Kategoria: Wojna

Romaszewska dla Wprost: Polska naprawdę może utracić fragment swojego terytorium. Ekspansja rosyjska jest nieobliczalna

Mało kto wierzy, że Putin wchłonie Białoruś. Więc ja przestrzegam: to nie jest fantasmagoria. To się naprawdę może zdarzyć i musimy być na to przygotowani. Polska naprawdę może utracić fragment swojego terytorium. Ekspansja rosyjska jest nieobliczalna, a nasi zachodni sojusznicy nie do końca godni zaufania – przekonuje w rozmowie z Karolem Wasilewskim Agnieszka Romaszewska, dyrektor telewizji Bielsat.

czytaj więcej

Europosłowie wzywają Rosję, by uznała swoją odpowiedzialność za zestrzelony Boeing w Donbasie

Posłowie do Parlamentu Europejskiego wzywają Rosję, by poszła za przykładem Iranu i uznała swoją odpowiedzialność za zestrzelenie samolotu pasażerskiego Boeing 777, należącego do linii Malaysia Airlines nr lotu MH17 nad terenami wschodniej Ukrainy, okupowanej przez Rosję – informuje Radio Wolna Europa. Wcześniej europosłowie pozwalali sobie na wyrażanie się w ten sposób tylko na marginesie i niepublicznie, teraz otwarcie potępiają Rosję i porównują reakcje Teheranu i Moskwy w sytuacji ze zestrzelonym samolotem.

czytaj więcej

Prof. Romuald Szeremietiew: W Unii Europejskiej Kasem Sulejmani był na liście terrorystów

W Unii Europejskiej Kasem Sulejmani znajduje się na liście terrorystów – poinformował na Facebooku Romuald Szeremietiew, doktor habilitowany nauk wojskowych, profesor nadzwyczajny Akademii Obrony Narodowej i Akademii Sztuki Wojennej. „Po atakach z 11 września 2001 r. w grudniu tego samego roku Unia Europejska utworzyła w ramach działań antyterrorystycznych listę osób, grup i podmiotów, które są wykazane jako organizujący i wykonujący akty terrorystyczne”. Na tej liście osób pod pozycją 15 znajdujemy generała Kasema Sulejmaniego.

czytaj więcej

Kim był irański generał, zlikwidowany przez Amerykanów? Jakie będą skutki zabicia go?

Generał Kasem Sulejmani był jednym z najbardziej wpływowych postaci irańskiego życia politycznego i jednym z czołowych dowódców irańskich sił zbrojnych. De facto był drugą osobą w państwie i faktycznie jednoosobowo prowadził irańską politykę zagraniczną – z maniakalnym uporem probował zbudować geopolityczny projekt „szyickiego półksiężyca” czyli „świata irańskiego” na Bliskim Wschodzie – islamskiego brata bliźniaka putinowskiej idei „ruskiego miru”. Jego brutalne narzędzia prowadzenia polityki zagranicznej były podobne do rosyjskich.

czytaj więcej

Atak rakietowy w Iraku. Zginął generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej irańskiej jednostki

Irański generał Kasem Sulejmani,dowódca elitarnej jednostki Al Kuds i jeden z dowódców irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis zostali w czwartek późnym wieczorem zabici w Bagdadzie. Władze USA potwierdziły dokonanie ataku. Śmierć Sulejmaniego i al-Muhandisa potwierdzili: iracka TV, rzecznik irackiej milicji i irańska Gwardia Rewolucyjna. Rakiety spadły na konwój samochodów należących do milicji w rejonie terminala towarowego lotniska. Sulejmani został zabity przez siły USA na polecenie prezydenta Donalda Trumpa.

czytaj więcej

Prezydent USA Donald Trump: Rosja, Syria i Iran zabijają tysiące cywili w prowincji Idlib

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w swoim wpisie na Twitterze oskarżył Moskwę, Damaszek i Teheran o zabicie tysięcy cywilów w strefie deeskalacji w prowincji Idlib, która jest ostatnim bastionem opozycji syryjskiej: „Rosja, Syria i Iran zabijają lub zamierzają zabić tysiące niewinnych cywilów w prowincji Idlib. Nie róbcie tego! Turcja ciężko pracuje, aby powstrzymać tę masakrę”. Wczoraj informowaliśmy o tym, że lotnictwo Putina nadal bombarduje szkoły i zabija dzieci w Syrii, więc Europie zagraża nowa fala uchodźców.

czytaj więcej

Rosja zbroi Kaliningrad. Drony, czołgi, samoloty, Iskandery

Obwód kaliningradzki staje się coraz większym wyzwaniem militarnym dla NATO. naszpikowana już wcześniej wojskiem i uzbrojeniem eksklawa jest sukcesywnie wzmacniana kolejnymi środkami militarnymi, na lądzie, w powietrzu i na wodzie. Moskwa tłumaczy te zbrojenia wzrostem zagrożenia ze strony NATO i USA, ale charakter wzmacniania potencjału zgrupowania wojskowego w obwodzie kaliningradzkim wskazuje, że w razie wybuchu wojny może ono pełnić role już nie tylko obronne, ale i ofensywne.

czytaj więcej

Kreml szykuje się do wielkiej wojny z NATO. Wojny w Syrii i na Ukrainie to dopiero początek – rosyjski ekspert wojskowy

Rosja szykuje się do wielkiej wojny z NATO i innymi sąsiadami – powiedział w wywiadzie udzelonym Agencji Rosbałt Paweł Felgenhauer, rosyjski analityk wojskowy. „Nasze plany już dawno zostały wymyślone. Nasz główny dokument obrony – Plan obrony Federacji Rosyjskiej – został oficjalnie przyjęty jeszcze przed historią [z aneksją] Krymu, w styczniu 2013 roku. Wtedy gen. Gierasimow i minister obrony Siergiej Szojgu przybyli do Putina i przynieśli mu ten dokument do podpisu”.

czytaj więcej

Walka o Libię. „Prywatna armia Putina” kontra „Gwardia Sułtana”

Moskwa i Ankara, wspierając walczące strony w przedłużającej się wojnie domowej w Libii, zdecydowały się udzielić bezpośredniej pomocy wojskowej swoim sojusznikom w tym afrykańskim kraju i wysłać tam swoich żołnierzy. Nieoficjalna obecność rosyjskich najemników w Libii od dawna jest znana, ale teraz w tym kraju mogą pojawić się również regularne i nieregularne jednostki tureckie. Hipotetycznie wkrótce może dojść nawet do starć wojskowych między Rosjanami a Turkami.

czytaj więcej

Najemnicy z „Grupy Wagnera” blisko zdobycia Trypolisu. Libia może stać się strategicznym bastionem Putina w miękkim podbrzuszu Europy

Kreml tworzy nowy „strategiczny bastion” w walce przeciwko Zachodowi. Według informacji przekazanych przez tureckie władze, ściśle powiązana z Kremlem prywatna jednostka wojskowa „Grupa Wagnera” zdobędzie wkrótce Trypolis i przejmie kontrolę nad stolicą Libii. W wyniku eskalacji konfliktu w Afryce Północnej Moskwa także może sprowokować nowy napływ uchodźców z tego rejonu do państw Unii Europejskiej. Rosja umacnia swoje wpływy w Libii.

czytaj więcej

Zbrodnicze naloty rosyjskiego lotnictwa w syryjskiej prowincji Idlib. Kreml w ogniu krytyki – Warsaw Institute

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że tylko jednego dnia, 20 listopada w nalotach sił rządowych i rosyjskich w prowincji Idlib zginęło co najmniej 21 cywilów, w tym 10 dzieci. Ataki na ludność cywilną w Syrii przeprowadzane przez siły Asada i Rosjan potępiła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Nazwała je „nie do zaakceptowania”. Wspomniała m.in. o nalotach na obóz dla uchodźców oraz szpital blisko granicy z Turcją.

czytaj więcej

Putin tworzy w Libii nową Syrię. Nowy front Rosji w walce przeciwko Zachodowi

Libia może stać się nową Syrią Putina i bazą jego rakiet w samym sercu Morza Śródziemnego – w miękkim podbrzuszu Europy. W wyniku eskalacji konfliktu w Afryce Północnej Moskwa także może sprowokować nowy napływ uchodźców z tego rejonu do państw Unii Europejskiej. Legalny rząd Libii oskarża Rosję o eskalację konfliktu i zapowiada, że niedługo przedstawi listę około 800 rosyjskich najemników walczących po stronie antyrządowych sił pod dowództwem generała Chalifa Haftara.

czytaj więcej
Loading