Kategoria: Wojna

Rosyjskie lotnictwo ponownie zabija dzieci w Syrii! W wyniku nalotów zginęło 20 osób, w tym 13 dzieci

Wojny w Libii, Syrii i na Ukrainie nie są konfliktami lokalnymi i regionalnymi. Są to teatry rosyjskich operacji wojskowych przeciwko Zachodowi. Walki w strefie deeskalacji w Syrii z udziałem rosyjskiego lotnictwa i sił lądowych al-Asada trwały około 20 godzin, poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Od 30 kwietnia 2019 r. w Syrii zginęło co najmniej 2152 osób.

czytaj więcej

Papież Franciszek: W Donbasie trwa wojna hybrydowa, naznaczona pieczęcią kłamstw

Dzień po spotkaniu z Władimirem Putinem papież Franciszek przyjął biskupów ukraińskich w Watykanie i potępił wojnę w Donbasie, informuje DW. Według Franciszka, osoby odpowiedzialne za konflikt są zamaskowane, a sam konflikt jest „obarczony fałszerstwami propagandowymi i różnymi manipulacjami”, istnieje również próba, „wciągnięcia do sprawy i aspektu religijnego”.

czytaj więcej

O włos od III wojny światowej. W pobliżu wybrzeża Alaski doszło do starcia pomiędzy okrętami podwodnymi Rosji i USA

Rosja i Stany Zjednoczone prowadzą nadzwyczajne konsultacje z powodu starcia bitewnego między okrętami podwodnymi obu krajów. Kilka dni temu świat znalazł się o włos od III wojny światowej. Informacje te zostały opublikowane przez izraelski portal DEBKAfile, specjalizujący się w tematyce wojskowej, informuje grupa „Sprzeciw informacyjny”.

czytaj więcej

Rosyjski pocisk wystrzelony z Syrii spadł na terytorium UE – media publikują wideo

Wideo pokazuje, że duża część obszaru płonie, a dym wznosi się ponad ogniem. Na Cyprze mówią, że na terytorium podzielonej wyspy, niedaleko stolicy Nikozji, spadła rakieta S-200 rosyjskiej produkcji. Minister spraw zagranicznych samozwańczej „Tureckiej Republiki Cypru Północnego” Kudret Özersay powiedział, że rakieta została wystrzelona przez syryjski system obrony powietrznej.

czytaj więcej

Białoruś może być kolejnym celem Putina – Garri Kasparow

W wywiadzie dla wydania „Obozrewatel” rosyjski opozycjonista Garii Kasparow określa najbliższe kierunki polityki Władimira Putina. Uważa on za mało prawdopodobny atak na Ukrainę, bo rosyjski przywódca osiągnął już punkt, w którym każde z jego działań spotka się tutaj z „nowym poziomem oporu”. Raczej będzie kontynuował swoją agresywną politykę na świecie i próbował „trzymać całą Europę za gardło”.

czytaj więcej

Rosja tworzy nowy pułk czołgów w ramach największej armii ogólnowojskowej w pobliżu Bramy Smoleńskiej

Pułk czołgów został utworzony w ramach 20. Armii Ogólnowojskowej Zachodniego Okręgu Wojskowego. Nowa jednostka wojskowa zostanie utworzona na podstawie oddzielnego batalionu czołgów, który jest rozmieszczony w obwodzie smoleńskim. Pułk w zamierzonym celu zwiększy możliwości bojowe zmotoryzowanej dywizji.

czytaj więcej

Rosja zamienia Afrykę w przyczółek wojny przeciw Zachodowi – The Guardian

Rosja zawiera umowy wojskowe, buduje relacje z liderami i tworzy sieć tajnych agentów w 13 krajach afrykańskich, w tym w Libii, Sudanie, Republice Środkowoafrykańskiej i w Madagaskarze. Świadczą o tym dokumenty, do których dostęp otrzymała brytyjska gazeta The Guardian, poprzez londyńską grupę analityczną „Center Dossier”.

czytaj więcej

W ciągu 5 lat wojny w Donbasie rosyjscy najeźdźcy zabili ponad 240 dzieci

W ciągu 5 lat wojny w Donbasie rosyjscy najeźdźcy zabili ponad 240 ukraińskich dzieci, 56 zniknęły bez śladu – informuje na Facebooku biuro prasowe Marynarki Wojennej Ukrainy. Oddziały agresora strzałami z zakazanej artylerii i czołgów zniszczyły ponad 700 szkół. Około 15 tysięcy nieletnich jest stale w niebezpieczeństwie i obawia się ostrzałów ze strony sił rosyjskiego agresora.

czytaj więcej

Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza zażądał od Rosji natychmiastowego zwolnienia ukraińskich marynarzy

Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza ONZ zażądał od władz rosyjskich uwolnienia okrętów wojennych i marynarzy Ukrainy, zatrzymanych w Cieśninie Kerczeńskiej na ukraińskich wodach terytorialnych w pobliżu integralnej części Ukrainy – Autonomicznej Republiki Krymu w listopadzie ubiegłego roku. Decyzja Trybunału jest obowiązkowa do wdrożenia.

czytaj więcej

USA w dniu deportacji Tatarów krymskich: „Wzywamy Rosję do natychmiastowego zaprzestania okupacji Krymu”

Zastępca sekretarza stanu USA George Kent wyraził najwyższy szacunek dla „godności, odporności i siły Tatarów krymskich” z okazji Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Narodu Krymskotatarskiego zorganizowanego przez reżim stalinowski w 1944 roku. Wezwał także Rosję do „natychmiastowego zaprzestania okupacji Krymu”.

czytaj więcej

Micheil Saakaszwili: Putin gotowy do wojny, szczególnie narażone Finlandia i Szwecja

Według polityka, Władimir Putin jest przygotowany na sianie strachu w Europie, a to ze względu na jego stale słabnącą pozycję w Rosji. Szczególnie narażone są kraje Zachodu sąsiadujące z Rosją, które nie należą do NATO, czyli Finlandia i Szwecja – powioedział były prezydent Gruzji, Rosjanie muszą zająć mały skrawek lądu, czy jakąś niewielką, niezamieszkałą wyspę.

czytaj więcej

Świat na krawędzi wojny. USA planują wysłać na Bliski Wschód 120 tysięcy żołnierzy

W odpowiedzi na agresywne działania Iranu, Stany Zjednoczone wyślą 120 tyś. swoich żołnierzy na Bliski Wschód – oświadczył Patrick M. Shanahan, pełniący obowiązki sekretarza obrony USA. Jednocześnie na tym etapie bezpośrednia inwazja wojskowa na terytorium Iranu nie planuje się, ponieważ takie działania wymagałyby większej liczby żołnierzy, informuje Reuters powołując się na The New York Times.

czytaj więcej
Loading