Kategoria: Aktualności

KUL nawiązał współpracę z argentyńskim Seminario Rabinico Latinoamericano

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zawarł 29 maja br. porozumienie z argentyńskim Seminario Rabinico Latinoamericano. Umowa zakłada m.in wymianę studentów, wspólne seminaria, warsztaty oraz wspólne publikacje akademickie. Wieloletnim rektorem seminarium był Rabin Abraham Skórka, który wraz z kard. Jorge Bergoglio, obecnym Papieżem, prowadził dyskusje teologiczne, opublikowane w książce pt. „W niebie i na ziemi”.

Andrzej Duda: Ludzie, którzy ulegali rosyjskim wpływom, będą musieli odejść z życia publicznego

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Połczynie-Zdroju odniósł się do burzy, jaka wybuchła po powołaniu komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów. Dodał, że nie bardzo rozumie, jak kwestia zbadania rosyjskich wpływów miałaby zniszczyć polską demokrację – w jego ocenie to rosyjskie wpływy mogłyby ją zniszczyć, a nie komisja, która będzie tę sprawę badała.

Święto Rodzin polonijnych z Anglii i Walii

Święto Rodziny to przede wszystkim integracja rodzin, a jednocześnie piękne religijne przeżycie. To wzmocnienie, że jest nas wielu i mamy te same wartości – powiedział dla Family News Service rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ks. prałat Stefan Wylężek. Polonijne rodziny Wielkiej Brytanii już od 13 lat w uroczystość Zesłania Ducha Świętego spotykają się w Laxton Hall w ramach Święta Rodziny, które w tym roku odbyło się 28 maja.

Prezydent podpisał ustawę o komisji ds. rosyjskich wpływów! „Taka komisja powinna też powstać na poziomie europejskim”

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że zdecydował się podpisać ustawę dot. powołania komisji mającej zbadać rosyjskie wpływy na polską politykę, określaną przez opozycję jako „lex Tusk”. Ponadto prezydent zdecydował o skierowaniu ustawy w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

Podolak ogłosił warunki zakończenia wojny

„Żądania Rosji” wypowiadane ustami rosyjskiego MSZ raczej potwierdzają prawną i faktyczną niezdolność rosyjskiego kierownictwa. Dlatego tylko „kontrwarunki Ukrainy” są realistyczne – napisał na Twitterze, doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, powiedział, odpowiadając na przygłupie pretensje przegrywającej na polu bitwy Rosji.

Reżim Łukaszenki to kopia reżimu Putina – premier RP Mateusz Morawiecki

Reżim Alaksandra Łukaszenki to kopia reżimu Władimira Putina; wprowadzamy sankcje na ludzi, którzy budują totalitarne rządy w środku Europy – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Białoruski Sąd Najwyższy odrzucił w piątek apelację Andrzeja Poczobuta i utrzymał w mocy lutowy wyrok sądu w Grodnie skazujący działacza polskiej mniejszości na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Wyrok się uprawomocnił. Rozprawa apelacyjna odbywała się w piątek za zamkniętymi drzwiami. Sam Poczobut w niej nie uczestniczył.

Chiny budują gazociąg z Turkmenistanu, który będzie konkurował z Gazpromem

Chiny dążą do wzmocnienia więzi z Azją Środkową w ramach Inicjatywy Jeden pas i jedna droga. Mimo że turkmeński gaz kosztuje o 30 proc. więcej niż rosyjski, a negocjacje w sprawie rabatu nie przyniosły rezultatu, chińscy urzędnicy dali zielone światło projektowi Linii D, która będzie importować z Turkmenistanu 30 mld m sześc. paliwa rocznie.

Nadszedł czas, aby odebrać to, co nasze. Załużny opublikował filmik poświęcony rozpoczęciu ukraińskiej kontrofensywy

„Ukraino – rodzinna ziemia matka, Pan Bóg – niebieski Ojciec, błogosławcie! Idę niszczyć wrogów mojej ojczyzny, zabójców moich braci, gwałcicieli moich sióstr! Niech moja ręka będzie silna, aby zabijać wrogów! Niech moje oko będzie ostre, aby zabijać wrogów! Niech moja broń będzie w dobrym stanie, aby zabijać wrogów! Niech moja wola będzie stalą, aby zabijać wrogów! Ukraino – rodzinna ziemia matka, Pan Bóg – niebieski ojciec, błogosławcie nasze zdecydowane uderzenie, naszą świętą zemstę,
nasze święte zwycięstwo!”.

Wylanie Ducha Świętego zapowiedział Mojżesz i prorocy Pięcioksięgu

Opisywane już w Pięcioksięgu Dary Ducha były przywilejem wybranych. Jednak nadzieja, że w dniach ostatecznych wszyscy otrzymają Ducha Bożego została wyrażona zarówno przez Mojżesza, jak i przez późniejszych proroków. Wydarzenie opisane w Dziejach Apostolskich wpisuje się w żydowską myśl o wylaniu Ducha, a jednocześnie otwiera nową erę z nowym objawieniem głoszącym „zmartwychwstanie i mesjaństwo” Jezusa – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL prof. Serge Ruzer, wykładowca na wydziale Religioznawstwa Porównawczego Hebrew University w Jerozolimie oraz pracownik naukowy w Centrum Studiów nad Chrześcijaństwem tejże uczelni.

GUR: Zbrodniarz wojenny Władimir Putin jest pierwszy na liście do likwidacji

Głównymi zbrodniarzami wojennymi, których ukraiński wywiad planuje wyeliminować, są poszukiwany listem gończym Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Władimir Putin i poszukiwany listem gończym FBI założyciel Grupy WagneraJewgienij Prigożyn oraz przedstawiciele najwyższego dowództwa wojskowego Federacji Rosyjskiej, zaangażowani w organizację niesprawiedliwej, podłej i niesprowokowanej agresji przeciwko Ukrainie oraz organizacji ludobójstwa narodu ukraińskiego.

Loading

Serdecznie zapraszamy Państwa do polubienia i śledzenia naszego fanpage

Portal Międzymorza Jagiellonia.org
Share via
Send this to a friend