Kategoria: Geopolityka

Kreml boi się pogłębienia współpracy wojskowo-technicznej Chin z Ukrainą i Bałorusią

Współpraca wojskowo-techniczna między Ukrainą a Chinami ma dość długą historię. Kiedyś była ona ostrożna i niespieszna. Wynikało to z tradycyjnie rozważnej polityki Pekinu wobec krajów demokratycznych, w których władzę często zmieniają się w trakcie wyborów, zgodnie z wolą ludów, a także w związku z potężną propagandą kremlowskich ukrainofobów. Ale we wrześniu ubiegłego roku wszystko się zmieniło …

czytaj więcej

Rosja wysłała bombowce strategiczne na Krym w odpowiedzi na amerykański system obrony przeciwrakietowej w Rumunii

O rozmieszczeniu lotnictwa strategicznego na okupowanym przez Rosję ukraińskim Krymie ogłosił Wiktor Bondariew, szef Komitetu Rady Federacji ds. Obrony, były głównodowodzący Siłami Powietrzno-Kosmicznymi Federacji Rosyjskiej. Według Bondariewa rozmieszczenie amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Rumunii stało się poważnym wyzwaniem dla Moskwy.

czytaj więcej

Atlantic Council: Dlaczego Zachód wspiera Poroszenkę? Nie ma alternatywy

Zachodnie stolice obserwują i dochodzą do wniosku: Tak, Poroszenko to przywódca, którego powolne tempo reform czasami burzy nadzieje na szybkie zmiany, teraz jednak jest ich jedyną szansą na powstrzymanie Ukrainy przed powrotem do rosyjskiej orbity wpływów – czytamy w artykule pt. „Dlaczego Zachód znów pokochał Poroszenkę” na łamach „Politico”, napisanym przez Adriana Karatnycky’ego z think-tanku Atlantic Council.

czytaj więcej

Ekspert ujawnia jak Rosja podsyca konflikty i destabilizuje państwa Europy

Rosja podsyca społeczne i kulturowe konflikty w państwach Europy w celu ich destabilizacji, aby stworzyć wrażenie bezradności rządów w rozwiązywaniu problemów. Ta sytuacja przynosi korzyści partiom populistycznym, w celu wzmocnienia ich pozycji, Rosja nie tylko używa dezinformacji, ale także zapewnia środki finansowe. Z kolei te partie krytykują Unię Europejską i wzywają do nawiązania stosunków z Rosją.

czytaj więcej

Zamrożone konflikty w strefie postsowieckiej wyzwaniem dla bezpieczeństwa w Europie – raport specjalny think tanku Warsaw Institute

Zamrożone Konflikty występują w strefach państw znajdujących się poza kontrolą władz centralnych. Dane obszary znajdują się pod administracją separatystycznych władz, które próbują upodmiotowić swoje rządy prowadząc dialog pokojowy z władzami centralnymi. Brak rozwiązań pokojowych nie prowadzi jednak do szerszych działań zbrojnych, a konflikty permanentnie znajdują się w fazie niebytu.

czytaj więcej

NATO potwierdza możliwość przystąpienia Ukrainy do Sojuszu – Stoltenberg

Sojusz Północnoatlantycki z zadowoleniem przyjmuje euroatlantycki kurs Kijowa i dążenia do członkostwa Ukrainy w NATO – powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. To oświadczenie jest zgodne z rocznym sprawozdaniem NATO z 2018 r. Stoltenberg podkreślił, że NATO jednogłośnie popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Dodał też, że Sojusz Północnoatlantycki wspiera reformy w ramach szerokiego pakietu pomocy NATO dla Ukrainy.

czytaj więcej

Estoński wywiad alarmuje: Rosja szykuje się do wojny z NATO oraz ingeruje w sprawy UE

Jedyne poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa NATO pochodzi z Rosji, której siły zbrojne przygotowują się do wielkiego konfliktu zbrojnego z NATO. Analizując manewry rosyjskiej armii, autorzy raportu doszli do wniosku, że „rosyjskie siły zbrojne stale przygotowują się do konfliktu zbrojnego z NATO na wielką skalę”. Jeśli nie da się uniknąć kryzysu, Rosja prawdopodobnie najpierw zaatakuje kraje bałtyckie. Konflikt wybuchnie również na terytorium Europy Zachodniej.

czytaj więcej

Pentagon przygotowuje się do operacji wojskowych przeciwko Rosji. Projekt budżetu USA na rok 2020

We wniosku budżetowym armii amerykańskiej przewidziane finansowanie wysiłków na rzecz odstraszania rosyjskiej agresji. Wniosek budżetowy Pentagonu dotyczący operacji wojskowych poza Stanami Zjednoczonymi w 2020 r. przewiduje wydatki w celu przeciwdziałania rosyjskiej agresji. Wojsko amerykańskie tego nie ukrywa. Wojsko uzasadniło konieczność przeznaczenia na operacje wojskowe poza Stanami Zjednoczonymi 173,8 mld USD.

czytaj więcej

Rezolucja PE: „Czas na miły i dyplomatyczny język się skończył”. Rosja nie może być już uznawana za strategicznego partnera UE

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której podkreślono, że Rosja nie może być już uznawana za strategicznego partnera Unii Europejskiej i należy ponownie przejrzeć umowę UE-Rosja z 1994 roku o partnerstwie i współpracy, wyrażono też obawy, że projekt Nord Stream 2 może zwiększyć zależność Unii od rosyjskich dostaw gazu oraz zagrażać wewnętrznemu rynkowi Unii.

czytaj więcej

Strategia Prometeizmu: sukces Ukrainy popchnie Rosję do rozpadu – National Interest

Stany Zjednoczone powinny pomóc Ukrainie zbudować państwo sukcesu – jest to sposób na zwycięstwo w nowej zimnej wojnie. Ukraina, wraz z Polską i krajami bałtyckimi pozostaje jednym z niewielu krajów na świecie, które wciąż patrzą na Stany Zjednoczone z entuzjazmem i nadzieją na współpracę – pisze na łamach „National Interest” prof. Peter Eltsov z Uniwersytetu Obrony Narodowej Stanów Zjednoczonych.

czytaj więcej

Dokładnie dwadzieścia lat temu Polska weszła do Sojuszu Północnoatlantyckiego

Dokładnie dziś mijają dwie dekady, odkąd Polska, Czechy i Węgry weszły do NATO, a więc do najpotężniejszego sojuszu gwarantującego bezpieczeństwo. Z tej okazji w Pradze organizowane są przez czeskiego prezydenta uroczystości rocznicowe. Andrzejowi Dudzie w stolicy Czech towarzyszy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który wczoraj wziął udział w spotkaniu z weteranami misji afgańskiej.

czytaj więcej

Józef Piłsudski: Dusza Rosjanina jest przeżarta duchem nienawiści do każdego wolnego Polaka i do idei wolnej Polski

„Nie trzeba się łudzić, nawet jeżeli zawrzemy pokój, zawsze będziemy celem napaści ze strony Rosji” – mówił Piłsudski w wywiadzie udzielonym „Kurierowi Porannemu” tuż po bitwie warszawskiej. Rosja obiecuje, gdy jest do tego zmuszona, i nie dotrzymuje swych obietnic z chwilą, gdy ma po temu siłę. Bez względu na to, jaki będzie jej rząd, Rosja jest zaciekle imperialistyczna.

czytaj więcej
Loading