Kategoria: Wojna

Zwolnienie z aresztu kluczowego świadka w sprawie zestrzelonego Boeinga MH17 wzbudza wiele pytań – szef MSZ Niderlandów

„Najnowsze doniesienia z Kijowa wzbudzają wiele pytań” – zaznaczył Stef Blok, minister spraw zagranicznych Królestwa Niderlandów. Poinformował też, że jest w stałym kontakcie ze stroną ukraińską w sprawie zwolnienia z aresztu przez Sąd Apelacyjny w Kijowie Władimira Cemacha, byłego żołnierza Donieckiej Republiki Ludowej i jednego z kluczowych świadków zestrzelenia samolotu pasażerskiego rejs MH17 w Donbasie w lipcu 2014 roku.

czytaj więcej

Putin triumfuje! Kluczowy świadek w sprawie zestrzelonego malezyjskiego Boeinga MH17 został zwolniony z aresztu na Ukrainie

5 września Sąd Apelacyjny w Kijowie zwolnił z aresztu Władimira Cemacha, byłego dowódcę obrony przeciwlotniczej wojsk prorosyjskich terrorystów z samozwańczej „Donieckie Republiki Ludowej”, którego chciała przesłuchać holenderska prokuratura w związku ze sprawą zestrzelenia w lipcu 2014 roku malezyjskiego boeinga nad obwodem donieckim na wschodniej Ukrainie, w trakcie którego zginęło 298 osób, w większości obywateli Holandii.

czytaj więcej

The New York Times: Kreml płaci uchodźcom za zamieszki w Europie

Rosja płaci uchodźcom z Bliskiego Wschodu w Europie za zamieszki, aby pokazać, że są terrorystami, które chcą zrujnować wartości cywilizacji zachodniej. Według amerykańskiej gazety co najmniej pięć osób zostało naocznymi świadkami tego, jak w szwedzkim mieście Rinkeby przedstawiciele rosyjskich mediów oferowali pieniądze młodym imigrantom, aby stworzyć wrażenie zamieszek przed kamerami wideo. Wkrótce dziesiątki zamaskowanych mężczyzn zaczęły atakować policję, rzucając w nich kamieniami i podpalając samochody.

czytaj więcej

Ukraina chroni Europę przed agresją Kremla, dlatego jest ważna dla Zachodu – amerykański dyplomata

Po drugiej wojnie światowej na kontynencie panował pokój, ale w 2014 r. Rosja naruszyła ten układ. Kraje zachodnie próbują aktywnie się temu oprzeć, ale to Ukraina jest epicentrum wydarzeń. Ta wojna jest powodem, dla którego USA uważają, że Ukraina jest ważna. Ukraina chroni Europę przed agresją Kremla i jest na pierwszej linii frontu w walce z rosyjską inwazją –powiedział podczas przemówienia w Akademii Dyplomatycznej Ukrainy William Taylor, chargé d’affaires ambasady USA w Kijowie.

czytaj więcej

W obawie przed rosyjską agresją kraje Europy Wschodniej intensywnie się zbroją

Trendy w zwiększaniu budżetów obronnych w Europie Wschodniej są alarmujące. Organizator Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium Wolfgang Ischinger wielokrotnie ostrzegał przed „wysokim niebezpieczeństwem konfrontacji militarnej”, ponieważ Rosja zbroi się bardzo intensywnie. Według moskiewskiego eksperta wojskowego Wasilija Kaszina, po wojnie z Gruzją w 2008 r. Kreml rozpoczął „najbardziej radykalny program modernizacji armii od końca XIX wieku”.

czytaj więcej

Rosja szykuje wojska do wojny na pełną skalę – doradca prezydenta Ukrainy

Rosja przygotowuje swoje wojska do inwazji na pełną skalę – twierdzi Iwan Aparszyn, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ds. bezpieczeństwa i obrony w wywiadzie dla amerykańskiej rządowej rozgłośni Radio Wolna Europa/Radio Swoboda. „Jestem w 100% pewien, że na pierwszym etapie operacja powietrzna na pełną skalę zostanie przeprowadzona. Uczestniczyć będzie nie tylko lotnictwo, ale także oddziały rakietowe i artyleria, elektroniczny sprzęt bojowy”.

czytaj więcej

08.08.08. Mija 11 lat od rosyjskiej agresji na Gruzję

Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później … 8 sierpnia 2008 roku wojska rosyjskie liczące 30 tysęcy żołnierzy wkroczyły na terytorium dwóch gruzińskich prowincji – Południowej Osetii i Abchazji. W ciągu pięciu dni rosyjskie samoloty przeprowadziły ponad 100 ataków na gruzińskie obiekty infrastruktury. Rosyjskie wojska wkroczyły do etnicznych gruzińskich wiosek, zamykając wejścia i wyjścia. W tym samym czasie osetyjscy terroryści podpalali domy i gruzińskie osiedla.

czytaj więcej

Wall Street Journal: z powodu pogarszającej się sytuacji w Rosji Putin może wzmóc działania wojenne w Donbasie albo rozpocząć nową wojnę

Niezadowolenie z reżimu Putina zawsze było najsilniejsze w dużych miastach Rosji. Jednak w ciągu ostatniego roku nawet regiony, które tradycyjnie wspierały Putina, odwróciły się od niego z powodu złego stanu rosyjskiej gospodarki. W związku z tym istnieje ryzyko, że rosyjski prezydent, aby odwrócić uwagę od problemów wewnętrznych, może rozpętać nową wojnę, np. w krajach bałtyckich lub eskalować konflikt przeciwko Ukrainie.

czytaj więcej

Rosja i Chiny rzucają wyzwanie USA w Azji Południowo-Wschodniej i na Pacyfiku – CNN

Tydzień temu Władimir Putin i Xi Jinping wysłali wyraźny sygnał: są gotowi do przetestowania partnerstwa wojskowego rozpoczętego na Pacyfiku. Rankiem 23 lipca Korea Południowa i Japonia oskarżyły Rosję i Chiny o naruszenie ich przestrzeni powietrznej. Według oficjalnej informacji Seulu, dwa chińskie bombowce H-6 i dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95 naruszyły koreańską strefę identyfikacji powietrznej u wschodniego wybrzeża kraju.

czytaj więcej

Rosyjskie lotnictwo ponownie zabija dzieci w Syrii! W wyniku nalotów zginęło 20 osób, w tym 13 dzieci

Wojny w Libii, Syrii i na Ukrainie nie są konfliktami lokalnymi i regionalnymi. Są to teatry rosyjskich operacji wojskowych przeciwko Zachodowi. Walki w strefie deeskalacji w Syrii z udziałem rosyjskiego lotnictwa i sił lądowych al-Asada trwały około 20 godzin, poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Od 30 kwietnia 2019 r. w Syrii zginęło co najmniej 2152 osób.

czytaj więcej

Papież Franciszek: W Donbasie trwa wojna hybrydowa, naznaczona pieczęcią kłamstw

Dzień po spotkaniu z Władimirem Putinem papież Franciszek przyjął biskupów ukraińskich w Watykanie i potępił wojnę w Donbasie, informuje DW. Według Franciszka, osoby odpowiedzialne za konflikt są zamaskowane, a sam konflikt jest „obarczony fałszerstwami propagandowymi i różnymi manipulacjami”, istnieje również próba, „wciągnięcia do sprawy i aspektu religijnego”.

czytaj więcej

O włos od III wojny światowej. W pobliżu wybrzeża Alaski doszło do starcia pomiędzy okrętami podwodnymi Rosji i USA

Rosja i Stany Zjednoczone prowadzą nadzwyczajne konsultacje z powodu starcia bitewnego między okrętami podwodnymi obu krajów. Kilka dni temu świat znalazł się o włos od III wojny światowej. Informacje te zostały opublikowane przez izraelski portal DEBKAfile, specjalizujący się w tematyce wojskowej, informuje grupa „Sprzeciw informacyjny”.

czytaj więcej
Loading