Kategoria: Geopolityka

New York Times: Kołomojski chce zwrócić Ukrainę w stronę Rosji i grozi Zachodowi: „Rosyjskie czołgi staną pod Krakowem i Warszawą”

Ukraiński oligarcha Ihor Kołomojski, który ma olbrzymi wpływ na politykę prezydenta Zełenskiego, uważa, że nadszedł czas, aby Ukraina porzuciła prozachodni wektor polityki zagranicznej i nawiązała bliskie stosunki z Rosją – informuje New York Times. „Nie zaakceptujecie naszego przystąpienia do Sojuszu. […] W ten sam czas Rosja chciałaby wprowadzić nas do nowego Układu Warszawskiego. […] Rosyjskie czołgi staną pod Krakowem i Warszawą” – zagroził.

czytaj więcej

Ukraińska mafia stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ze względu na powiązania z rosyjskimi służbami specjalnymi

Przestępczość zorganizowana stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ze względu na „bezpośrednie powiązania” z rosyjską mafią przejętą pod kontrolę służb specjalnych Federacji Rosyjskiej – powiedział Anton Heraszczenko, wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy. Urzędnik podkreślił, że obecnie na Ukrainie jest ponad 50 worów w zakonie, więc resort przygotowuje projekt ustawy, który wzmocniłby walkę przeciwko zorganizowanych grup przestępczych.

czytaj więcej

Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska wystosowała apel w obronie weterana wojen z Rosją Ihora Mazura

Odważny aktywista obywatelski i weteran wojny w Donbasie, Gruzji i Czeczenii padł ofiarą działań sąsiadów ze Wschodu. Został wpisany przez służby rosyjskie do rejestru zatrzymań Interpolu. (…) Nie możemy dać się sprowokować. Nie możemy być aktorami w rosyjskim scenariuszu. Polska postąpiła tak jak powinna. Zatrzymała osobę figurującą w rejestrze. Ale po to, by wyjaśnić sytuację. Wiele już wiemy. I zapewniam, ze droga do Rosji nie jest otwarta.

czytaj więcej

Weteran armii ukraińskiej zatrzymany w Polsce. Rafał Dzięciołowski: Ihor Mazur powinien zostać wypuszczony i przeproszony

„Jeżeli dalej będziemy respektowali listy gończe wystawione przez Rosję, nawet jeżeli mają plakietkę Interpolu, to tym samym stawiamy pod znakiem zapytania wiarygodność naszych deklaracji w sprawie Ukrainy. Przecież kto jak kto, ale my powinniśmy mieć świadomość, że Rosjanie nadużywają instrumentów prawnych, by wykorzystać je w prowadzeniu swojej brutalnej i tłamszącej niepodległość naszych sąsiadów polityce” – powiedział Rafał Dzięciołowski.

czytaj więcej

Rosja poniesie odpowiedzialność za naruszenie prawa międzynarodowego. Bezprecedensowa decyzja sądu ONZ

Po raz pierwszy w historii państwo, mianowicie Federacja Rosyjska, poniesie odpowiedzialność za naruszenie prawa międzynarodowego [finansowanie terroryzmu i łamanie praw człowieka na okupowanym Krymie] – oświadczyła Ołena Zerkal, wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy. Według niej Rosja będzie odpowiedziała za wszystkie zarzuty, w tym za zestrzelenie MH17: „To pierwszy raz w historii, kiedy Rosja odpowie na wszystkie nasze zarzuty”.

czytaj więcej

Wpływ Kołomojskiego na Zełenskiego to duży problem – szef ambasady USA na Ukrainie

Szef ambasady Stanów Zjednoczonych na Ukrainie William Taylor w swoim zeznaniu przed Kongresem USA stwierdził, że podczas rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i przedstawicielami jego drużyny wielokrotnie wyrażał zaniepokojenie wpływem oligarchy Ihora Kołomojskiego na rząd ukraiński. Ostrzegł także Zełenskiego, że może to „doprowadzić go do porażki. Zaznaczył też, że oligarchowie związani z korupcją są „dużym problemem” na Ukrainie.

czytaj więcej

Rosyjski konsul wydalony z Polski. Kontrwywiad ABW ujawnił „hybrydowych” szpiegów

TVP.Info ujawnia nieznane do tej pory operacje polskiego kontrwywiadu. W marcu tego roku, w związku z działaniami ABW, z Polski wydalony został wicekonsul Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Poznaniu. Prowadził on działania niezgodne ze statusem dyplomatycznym, które mogły szkodzić relacjom polsko-rosyjskim. Z kolei pod koniec roku 2017 ABW objęła zakazem wjazdu na teren Polski oraz strefy Schengen trzech „ekspertów”. Kierowali oni rosyjskimi działaniami hybrydowymi w Europie.

czytaj więcej

Dzień Jedności Narodowej w Rosji. Dlaczego Rosjanie obchodzą antypolskie święto?

Dziś w Federacji Rosyjskiej po raz piętnasty jest obchodzony jest Dzień Jedności Narodowej, upamiętniający wypędzenie garnizonu polskich wojsk z Moskwy. Przypomnijmy sobie jak minęły pierwsze obchody tego święta. 4 listopada 2005 roku za zgodą władz zwolennicy skrajnie nacjonalistycznych ugrupowań zorganizowali Rosyjski Marsz mający na celu upamiętnienie „rocznicy wypędzenia polskich najeźdźców z Moskwy i protest przeciwko planom organizacji pomarańczowej rewolucji w Rosji”.

czytaj więcej

Świat zachodni przegra z Rosją, jeśli nie zachowa jedności i solidarności – Pawło Klimkin

Nie chcę nikogo oskarżać, […] ale zawsze mówiłem, że Rosja wpłynęła na Brexit i chce zrujnować świat transatlantycki, którego jednocześnie obawia się i którym gardzi. Świat zachodni przegra z Kremlem, jeśli nie zachowa jedności i solidności, orientując się na dwustronne partnerstwo z Rosją, nawet nie nalegając, aby Moskwa przestrzegała przynajmniej minimalnych zasad cywilizowanych – napisał na Facebooku Pawło Klimkin, ukraiński dyplomata, minister spraw zagranicznych Ukrainy w latach 2014–2019.

czytaj więcej

Turcja wyraźnie sprzeciwia się aneksji i okupacji Krymu. Moskwa rzuca wyzwanie Ankarze na Morzu Czarnym i Śródziemnym

Aneksja jest przede wszystkim zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa. Z powodu takiej aneksji Rosja zastąpiła Turcję, dominującą siłę morską na Bliskim Wschodzie. Teraz Rosja wyrzuci tę siłę na Morze Śródziemne, przeciwstawiając się Turcji na południu i północy. Ponadto przed aneksją Krymu, a nawet przed wojną rosyjsko-gruzińską, Turcja miała strefy buforowe – są to Gruzja i Ukraina, a teraz bufory te faktycznie zniknęły.

czytaj więcej

Ekspansja Rosji w Afryce. Małofiejew zastąpi Prigożina?

W Soczi nad Morzem Czarnym, w dniach 23-24 października odbył się pierwszy w historii szczyt Rosja-Afryka. Obecność ponad 40 szefów rządów i głów państw afrykańskich (w sumie do Soczi przyjechało 10 tysięcy gości z Afryki i Rosji) potwierdza rosnące zainteresowanie Afryki współpracą z Rosją. To było największe i najdroższe do tej pory międzynarodowe przedsięwzięcie tego typu w Rosji. Moskwa wydała na organizację szczytu 4,5 mld rubli, więcej niż na Petersburskie Forum Ekonomiczne.

czytaj więcej

Garri Kasparow: „Prawdziwe sankcje złamałyby kręgosłup reżimu Putina za kilka miesięcy”

Rosja Putina zmierza tylko w jednym kierunku – ku degradacji. Najprawdopodobniej w kierunku zapaści. Normalni ludzie uciekają stamtąd, ponieważ nie można osiągnąć indywidualnego i intelektualnego sukcesu w Rosji. To mafijna dyktatura oparta na zasadzie lojalności, nic nie produkująca i nie próbująca niczego produkować. Oczywiste jest, że wraz z degradacją reżimu, wraz z pogorszeniem jakości zarządzania, jakość życia ludzi pogarsza się, a zatem reżim coraz częściej stosuje surowe środki tłumienia.

czytaj więcej
Loading