Kategoria: Kremlowskie matrioszki

Pokój na warunkach Putina? Ukraiński oligarcha Wiktor Pinczuk zaproponował zapomnienieć o aneksji Krymu i porzucić proces integracji z UE i NATO

Zięć II prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy, ukraiński multimiliarder Wiktor Pinczuk zaproponował Ukrainie „bolesny kompromis dla pokoju” z Rosją. Oligarcha proponuje plan, zgodnie z którym Ukraina powinna zapomnienieć o powrocie okupowanego przez Rosję Krymu i porzucić proces integracji Ukrainy z UE i NATO.

czytaj więcej

Raport: Rosja prowadzi wojnę hybrydową przeciwko Zachodowi. Europa Wschodnia na celowniku Kremla

Europa pozostaje jednym z głównych regionów rozpowszechniania rosyjskiej propagandy, prowadzenia cyber wojny i tajnych operacji, kupowania wpływów politycznych, ingerowania w procesy polityczne, wykorzystywania dźwigni ekonomicznych i energetycznych, a czasami stosowania metod paramilitarnych. Kraje Europy Wschodniej są szczególnie podatne na działania Kremla.

czytaj więcej

Wojna informacyjna z Rosją może być główną batalią XXI wieku – Izba Reprezentantów Kongresu USA

Rosyjska kampania szkodliwego wpływu na opinię publiczną staje się coraz bardziej intensywna, twierdzą amerykańscy eksperci. Rosja próbuje zniszczyć samą ideę obiektywnych, weryfikowalnych faktów, próbując wpłynąć na opinię publiczną na temat USA i ich sojuszników. W Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych odbyły się przesłuchania.

czytaj więcej

Rosyjskie lotnictwo ponownie zabija dzieci w Syrii! W wyniku nalotów zginęło 20 osób, w tym 13 dzieci

Wojny w Libii, Syrii i na Ukrainie nie są konfliktami lokalnymi i regionalnymi. Są to teatry rosyjskich operacji wojskowych przeciwko Zachodowi. Walki w strefie deeskalacji w Syrii z udziałem rosyjskiego lotnictwa i sił lądowych al-Asada trwały około 20 godzin, poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Od 30 kwietnia 2019 r. w Syrii zginęło co najmniej 2152 osób.

czytaj więcej

Rosyjskie służby specjalne negocjowały z bliskim otoczeniem Zełenskiego na długo przed rozpoczęciem wyścigu wyborów prezydenckich na Ukrainie

Od zeszłego roku rosyjskie służby specjalne negocjują ze świtą Wołodymyra Zełenskiego – pisze ukraiński politolog Taras Berezowiec na swoim konto w Telegram, podaje kanał Priamyj. Politolog twierdzi, że informują o tym źródła w ukraińskich służbach specjalnych.

czytaj więcej

Kulisy dyplomacji. Putin próbuje przekonać Trumpa do wymiany Ukrainy na Wenezuelę – Stephen Blank

Pod koniec maja ekspert American Foreign Policy Council Stephen Blank ostrzegł że Kreml stara się przekonać Biały Dom, aby dał jej swobodę działania na Ukrainie, a w zamian Rosja nie będzie przeszkadzać Stanom Zjednoczonym w spraiwe obalenia reżimu Nicolása Maduro w Wenezueli. Kolejne wydarzenia pokazały, że być może prezydent USA Donald Trump zainteresował się tą umową.

czytaj więcej

„Rusofobiczna prowokacja” w Gruzji. Tylko czyja?

Kreml będzie chciał w najbliższym czasie grać kwestią gruzińską i to w kilku aspektach. Po pierwsze, ma to budować w oczach światowej opinii niestabilny obraz Gruzji, co z kolei negatywnie miałoby wpłynąć na coraz lepszą współpracę Tbilisi z USA i NATO. Po drugie, Moskwa obawia się zmiany rządów w Gruzji – opozycja jest bowiem dużo bardziej antyrosyjska niż rządząca ekipa. Dlatego chodzi o pokazanie demonstracji jako anarchii wymierzonej w zwykłych Rosjan.

czytaj więcej

Kasparow: Ugłaskiwanie dyktatora i nagradzanie agresji pogorszy sprawy. To kapitulacja gorsza niż Monachium w 1938 roku

W ten sposób Kasparow odniósł się do słów ministra spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasa z zadowoleniem komentującego przywrócenie Rosji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. – Rosja należy do Rady Europy, ze wszystkimi prawami i obowiązkami. To dobra wiadomość dla rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego – stwierdził Maas.

czytaj więcej

„To wielka porażka strategiczna przywódców zachodnich”. Stany Zjednoczone zawsze były wyraźnie przeciwne powrotowi Rosji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

Stany Zjednoczone nie są członkami Rady Europy, ale zawsze były wyraźnie przeciwne bezwarunkowemu powrotowi rosyjskiej delegacji do Zgromadzenia – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami William B. Taylor, kierownik ambasady USA na Ukrainie, informuje agencja prasowa Ukrinform.

czytaj więcej
Loading