiającą prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Taka ikona pojawiła się w okupowanym przez Rosjan Ałczewsku. Zdjęcie zostało opublikowane na Twitterze przez Denisa Kazanskiego, wpływowego ukraińskiego blogera z Donbasu.

czytaj więcej

Gloryfikacja mordercy Polaków. W Rosji odsłonięto kolejny pomnik Stalina

W trakcie „operacji polskiej” NKWD wymordowało111 tys. Jednak prof. Mikołaj Iwanow twierdzi, że w ciągu kilku lat w Związku Sowieckim zgładzonych zostało prawie 200 tys. Polaków. Ci ludzie byli zabijani tylko za to, że byli Polakami. Tymczasem to tylko wierzchołek góry lodowej. Do dziś nieznane są dokładne liczby zamordowanych Polaków w czasie masowych represji i Wielkiego Głodu w latach 1932-1933.

czytaj więcej

The American Interest: Rosja nie jest supermocarstwem, jej gospodarka jest w stagnacji, a populacja drastycznie spada

Oprócz olbrzymiego terytorium i rozmiarów arsenału nuklearnego Rosja nie ma się czym pochwalić. Słabość ekonomiczna pozbawia Rosję statusu supermocarstwa na arenie światowej – pisze w artykule opublikowanym na łamach czasopisma „American Interest” David J. Kramer, starszy badacz z programu Praw Człowieka im. Václava Havla w Międzynarodowym Uniwersytecie na Florydzie.

czytaj więcej

Trzeci Rzym. Ewangelia według Kremla

Czy świat się opamięta? Czym jest „Russkij Mir” oraz idea Trzeciego Rzymu? Jakie relacje łączą rosyjską Cerkiew i władze państwowe? Jaki błąd w relacjach z Rosją popełnia świat Zachodu i jakie stanowisko powinien zająć wobec aneksji Krymu czy wojny na Ukrainie?Na te i podobne pytania w poruszającej rozmowie z Maciejem Grabysą i Jarosławem Mańką odpowiada Siergiej Kowalow (ur. 1930) – rosyjski dysydent, więzień gułagu i deputowany Dumy Państwowej, obrońca praw człowieka i współzałożyciel Stowarzyszenia „Memoriał”.

czytaj więcej

Rosja pod rządami Putina: co piąty Rosjanin chce wyemigrować

20 proc. rosyjskich respondentów wyraziło chęć opuszczenia ojczyzny, jeżeli będzie taka możliwość – wynika z najnowszych cyklicznych badań znanej firmy socjologicznej Gallup (za 2018 rok). Badania prowadzone były od lipca do października zeszłego roku na grupie 2 tys. obywateli Rosji. Spośród wyrażających chęć opuszczenia kraju 40 proc. chciałoby wyjechać do kraju UE, najczęściej do Niemiec (15 proc.), Hiszpanii (5 proc.), Francji (4 proc.).

czytaj więcej
Loading