Kategoria: Geopolityka

Rosja rozmieszcza rakiety tuż przy granicy z Polską. Jest odpowiedź NATO

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg zapowiedział, że NATO odpowiednio zareaguje na rozmieszczenie przez Rosjan w Europie rakiet SSC-8. Stoltenberg w rozmowie z niemiecką agencją prasową DPA podkreślił, że rozmieszczając tego typu rakiety Rosja łamie traktat INF, czyli układ o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu. Rosyjskie rakiety są rozmieszczane tuż przy granicy z Polską – w obwodzie kaliningradzkim. Jens Stoltenberg powiedział, że NATO zamierza odpowiednio i mocno zareagować w tej sprawie.

czytaj więcej

Morze Czarne ma strategiczne znaczenie dla NATO. Sojusz zamierza nadal umacniać swoją obecność w tym regionie

NATO zamierza nadal umacniać swoją obecność w strategicznie ważnym regionie Morza Czarnego – oświadzcył szef NATO Jens Stoltenberg na wspólnej konferencji prasowej z premierem Rumunii Ludoviciem Orbanem. „Morze Czarne ma strategiczne znaczenie dla NATO. Sojusz zamierza nadal umacniać swoją obecność w tym regionie. Trzy kraje NATO to państwa nadbrzeżne Morza Czarnego – Turcja, Bułgaria i Rumunia, a dwa pozostałe kraje w regionie – Gruzja i Ukraina – są cennymi partnerami NATO”.

czytaj więcej

Niesamowite! Merkel stawia na Rosję ws. Bliskiego Wschodu. „Die Welt”: Wizyta robocza kanclerz w Moskwie to podejrzany sygnał

Merkel stawia na Rosję – tak zapowiada sobotnią wizytę niemieckiej kanclerz na Kremlu niemiecki dziennik „Tageszeitung”. Według gazety, szefowa niemieckiego rządu liczy, że to Władimir Putin przyczyni się do ustabilizowania sytuacji na Bliskim Wschodzie. Z kolei niemiecki dziennik „Die Welt” krytycznie ocenia zapowiedzianą na sobotę wizytę Angeli Merkel w Moskwie. Jego zdaniem jest to efekt mylnego przekonania, jakoby Rosja działała na Bliskim Wschodzie jako czynnik łagodzący.

czytaj więcej

Prezydent USA Donald Trump chce rozszerzyć NATO i włączyć do sojuszu kraje Bliskiego Wschodu

Prezydent USA Donald Trump proponuje rozszerzyć NATO i przyjąć kraje Bliskiego Wschodu do Sojuszu. Tą propozycję złożył w czwartek 9 stycznia w Białym Domu, informuje Deutsche Welle powołując się na agencję Associated Press. „Moim zdaniem, NATO powinno zostać rozszerzone i oczywiście musimy objąć Bliski Wschód… Teraz ciężar spoczywa na nas, a to niesprawiedliwe”. Amerykański prezydent dodał, że chciałby zobaczyć więcej sił NATO na Bliskim Wschodzie, ponieważ problemy w regionie są międzynarodowe.

czytaj więcej

Rosyjska wojna informacyjna przeciwko Polsce trwa!!! Oburzające kłamstwo o Polakach w rządowej rosyjskiej gazecie!!!

Rządowy rosyjski dziennik zarzuca władzom polskim, że „piszą historię na nowo” i że w tej kwestii „chodzi o pieniądze”, bowiem – jak pisze – „po wojnie Polska przywłaszczyła sobie majątek Żydów, którzy zginęli w Holokauście”. Po tych oskarżeniach staje się jasne, że, w rozumieniu Putina, rolą prorosyjskiej prawicy (głoszącej antysemickie hasła) jest pomoc w tworzeniu wizerunku wroga Polaka oraz zdyskredytowanie narodu polskiego i polskiej państwowości na Zachodzie.

czytaj więcej

„To nie tylko sprawa Bliskiego Wschodu”. Europoseł Anna Fotyga o Sulejmanim i „budowaniu spisków na terenie UE”

„Były działania organizacji al-Kuds, również samego Kasema Sulejmaniego, w budowaniu spisków terrorystycznych na terenie Unii Europejskiej. Mówię tu o uniemożliwionym wielkim ataku pod Paryżem, ataku na spotkanie opozycji irańskiej, która zjechała z całego świata. Byłam tam również obecna, było kilka innych osób z Polski. Były ważne osoby z całego świata. To nie tylko sprawa dalekich interesów na Bliskim Wschodzie, to sprawa bezpieczeństwa nas wszystkich” – podkreśliła Anna Fotyga w programie „Minęła 20”.

czytaj więcej

Rachuby opcji rosyjskiej – dr Jerzy Targalski

Opcja rosyjska twierdzi, że równoprawne stosunki z Ameryką nie są możliwe, co jest prawdą ze względu na różnicę potencjału, ale za to z Rosją to stan naturalny, bylebyśmy jej nie obrażali, nie drażnili itp. Całe to rozumowanie oparte jest nie na faktach o współpracy rosyjsko-chińskiej, lecz na przekonaniu, że ów sojusz ma jedynie charakter taktyczny. Oczywiście Rosja sprzedaje w USA dezinformacje o możliwym zerwaniu z Chinami za odpowiednią cenę, zwłaszcza po odejściu Putina, ale nasza strategia powinna opierać się na faktach, a nie na intoksie fabryki trolli z Olgino, nawet jeśliby Amerykanie przejściowo mieli w niego uwierzyć.

czytaj więcej

Mateusz Morawiecki: Polscy żołnierze zostają w Iraku. Taką decyzję podjęły władze Polski po konsultacjach w NATO

We wtorek odbyła się wspólna konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie sytuacji na Bliskim Wschodzie. „Parlament iracki podjął uchwałę, że wojska NATO powinny opuścić ich ziemie. Wraz z szefem NATO podjęliśmy jednak decyzje o pozostaniu w Iraku, ale też o podtrzymywaniu debaty z państwem irackim. […] Mamy wspólne stanowisko z prezydentem w sprawie trudnej sytuacji na Bliskim Wschodzie” – powiedział na konferencji premier Morawiecki.

czytaj więcej

Prof. Mariusz Wołos: Celem ZSRR była sowietyzacja II RP. Dmowski i endecja byli postrzegani jako potencjalni partnerzy Sowieckiej Rosji

Szef dyplomacji sowieckiej – Gieorgij Cziczerin oceniał, że „Piłsudski pozostał naszym wrogiem i zwolennikiem programu dążenia na wschód i system federacyjnego z wciągnięciem doń Ukrainy i Białorusi”. Celem ZSRR była sowietyzacja II Rzeczpospolitej, a Dmowski i Narodowi Demokraci byli wówczas postrzegani jako potencjalni partnerzy dla sowieckiej dyplomacji – pisze Mariusz Wołos, profesor nauk humanistycznych, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej i Instytutu Historii PAN.

czytaj więcej

InformNapalm: Po śmierci żołnierzy z prywatnej armii Putina w Libii, Rosja pilnie zwołuje Radę Bezpieczeństwa ONZ

Według nieoficjalnych danych, 5 stycznia, w wyniku ataku powietrznego tureckich sił powietrznych, Rosja poniosła pierwsze duże straty wojskowe w Libii. Międzynarodowa społeczność wywiadowcza InformNapalm przeprowadza monitorowanie tej sytuacji. Dziś, 6 stycznia, według RFE/RL, Rosja wezwała do pilnego zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ. Oficjalnym powodem tego są działania Turcji, która zaczęła wysyłać wojska do Libii w celu wsparcia uznanego przez ONZ rządu w Trypolisie.

czytaj więcej

Trump: wojska USA nie opuszczą Iraku. „Chyba, że Bagdad zapłaci”

Wczoraj parlament w Bagdadzie wezwał rząd do zakończenia obecności w kraju obcych wojsk. Na reakcję USA nie trzeba było długo czekać. „Nie wyjdziemy z Iraku, chyba że Bagdad nam zapłaci za budowę bazy” – oświadczył Donald Trump, grożąc przy tym Irakowi sankcjami. Prezydent potwierdził również deklarowaną przez niego wcześniej możliwość zaatakowania irańskich obiektów kultury. Z kolei, Teheran zapowiedział odwet za zabójstwo Sulejmaniego, bardzo wpływowego na Bliskim Wschodzie dowódcę wojskowego.

czytaj więcej

Iran wycofuje się z umowy nuklearnej

„Iran nie będzie już stosował się do ograniczeń wynikających z podpisanego w 2015 r. porozumienia nuklearnego” – podała w niedzielę irańska telewizja państwowa, cytując oświadczenie administracji prezydenta Hasana Rowhaniego. W przywołanym oświadczeniu – które omawia Associated Press – zapowiedziano, że Iran nie będzie przestrzegał ograniczeń dotyczących wzbogacania uranu, ilości magazynowanego wzbogaconego uranu, a także badań i rozwoju w tej dziedzinie. „Iran będzie kontynuował wzbogacanie uranu bez ograniczeń, wychodząc z technicznych potrzeb”.

czytaj więcej
Loading