Kategoria: Aktualności

Tomasz Sakiewicz: Rosja może pożegnać się z nadziejami, że Polska wróci do jej strefy wpływów

„Mamy zupełnie kluczowe decyzje dotyczące obronności Polski. Przeniesienie dowództwa dywizji oznacza, że duża jednostka jest już zakotwiczona w Polsce i nadzieje Rosji na to, że Polska wróci do rosyjskiej strefy wpływów albo będzie w szarej strefie, w której będą się Rosjanie przeciągać z Niemcami Polską, mogą odejść w niepamięć” – powiedział w radiowej Jedynce redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

czytaj więcej

Unia Europejska jest zaniepokojona sytuacją na Morzu Czarnym i potwierdziła politykę nieuznawania rosyjskiej okupacji Krymu

Ministrowie spraw zagranicznych 28 krajów Unii Europejskiej i wyrazili zaniepokojenie sytuacją w regionie Morza Czarnego i potwierdzili politykę nieuznawania Krymu za część Rosji. Zostało to stwierdzone w oświadczeniu Rady UE, którego posiedzenie odbywa się w poniedziałek 17 czerwca w Luksemburgu.

czytaj więcej

Integracja Białorusi z Rosją uzgodniona w 90%

Program pogłębienia integracji FR i Białorusi został uzgodniony w 90%, informuje Interfax, powołując się na wypowiedź ministra Rozwoju Gospodarczego FR Maksima Oreszkina po jego spotkaniu w Moskwie z ministrem gospodarki Republiki Białoruś Dmitrijem Krutojem. „Prowadzimy zaplanowane prace, dziś zajęły nam one cztery godziny, w negocjacjach uczestniczyli przedstawiciele różnych ministerstw”, powiedział rosyjski minister.

czytaj więcej

Rosja tworzy nowy pułk czołgów w ramach największej armii ogólnowojskowej w pobliżu Bramy Smoleńskiej

Pułk czołgów został utworzony w ramach 20. Armii Ogólnowojskowej Zachodniego Okręgu Wojskowego. Nowa jednostka wojskowa zostanie utworzona na podstawie oddzielnego batalionu czołgów, który jest rozmieszczony w obwodzie smoleńskim. Pułk w zamierzonym celu zwiększy możliwości bojowe zmotoryzowanej dywizji.

czytaj więcej

Rosja korzysta z napływu ekstremistów do Europy i sponsoruje ataki terrorystyczne na Zachodzie – amerykański ekspert

Celem geopolitycznym Rosji jest osłabienie Stanów Zjednoczonych i międzynarodowych sojuszy oraz zmniejszenie skuteczności zasad międzynarodowych – oświadczył Michael Carpenter, były asystent sekretarza obrony USA ds. Ukrainy i Eurazji, obecnie dyrektor Centrum Analitycznego Bidena.

czytaj więcej

Świat na krawędzi wojny. Kto zaatakował tankowce w Zatoce Omańskiej?

W czwartek, 13 czerwca, w Zatoce Omańskiej zostały zaatakowane tankowce Kokuka Courageous i Front Altair. Incydent w ten jest zbyt poważny, aby jego konsekwencje były przypadkowe. Prawdopodobieństwo wybuchu wojny w wzrasta wykładniczo. Co więcej, konflikt ten może przerodzić się w trzecią wojnę światową.

czytaj więcej

Komisja Europejska: Polska znalazła się na celowniku rosyjskiej dezinformacji

W okresie poprzedzającym wybory do Parlamentu Europejskiego było dwukrotnie więcej przypadków dezinformacji. Bruksela przedstawiła raport na temat postępów w walce z rosyjską dezinformacją, w którym stwierdza się, że Polska znalazła się na celowniku rosyjskiej dezinformacji podczas wyborów do europarlamentu.

czytaj więcej

Kryzys w Mołdawii i rosyjska intryga

Mołdawia pogrążyła się w największym od momentu uzyskania niepodległości kryzysie. Z jednej strony rząd egzotycznej koalicji prorosyjskich socjalistów z proeuropejskim blokiem ACUM plus socjalistyczny prezydent, z drugiej dotychczasowy rząd PDM, lojalne wobec niego instytucje siłowe oraz Sąd Konstytucyjny, wszystko kontrolowane przez oligarchę Vlada Plahotniuca.

czytaj więcej
Loading