Kategoria: Russkij Mir

Gloryfikacja mordercy Polaków. W Rosji odsłonięto kolejny pomnik Stalina

W trakcie „operacji polskiej” NKWD wymordowało111 tys. Jednak prof. Mikołaj Iwanow twierdzi, że w ciągu kilku lat w Związku Sowieckim zgładzonych zostało prawie 200 tys. Polaków. Ci ludzie byli zabijani tylko za to, że byli Polakami. Tymczasem to tylko wierzchołek góry lodowej. Do dziś nieznane są dokładne liczby zamordowanych Polaków w czasie masowych represji i Wielkiego Głodu w latach 1932-1933.

czytaj więcej

The American Interest: Rosja nie jest supermocarstwem, jej gospodarka jest w stagnacji, a populacja drastycznie spada

Oprócz olbrzymiego terytorium i rozmiarów arsenału nuklearnego Rosja nie ma się czym pochwalić. Słabość ekonomiczna pozbawia Rosję statusu supermocarstwa na arenie światowej – pisze w artykule opublikowanym na łamach czasopisma „American Interest” David J. Kramer, starszy badacz z programu Praw Człowieka im. Václava Havla w Międzynarodowym Uniwersytecie na Florydzie.

czytaj więcej

Trzeci Rzym. Ewangelia według Kremla

Czy świat się opamięta? Czym jest „Russkij Mir” oraz idea Trzeciego Rzymu? Jakie relacje łączą rosyjską Cerkiew i władze państwowe? Jaki błąd w relacjach z Rosją popełnia świat Zachodu i jakie stanowisko powinien zająć wobec aneksji Krymu czy wojny na Ukrainie?Na te i podobne pytania w poruszającej rozmowie z Maciejem Grabysą i Jarosławem Mańką odpowiada Siergiej Kowalow (ur. 1930) – rosyjski dysydent, więzień gułagu i deputowany Dumy Państwowej, obrońca praw człowieka i współzałożyciel Stowarzyszenia „Memoriał”.

czytaj więcej

Rosja pod rządami Putina: co piąty Rosjanin chce wyemigrować

20 proc. rosyjskich respondentów wyraziło chęć opuszczenia ojczyzny, jeżeli będzie taka możliwość – wynika z najnowszych cyklicznych badań znanej firmy socjologicznej Gallup (za 2018 rok). Badania prowadzone były od lipca do października zeszłego roku na grupie 2 tys. obywateli Rosji. Spośród wyrażających chęć opuszczenia kraju 40 proc. chciałoby wyjechać do kraju UE, najczęściej do Niemiec (15 proc.), Hiszpanii (5 proc.), Francji (4 proc.).

czytaj więcej

W Rosji za Putina bieda aż piszczy! Ludzi nie stać nawet na buty

Rosja Władimira Putina przymiera głodem. Aż nie mal 80 proc. mieszkańców Federacji Rosyjskiej nie może sobie pozwolić nawet na zakup najpotrzebniejszych rzeczy – informuje Federalna Służba Statystyki Rostat. Bardzo źle jest też ze zdrowiem Rosjan – śmiertelność wzrosła w co najmniej 32 regionach kraju. Nawet ponad 20 mln Rosjan żyje poniżej granicy ubóstwa.

czytaj więcej

Strategia Prometeizmu: sukces Ukrainy popchnie Rosję do rozpadu – National Interest

Stany Zjednoczone powinny pomóc Ukrainie zbudować państwo sukcesu – jest to sposób na zwycięstwo w nowej zimnej wojnie. Ukraina, wraz z Polską i krajami bałtyckimi pozostaje jednym z niewielu krajów na świecie, które wciąż patrzą na Stany Zjednoczone z entuzjazmem i nadzieją na współpracę – pisze na łamach „National Interest” prof. Peter Eltsov z Uniwersytetu Obrony Narodowej Stanów Zjednoczonych.

czytaj więcej

Manifest putinizmu: despotyzm, ekspansja, przemoc, okrucieństwo i wojna

Jeden z głównych socjotechników Kremla  – Władysław Surkow, zwany szarą eminencją Putina, opublikował w „Niezawisimoj Gazietie” programowy artykuł putinowskiej Rosji pod tytułem „Długie państwo Putina”. W Rosji wszystko jest – według Surkowa – brzydkie, ale wszystko to jest w pełni widoczne dla całego świata. Wojny są również widoczne – i to nie jest wstyd.

czytaj więcej

Prognoza dla Rosji: stagnacja, spadek rubla i odpływ inwestycji

„Strukturalnie słaba” gospodarka Rosji pozostaje zależna od eksportu ropy i gazu i cierpi na nieefektywne rządy – taka ocena została przedstawiona przez międzynarodową agencję ratingową S&P, informuje ghall.com.ua. S&P ostrzega, że w ciągu najbliższych 24 miesięcy pozycja rosyjskiej gospodarki może znacznie pogorszyć się …

czytaj więcej

Rosja znalazła się na liście państw prześladujących chrześcijan

Z powodu ataków na chrześcijan na Północnym Kaukazie, organizacja międzynarodowa Open Doors ponownie umieściła Rosję na liście krajów, w których chrześcijanie są prześladowani. Głównym powodem powrotu Rosji na tę listę były ataki na chrześcijan w Dagestanie i Tatarstanie, gdzie „rosnący wpływ islamu coraz bardziej zagraża życiu Kościoła”.

czytaj więcej

Upadek Rosji coraz bliżej, Chiny zabiorą sobie Syberię – eksperci

50 lat temu Mao Zedong odpowiadając na pytanie brytyjskiego dziennikarza „Czy Chiny roszczą sobie prawa do Przybajkala i Syberii?”, powiedział, że te ziemie jeszcze 200 lat temu składały hołd chińskiemu cesarzowi. Naiwny Anglik był zaskoczony: „Panie przewodniczący, Rosja jest tam od 200 lat”. A Mao odrzekł: „Co to jest 200 lat dla Chin? Poczekamy i wszystko wróci na swoje miejsce”.

czytaj więcej
Loading