Kategoria: Geopolityka

Pokój na warunkach Putina? Ukraiński oligarcha Wiktor Pinczuk zaproponował zapomnienieć o aneksji Krymu i porzucić proces integracji z UE i NATO

Zięć II prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy, ukraiński multimiliarder Wiktor Pinczuk zaproponował Ukrainie „bolesny kompromis dla pokoju” z Rosją. Oligarcha proponuje plan, zgodnie z którym Ukraina powinna zapomnienieć o powrocie okupowanego przez Rosję Krymu i porzucić proces integracji Ukrainy z UE i NATO.

czytaj więcej

Ruś Kijowska to Ukraina, a Rosja to Moskowia. Doradca Zełenskiego zaproponował przywrócić Rosji jej historyczną nazwę

W drużynie Zełenskiego są nie tylko zwolennicy pełzającej kapitulacji przed Moskwą, ale także ci, którzy demonstrują chęć bronić interesów państwa w dziedzinie informacyjnej, ideologicznej i historycznej. Doradca prezydenta Ukrainy Nikita Poturajew w eterze kanała Ukrlife w YouTube zaproponował przywrócić Rosji jej historyczną nazwę – Moskowia.

czytaj więcej

Raport: Rosja prowadzi wojnę hybrydową przeciwko Zachodowi. Europa Wschodnia na celowniku Kremla

Europa pozostaje jednym z głównych regionów rozpowszechniania rosyjskiej propagandy, prowadzenia cyber wojny i tajnych operacji, kupowania wpływów politycznych, ingerowania w procesy polityczne, wykorzystywania dźwigni ekonomicznych i energetycznych, a czasami stosowania metod paramilitarnych. Kraje Europy Wschodniej są szczególnie podatne na działania Kremla.

czytaj więcej

Donald Tusk: „Upadek Związku Sowieckiego był błogosławieństwem”

Podczas międzynarodowej konferencji zorganizowanej z okazji 10. rocznicy powstania Partnerstwa Wschodniego Donald Tusk zapewniał o wsparciu UE dla państw wchodzących w skład PW i akcentował rolę Partnerstwa Wschodniego we wspieraniu stabilizacji, bezpieczeństwa i pokoju w Europie. Wskazywał też na potrzebę dalszej współpracy i integracji między UE a członkami Partnerstwa Wschodniego.

czytaj więcej

Sondaż: 62 proc. Ukraińców chce wstąpienia Ukrainy do NATO

Według ostatniego sondażu 62 proc. Ukraińców popiera wejście Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego – oświadczył podczas konferencji prasowej w Kijowie Andrij Orłow, dyrektor Centrum Strategicznego Rozwoju Terytoriów, informuje agencja UNIAN. „62 proc. Ukraińców popiera przystąpienie do NATO, 21% respondentów nie popiera takiej polityki” – powiedział.

czytaj więcej

Rosyjskie lotnictwo ponownie zabija dzieci w Syrii! W wyniku nalotów zginęło 20 osób, w tym 13 dzieci

Wojny w Libii, Syrii i na Ukrainie nie są konfliktami lokalnymi i regionalnymi. Są to teatry rosyjskich operacji wojskowych przeciwko Zachodowi. Walki w strefie deeskalacji w Syrii z udziałem rosyjskiego lotnictwa i sił lądowych al-Asada trwały około 20 godzin, poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Od 30 kwietnia 2019 r. w Syrii zginęło co najmniej 2152 osób.

czytaj więcej

Rosyjskie służby specjalne negocjowały z bliskim otoczeniem Zełenskiego na długo przed rozpoczęciem wyścigu wyborów prezydenckich na Ukrainie

Od zeszłego roku rosyjskie służby specjalne negocjują ze świtą Wołodymyra Zełenskiego – pisze ukraiński politolog Taras Berezowiec na swoim konto w Telegram, podaje kanał Priamyj. Politolog twierdzi, że informują o tym źródła w ukraińskich służbach specjalnych.

czytaj więcej

Sea Breeze 2019. Morska Bryza w niestabilnej strefie na Morzu Czarnym

Tegoroczne ćwiczenia morskie Sea Breeze odbywają się w napiętej atmosferze. Tak niebezpiecznie na Morzu Czarnym nie było od 2014 roku. To efekt agresywnej polityki rosyjskiej – jej przejawem był tzw. incydent kerczeński w listopadzie 2018 roku. Obecnie Moskwa podkreśla, że Flota Czarnomorska z uwagą śledzi poczynania okrętów uczestniczących w Sea Breeze 2019.

czytaj więcej

O włos od III wojny światowej. W pobliżu wybrzeża Alaski doszło do starcia pomiędzy okrętami podwodnymi Rosji i USA

Rosja i Stany Zjednoczone prowadzą nadzwyczajne konsultacje z powodu starcia bitewnego między okrętami podwodnymi obu krajów. Kilka dni temu świat znalazł się o włos od III wojny światowej. Informacje te zostały opublikowane przez izraelski portal DEBKAfile, specjalizujący się w tematyce wojskowej, informuje grupa „Sprzeciw informacyjny”.

czytaj więcej

Polska i Stany Zjednoczone są zainteresowane silną Ukrainą zintegrowaną ze społecznością transatlantycką – Kurt Volker

Polska i Stany Zjednoczone są zainteresowane silną, bezpieczną Ukrainą, zintegrowaną z regionem i społecznością transatlantycką. Razem z polskim ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem dyskutowaliśmy o tym, jak zwiększyć wysiłki na rzecz wsparcia reform i stworzyć otwartą, dynamiczną Ukrainę.

czytaj więcej

Nowa zimna wojna? Putin podpisał ustawę o zawieszeniu traktatu INF

„Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu” (traktat INF) jest umową między ZSRR a USA, podpisaną 8 grudnia 1987 r. przez prezydenta USA Ronalda Reagana i I sekretarza KC KPZR Michaiła Gorbaczowa w Waszyngtonie. Dokument wszedł w życie 1 czerwca 1988 r. W 2010 r. Rosja zaczęła naruszać warunki traktatu, produkując i rozmieszczając na swoim terytorium broń zakazaną.

czytaj więcej

Putin, Trump, Osaka. Nowej Jałty nie było

Kiedy ostatecznie ustalono, że do spotkania dojdzie, podawano, że Trump i Putin omówią wszystkie najważniejsze obecne problemy międzynarodowe. Przed spotkaniem w Osace przedstawiciele administracji USA mówili, że „nie mają formalnej agendy”, a rozmowa będzie dotyczyła szerokiego spektrum problemów: od porozumień ws. zbrojeń atomowych po kwestie Iranu, Syrii, Ukrainy czy Korei Północnej.

czytaj więcej
Loading