Kategoria: Bliski Wschód

Półtora tysięcy najemników Grupy Wagnera uciekło ze strefy działań bojowych w pobliżu Trypolisu

Libijski Rząd Zgody Narodowej oświadczył, że ponad tysiąc rosyjskich żołnierzy z Grupy Wagnera, którzy walczyli po stronie oddziałów generała Chalifa Haftara uciekli z linii frontu w pobliżu Trypolisu. „Wojskowy samolot transportowy An-32 wylądował na lotnisku Bani Walid, aby ewakuować najemników z Grupy Wagnera, którzy opuścili południowe Trypolis” – informuje wydanie The Daily Star.

czytaj więcej

Kolejna miażdżąca porażka Rosjan. Wojska Libii i Turcji zdobyły strategiczną bazę najemników z Grupy Wagnera (ZDJĘCIA)

Libijskie oddziały rządowe, przy wsparciu armii tureckiej, zdobyły strategiczną bazę wojskową Al-Watier na której stacjowała Grupa Wagnera i oddziały generała Chalifa Haftara – informuje wydanie Sham Center. Według raportu drony tureckich sił powietrznych zniszczyły obronę wojsk Haftara. Rosyjscy najemnicy uciekli, porzucając sprzęt i broń.

czytaj więcej

Lotnictwo rosyjskie popełnia zbrodnie wojenne w Syrii – raport komisji ONZ

Wojny w Libii, Syrii i na Ukrainie nie są konfliktami regionalnymi. Są to teatry rosyjskich operacji wojskowych przeciwko Zachodowi. Wojna wywołana przez Putina w Syrii uderzyła rykoszetem w Europę. Setki tysięcy uchodźców są wynikiem barbarzyńskich bombardowań syryjskich miast przez rosyjskie lotnictwo. Fale uchodźców spowodowały poważny kryzys w Unii Europejskiej i stały się przyczyną rosnącej popularności skrajnie prawicowych populistów, którzy działają w interesie agresywnej Rosji.

czytaj więcej

Erdogan: Weszliśmy do Syrii na zaproszenie narodu syryjskiego. Nie odejdziemy stamtąd, będziemy nadal niszczyć żołnierzy al-Asada

Prezydent Turcji wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina, by nie popierał syryjski reżim i nie utrudniał działań sił tureckich w prowincji Idlib. Dodał też, że Ankara gotowa twarzą w twarz poradzić sobie z siłami syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada, który czyni ludobójstwo na własnym narodzie. „Weszliśmy tam nie na zaproszenie al-Asada, ale na zaproszenie narodu syryjskiego. I dopóki naród nie zaprosi nas do wyjścia, nie odejdziemy stamtąd” – podkreślił Erdogan.

czytaj więcej

Tureccy żołnierze zginęli w prowincji Idlib. Turcja i Syria są na krawędzi wojny, Europę może zalać nowa fala uchodźców

Podczas nalotów rosyjskiego i syryjskiego lotnictwa na turecki konwój w prowincji Idlib zginęło dziesiątki tureckich żołnierzy. Prezydent Turcji Recep Erdogan zwołał specjalne posiedzenie bezpieczeństwa w Ankarze. W Turcji wprowadzono stan wojenny, a dziś Ankara może oficjalnie wypowiedzieć wojnę Syrii. Dwa tygodnie temu, Erdogan oskarżył Rosję o to, że atakuje cywilów, dokonuje masakr i przelewa krew ludności cywilnej na północnym zachodzie Syrii.

czytaj więcej

Stoltenberg: NATO będzie wspierać Turcję niezależnie od sytuacji w Syrii

Sojusz Północnoatlantycki będzie wspierać Turcję, niezależnie od sytuacji w syryjskiej prowincji Idlib – oświadczył szef NATO Jens Stoltenberg. Odpowiadając na pytanie dziennikarzy w Brukseli, czy Sojusz jest gotowy wesprzeć Turcję w Syrii, Stoltenberg powiedział, że NATO wspiera Ankarę, ponieważ Turcja jest członkiem Sojuszu. „NATO wspiera Turcję. Turcja jest członkiem NATO, a NATO jest obecne w Turcji, zapewniamy jej również szereg środków wsparcia w dziedzinie obrony powietrznej”.

czytaj więcej

Erdogan: Rosja nieustannie atakuje cywilów, dokonuje masakr i przelewa krew w Syrii. Europę może zalać nowa fala uchodźców

Erdogan oskarżył Rosję o to, że „bierze udział w masakrze” ludności cywilnej na północnym zachodzie Syrii. Tymczasem minister spraw zagranicznych Turcji poinformował, że w związku z syryjsko-rosyjskimi atakami na ten region około miliona osób musiało opuścić swoje domy. Cavusoglu, na konferencji prasowej w stolicy Albanii, Tiranie, poinformował, że Niemcy przekazały Turcji 40 milionów euro na tureckie plany osiedlenia Syryjczyków uciekających z Idlibu.

czytaj więcej

Rosja ponosi nowe straty w Syrii. FSB straciła czterech snajperów w rejonie Aleppo

Kolejne straty rosyjskie w Syrii. 1 lutego z rąk rebeliantów zginęło pod Aleppo czterech oficerów specnazu FSB, którzy wspierali siły syryjskie. To kolejna zła wiadomość dla Kremla z Syrii w ostatnim czasie. Wojska Asada ostrzelały pozycje tureckie, zabijając kilku żołnierzy. Turcja odpowiedziała nalotami na pozycje syryjskie, zabijając według różnych źródeł od kilkunastu do kilkudziesięciu żołnierzy. Ankara otwarcie krytykuje Moskwę za niedotrzymanie zobowiązań w Idlib i grozi operacją wojenną przeciwko siłom rządowym.

czytaj więcej
Loading