Kategoria: Bliski Wschód

Rosja korzysta z napływu ekstremistów do Europy i sponsoruje ataki terrorystyczne na Zachodzie – amerykański ekspert

Celem geopolitycznym Rosji jest osłabienie Stanów Zjednoczonych i międzynarodowych sojuszy oraz zmniejszenie skuteczności zasad międzynarodowych – oświadczył Michael Carpenter, były asystent sekretarza obrony USA ds. Ukrainy i Eurazji, obecnie dyrektor Centrum Analitycznego Bidena.

czytaj więcej

Świat na krawędzi wojny. Kto zaatakował tankowce w Zatoce Omańskiej?

W czwartek, 13 czerwca, w Zatoce Omańskiej zostały zaatakowane tankowce Kokuka Courageous i Front Altair. Incydent w ten jest zbyt poważny, aby jego konsekwencje były przypadkowe. Prawdopodobieństwo wybuchu wojny w wzrasta wykładniczo. Co więcej, konflikt ten może przerodzić się w trzecią wojnę światową.

czytaj więcej

Syria. Naloty w Idlib, pat w negocjacjach

Na przełomie kwietnia i maja lotnictwo rządowe Syrii oraz rosyjskie nasiliło kampanię powietrznych ataków na tereny kontrolowane przez rebeliantów w Idlib. Zginęły dziesiątki cywilów. Jednak w kwestii tej enklawy wciąż panuje pat, ponieważ Turcja nie zgadza się nadal na ofensywę sił rządowych wspieranych przez Rosję i Iran na Idlib. Miał to być jeden z tematów kolejnej rundy rokowań w tzw. formacie astańskim. Niczego jednak w stolicy Kazachstanu nie ustalono.

czytaj więcej

„Russkij mir”. Islamscy terroryści z ruchu Taliban zostali sfotografowani z wstążkami św. Jerzego

Dziennikarz rosyjskiej rozgłośni radiowej Echo Moskwy Władimir Warfołomiejew zwrócił uwagę na zdjęcia zamieszczone przez rosyjskiego dyplomatę Nikitę Iszczenkę na łamach portalu społecznościowego VKontakte na których kilka osób w tradycyjnych afgańskich strojach pozuje z rosyjskimi „gieorgijewskimi lentoczkami” (wstążkami św. Jerzego) na piersiach.

czytaj więcej

Amerykański lotniskowiec na czele grupy uderzeniowej płynie na Bliski Wschód

Stany Zjednoczone skierowały do wybrzeża Iranu grupę uderzeniową okrętów wojennych z lotniskowcem Abraham Lincoln i eskadrę bombowców – oświadczył John Bolton, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu. Jak wyjaśnił, ma to być „wyraźny i jednoznaczny sygnał dla irańskiego reżimu, iż jakikolwiek atak na interesy Stanów Zjednoczonych lub naszych sojuszników spotka się z bezlitosną siłą”.

czytaj więcej

Wycofanie wojsk USA z Syrii. Decyzja Trumpa spotkała się z falą ostrej krytyki

20 grudnia szef Pentagonu James Mattis podał się do dymisji, oznajmiając swoją decyzję skonstatował, że prezydent Donald Trump ma prawo mianować na to stanowisko osobę, której poglądy są bardziej zbieżne z jego własnymi poglądami. Decyzja Trumpa wywołała krytyczne reakcje w Kongresie, w tym wśród ustawodawców z Partii Republikańskiej.

czytaj więcej

Rosja rozumie tylko język siły. Erdoğan zmusił Putina do powstrzymania zaplanowanej ofensywy sił al-Asada w prowincji Idlib

Podczas niedawnych rozmów z Rosją i Iranem nad losem Idlib nie osiągnęła Turcja pożądanego rezultatu. Ale Erdoğan nie poddał się i realnymi działaniami zademonstrował, że odważył się na ryzyko konfrontacji militarnej z Rosją. Putin zaakceptował twardą pozycję Turcji i zrobił krok wstecz.

czytaj więcej
Loading