Kategoria: Geopolityka

Słynny ekspert NATO: Nie ma wątpliwości, że w rosyjskim kontyngencie we Włoszech są agenci GRU

– Nie ma wątpliwości, że są wśród nich oficerowie GRU (Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej) – ostrzegł znakomty ekspert NATO do spraw broni chemicznej, biologicznej i jądrowej Hamish De Bretton-Gordon w wywiadzie udzielonym włoskiej gazecie „La Stampa”, mówiąc o rosyjskim kontyngencie „antykoronawirusowym” we Włoszech.

czytaj więcej

Rosyjskie MSZ obawia się, że Zachód namawia Ukrainę zrezygnować z pomysłu stworzenia tzw. „Rady Konsultacyjnej” z separatystami z Donbasu

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że utworzenie tzw. „Rady Konsultacyjnej” z separatystami z Donbasu zostało zawieszone z inicjatywy Niemiec, Francji i Ukrainy. Rosjanie twierdzą, że na początku Niemcy i Francja odmówiły poparcia utworzenia tzw. „Rady Konsultacyjnej”. Z kolei, Ukraina rzekomo podążyła za „wskazówkami” partnerów z Zachodu.

czytaj więcej

Plan Kozaka-Jermaka pułapką dla Ukrainy – think tank Warsaw Institute

Tracący popularność Wołodymyr Zełenski ratuje się zmianami w rządzie i swojej administracji, jednak pandemia koronawirusa może to zniweczyć. Coraz poważniejszy kryzys w Kijowie usiłuje wykorzystać Kreml. Kluczowymi sojusznikami Rosji w Kijowie stali się w tym czasie lider największej prorosyjskiej partii oraz szef administracji… prezydenta – piszą eksperci think tanku Warsaw Institute.

czytaj więcej

Ambasador USA w NATO wyraziła poparcie dla Ukrainy i Gruzji, szef NATO ogłosił, że Sojusz jest gotowy odpowiedzieć na rosyjską agresję

Stany Zjednoczone oświadczyły, że NATO będzie nadal wspierać Ukrainę i Gruzję w walce przeciwko rosyjskiej agresji i chce przystąpienia tych dwóch państw do sojuszu już najbliższej przyszłości – podkreśliła Ambasador USA w NATO. „Jesteśmy zaangażowani w to, by wszystkie te kraje [Gruzja, Ukraina, Bośnia i Hercegowina] stały się przyszłymi członkami NATO”.

czytaj więcej

Łazarz Grajczyński: Koronawirus i geopolityka Rosji

Pewne konsekwencje obecnie występującej pandemii są dla nas już oczywiste. Poza czysto zdrowotnymi, to najbardziej widoczne: ekonomiczne. Zachwianie się rozwoju ekonomicznego, stagnacja, zamykanie przedsiębiorstw. Problemy, które głównie uderzają w klasę średnią, która szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej pomimo dekad, stale pozostaje nierozwinięta, w zalążku, słaba i uzależniona od pomocy.

czytaj więcej

„My w bandycki sposób zawładnęliśmy Krymem, odwiecznie należącym do Ukrainy!” – rosyjski pisarz i publicysta

Już pięć lat temu, myślące Rosjanie zrozumieli, że aneksja Krymu była przestępczym, niemoralnym i podłym czynem Putina. Borys Mironow, rosyjski polityk, pisarz i publicysta podczas dyskusji z pułkownikiem rezerwy Specnazu GRU Igorem Girkinym (Striełkowym) powiedział, że putinowska Rosja zawładnęła ukraińskim Krymem w bezprawny i bandycki sposób.

czytaj więcej

Epidemia, epidemia strachu a Doktryna Gierasimowa

Z pewnością sytuacją na świecie wytworzoną przez epidemię koronawirusa zajmują się analitycy różnych dziedzin – politycznych, ekonomicznych, wojskowych i wywiadowczych. Widzimy sytuację nie mająca precedensu w nowożytnej historii świata. Nawet dżuma z XIV wieku, która przetoczyła się przez Europę i Azję nie jest do porównania. Inne realia, inne uzależnienia świata od komunikacji, przepływu towarów i podziału pracy.

czytaj więcej

Kolejna miażdżąca porażka Rosjan. Wojska Libii i Turcji zdobyły strategiczną bazę najemników z Grupy Wagnera (ZDJĘCIA)

Libijskie oddziały rządowe, przy wsparciu armii tureckiej, zdobyły strategiczną bazę wojskową Al-Watier na której stacjowała Grupa Wagnera i oddziały generała Chalifa Haftara – informuje wydanie Sham Center. Według raportu drony tureckich sił powietrznych zniszczyły obronę wojsk Haftara. Rosyjscy najemnicy uciekli, porzucając sprzęt i broń.

czytaj więcej

„La Stampa”: 80 proc. rosyjskiej pomocy dla Włoch jest kompletnie bezużyteczna w walce z koronawirusem

Włoska gazeta pisze, że wszyscy specjaliści wysłani przez Rosję do Włoch w ramach humanitarnej pomocy w walce z koronawirusem są wojskowymi i wyraża niepokój, że operację koordynuje rosyjskie ministerstwo obrony, a nie ministerstwo zdrowia. Gazeta powołuje się na wysoko postawione źródła we włoskich władzach.

czytaj więcej

Sekretarz Generalny NATO potwierdził poparcie dla euroatlantyckiego kursu Ukrainy i Gruzji

Polityka otwartych drzwi NATO jest jedną z podstawowych zasad Traktatu Waszyngtońskiego i jednym z największych sukcesów Sojuszu. W 2019 r. sojusznicy potwierdzili swoje zobowiązanie do wspierania ewentualnego członkostwa w NATO dla Gruzji i Ukrainy zgodnie z decyzją ze szczytu w Bukareszcie z 2008 r. i kolejnych szczytów. Polityka otwartych drzwi NATO wzmacnia Sojusz.

czytaj więcej

Ukraina powraca do „starych złych czasów” – amerykańscy eksperci o powołaniu nowego prokuratora generalnego Ukrainy

Zła wiadomość dla biznesu i międzynarodowych inwestorów. Ukraina wraca do starych złych czasów. Inwestorzy już są na krawędzi, Ukraina jest już uważana za kraj wysokiego ryzyka – w ten sposób wielu amerykańskich ekspertów komentuje powołanie Iryny Wenediktowej na stanowisko prokuratora generalnego Ukrainy – podaje Voice of America.

czytaj więcej

Rosyjski najemnik: To nie jest wojna domowa, w Donbasie toczy się wojna Rosji z Ukrainą na wielką skalę (WIDEO)

Mieszkaniec rosyjskiego Woroneża Aleksandr Paszkow, najemnik z roty rozpoznania tak zwanej I słowiańskiej brygady w nagraniu wideo uznał fakt rosyjskiej agresji w Donbasie i oświadzcył, że na wschodzie Ukriany toczy się prawdziwa wojna rosyjsko-ukraińska na wielką skalę. Wideo zostało opublikowane przez ukraiński serwis internetowy myrotvorets.news.

czytaj więcej
Loading