Kategoria: Ludobójstwa

Ludobójstwo! Terroryści z Grupy Wagnera świadomie i z premedytacją mordują ukraińskich dzieci – Rada Najwyższa Ukrainy

Rada Najwyższa zarejestrowała projekt uchwały nr 9229 w sprawie uznania prywatnej firmy wojskowej Grupy Wagnera za międzynarodową organizację terrorystyczną. Dokument ukraińskiego parlamentu wymienia przykłady bestialskich i makabrycznych zbrodni wojennych popełnionych przez okrutnych zwyrodnialców z firmy wojskowej, nazywanej prywatną armią Putina, która z 2014 roku aktywnie uczestniczy w putinowskim ludobójstwie narodu ukraińskiego.

Prezydenci trzech państw i przedstawiciele Kościoła upamiętnili powstańców z getta warszawskiego

Prezydenci Polski, Izraela i Niemiec oraz przedstawiciele Kościoła katolickiego i społeczności żydowskiej w środę 19 kwietnia oddali hołd bohaterom Powstania w getcie warszawskim w 80. rocznicę jego wybuchu. „Kto sieje nienawiść, depcze po grobach bohaterów Powstania w getcie warszawskim” – powiedział w trakcie wystąpienia prezydent Polski Andrzej Duda.

KUL upamiętnił powstańców z getta warszawskiego

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – jego władze w osobie rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego oraz społeczność akademicka uczelni – upamiętniły w środę żydowskich powstańców z getta warszawskiego. Przed Głównym Gmachem KUL rektor wraz ze studentami i nauczycielami akademickimi rozdawali papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania sprzed 80 lat.

80. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

Getto warszawskie liczące w swoim szczytowym okresie prawie pół miliona ludzi, było największym w Europie. Od lipca do września 1942 r. wywieziono do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince około 300 tysięcy Żydów. Wielu zmarło w getcie z głodu i wycieńczenia. Część została uratowana. Ci którzy pozostali 19 kwietnia 1943 roku zorganizowali powstanie w getcie warszawskim – czytamy w informacji Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela z okazji 80. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

Spotkanie ministrów sprawiedliwości w Londynie. Cel: ukaranie zbrodniarzy wojennych za okrucieństwa na Ukrainie

Trzy dni temu, 20 marca, ministrowie sprawiedliwości 40 państw z całego świata spotkali się w Londynie, aby omówić poparcie dla śledztwa Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie. Konferencja Ministrów Sprawiedliwości odbyła się po tym, jak 17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania zbrodniarza wojennego Władimira Putina pod zarzutem bezprawnych deportacji ukraińskich dzieci z tymczasowo okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

Niezależna komisja ONZ: Rosja popełnia liczne zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości na Ukrainie

Ciągłe zbrodnie wojenne, masowe ataki na infrastrukturę oraz systematyczne i powszechne tortury świadczą o lekceważeniu prawa międzynarodowego. Do takiego wniosku doszli członkowie Niezależnej Międzynarodowej Komisji Śledczej ds. Naruszeń na Ukrainie, powołanej przez Radę Praw Człowieka ONZ, którzy w czwartek przedstawili w Genewie swój pierwszy raport, informuje serwis internetowy ONZ.

USA oficjalnie oskarżyły Rosję o makabryczne zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione na Ukrainie

Stany Zjednoczone oficjalnie ustaliły fakty popełnienia przez Rosję zbrodni wojennych w wojnie z Ukrainą – powiedziała Kamala Harris, wiceprezydent USA, podczas przemówienia na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, podaje The Guardian. Z kolei sekretarz stanu USA Antony Blinken oskarżył rosyjskich wojskowych i rosyjskich najwyższych urzędników o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości na Ukrainie i podkreślił, że wszyscy sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, czytamy w oświadczeniu prasowym opublikowanym przez Departament Stanu.

Przewodniczący Episkopatu w L’Osservatore Romano: Holocaust to największa przestroga dla ludzkości

„Czasy współczesne nie znają większej przestrogi dla ludzkości niż tragedia Holokaustu” – pisze Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w watykańskim L’Osservatore Romano. W 78. rocznicę wyzwolenia Auschwitz i w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu podkreśla, że „Trzeba mówić młodzieży o Holokauście, aby czas nie zatarł śladów tej tragedii”. Wzywa też do refleksji, modlitwy, pamięci i do konkretnego działania na rzecz pokoju.

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau: świat się nie zmienił, czy tym razem wystarczająco wcześnie zareagujemy?

„To bardzo ważne, żeby tak ekstremalnego zła jak ludobójstwo, masowe mordy nie traktować w kategoriach incydentalnych, to nigdy i nigdzie nie powstaje samo z siebie” – mówi Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia przypada 78. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, w którym zginęło 1,1 mln osób.

„Nowa Norymberga”. Putina i Rosję trzeba postawić przed wymiarem sprawiedliwości

Aby postawić Putina i Federację Rosyjską przed sądem za makabryczne zbrodnie popełnione na Ukrainie, konieczne jest utworzenie specjalnego Międzynarodowego Trybunału, ponieważ bardzo trudno będzie w tym celu wykorzystać nowoczesne prawo międzynarodowe, ponieważ prawo weta Rosji w ONZ może zostać wykorzystane do zablokowania procesu postawienia rosyjskich zbrodniarzy wojennych przed wymiarem sprawiedliwości – powiedział w eterze ukraińskiej teliwizji Espreso amerykański dyplomata, były specjalny wysłannik Departamentu Stanu USA ds. Ukrainy Kurt Volker.

Loading

Serdecznie zapraszamy Państwa do polubienia i śledzenia naszego fanpage

Portal Międzymorza Jagiellonia.org
Share via
Send this to a friend