Kategoria: Geopolityka

Jan Brzeziński: Stany Zjednoczone powinny natychmiast pomóc Ukrainie i Gruzji w przystąpieniu do NATO

„Musimy zdecydowanie wspierać transatlantyckie aspiracje Gruzji i Ukrainy. Rozszerzenie NATO rozpowszechniło pokój i bezpieczeństwo w Europie oraz wzmocniło zdolności wojskowe Sojuszu. Zarówno dla Ukrainy, jak i Gruzji powinniśmy zapewnić jasną drogę do członkostwa w NATO” – powiedział podczas wystąpienia w Kongresie USA.

czytaj więcej

Holandia pozywa Rosję przed Trybunał w Strasburgu za zestrzelenie MH17

Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok poinformował, że jego kraj „w poszukiwaniu sprawiedliwości dla 298 ofiar” pozywa Rosję przed Europejski Trybunał Praw Człowieka i będzie popierał prywatne pozwy przed Trybunałem. Przypomnijmy, samolot malezyjskich linii lotniczych lotu MH17 w lipcu 2014 roku został zestrzelony nad Donbasem. Zginęło 298 osób, w większości obywateli Holandii.

czytaj więcej

NATO Review: Kompromisy z Moskwą są niedopuszczalne. Niezależna i suwerenna Ukraina pozostaje kluczowym czynnikiem bezpieczeństwa euroatlantyckiego

Autor artykułu opublikowanego na łamach NATO Review przypomina, że ​​minęło sześć lat od nielegalnej aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję. To był pierwszy przypadek po II wojnie światowej, kiedy jeden kraj próbuje siłą zmienić granice w Europie. Jest to rażące naruszenie prawa międzynarodowego.

czytaj więcej

Putin zadeklarował roszczenia terytorialne wobec sąsiadów i usiłował zaprzeczać zasadzie prawa narodów do samostanowienia

Krytyka administracyjnego podziału terytorialnego ZSRR zaproponowana przez Lenina, który przekształcił unitarne imperium rosyjskie w związek republik na podstawie narodowej, stała się obsesją w bolesnym umyśle gospodarza Kremla. Powtarza ją z maniakalnym uporem. Prawo republik do wycofania się ze Związku Radzieckiego było bombą zegarową, powiedział Putin.

czytaj więcej

Sojusz Północnoatlantycki zaczął wdrażać plan obrony Polski i państw bałtyckich

„Podjęliśmy decyzje by zwiększyć gotowość naszych sił do odpowiedzi na każde zagrożenie, w każdej chwili, z każdego kierunku”. NATO zaczęło wdrażać plan obrony dla Polski i krajów bałtyckich, który został uzgodniony na początku grudnia 2019 r. podczas dwudniowego szczytu NATO w Londynie. Stało się to możliwe po wycofaniu zastrzeżeń przez Turcję. Podjęcie decyzji politycznej jest sukcesem dla całego NATO.

czytaj więcej

Rosja rozmieściła wojska gotowe do ofensywy w pobliżu granicy z Ukrainą

Rosja utworzyła trzy ugrupowania wojsk, zdolnych do przeprowadzenia niespodziewanych operacji ofensywnych z ograniczonymi celami na terytorium Ukrainy – owiadczył szef Głównego Departamentu ds. Współpracy Międzynarodowej i Weryfikacji Sił Zbrojnych Ukrainy, generał porucznik Wasyl Gołopatiuk podczas online-spotkania Forum ds. Bezpieczeństwa w OBWE, informuje agencja Ukrinform.

czytaj więcej

Nowy dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie: „Chciałbym współuczestniczyć w próbie odbudowy więzi jaka łączyła narody dawnej Rzeczpospolitej”

Jego celem jest to żeby niektórzy na Ukrainie inaczej spojrzeli na polską kulturę, na polskość, na Polskę: „Chciałbym współuczestniczyć w próbie odbudowy więzi jaka łączyła narody dawnej Rzeczpospolitej. Nawet gdyby miało się to nie udać, to uważam że powinniśmy spróbować. Dlatego chcę tu promować polską kulturę – Kulturę Polski, którą tak kocham”.

czytaj więcej

GRU płaciło za zabijanie Amerykanów? Rosyjska gra z talibami – Warsaw Institute

Doniesienia prasowe o tym, że rosyjski wywiad wojskowy miał płacić nagrody bojownikom powiązanym z Talibanem za zabijanie żołnierzy USA i koalicji nie są zaskakujące. Należy pamiętać bowiem, że głównym celem Moskwy jest wyparcie Zachodu z Afganistanu. W tym celu już od kilku lat Rosjanie wspierają talibów. Dla Moskwy, zwłaszcza siłowików, ten kraj to jeden z frontów globalnej rywalizacji z USA.

czytaj więcej

Stany Zjednoczone wspierają inicjatywę Trójmorza – zastępca sekretarza stanu USA

Stany Zjednoczone potwierdziły zamiar zainwestowania do miliarda dolarów w projekty inicjatywy Trójmorza – powiedział Stephen Biegun. Podsekretarz stanu USA zauważył, że bezpieczny, zamożny i odporny region Trójmorza nie tylko łączy kraje Europy Środkowo-Wschodniej z resztą Unii Europejskiej, ale także odgrywa kluczową rolę w ich relacjach ze Stanami Zjednoczonymi.

czytaj więcej

Robert Czyżewski: „W Polsce świadomość wielokulturowego dziedzictwa I Rzeczypospolitej jest coraz powszechniejsza, czas aby ta świadomość zadomowiła się na dobre na Ukrainie”

Gdybym mógł to spowodowałbym, aby w kalendarzu (i to kilku krajów) pojawiła się dziś czerwona karka. Mamy rocznicę Lubelskiej Unii – 451 lat temu w Lublinie, po niemal dwóch wiekach współistnienia ostatecznie określono wzajemne relacje między Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim.

czytaj więcej

Wojna w Europie. Jesienią putinowska Rosja może zaatakować Ukrainę z kierunku południowego – amerykański generał

Jesienią, pod osłoną manewrów wojskowych „Kaukaz 2020”, kiedy to w regionie Morza Czarnego w południowym okręgu wojskowym FR będzie duża liczba żołnierzy rosyjskich, Kreml może rozpętać kolejny akt agresji przeciwko Ukrainie w celu przejęcia tamy w Chersoniu, która blokuje dostawy wody z Dniepru przez Kanał Północno-Krymski do Krymu.

czytaj więcej

Pompeo: USA postrzegają Rosję jako „poważne zagrożenie”. Europa powinna zwiększyć poziom odpowiedzialności za swoją obronę

Kraje europejskie powinny poważniej potraktować zagrożenia ze strony Chin i Rosji – powiedział sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas online-dyskusji na Forum w Brukseli, zorganizowanym przez Niemiecki Fundusz Marshalla (GMF), podaje Radio Wolna Europa. Według USA Europa powinna zwiększyć poziom odpowiedzialności za swoją obronę.

czytaj więcej
Loading