Kategoria: Bliski Wschód

Prezydent USA Donald Trump chce rozszerzyć NATO i włączyć do sojuszu kraje Bliskiego Wschodu

Prezydent USA Donald Trump proponuje rozszerzyć NATO i przyjąć kraje Bliskiego Wschodu do Sojuszu. Tą propozycję złożył w czwartek 9 stycznia w Białym Domu, informuje Deutsche Welle powołując się na agencję Associated Press. „Moim zdaniem, NATO powinno zostać rozszerzone i oczywiście musimy objąć Bliski Wschód… Teraz ciężar spoczywa na nas, a to niesprawiedliwe”. Amerykański prezydent dodał, że chciałby zobaczyć więcej sił NATO na Bliskim Wschodzie, ponieważ problemy w regionie są międzynarodowe.

czytaj więcej

Iran przyznaje się do zestrzelenia ukraińskiego samolotu „w rezultacie ludzkiego błędu”

Islamska Republika Iranu przyznała się do „omyłkowego” zestrzelenia samolotu ukraińskich linii lotniczych. W wyniku „błędu” śmierć poniosło 176 osób. Irańska armia opublikowała komunikat podając, że samolot ukraińskich linii lotniczych znalazł się blisko „ważnych obiektów wojskowych” Strażników Rewolucji Islamskiej. Wojsko przez pomyłkę uznało go za wrogi – i zestrzeliło. Jak podała armia, irańskie siły zbrojne znajdowały się wówczas „na najwyższym poziomie gotowości”. Za zestrzelenie samolotu przeprosił prezydent Iranu Hassan Rouhani.

czytaj więcej

Forum Żydów Polskich: W Jerozolimie wypowiedzą się główni sprawcy Zagłady – reprezentanci państw, które podpisały pakt Ribbentrop-Mołotow

„Wszystko wskazuje na to, że w Jerozolimie będą przemawiać reprezentanci państw, które podpisały pakt Ribbentrop-Mołotow (Niemcy, Rosja), główni sprawcy Zagłady (Niemcy) i ci, którzy ochoczo wydali Żydów Niemcom na zagazowanie w Auschwitz (Francja)” – pisze redaktor Forum Żydów Polskich Paweł Jędrzejewski. Odniósł się także do faktu, że w uroczystościach, które odbędą się 23 stycznia, nie przewidziano wystąpienia Andrzeja Dudy, informuje TVP.info.

czytaj więcej

„To nie tylko sprawa Bliskiego Wschodu”. Europoseł Anna Fotyga o Sulejmanim i „budowaniu spisków na terenie UE”

„Były działania organizacji al-Kuds, również samego Kasema Sulejmaniego, w budowaniu spisków terrorystycznych na terenie Unii Europejskiej. Mówię tu o uniemożliwionym wielkim ataku pod Paryżem, ataku na spotkanie opozycji irańskiej, która zjechała z całego świata. Byłam tam również obecna, było kilka innych osób z Polski. Były ważne osoby z całego świata. To nie tylko sprawa dalekich interesów na Bliskim Wschodzie, to sprawa bezpieczeństwa nas wszystkich” – podkreśliła Anna Fotyga w programie „Minęła 20”.

czytaj więcej

Mateusz Morawiecki: Polscy żołnierze zostają w Iraku. Taką decyzję podjęły władze Polski po konsultacjach w NATO

We wtorek odbyła się wspólna konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie sytuacji na Bliskim Wschodzie. „Parlament iracki podjął uchwałę, że wojska NATO powinny opuścić ich ziemie. Wraz z szefem NATO podjęliśmy jednak decyzje o pozostaniu w Iraku, ale też o podtrzymywaniu debaty z państwem irackim. […] Mamy wspólne stanowisko z prezydentem w sprawie trudnej sytuacji na Bliskim Wschodzie” – powiedział na konferencji premier Morawiecki.

czytaj więcej
Loading