Kategoria: Kremlowskie matrioszki

Putin tworzy w Libii nową Syrię. Nowy front Rosji w walce przeciwko Zachodowi

Libia może stać się nową Syrią Putina i bazą jego rakiet w samym sercu Morza Śródziemnego – w miękkim podbrzuszu Europy. W wyniku eskalacji konfliktu w Afryce Północnej Moskwa także może sprowokować nowy napływ uchodźców z tego rejonu do państw Unii Europejskiej. Legalny rząd Libii oskarża Rosję o eskalację konfliktu i zapowiada, że niedługo przedstawi listę około 800 rosyjskich najemników walczących po stronie antyrządowych sił pod dowództwem generała Chalifa Haftara.

czytaj więcej

Destabilizacja Katalonii. Wiele wskazuje na to, że Rosjanie od dawna podsycają kataloński separatyzm

Hiszpania to kolejny europejski kraj, w którym w ostatnich latach rosyjski wywiad wojskowy usiłuje destabilizować sytuację wewnętrzną. Hiszpańskie służby i wymiar sprawiedliwości wzięły na celownik specjalną jednostkę GRU nr 29155, znaną z wywrotowych i terrorystycznych działań w innych państwach UE, m.in. Wielkiej Brytanii i Bułgarii. Wiele wskazuje na to, że Rosjanie od dawna podsycają kataloński separatyzm, nie tylko w obszarze informacyjnym.

czytaj więcej

Ukryta wojna przeciwko Zachodowi. We francuskich Alpach znaleziono „bazę rosyjskich sabotażystów z supertajnej jednostki specjalnej GRU”

Zachodnie agencje wywiadowcze odkryły, że 15 rosyjskich szpiegów z supertajnej jednostki specjalnej GRU o numerze 29155, odpowiedzialnej za zabójstwa, akty sabotażu i zarządzanie tzw. „martwymi skrzynkami pocztowymi”, które są wykorzystywane przez tajnych agentów i ich popleczników do wymiany informacji, w latach 2014 – 2018 wykorzystywali francuskie Alpy jako bazę rezerwową do swoich akcji przeprowadzanych w całej Europie – informuje francuska gazeta „Le Monde”.

czytaj więcej

Łukaszenka: Białoruś nigdy nie będzie częścią „nawet braterskiej Rosji”

Białoruś nie zamierza stać się częścią Rosji i nie będzie tworzyła wspólnego parlamentu z Federacją Rosyjską. „Nigdy nie zamierzaliśmy i nie będziemy częścią żadnego państwa, nawet braterskiej Rosji. Nikt na Białorusi nie zamierza zrzec się niepodległości i suwerenności tego kraju” – oświadczył prezydent Alaksander Łukaszenka podczas przemówienia w parlamenсie Republiki Białorusi – informuje portal Kommersant.ru powołując się na państwową Białoruska Agencja Telegraficzna Belta.by.

czytaj więcej

Ajder Mużdabajew: Kremlowski plan w sprawie wywołania chaosu na Ukrainie wkracza w kluczowy etap – w każdej chwili może wybuchnąć wojna

Dziennikarz Ajder Mużdabajew analizuje procesy zachodzące na Ukrainie po dojściu do władzy prezydenta Zełenskiego i partii „Sługa ludu” w Radzie Najwyższej Ukrainy. „Kremlowski plan w sprawie wywołania chaosu na Ukrainie wkracza w kluczowy etap. Termin [realizacji] operacji wynosi nie więcej niż rok. W następnej kolejności – wielka wojna. W realizację tego planu zaangażowane są różne osoby – niektórzy świadomie, a niektórzy mimowolnie”.

czytaj więcej

Putin chce pożreć Białoruś! Białoruska opozycja wzywa świat na pomoc

Przedstawiciele różnych partii politycznych i organizacji społecznych podpisali wspólną odezwę „o zagrożeniu niepodległości Białorusi”. Jak piszą sygnatariusze, dokumenty, które zamierzają podpisać prezydenci Białorusi i Rosji, stanowią zagrożenie dla istnienia niepodległej Białorusi. „Niebezpieczne intencje przywódców Rosji i Białorusi […], aby podpisać 8 grudnia tego roku porozumienia […] są potencjalnym zagrożeniem dla dalszego istnienia Białorusi jako niezależnego suwerennego państwa”.

czytaj więcej

Anschluss Białorusi. Rosja rozpoczęła proces wchłonięcia swojego zachodniego sąsiada – powstanie wspólny parlament i rząd

Prezydent Republiki Białorusi Aleksander Łukaszenko i prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin doszli do porozumienia w sprawie utworzenia wspólnego rządu i parlamentu Państwa Związkowego Rosji i Białorusi – oświadczył ambasador Białorusi w Rosji Uładzimir Siamaszka na marginesie XIV międzynarodowej konferencji „Eurazjatycka integracja gospodarcza”, która odbyła się w Moskwie, informuje Espreso.TV powołując się na białoruski portal TUT.by.

czytaj więcej

Zachód bagatelizuje rosyjską propagandę i kłamstwa Kremla – ekspert think tanku Atlantic Council

„Tego lata Pentagon opublikował raport, w którym odnotowano, że Stany Zjednoczone pomimo wszystkich swoich wysiłków wciąż nie doceniają skali zagrożeń rosyjskich działań informacyjnych. Rosjanie inwestują w to coraz więcej pieniędzy. I mówimy nie tylko o zwiększeniu oficjalnych budżetach, ale także o ukrytej części finansowania tzw. „fabryk trolli”. A reakcja UE i Stanów Zjednoczonych na to wciąż nie jest proporcjonalna” – powiedział Jakub Kalenský.

czytaj więcej

Eksperci: Zełenski jest ślepym narzędziem Putina do eliminacji Ukrainy. Asystent prezydenta Ukrainy jest agentem Kremla

Zełenski i jego doradcy zniszczyli międzynarodową koalicję na rzecz Ukrainy. Obecnie za plecami Ukrainy trwają negocjacje między Rosją, Niemcami, Francją i USA. Andrij Jermak, doradca Zełenskiego działa w interesie Putina i utrzymuje kontakty z wicepremierem Rosji Dmitrijem Kozakiem, odpowiedzialnym za politykę Kremla w Donbasie, a także z Administracją Prezydenta Federacji Rosyjskiej i współpracownikiem prezydenta Putina Władisławem Surkowym.

czytaj więcej

Wojna hybrydowa. Czeski kontrwywiad rozbił siatkę hakerów kontrolowaną przez FSB

Informacyjna Służba Bezpieczeństwa (BIS) potwierdziła medialne doniesienia sprzed kilku miesięcy: udało jej się rozbić sieć hakerską kontrolowaną przez FSB. Szef BIS, pułkownik Michal Koudelka powiedział, że sieć serwerów do cyberataków na cele w Czechach i w państwach sojuszniczych była finansowana przez Kreml oraz rosyjską ambasadę. To kolejne potwierdzenie roli Pragi, jako regionalnego ośrodka działań wywiadu Rosji. Ambasada Rosji w Pradze stała się ważnym ośrodkiem rosyjskiego wywiadu na cały region.

czytaj więcej

MH17 zestrzelony na polecenie Kremla. Ustalenia holenderskich śledczych

Szokujące informacje na temat estrzelenia samolotu malezyjskiej linii lotniczej MH17 nad Ukrainą w 2014 roku. Holenderscy śledczy poinformowali, że udało im się przechwycić rozmowy telefoniczne sugerujące, że do zestrzelenia doszło za zgodą rosyjskich władz. W dochodzeniu prowadzonym przez Holandię udostępnione zostały publicznie dowody, które łączą rosyjski rząd z grupą bojowników, która odpowiedzialna jest za zestrzelenie samolotu malezyjskiej linii lotniczej MH17 nad Ukrainą.

czytaj więcej

New York Times: Kołomojski chce zwrócić Ukrainę w stronę Rosji i grozi Zachodowi: „Rosyjskie czołgi staną pod Krakowem i Warszawą”

Ukraiński oligarcha Ihor Kołomojski, który ma olbrzymi wpływ na politykę prezydenta Zełenskiego, uważa, że nadszedł czas, aby Ukraina porzuciła prozachodni wektor polityki zagranicznej i nawiązała bliskie stosunki z Rosją – informuje New York Times. „Nie zaakceptujecie naszego przystąpienia do Sojuszu. […] W ten sam czas Rosja chciałaby wprowadzić nas do nowego Układu Warszawskiego. […] Rosyjskie czołgi staną pod Krakowem i Warszawą” – zagroził.

czytaj więcej
Loading