Kategoria: Geopolityka

Czwórka Lubelska. Litewscy intelektualiści wystąpili z inicjatywą powołania czterostronnego formatu współpracy regionalnej z udziałem społeczeństwa obywatelskiego Białorusi

Uczestnicy dyskusji, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Wilnie w ramach forum pt: “Czwórka Lubelska: Idea i rzeczywistość”, wezwali do wzmacniania więzi kulturowych i międzyludzkich, pozostawiając na razie „puste krzesło” dla przyszłego przywódcy Białorusi.

czytaj więcej

Rosja zwiększy swoją obecność wojskową na terytorium Białorusi – Warsaw Institute

Łukaszenka nie jest gotów do ustępstw w kwestiach politycznych, ekonomicznych i ustrojowych, to pozostaje dziedzina wojskowa. Nie przypadkiem dwa dni po spotkaniu Łukaszenki z Putinem, do Mińska przyleciał Siergiej Szojgu. Niedługo później zaczęły się pojawiać informacje świadczące o faktycznym zwiększaniu obecności militarnej Rosji na terytorium Białorusi.

czytaj więcej

Amerykańscy senatorowie: Łukaszenka nie jest już prezydentem Białorusi. W całej Białorusi protesty przeciwko “samozwańcowi”

“Fakt, że “inauguracja” Łukaszenki musiała zostać przeprowadzona w tajemnicy tylko jeszcze bardziej udowadnia, że stracił całą swoją legitymację jako przywódca. Nie jest już prezydentem Białorusi” – oświadczył na portalu społecznościowym komitet spraw zagranicznych Senatu USA.

czytaj więcej

Kreml przygotowuje się do uderzenia w region bałtycki – była wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej

„Rosja potrzebuje Morza Czarnego i Morza Bałtyckiego. Rosja przygotowuje się do okupacji, nie należy żywić żadnych złudzeń. […] … Białoruś [znajduje się] między tymi morzami”. Była wiceprzewodniczący Rady Najwyższej opowiedziała o planach Putina, który chce wykorzystać Łukaszenkę do wchłonięcia Białorusi i kontynuowania agresji w regionie bałtyckim.

czytaj więcej

Obecna władza Ukrainy zgodziła się na formułę Steinmeiera! Putin osiągnął wszystko, czego chciał! To katastrofa dla Ukrainy!

Przedstawiciele obecnego rządu ukraińskiego, wbrew konstytucji Ukrainy i woli narodu ukraińskiego, zgodzili się na bezprawne żądania państwa agresora w sprawie wprowadzenia do ustawy o specjalnym statusie Donbasu tzw. formuły Steinmeiera. Oświadczył o tym Andrij Kostin, przedstawiciel Trójstronnej Grupy Kontaktowej.

czytaj więcej

Mateusz Morawiecki: Wolna Białoruś jest potrzebna wolnej Europie!

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył dziś w mediach społecznościowych, że wkrótce przedstawi wypracowany przy udziale państw Grupy Wyszehradzkiej plan działań w związku z kryzysem na Białorusi. Podkreślił, że wolna Białoruś jest niezbędna dla dobrobytu i bezpieczeństwa Europy: „Wolna, demokratyczna Białoruś to niezbędny element dobrobytu i bezpieczeństwa całej Europy”.

czytaj więcej

Trójkąt Lubelski. Polska, Litwa i Ukraina będą wspólnie przeciwdziałać zagrożeniom hybrydowym ze strony Rosji

Wczoraj, 17 września, odbyło się pierwsze spotkanie krajowych koordynatorów Trójkąta Lubelskiego. Łączą nas nie tylko wspólne wartości i interesy, ale także wspólna odpowiedzialność za przyszłość naszych krajów i regionu, w którym żyjemy i który od kilku lat znajduje się w centrum polityki światowej.

czytaj więcej

Zełenski: Członkostwo w NATO jest strategicznym kierunkiem dla Ukrainy. W obwodzie lwowskim rozpoczęły się manewry Rapid Trident-2020

„Za każdym razem, gdy spotykam się z międzynarodowymi przywódcami, podkreślam, że wojna na wschodzie Ukrainy to zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, to zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności wszystkich krajów Europy i na świata. Nasi partnerzy są ze mną całkowicie solidarni w tej kwestii” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

czytaj więcej

Rosji udało się przybliżyć Ukrainę do bezpośrednich negocjacji z terrorystami – były premier Ukrainy

Wiemy, dlaczego Rosja jest tym zainteresowana. Przez te wszystkie lata próbowała udowodnić, że nie brała udziału w wojnie w Donbasie. Ukraina ma do czynienia z „diabelsko silną, cyniczną i bardzo doświadczoną rosyjską maszyną” – powidział w wywiadzie udzielonym wydaniu „Fakty” Jewhen Marczuk, generał, polityk, były szef SBU i premier Ukrainy w latach 1995 – 1996.

czytaj więcej

W świetle wydarzeń na Białorusi wsparcie dla Inicjatywy Trójmorza stało się jeszcze ważniejsze – Mike Pompeo

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył we wtorek, 15 września, że w świetle wydarzeń na Białorusi wsparcie dla Inicjatywy Trójmorza „stało się jeszcze ważniejsze”. Podkreślił też wysiłki Stanów Zjednoczonych, mające na celu połączenie krajów Europy Środkowej i Wschodniej „na osiach północ-południe”.

czytaj więcej

Mateusz Morawiecki: Test europejskiej solidarności

Rosja nie stroni od prób neoimperialnych, prowadzących do rozchwiania międzynarodowej sytuacji i konfliktów. Prowadzi nieustanną wojnę hybrydowo-informacyjną, której celem są zarówno pojedyncze osoby, jak i całe państwa. Zachód musi w końcu się z nią odpowiedzialnie zmierzyć. Nie wystarczy przyjąć do wiadomości, że zachodnia demokracja i wolność słowa nie są dla Rosji w pełni do zaakceptowania.

czytaj więcej

Prorosyjscy bojownicy na Ukrainie wynajmują poligony, szkolą się i otrzymują pozwolenie na broń – ukraiński aktywista

„Ludzie Medwedczuka we wszystkich regionach Ukrainy wynajmują obecnie różne kluby strzeleckie, kluby szkoleniowe medycyny taktycznej. […] Zapraszają specjalistów [wojskowych] z Kijowa. Po 15, 30 osób wykupują całe poligony, trenują się, szkolą się, otrzymują pozwolenie na broń itp” – powiedział Jewhen Karaś.

czytaj więcej
Loading

Share via
Send this to a friend