Kategoria: Aktualności

Wiceszef MSZ: To nie było wyzwolenie, to było przyniesienie nowej niewoli komunistycznej

17 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Warszawy zrujnowanej po Powstaniu Warszawskim, kiedy to Armia Czerwona stała i patrzyła z drugiego brzegu Wisły na to, jak Warszawa jest niszczona. To nie było wyzwolenie, to było przyniesienie nowej niewoli komunistycznej i o tym musimy pamiętać, szanując oczywiście indywidualnych żołnierzy – powiedział Jabłoński, którego słowa cytuje PAP. Jabłoński podkreślił też, że Polska będzie „reagować i sprzeciwiać się tego rodzaju wystąpieniom” i wyraził nadzieję, że otrzyma w tej sprawie wsparcie od innych państw.

czytaj więcej

Dziel i rządź! Rosja szkaluje polskie podziemie: oskarża Armię Krajową o „likwidowanie Ukraińców i Żydów”

Rosyjskie ministerstwo obrony odtajniło dokumenty dotyczące wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy 17 stycznia 1945 roku. Rosyjski resort twierdzi, że w ten sposób chce „chronić prawdę historyczną”. Niestety, przy tej okazji Moskwa dopuszcza się rażących manipulacji. Oskarża Armię Krajową o zabijanie Ukraińców i Żydów w polskiej stolicy. Resort obrony Rosji napisał dosłownie w oświadczeniu na facebooku: „Dokumenty te świadczą o tym, że oddziały Armii Krajowej unicestwiły Ukraińców i Żydów w mieście”.

czytaj więcej

Rosja atakując Polskę leczy swój kompleks niższości – niemiecki publicysta

„Wbrew buńczucznej retoryce Rosjanie cierpią na kompleks niższości” – stwierdził niemiecki pisarz i publicysta Boris Reitschuster. Jego zdaniem Rosja atakuje Polskę i gloryfikuje Stalina chcąc budować ideologię państwową, której sercem dla Putina jest zwycięstwo w II wojnie światowej. „Rolę, którą wcześniej spełniała ideologia komunistyczna, dziś odgrywa kult zwycięstwa. Jest to idea definiująca tożsamość państwa Putina” – stwierdza wieloletni korespondent niemieckiego tygodnika „Focus” w Federacji Rosyjskiej.

czytaj więcej

Komisja Europejska wesprze Polskę wobec rosyjskich manipulacji historią

Podczas dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova ma poprzeć Polskę w kontekście ostatnich sporów historycznych z Rosją na temat przyczyn wybuchy II wojny światowej i postawy Polski w okresie przedwojennym. Z tekstu przemówienia Jurovej, udostępnionego PAP wynika, że ma ona powiedzieć, że „Komisja Europejska w pełni odrzuca wszelkie fałszywe twierdzenia, które próbują zniekształcać historię II wojny światowej lub przedstawiać ofiary, takie jak Polska, jako sprawców”.

czytaj więcej

Imperium kłamstwa przekracza kolejne granice! Kreml chce złożyć na Radzie Europy projekt rezolucji potępiającej Polskę

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Dumny zapowiedział, że Moskwa będzie chciała złożyć na Radzie Europy projekt rezolucji potępiającej Polskę za „próbę sfałszowania prawdy historycznej”. Projekt rezolucji potępiającej Polskę zostanie złożony dopiero gdy Rosja będzie miała pewność, że zostanie on przyjęty. „Naszym zadaniem jest konsekwentne przekazywanie prawdy tym, którzy nie są świadomi tego, co dzieje się dziś w Warszawie” – powiedział Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy.

czytaj więcej
Loading