Kategoria: Geopolityka

Departament Stanu USA: Rosja nadal poważnie narusza Traktat INF

Moskwa nadal poważnie narusza „Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu” (traktat INF) pisze na Twitterze Andrea Thompson zastępca sekretarza stanu USA po rozmowach w Genewie z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych. USA będą kontynuować negocjacje z Rosją, aby zmusić Moskwę do wykonania umowy.

czytaj więcej

Putin testuje wschodnią flankę NATO. Eksperci wzywają do bardziej zdecydowanych działań w celu odstraszania Federacji Rosyjskiej

Militaryzacja i nasilenie agresji pod pretekstem ochrony mostu krymskiego, jakie dziś obserwujemy na Morzu Azowskim, w najbliższej przyszłości może się powtórzyć w akwenie Morza Bałtyckiego w pobliżu wód terytorialnych Polski pod pretekstem ochrony rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2.

czytaj więcej

Białoruś dąży do poprawy relacji z USA, aby przeciwdziałać wpływowi Rosji – Paweł Usow

W celu stworzenia pewnego rodzaju równowagi, aby przeciwdziałać wpływowi Rosji, potrzebne są inne instrumenty i inne dźwignie. I tu poprawa polityczna w stosunkach z krajami zachodnimi, w tym przypadku z najważniejszym, kluczowym graczem w przestrzeni geopolitycznej – Stanami Zjednoczonymi – stwarza korzystniejsze warunki …

czytaj więcej

W 2009 r. Putin chciał złapać Tuska w pułapkę. Zaproponował mu udział w rozbiorze Ukrainy

W nowej książce „Polska może być lepsza”, były szef MSZ, Radosław Sikorski stwierdził, że ze strony Putina padła wówczas przerażająca propozycja. Chodziło o Ukrainę. „Dziennik Gazeta Prawna” skomentował publikację Sikorskiego, podkreślając, że były szef MSZ i MON „podzielił się ze światem wiedzą na wrażliwe dla państwa tematy”.

czytaj więcej

Washington Post: Zachód zapłaci za bierne podejście do planów Putina wobec Białorusi

„Nasza apatia ma pewną cenę. Nie chodzi tylko o to, że Białorusini mogą być u progu utraty swojej niepodległości, ale również o to, że Moskwa może być u progu ponownego przekształcenia się w pełnoprawną stolicę imperium przejmującego i rządzącego licznymi krajami” – pisze Anne Applebaum, specjalistka od spraw wschodnich.

czytaj więcej

Dr Targalski wyjaśnia, gdzie sięgają rosyjskie macki w USA (WIDEO)

Śledztwo w sprawie wątku rosyjskiego w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych wciąż elektryzuje opinię publiczną na całym świecie. W swoim programie „Geopolityczny tygiel” w Telewizji Republika dr Jerzy Targalski poruszył temat powiązań amerykańskiej prawicy z Federacją Rosyjską.

czytaj więcej

Rosja wchłonie Białoruś, by uczynić ją trampoliną do inwazji na Polskę i państwa bałtyckie

Kreml usiłuje za wszelką cenę uniemożliwić stworzenie sojuszu państw Międzymorza, zdolnego do powstrzymania rosyjskiej ekspansji na Zachód. Białoruś jest idealnym przyczółkiem do uderzenia w Polskę, Litwę (kraje bałtyckie) oraz Ukrainę. Innymi słowy Białoruś jest kluczowym bastionem w wojnie Kremla przeciwko Europie.

czytaj więcej

Narastające wyzwania dla bezpieczeństwa globalnego w 2019 roku – Rosja głównym zagrożeniem dla Europy Wschodniej

Rok 2019 może przynieść wiele niespodzianek. Wojna handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, wzrost zagrożenia militarnego ze strony Rosji w Europie Wschodniej na tle najbardziej nieprzewidywalnej administracji USA są to czynniki, które mogą poważnie wpłynąć na stabilność międzynarodową.

czytaj więcej

Węzeł bałkański. Serbia chce wciągnąć Rosjan i Chińczyków w konflikt z Kosowo?

Serbia na krawędzi wojny z Kosowem. Sytuacja na Bałkanach niepokoi ekspertów. Próba zamachu stanu w Czarnogórze, tworzenie prorosyjskich serbskich sił paramilitarnych w Bośni i Hercegowinie, napięta sytuacja wokół Kosowa są dowodem na to, że Rosja z maniakalnym uporem stara się podpalić ten region Europy.

czytaj więcej

Upadek Rosji coraz bliżej, Chiny zabiorą sobie Syberię – eksperci

50 lat temu Mao Zedong odpowiadając na pytanie brytyjskiego dziennikarza „Czy Chiny roszczą sobie prawa do Przybajkala i Syberii?”, powiedział, że te ziemie jeszcze 200 lat temu składały hołd chińskiemu cesarzowi. Naiwny Anglik był zaskoczony: „Panie przewodniczący, Rosja jest tam od 200 lat”. A Mao odrzekł: „Co to jest 200 lat dla Chin? Poczekamy i wszystko wróci na swoje miejsce”.

czytaj więcej
Loading