Kategoria: Geopolityka

Jarosław Kaczyński: „Lobbing rosyjski w UE jest bardzo, bardzo silny”

Jak wskazał Kaczyński, w poszczególnych państwach Unii Europejskiej działają formacje polityczne, „które ewidentnie są związane z Moskwą i otrzymują jej wsparcie”. Przykładem jest chociażby francuskie Zjednoczenie Narodowe pod wodzą Marine Le Pen, które- według niektórych sondaży – może wkrótce wygrać eurowybory we Francji. W ocenie Kaczyńskiego, trudno powiedzieć, że polityka Francji jest antyrosyjska.

czytaj więcej

Wiceszef administracji Janukowycza wrócił na Ukrainę i zapowiada masowe represję wobec zwolenników prozachodniego kursu

„Przyjaciele, myślę, że za kilka tygodni, oprócz zmiany prezydenta, w kraju zaczną się dziać pewne procesy. Będą dotyczyć kluczowych aktywistów, patriotów […] i liderów opinii utworzonych za pomocą zagranicznych pieniędzy. Jestem pewien, że zaczną stopniowo zanikać. Ktoś w więzienie, ktoś na emigrację ktoś pod sofę, ktoś w szpital a ktoś w ogóle” – napisał na portalu Telegram.

czytaj więcej

Zełenski oficjalnie objął stanowisko prezydenta. Na Ukrainie nadciąga głęboki kryzys polityczny

Wołodymyr Zełenski w sali plenarnej ukraińskiego parlamentu przeczytał tekst przysięgi i otrzymał symbole władzy prezydenckiej: buławę hetmańską, pieczęć państwową, oraz łańcuch i pierścień prezydencki. W trakcie przemówienia inauguracyjnego nowo wybrany prezydent oświadczył o rozwiązaniu Rady Najwyższej Ukrainy. Ukraina weszła w okres niepewności i politycznej turbulencji.

czytaj więcej

Kremlowski szaman: katolicyzm w Polsce trzeba rozkładać od środka

Wciągajcie ich do hańbiących występków, potem zaś odsłaniajcie ich przestępstwa. Nawiązujcie kontakty z najbardziej upadłymi ludźmi. Wprowadzajcie muzykę rozmiękczającą obyczaje, podsyłajcie im rozpustnice” – pisze Filip Memches w artykule o przykazaniach rosyjskiej wojny hybrydowej pod tytułem „Rosyjski myśliciel: katolicyzm w Polsce trzeba rozkładać od środka” na łamach portalu Tygodnik.TWP.pl.

czytaj więcej

USA w dniu deportacji Tatarów krymskich: „Wzywamy Rosję do natychmiastowego zaprzestania okupacji Krymu”

Zastępca sekretarza stanu USA George Kent wyraził najwyższy szacunek dla „godności, odporności i siły Tatarów krymskich” z okazji Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Narodu Krymskotatarskiego zorganizowanego przez reżim stalinowski w 1944 roku. Wezwał także Rosję do „natychmiastowego zaprzestania okupacji Krymu”.

czytaj więcej

Micheil Saakaszwili: Putin gotowy do wojny, szczególnie narażone Finlandia i Szwecja

Według polityka, Władimir Putin jest przygotowany na sianie strachu w Europie, a to ze względu na jego stale słabnącą pozycję w Rosji. Szczególnie narażone są kraje Zachodu sąsiadujące z Rosją, które nie należą do NATO, czyli Finlandia i Szwecja – powioedział były prezydent Gruzji, Rosjanie muszą zająć mały skrawek lądu, czy jakąś niewielką, niezamieszkałą wyspę.

czytaj więcej

USA rozważały możliwość nałożenia sankcji na oligarchów z otoczenia Orbana? Media zdradziły kulisy stosunków amerykańsko-węgierskich

USA rozważały możliwość nałożenia sankcji na oligarchów z bliskiego otoczenia węgierskiego premiera Viktora Orbána – informuje największa na świecie agencja prasowa Bloomberg powołując się na węgierski portal Atlatszo i wydanie The Wall Street Journal. Oficjalny Budapeszt nazywa tę informację „fałszywą wiadomością”.

czytaj więcej

Dr Jerzy Targalski: Rosja chce zwasalizować Europę, w tym celu prowadzi wojnę nieliniową używając internetu i portali społecznościowych

Rosja prowadzi tzw. wojnę nieliniową używając internetu i portali społecznościowych. Jesteśmy zalewani komentarzami przez rosyjskich trolli, oni nadają pewien ton. Potem mamy do czynienia z tzw. falą wtórną, gdy przekaz się przyjmie inni odbiorcy powielają te tezy, nie zdając sobie sprawy z ich źródła – mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.

czytaj więcej

Andrzej Nowak: Rosja może traktować Polskę tylko jako wasala albo wroga

„Rosja spogląda na Polskę jako kraj, który albo może należeć do rosyjskiej strefy wpływów, jest podporządkowany Moskwie, albo jest wrogiem. Nie ma możliwości innego spojrzenia z rosyjskiej perspektywy na Polskę. To bardzo smutna lekcja historii. Nie udało się do tej pory stworzyć takich okoliczności, takich możliwości, żeby Rosja zmieniła w tym względzie swoje stanowisko”.

czytaj więcej

Prawnik Trumpa: Zełenski powinien pozbyć się wpływu kryminalnych oligarchów

Prezydent elekt Ukrainy Wołodymyr Zełenski musi oczyszczić się z ludzi z przeszłości i kryminalnych oligarchów – Ihora Kołomojskiego oraz innych. Tych, przeciwko którym prowadzone są dochodzenia w Ameryce, tych, którzy utrudniają nam bezpośrednią komunikację z nowo wybranym prezydentem Zełenskim – powiedział Rudolf Giuliani, prawnik prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

czytaj więcej

Moskwa coraz bardziej zagraża nam, Polakom – wicepremier RP

Wicepremier Beata Szydło udzieliła wywiadu węgierskiemu dziennikowi „Magyar Nemzet”. Padły ważne deklaracje na temat współpracy PiS z Fideszem w Parlamencie Europejskim. Była premier zaprezentowała również twarde stanowisko wobec Federacji Rosyjskiej – Kreml prowadzi bardzo agresywną politykę, dąży do rozbicia Unii Europejskiej. Widzieliśmy to w Gruzji, potem na Ukrainie.

czytaj więcej

Świat na krawędzi wojny. USA planują wysłać na Bliski Wschód 120 tysięcy żołnierzy

W odpowiedzi na agresywne działania Iranu, Stany Zjednoczone wyślą 120 tyś. swoich żołnierzy na Bliski Wschód – oświadczył Patrick M. Shanahan, pełniący obowiązki sekretarza obrony USA. Jednocześnie na tym etapie bezpośrednia inwazja wojskowa na terytorium Iranu nie planuje się, ponieważ takie działania wymagałyby większej liczby żołnierzy, informuje Reuters powołując się na The New York Times.

czytaj więcej
Loading