Kategoria: Bliski Wschód

Zemsta upokorzonego pariasa. Ameryka traci wpływy, a Putin zwycięża na Bliskim Wschodzie – Le Nouvel Observateur

Widać już, jak kształtują się zarysy nowego porządku światowego, i musimy przyznać, że demokracje w nim w żadnym wypadku nie zyskują na sile. Wśród zwycięzców są Putin, jego sojusznik Assad i, w mniejszym stopniu, Erdogan. Wśród przegranych jest oczywiście Europa, która po raz kolejny wyróżnia się bezradnością, ale także Ameryka… Prezydentowi Rosji udało się zdobyć wizerunek silnego i wiarygodnego partnera, a także arbitra na Bliskim Wschodzie…

czytaj więcej

The New York Times: Rosjanie nadal zabijają dzieci i cywiłów – bombardują szpitale w Syrii!

Szokujące są wyniki śledztwa amerykańskich dziennikarzy. „12 godzin. 4 zbombardowane szpitale w Syrii. Jeden winny: Rosja”. Jak wskazuje New York Times, Rosjanie świadomie atakowali szpitale w Syrii. Dziennikarze mieli dotrzeć do zapisów rozmów rosyjskich pilotów z kontrolą lotów w Syrii. Dane te zestawiono z informacjami ws. zbombardowanych szpitali i z relacjami świadków. NYT opublikowało również wideo, na którym słychać, jak rosyjscy piloci otrzymują lokalizację celów i meldują wykonanie ataku.

czytaj więcej

Erdogan w rosyjskiej pułapce

Rosjanie lekceważą zawarty wcześniej z Turcją układ rozejmowy dotyczący rebelianckiej enklawy w Syrii i wspierają wojska Asada. Doszło już nawet do przypadków zajmowania tureckich posterunków obserwacyjnych w Idlib, a także nalotów (niewykluczone, że także rosyjskich) na okolice pozycji sił tureckich. Koalicja syryjsko-rosyjsko-irańska konsekwentnie niszczy ostatni bastion rebelii, wspierany przez Turcję, zaś Ankara jest bezradna. Nie potrafi bronić swych sprzymierzeńców, a nawet naraża własnych żołnierzy. Jednak Erdogan nie ma wyjścia…

czytaj więcej

Polacy będą patrolować Cieśninę Ormuz? „Trwają konsultacje w sprawie udziału w misji”

Szef polskiej dyplomacji, minister Jacek Czaputowicz poinformował, że w związku z napiętą sytuacją wokół Cieśniny Ormuz, trwają obecnie konsultacje w sprawie ewentualnego udziału Polski w misji w tym rejonie. Zdaniem Czaputowicza „jest uzasadnienie społeczności międzynarodowej, by podjąć tam działania stabilizacyjne”.Na antenie Radiowej Jedynki szef MSZ był pytany, czy rząd rozważa możliwość uczestnictwa Polski w patrolowaniu cieśniny Ormuz.

czytaj więcej

Rosyjskie lotnictwo ponownie zabija dzieci w Syrii! W wyniku nalotów zginęło 20 osób, w tym 13 dzieci

Wojny w Libii, Syrii i na Ukrainie nie są konfliktami lokalnymi i regionalnymi. Są to teatry rosyjskich operacji wojskowych przeciwko Zachodowi. Walki w strefie deeskalacji w Syrii z udziałem rosyjskiego lotnictwa i sił lądowych al-Asada trwały około 20 godzin, poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Od 30 kwietnia 2019 r. w Syrii zginęło co najmniej 2152 osób.

czytaj więcej

Rosja korzysta z napływu ekstremistów do Europy i sponsoruje ataki terrorystyczne na Zachodzie – amerykański ekspert

Celem geopolitycznym Rosji jest osłabienie Stanów Zjednoczonych i międzynarodowych sojuszy oraz zmniejszenie skuteczności zasad międzynarodowych – oświadczył Michael Carpenter, były asystent sekretarza obrony USA ds. Ukrainy i Eurazji, obecnie dyrektor Centrum Analitycznego Bidena.

czytaj więcej

Świat na krawędzi wojny. Kto zaatakował tankowce w Zatoce Omańskiej?

W czwartek, 13 czerwca, w Zatoce Omańskiej zostały zaatakowane tankowce Kokuka Courageous i Front Altair. Incydent w ten jest zbyt poważny, aby jego konsekwencje były przypadkowe. Prawdopodobieństwo wybuchu wojny w wzrasta wykładniczo. Co więcej, konflikt ten może przerodzić się w trzecią wojnę światową.

czytaj więcej

Syria. Naloty w Idlib, pat w negocjacjach

Na przełomie kwietnia i maja lotnictwo rządowe Syrii oraz rosyjskie nasiliło kampanię powietrznych ataków na tereny kontrolowane przez rebeliantów w Idlib. Zginęły dziesiątki cywilów. Jednak w kwestii tej enklawy wciąż panuje pat, ponieważ Turcja nie zgadza się nadal na ofensywę sił rządowych wspieranych przez Rosję i Iran na Idlib. Miał to być jeden z tematów kolejnej rundy rokowań w tzw. formacie astańskim. Niczego jednak w stolicy Kazachstanu nie ustalono.

czytaj więcej

„Russkij mir”. Islamscy terroryści z ruchu Taliban zostali sfotografowani z wstążkami św. Jerzego

Dziennikarz rosyjskiej rozgłośni radiowej Echo Moskwy Władimir Warfołomiejew zwrócił uwagę na zdjęcia zamieszczone przez rosyjskiego dyplomatę Nikitę Iszczenkę na łamach portalu społecznościowego VKontakte na których kilka osób w tradycyjnych afgańskich strojach pozuje z rosyjskimi „gieorgijewskimi lentoczkami” (wstążkami św. Jerzego) na piersiach.

czytaj więcej

Amerykański lotniskowiec na czele grupy uderzeniowej płynie na Bliski Wschód

Stany Zjednoczone skierowały do wybrzeża Iranu grupę uderzeniową okrętów wojennych z lotniskowcem Abraham Lincoln i eskadrę bombowców – oświadczył John Bolton, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu. Jak wyjaśnił, ma to być „wyraźny i jednoznaczny sygnał dla irańskiego reżimu, iż jakikolwiek atak na interesy Stanów Zjednoczonych lub naszych sojuszników spotka się z bezlitosną siłą”.

czytaj więcej
Loading