Kategoria: Geopolityka

Dowódca amerykańskich sił powietrznych w Europie: mamy plan przerwania obrony przeciwlotniczej z Kaliningradu

Stany Zjednoczone mają plan przebicia się przez rosyjską obronę powietrzną, zapewnia dowódca amerykańskich sił powietrznych w Europie, Jeffrey Lee Harrigyan, cytowany przez Breaking Defense. W przypadku agresji Federacji Rosyjskiej z obwodu kaliningradzkiego, reakcja USA będzie kompleksowa, szybka i skuteczna – informuje portal Kresy24.pl powołując się serwis internetowy Breaking Defense. Myśliwce F-35 będą odgrywać wiodącą rolę.

czytaj więcej

Zełenski w rosyjskiej pułapce – raport specjalny Fundacji Warsaw Institute

Kreml de facto szantażuje Zełenskiego, który popełnił ogromny błąd, mówiąc, że chce zakończyć wojnę do końca tego roku. Ukraiński przywódca jest zakładnikiem własnych obietnic wyborczych i wywołanych nimi oczekiwań społecznych. Jeśli teraz przedstawia wymianę więźniów jako wstęp do kolejnych decyzji, które doprowadzą do pokoju w Donbasie, to oznacza, że Rosja podyktuje za to wysoką cenę. Zełenski jest pod ścianą – wszak sam obiecywał rodakom, że skończy wojnę jeszcze w tym roku.

czytaj więcej

Rosja przemieszcza czołgi ku granice z Ukrainą

Jak informuje międzynarodowa wspólnota InformNapalm, 19 września w sieci pojawił się filmik nakręcony we wsi Rodionovka w obwodzie rostowskim Federacji Rosyjskiej [ważne wyjaśnienie tutaj]. Duży konwój czołgów i transporterów opancerzonych armii rosyjskiej, który poruszał się autostradą zaledwie 30 km od granicy państwowej z Ukrainą, wpadł w ramy Video Recordera DVR. demonstracyjny ruch czołgów i transporterów opancerzonych na granicę z Ukrainą może mieć oznaki presji psychologicznej na przywódców w Kijowie.

czytaj więcej

Amerykański dyplomata: Jeśli Federacja Rosyjska podejmie kolejny agresywny krok, mogą zostać na nią nałożone niszczycielskie sankcje. Będzie to zapłata dla Putina

W przypadku kolejnego agresywnego kroku Moskwy, Rosja może zostać wyłączona z międzynarodowego systemu finansowego. Będzie to miało katastrofalne skutki dla kraju. Nigdy wcześniej tego nie robiliśmy, ale w przypadku kolejnego agresywnego kroku można to wykorzystać. Ta sankcja to zapłata za Putina – powiedział amerykański dyplomata William Taylor w wywiadzie dla Pierwszego kanału telewizji gruzińskiej.

czytaj więcej

Dyplomata: „Nadchodzi czas, kiedy musi upaść ostatnie imperium zła”. Rozpad Rosji powinien stać się strategicznym celem USA, UE i Chin

„Dezintegracja Rosji powinna stać się strategiczną polityką społeczności międzynarodowej. Dowodem na to jest ponad pięć lat rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie i reszcie świata demokratycznego. Nasze działania muszą stać się skuteczne i mieć na celu świadomy ostateczny finał – upadek Federacji Rosyjskiej. Jest to jedyne skuteczne długoterminowe rozwiązanie, z którego skorzysta zdecydowana większość krajów” – napisał Ołeksandr Aleksandrowicz.

czytaj więcej

Andrzej Łomanowski: Rosja wchłonie Białoruś. To już pewne. Tylko Polaków żal…

„Już niedługo przez Bug możemy graniczyć z innym niż dotychczas państwem. Rosja bowiem powoli, ale konsekwentnie, połyka Białoruś” – przekonuje na łamach „Rzeczpospolitej” Andrzej Łomanowski.Autor przypomina, że w latach 90. Aleksander Łukaszenko chciał być prezydentem Rosji. Dążył do zjednoczenia Białorusi z Moskwą, bo liczył, że to on przejmie schedę po ustępującym Borysie Jelcynie. Chętnie wyprzedawał suwerenność Mińska. „Wywołał lawinę, pod którą właśnie znika” – twierdzi Łomanowski.

czytaj więcej

Niemcy i Rosja podzieliły Europę na strefy wpływów? Nord Stream 2 to nowa interpretacja paktu Ribbentrop-Mołotow

Zgoda Europy na budowę Nord Stream 2 faktycznie jest milczącym zezwoleniem na kontynuację rosyjskiej agresji na wschodzie Starego Kontynentu. Niemcy nie są w stanie oprzeć się Rosji. Faktycznie przyjęły propozycję Rosji, by podzielić Europę na dwie strefy wpływów. Musimy zrozumieć, że Niemcy nie są w stanie odzyskać kontroli nad wewnętrzną częścią Europy [Mitteleuropa], o której marzyły. Oznacza to, że Niemcy dały Rosji zgodę na agresję.

czytaj więcej

Eks-doradca Putina: Pokój na warunkach „formuły Steinmeiera” to katastrofa dla Ukrainy

Jeśli prezydent Zełenski zgodzi się na wdrożenie w życie „formuły Steinmeiera” dotyczącą rozwiązania konfliktu w Donbasie, otrzyma bombę nawet nie z opóźnionym zapłonem, ale raczej szybkiej akcji. W rzeczywistości uruchomienie tego mechanizmu oznacza wdrożenie porozumień mińskich, w wyniku których dwa podmioty quasi-państwowe zostaną włączone w skład Ukrainy. A te dwa pseudo-państwa naturalnie podważą system polityczny Ukrainy od wewnątrz – powiedział Andriej Iłłarionow, były doradca prezydenta Putina.

czytaj więcej

Putin rozgrywa Zełenskiego: warunki berlińskie

Wymiana więźniów między Ukrainą a Rosją jest politycznym zwycięstwem Kremla. W zamian za zakładników, z 24 marynarzami na czele, których Rosja powinna zwolnić bezwarunkowo już po wyroku Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza 25 maja, Kijów wypuścił szpiegów, rebeliantów i terrorystów z kluczowym dla śledztwa ws. MH 17 Cemachem na czele. Teraz czas na kolejny krok, czyli szczyt czwórki normandzkiej. Także w tym wypadku należy zakładać, że jeśli faktycznie do takiego spotkania dojdzie, to zapadną na nim decyzje niekorzystne dla Ukrainy.

czytaj więcej

Rosjanie mają już dość Putina! Reżim może zostać obalony, w tym z powodu niepowodzeń geopolitycznych

Znany rosyjski politolog Dmitry Gałkin nie wyklucza zamachu stanu na Kremlu, w trakcie którego Władimir Putin zostanie usunięty z władzy. Ekspert twierdzi, że obecna polityka Moskwy doprowadziła do sankcji, które poważnie podważyły dobrobyt Rosjan. Ponadto spadek cen ropy powoduje poważne uderzenia w rosyjską gospodarkę. Rosjanie mogą wkrótce stać się świadkami transformacji reżimu. „Zamach stanu jest całkiem możliwy” – podsumował ekspert.

czytaj więcej

Polska nie ma wyboru, musi budować Międzymorze, aby zachować niepodległość – dr Jacek Bartosiak

Musimy sobie zdać z tego sprawy, że my byliśmy imperium lądowym, nie bez przyczyny ono było do punktu ciążenia komunikacyjnego do linii Wisły i Warty, z jak ramiona rozprowadzające się na Wschód aż do zlewni Dniepru i Dźwiny. To był naturalny układ komunikacyjny z dominującą siłą gospodarczą Korony, która była w stanie chronić się przed Moskwą i przed napadami od Morza Czarnego. (…) I chodzi o to, że strefy buforowe na Wschodzie, mówiąc językiem geopolityki, to jest Białoruś i Ukraina…

czytaj więcej

Akt rozpaczy w despotycznym więzieniu narodów. Naukowiec podpalił się w proteście przeciwko totalnej rusyfikacji

Rok wcześniej Albert Razin był wsród naukowców, którzy wystosowali list otwarty do lokalnych władz i deputowanych rosyjskiej Dumy, w którym protestowali przeciwko przyjęciu ustawy znoszącej obowiązek nauki języków nierosyjskich w szkołach Federacji Rosyjskiej. Działacze udmurckiego ruchu narodowego twierdzili, że jest to „bezpośrednia droga do zaniku języka ojczystego, zanikania tożsamości i eliminacji kultury etnicznej”.

czytaj więcej
Loading