Kategoria: Aktualności

Foreign Policy: Ukraina może powrócić w objęcia Rosji, Zachód powinien rozważyć możliwość nałożenia sankcji na ukraińskich oligarchów

Minął rok od inauguracji Zełenskiego, a jego kontrowersyjne sygnały świadczące o stosunkach Ukrainy z Rosją i Europą są oszałamiające dla świata. Kraje zachodnie powinny wymagać jasnych i stanowczych oświadczeń od drużyny Zełenskiego, ponieważ na razie ich wypowiedzi są wymijające, a często po prostu nieszczere.

czytaj więcej

Ukraina może ubiegać się o członkostwo w NATO. Terytoria okupowane nie są przeszkodą – amerykański dyplomata

Rosja zajęła terytoria kilku sąsiednich krajów (Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), aby uniemożliwić im przystąpienie do NATO, ale mimo to zachodni dyplomaci oferują rozwiązania, które pomogą tym krajom przystąpić do Sojuszu. Amerykański dyplomata Kurt Volker zaproponował opcję przystąpienia Ukrainy do NATO, pomimo trwającej rosyjskiej agresji.

czytaj więcej

Rok Zełenskiego okresem niewykorzystanych możliwości. Może dojść do dymisji rządu i przedterminowych wyborów parlamentarnych – Jewhen Mahda

Rok prezydentury Wołodymyra Zełenskiego to okres niewykorzystanych możliwości – ocenił w rozmowie z PAP szef Instytutu Polityki Światowej w Kijowie Jewhen Mahda. Podkreślił też, że w relacjach z Polską nie było „przełomowych” inicjatyw ze strony Ukrainy. W środę mija rok od zaprzysiężenia Zełenskiego na prezydenta.

czytaj więcej

Pożyteczni idioci wszystkich krajów, łączcie się! Strategia wojny hybrydowej powstała ponad pół wieku temu

Cywilizacja zachodnia – Europa i Stany Zjednoczone Ameryki – jest obiektem totalnej wojny ideologicznej, informacyjnej i psychologicznej, to znaczy obiektem wojny, która nie weszła jeszcze w gorącą fazę. Na razie to wojna o dusze, wojna o umysły i świadomość przedstawiceli cywilizacji zachodniej. Wojna o demoralizację i destabilizację Zachodu.

czytaj więcej

W rocznicę deportacji i ludobójstwa wandale zniszczyli groby na cmentarzu Tatarów krymskich

W przededniu Dnia Pamięci ofiar stalinowskiego ludobójstwa na Tatarach krymskich z 1944 r. wandale zniszczyli nagrobki na cmentarzu muzułmańskim we wsi Władysławowka w Niżniohirskim reojnie tymczasowo okupowanego przez Rosję Krymu – informuje prawniczka Emine Awamlijewa powołując się na mieszkańców wsi, którzy odwiedzając cmentarz odkryli zniszczone groby swoich przodków.

czytaj więcej

Majowy romans endeków z Sowiecką Rosją. Moskwa i jej agentura wobec przewrotu

Współpraca endecji z Sowietami nie ograniczała się jedynie do symbolicznego sekowania Marszałka Piłsudskiego i jego środowiska. To była także świadoma działalność agenturalna na rzecz Sowietów. Przykładem może być agent, którego sekretarz Arkadiew w swoich zapiskach określał jedynie inicjałem S. – napisał pisarz, scenarzysta i dziennikarz Tomasz Łysiak, szef działu Historia w tygodniku „Gazeta Polska”.

czytaj więcej

Jan Paweł II o Marszałku Piłsudskim: To było moje Credo – Polska i Piłsudski. 100. urodziny Karola Wojtyły – Wielkiego Polaka

Kardynał Stanisław Nagy: Polska i Piłsudski. I on żył w tym samym klimacie. Nie mówiłbym o tym, gdybym nie postawił mu kiedyś, gdy był już od wielu lat Papieżem, pytania: „Jak to się stało, że Ojciec Święty tak długo był wierny Piłsudskiemu i jego apoteozie? Na pewno miał na to wpływ tatuś, oficer polski”. – „O nie!” – odpowiedział. – „To była moja sprawa”.

czytaj więcej
Loading