Kategoria: Geopolityka

Rzym nasz! Kreml usiłuje uzasadnić swoje roszczenia do dziedzictwa cywilizacji europejskiej

Po aneksji Krymu Putin powiedział, że Krym ma dla Rosji znaczenie sakralne. Тaką też argumentację rosyjscy twórcy mitów mogą stosować w odniesieniu do kolebki europejskiej cywilizacji – Rzymu. Wszak Moskwa ma pozytywne doświadczenie w kradzieży cudzej historii i sławy. Cała Europa dobrze pamięta, jak car Piotr I w bezczelny sposób ukradł nazwę i sławę Kijowa: przemianował Moskowię na Rosję. Na tej podstawie Moskwa uzasadniła roszczenia historyczne i terytorialne do ziem dawnej Rusi: Ukrainy i Białorusi.

czytaj więcej

Kolejne brednie Putina: Ukraińska tożsamość to efekt wpływu Rzeczypospolitej i „katolickiego świata”

Prezydent Rosji po raz kolejny zademonstrował swoją ignorancję i brak podstawowej wiedzy o historii i powtórzył swoje brednie, że uważa Rosjan i Ukraińców za „jeden naród”. Mówił o swoim zrozumieniu procesów formowania tożsamości ukraińskiej twierdząc niby w pewnym momencie historii na terenach, które graniczyły z „katolickim światem”, zaczęła wytwarzać się społeczność, która czuła się w jakiś sposób niezależna od rosyjskiego państwa.

czytaj więcej

Dowodzone przez Rosję siły nadal zabijają Ukraińców na terytorium Ukrainy – ambasador USA w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Ambasador Cherith Norman Chalet, pełniąca obowiązki zastępcy przedstawiciela USA w ONZ, zarzuciła ​​Rosji, że wciąż uzbraja „separatystów” w Donbasie, czym narusza porozumienia mińskie. Z kolei przedstawiciel Wielkiej Brytanii przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ, Karen Pierce, oskarżyła Rosjan o nieustanne kłamanie w sprawie udziału Rosji w wojnie w Donbasie. Dyplomatki powiedziały o tym podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku.

czytaj więcej

Putin może przejąć Białoruś siłą, plany operacyjne są od dawna gotowe – rosyjski politolog

Przez pierwsze 15 lat Moskwa miała nadzieję, że Aleksander Grigorjewicz wejdzie do nas ze wszystkimi swoimi siedmioma obwodami. Otrzymał za to bardzo duże preferencje ekonomiczne. Ale nigdy poważnie nie myślał o zmianie stanowiska dyktatora tak dużego państwa europejskiego na stanowisko sekretarza komitetu obwodowego w Mińsku. Aż nadszedł rok 1999, w Moskwie panował zupełny chaos (przed impeachmentem Jelcynowi brakowało kilku głosów, premierzy zmieniali się co dwa miesiące).

czytaj więcej

UE rozszerza sankcje wobec popleczników reżimu syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada

Unia Europejska w poniedziałek 17 lutego postanowiła rozszerzyć sankcje wobec reżimu syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada. Kraje europejskie są zaniepokojone sytuacją w syryjskiej prowincji Idlib, gdzie Rosja polega na bezpośrednim rozwiązaniu wojskowym, naruszając wszystkie porozumienia. 3 miliony syryjskich uchodźców przelało się na granicę z Turcją, która już wcześniej schroniła 3,5 miliona uciekinierów z Syrii. To wróży Europie nową falę migrantów, a Europejczycy są po prostu przerażeni tą perspektywą.

czytaj więcej

Stoltenberg: NATO będzie wspierać Turcję niezależnie od sytuacji w Syrii

Sojusz Północnoatlantycki będzie wspierać Turcję, niezależnie od sytuacji w syryjskiej prowincji Idlib – oświadczył szef NATO Jens Stoltenberg. Odpowiadając na pytanie dziennikarzy w Brukseli, czy Sojusz jest gotowy wesprzeć Turcję w Syrii, Stoltenberg powiedział, że NATO wspiera Ankarę, ponieważ Turcja jest członkiem Sojuszu. „NATO wspiera Turcję. Turcja jest członkiem NATO, a NATO jest obecne w Turcji, zapewniamy jej również szereg środków wsparcia w dziedzinie obrony powietrznej”.

czytaj więcej

Mike Pompeo: Zachód nie pozwoli Rosji odtworzyć imperium

„Zachodnie wartości” ostatecznie zatriumfują nad „imperialnymi” – oświadczył Pompeo. Zachód nie dopuści do urzeczywistnienia „imperialnych” ambicji krajów destabilizujących porządek światowy, powiedział szef Departamentu Stanu Mike Pompeo na konferencji bezpieczeństwa w Monachium. Dotyczy to w szczególności Rosji, która poprzez aneksję Krymu w 2014 r. zademonstrowała, że wciąż dąży do odrodzenia imperium, a także Chin i Iranu – podkreślił sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

czytaj więcej

Erdogan: Bezpośrednią odpowiedzialność za wojnę w Libii ponosi najwyższe kierownictwo Rosji

Rosjanie wpływają na sytuację w Afryce Północnej za pośrednictwem najemników z grupy Wagnera – prywatnej armii Putina. Erdogan pokazał dziennikarzom zdjęcie, na którym widać Jewgienija Prigożyna, szefa prywatnej agencji wojskowej Wagner, wraz z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu, szefem Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej Walerym Gerasimowem i generałem Chalifem Haftarem, którego Libijska Armia Narodowa 4 kwietnia rozpoczęła ofensywę na stolicę kraju, Trypolis.

czytaj więcej

Erdogan: Rosja nieustannie atakuje cywilów, dokonuje masakr i przelewa krew w Syrii. Europę może zalać nowa fala uchodźców

Erdogan oskarżył Rosję o to, że „bierze udział w masakrze” ludności cywilnej na północnym zachodzie Syrii. Tymczasem minister spraw zagranicznych Turcji poinformował, że w związku z syryjsko-rosyjskimi atakami na ten region około miliona osób musiało opuścić swoje domy. Cavusoglu, na konferencji prasowej w stolicy Albanii, Tiranie, poinformował, że Niemcy przekazały Turcji 40 milionów euro na tureckie plany osiedlenia Syryjczyków uciekających z Idlibu.

czytaj więcej

Radio Wolna Europa: Podczas tajnej wizyty w Omanie Wołodymyr Zełenski mógł spotykać się z powiernikiem Putina Nikołajem Patruszewem

Sekretarz Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew poleciał do miasta Maskat (Oman), gdy przebywał tam prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Co ciekawie, głowa ukraińskiego państwa wrócił na Ukrainę tym samym prywatnym samolotem, na pokładzie którego najbliższy powiernik Putina przyleciał do Omanu. Do takich wniosków doszli autorzy dochodzenia dziennikarskiego „Schematy: korupcja w szczegółach” z portalu Radio Wolna Europa.

czytaj więcej

Ukrainiec, który zawarł sojusz z Polakami. Rzecz o Symonie Petlurze

Wolność Polski i początki niepodległości Ukrainy są powiązane z charyzmatyczną i dla niektórych bardzo kontrowersyjną osobowością ukraińskiego polityka i przywódcy, Symona Petlury. Ukrainiec, który jako pierwszy po długich stuleciach zawarł sojusz z Polakami, zdecydowany wróg bolszewizmu i rosyjskiego imperializmu, filosemita i przyjaciel liderów syjonizmu, Symon Petlura, razem z Józefem Piłsudskim stał się symbolem solidarności narodów polskiego i ukraińskiego.

czytaj więcej

George Patton: Rosja wyssała krew z Polski. Pozwoliliśmy siłom Czyngis-chana wejść do Europy

„Problem w zrozumieniu Rosjanina jest taki, że nie bierzemy pod uwagę faktu że on nie jest Europejczykiem, ale Azjatą i dlatego myśli pokrętnie. My nie możemy zrozumieć Rosjanina bardziej niż Chińczyka czy Japończyka i od kiedy mam z nimi do czynienia, nie miałem żadnego szczególnego pożądania zrozumienia ich poza obliczeniami jak dużo ołowiu lub stali trzeba zużyć, aby ich zabić. W dodatku, poza innymi cechami charakterystycznymi dla Azjatów, Rosjanie nie mają szacunku dla ludzkiego życia …”.

czytaj więcej
Loading