Kategoria: Aktualności

Rzym nasz! Kreml usiłuje uzasadnić swoje roszczenia do dziedzictwa cywilizacji europejskiej

Po aneksji Krymu Putin powiedział, że Krym ma dla Rosji znaczenie sakralne. Тaką też argumentację rosyjscy twórcy mitów mogą stosować w odniesieniu do kolebki europejskiej cywilizacji – Rzymu. Wszak Moskwa ma pozytywne doświadczenie w kradzieży cudzej historii i sławy. Cała Europa dobrze pamięta, jak car Piotr I w bezczelny sposób ukradł nazwę i sławę Kijowa: przemianował Moskowię na Rosję. Na tej podstawie Moskwa uzasadniła roszczenia historyczne i terytorialne do ziem dawnej Rusi: Ukrainy i Białorusi.

czytaj więcej

Kolejne brednie Putina: Ukraińska tożsamość to efekt wpływu Rzeczypospolitej i „katolickiego świata”

Prezydent Rosji po raz kolejny zademonstrował swoją ignorancję i brak podstawowej wiedzy o historii i powtórzył swoje brednie, że uważa Rosjan i Ukraińców za „jeden naród”. Mówił o swoim zrozumieniu procesów formowania tożsamości ukraińskiej twierdząc niby w pewnym momencie historii na terenach, które graniczyły z „katolickim światem”, zaczęła wytwarzać się społeczność, która czuła się w jakiś sposób niezależna od rosyjskiego państwa.

czytaj więcej

10-lecie Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy

Konsulat zawsze pełnił ważną rolę w stanowieniu i rozwoju kontaktów polsko-ukraińskich, łączył środowiska kultury, sztuki, nauki i gospodarki, a także był miejscem, w którym wspierano działania i inicjatywy na rzecz ochrony miejsc pamięci historycznej. Praca Konsulatu Generalnego RP w Winnicy była również skoncentrowana na przeprowadzeniu różnorodnych projektów, organizowaniu akcji pomocowych dla osób polskiego pochodzenia, wsparciu organizacji polonijnych oraz placówek edukacyjnych.

czytaj więcej

Dowodzone przez Rosję siły nadal zabijają Ukraińców na terytorium Ukrainy – ambasador USA w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Ambasador Cherith Norman Chalet, pełniąca obowiązki zastępcy przedstawiciela USA w ONZ, zarzuciła ​​Rosji, że wciąż uzbraja „separatystów” w Donbasie, czym narusza porozumienia mińskie. Z kolei przedstawiciel Wielkiej Brytanii przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ, Karen Pierce, oskarżyła Rosjan o nieustanne kłamanie w sprawie udziału Rosji w wojnie w Donbasie. Dyplomatki powiedziały o tym podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku.

czytaj więcej

Putin może przejąć Białoruś siłą, plany operacyjne są od dawna gotowe – rosyjski politolog

Przez pierwsze 15 lat Moskwa miała nadzieję, że Aleksander Grigorjewicz wejdzie do nas ze wszystkimi swoimi siedmioma obwodami. Otrzymał za to bardzo duże preferencje ekonomiczne. Ale nigdy poważnie nie myślał o zmianie stanowiska dyktatora tak dużego państwa europejskiego na stanowisko sekretarza komitetu obwodowego w Mińsku. Aż nadszedł rok 1999, w Moskwie panował zupełny chaos (przed impeachmentem Jelcynowi brakowało kilku głosów, premierzy zmieniali się co dwa miesiące).

czytaj więcej

UE rozszerza sankcje wobec popleczników reżimu syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada

Unia Europejska w poniedziałek 17 lutego postanowiła rozszerzyć sankcje wobec reżimu syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada. Kraje europejskie są zaniepokojone sytuacją w syryjskiej prowincji Idlib, gdzie Rosja polega na bezpośrednim rozwiązaniu wojskowym, naruszając wszystkie porozumienia. 3 miliony syryjskich uchodźców przelało się na granicę z Turcją, która już wcześniej schroniła 3,5 miliona uciekinierów z Syrii. To wróży Europie nową falę migrantów, a Europejczycy są po prostu przerażeni tą perspektywą.

czytaj więcej
Loading