Kategoria: Ludobójstwa

23 sierpnia – Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu

W lipcu 2009 r. OBWE przyjęło rezolucję „Zjednoczenie podzielonej Europy”. Uznając „wyjątkowy charakter Holokaustu”, dokument OBWE stwierdza, że „w XX wieku europejskie kraje ucierpiały za sprawą dwóch wielkich reżimów totalitarnych, które niosły za sobą ludobójstwo, pogwałcenie praw człowieka i zbrodnie przeciwko ludzkości – nazistowskiego i stalinowskiego”.

czytaj więcej

Dziś obchodzimy 83. rocznicę stalinowskiego ludobójstwa na Polakach

83 lata temu , 11 sierpnia 1937 roku, szef NKWD Rosjanin Nikołaj Jeżow podpisał rozkaz nr 00485 o rozpoczęciu „operacji polskiej”, której celem było wyniszczenie osób narodowości polskiej będących obywatelami Związku Sowieckiego. Rozkaz, przed jego wydaniem, zaakceptowało Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z Józefem Stalinem na czele.

czytaj więcej

Publicystka „Kuriera Galicyjskiego” odpowiada ambasadzie Ukrainy w Polsce: „Zabijali konkretni ludzie, którzy też mieli imiona i nazwiska”

11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Z tej okazji na stronie FB Ambasady Ukrainy w RP ukazał się tekst, zatytułowany „11 lipca – wspólny ból Ukraińców i Polaków…”. Czytam po raz kolejny i przecieram oczy ze zdumienia – pisze Katarzyna Łoza.

czytaj więcej

Łubianskije malcziki − stalinowscy kaci

W carskiej Rosji w XX wieku, jak utrzymują historycy, był tylko jeden kat. Po rewolucji październikowej ich liczba gwałtownie wzrosła. Enkawudzista Wasilij Błochin osobiście zastrzelił około 50 tys. więźniów, także Polaków w Katyniu. Jego koledzy nie zdołali pobić jego „rekordu”. Wielu z tych, którzy niegdyś mordowali jeńców wojennych, dziś wciąż figuruje na liście najbardziej uhonorowanych oficerów rosyjskich służb specjalnych NKWD-KGB-FSB.

czytaj więcej

80. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Obywatele Rosji muszą pogodzić się z tym, że są historycznymi dziedzicami „dokonań” reżimu stalinowskiego

Tak jak Niemcy po zakończeniu II wojny światowej musieli zmierzyć się z faktem odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy, tak obywatele Federacji Rosyjskiej muszą pogodzić się z tym, że są historycznymi dziedzicami „dokonań” reżimu stalinowskiego. Przed nimi trudne zadanie wypracowania formuły, która godziłaby ten fakt z brakiem bezpośredniej, personalnej odpowiedzialności za te czyny współczesnych Rosjan.

czytaj więcej

Zagłada Huty Pieniackiej. Tak „ręka Kremla” popychała „rękę Kancelarii Rzeszy” do represji wobec spokojnych mieszkańców

Dowódcy partyzanccy podlegający USzPD oraz niezależnie GRU i NKGB zdawali sobie sprawę, że z powodu ich aktywności Niemcy będą mordowali ludność cywilną. Następstwem właśnie tej działalności czerwonej partyzantki i przyjęcia w Hucie Pieniackiej oddziału „Zwycięzcy” pod dowództwem Dmitrija Miedwiediewa ps. Kriutik, podległego 4. Zarządowi NKGB, było sprowokowanie Niemców do wydania rozkazu zniszczenia tej polskiej wsi.

czytaj więcej

80 lat temu ZSRS przeprowadził pierwszą z czterech masowych deportacji Polaków

80 lat temu, 10 lutego 1940 r., władze ZSRS przeprowadziły pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli polskich, podczas której do obwodów Rosji i Syberii wywieziono ok. 140 tys. osób. W trakcie transportu ludzie umierali z zimna, głodu i wyczerpania. W sumie przesiedlenia z jesieni i wczesnej zimy objęły ok. 80 tys. osób. Wywożeni nie trafiali jednak, tak jak w przypadku wielkich deportacji z lat 1940–1941, do kołchozów, osad specjalnych i obozów pracy przymusowej, ale zwyczajnych osad i miast.

czytaj więcej

75 lat temu UPA dokonała pierwszej masowej zbrodni na Wołyniu

9 lutego 1943 r. oddział Hryhorija Perehijniaka „Dowbeszki-Korobki”, uznany za pierwszą sotnię UPA, dokonał w kolonii Parośla I na Wołyniu masakry polskich mieszkańców, zabijając ponad 155 osób, w tym dzieci i niemowlęta. Zbrodnia ta była pierwszym masowym mordem na ludności polskiej, jakiego dokonała Ukraińska Powstańcza Armia. Dowódcą oddziału, który zamordował mieszkańców koloni Parośla I, był Hryhorij Perehiniak „Dowbeszka-Korobka”, skazany przed 1939 rokiem za zabójstwo sołtysa-Polaka.

czytaj więcej

Angielski naukowiec: To Rosja stworzyła faszystowskie idee i błogosławiła Niemców za ludobójstwo na Żydach

W przeddzień wizyty Władimira Putina w kompleksie pamięci Yad Vashem w Dniu Pamięci o Holokauście prezydent Rosji wywołał totalną wojnę historyczną i informacyjną przeciwko Polsce, na próżno usiłując oskarżyć Polaków o prymitywny antysemityzm. Składając fałszywe oskarżenia, gospodarz Kremla zapomniał powiedzieć, że istnieje ogromna liczba dokumentów historycznych, które wskazują, że to carska Rosja, a później ZSRR, z maniakalnym uporem podsycały nienawiść do Żydów na całym świecie.

czytaj więcej

W 1940 r. Stalinowska Rosja nie przyjęła Żydów z Polski, skazując ich na śmierć od nazistów

Trzecia Rzesza proponowała Stalinowi, aby ZSRR przesiedlił Żydów, którzy mieszkali na terytoriach okupowanych przez Trzecią Rzeszę w 1939 r. „do ZSRS, konkretnie do Birobidżanu i na Zachodnią Ukrainę”, ale władze radzieckie odmówiły ich przyjęcia, o czym świadczy wewnętrzna korespondencja sowieckich urzędników w 1940 r. opublikowana na łamach rosyjskiej „Nowoj Gaziety”. Gazeta opublikowała dokument – kopię listu z 9 lutego 1940 r., które znajduje się w Rosyjskim Państwowym Archiwum Historii Społeczno-Politycznej.

czytaj więcej

Prezydent USA Donald Trump: Rosja, Syria i Iran zabijają tysiące cywili w prowincji Idlib

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w swoim wpisie na Twitterze oskarżył Moskwę, Damaszek i Teheran o zabicie tysięcy cywilów w strefie deeskalacji w prowincji Idlib, która jest ostatnim bastionem opozycji syryjskiej: „Rosja, Syria i Iran zabijają lub zamierzają zabić tysiące niewinnych cywilów w prowincji Idlib. Nie róbcie tego! Turcja ciężko pracuje, aby powstrzymać tę masakrę”. Wczoraj informowaliśmy o tym, że lotnictwo Putina nadal bombarduje szkoły i zabija dzieci w Syrii, więc Europie zagraża nowa fala uchodźców.

czytaj więcej

„Rosja to Stalin”! W centrum Wołgogradu odsłonięto popiersie organizatora ludobójstwa Polaków w ZSRR

20 grudnia, obok Wołgogradzkiego komitetu regionalnego partii komunistycznej FR, uroczyście dsłonięto popiersie Józefa Stalina, poświęcone 140. rocznicy urodzin „przywódcy ludów”. „Stalin wrócił do Wołgogradu, aby dać nam pałeczkę w walce o ideały socjalizmu. Rosja to Lenin. Rosja to Stalin. Tak było, tak jest i zawsze tak będzie”– powiedziała podczas odsłonięcia pomnika Tamara Gołowacziowa, pierwsza sekretarz stalingradzkiego komitetu regionalnego rosyjskiej partii komunistycznej.

czytaj więcej
Loading

Share via
Send this to a friend