Kategoria: Russkij Mir

Ruś Kijowska to Ukraina, a Rosja to Moskowia. Doradca Zełenskiego zaproponował przywrócić Rosji jej historyczną nazwę

W drużynie Zełenskiego są nie tylko zwolennicy pełzającej kapitulacji przed Moskwą, ale także ci, którzy demonstrują chęć bronić interesów państwa w dziedzinie informacyjnej, ideologicznej i historycznej. Doradca prezydenta Ukrainy Nikita Poturajew w eterze kanała Ukrlife w YouTube zaproponował przywrócić Rosji jej historyczną nazwę – Moskowia.

czytaj więcej

Rosja się rozpadnie, Putin prowadzi kraj do nieuniknionej katastrofy – rosyjski publicysta

Jeszcze kilka lat putinizmu i rozpad Rosji ze stuprocentową pewnością będzie już nieunikniony. Po 2024 roku wszystko popędzi z prędkością błyskawicy i rozerwie ją na strzępy. Pozostanie małym buforem terytorialnym między Europą a Chinami, które pochłoną wszystko. Oni już pochłaniają Daleki Wschód i Wschodnią Syberię.

czytaj więcej

„Nasze społeczeństwo idzie drogą dogmatycznego debilizmu” – ideolog „ruskiego miru”

Aleksander Dugin: „W rzeczywistości nasze społeczeństwo jest na drodze do dogmatycznego debilizmu … To już bardzo niepokojące sygnały … Nasze społeczeństwo stopniowo zmienia debilów w standard. Oznacza to, że człowiek jest debilem, zachowuje się jak debil i nie czuje wyrzutów sumienia ani poczucia, że czegoś brakuje”.

czytaj więcej

Bluźnierstwo „ruskiego miru”. Na okupowanych przez Rosjan terytoriach Donbasu ludzie modlą się przed ikoną Putina

W samozwańczej „Ługańskiej Republice Ludowej” proponują modlić się przed ikoną przedstawiającą prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Taka ikona pojawiła się w okupowanym przez Rosjan Ałczewsku. Zdjęcie zostało opublikowane na Twitterze przez Denisa Kazanskiego, wpływowego ukraińskiego blogera z Donbasu.

czytaj więcej

Gloryfikacja mordercy Polaków. W Rosji odsłonięto kolejny pomnik Stalina

W trakcie „operacji polskiej” NKWD wymordowało111 tys. Jednak prof. Mikołaj Iwanow twierdzi, że w ciągu kilku lat w Związku Sowieckim zgładzonych zostało prawie 200 tys. Polaków. Ci ludzie byli zabijani tylko za to, że byli Polakami. Tymczasem to tylko wierzchołek góry lodowej. Do dziś nieznane są dokładne liczby zamordowanych Polaków w czasie masowych represji i Wielkiego Głodu w latach 1932-1933.

czytaj więcej

The American Interest: Rosja nie jest supermocarstwem, jej gospodarka jest w stagnacji, a populacja drastycznie spada

Oprócz olbrzymiego terytorium i rozmiarów arsenału nuklearnego Rosja nie ma się czym pochwalić. Słabość ekonomiczna pozbawia Rosję statusu supermocarstwa na arenie światowej – pisze w artykule opublikowanym na łamach czasopisma „American Interest” David J. Kramer, starszy badacz z programu Praw Człowieka im. Václava Havla w Międzynarodowym Uniwersytecie na Florydzie.

czytaj więcej

Trzeci Rzym. Ewangelia według Kremla

Czy świat się opamięta? Czym jest „Russkij Mir” oraz idea Trzeciego Rzymu? Jakie relacje łączą rosyjską Cerkiew i władze państwowe? Jaki błąd w relacjach z Rosją popełnia świat Zachodu i jakie stanowisko powinien zająć wobec aneksji Krymu czy wojny na Ukrainie?Na te i podobne pytania w poruszającej rozmowie z Maciejem Grabysą i Jarosławem Mańką odpowiada Siergiej Kowalow (ur. 1930) – rosyjski dysydent, więzień gułagu i deputowany Dumy Państwowej, obrońca praw człowieka i współzałożyciel Stowarzyszenia „Memoriał”.

czytaj więcej

Rosja pod rządami Putina: co piąty Rosjanin chce wyemigrować

20 proc. rosyjskich respondentów wyraziło chęć opuszczenia ojczyzny, jeżeli będzie taka możliwość – wynika z najnowszych cyklicznych badań znanej firmy socjologicznej Gallup (za 2018 rok). Badania prowadzone były od lipca do października zeszłego roku na grupie 2 tys. obywateli Rosji. Spośród wyrażających chęć opuszczenia kraju 40 proc. chciałoby wyjechać do kraju UE, najczęściej do Niemiec (15 proc.), Hiszpanii (5 proc.), Francji (4 proc.).

czytaj więcej

W Rosji za Putina bieda aż piszczy! Ludzi nie stać nawet na buty

Rosja Władimira Putina przymiera głodem. Aż nie mal 80 proc. mieszkańców Federacji Rosyjskiej nie może sobie pozwolić nawet na zakup najpotrzebniejszych rzeczy – informuje Federalna Służba Statystyki Rostat. Bardzo źle jest też ze zdrowiem Rosjan – śmiertelność wzrosła w co najmniej 32 regionach kraju. Nawet ponad 20 mln Rosjan żyje poniżej granicy ubóstwa.

czytaj więcej

Strategia Prometeizmu: sukces Ukrainy popchnie Rosję do rozpadu – National Interest

Stany Zjednoczone powinny pomóc Ukrainie zbudować państwo sukcesu – jest to sposób na zwycięstwo w nowej zimnej wojnie. Ukraina, wraz z Polską i krajami bałtyckimi pozostaje jednym z niewielu krajów na świecie, które wciąż patrzą na Stany Zjednoczone z entuzjazmem i nadzieją na współpracę – pisze na łamach „National Interest” prof. Peter Eltsov z Uniwersytetu Obrony Narodowej Stanów Zjednoczonych.

czytaj więcej

Manifest putinizmu: despotyzm, ekspansja, przemoc, okrucieństwo i wojna

Jeden z głównych socjotechników Kremla  – Władysław Surkow, zwany szarą eminencją Putina, opublikował w „Niezawisimoj Gazietie” programowy artykuł putinowskiej Rosji pod tytułem „Długie państwo Putina”. W Rosji wszystko jest – według Surkowa – brzydkie, ale wszystko to jest w pełni widoczne dla całego świata. Wojny są również widoczne – i to nie jest wstyd.

czytaj więcej
Loading