Kategoria: Оbronność i konflikty zbrojne

Ukraina szykuje się do wielkiej kontrofensywy. Załużny uniknął pułapki przygotowanej przez wroga – The Economist

Jednym z celów rosyjskiej ofensywy, rozpoczętej zeszłej zimy, było zmuszenie ukraińskiego dowództwa wojskowego do rzucenia do walki rezerw niezbędnych do wiosennej kontrofensywy ukraińskiej. Pułapka zastawiona przez Kreml nie zadziałała: Załużny nie tylko nie rzucił rezerw do walki, ale nawet wysłał część personelu wojskowego na przeszkolenie do pracy z nowoczesnym zachodnim sprzętem, na którego dostawę partnerzy już się zgodzili. O rosyjskiej pułapce, a także o tym, czy Ukrainie uda się wyzwolić wszystkie terytoria okupowane przez Rosję, pisze wydanie The Economist.

Dlaczego Zachód musi uznać, że wojna na Ukrainie jest także jego wojną

Oczekiwana ofensywa rosyjskich wojsk na wschodzie Ukrainy już się rozpoczęła. Aktywne działania prowadzone są na kilku kierunkach. Oprócz tego, Rosja wzmacnia terror przeciwko cywilom. Podczas masowego ataku rakietowego 10 lutego Rosja skierowała na terytorium Ukrainy ponad 100 pocisków. Oprócz tego, rosyjscy okupanci przeprowadzili 12 nalotów, w tym przy pomocy bezzałogowców Shahed-136, a także dokonali ponad 20 ostrzałów z wyrzutni rakietowych.

Gen. Załużny: Naszym celem jest zwycięstwo i stworzenie warunków, w których Rosja już nigdy nie będzie mogła zaatakować Ukrainy

„Zwycięstwo Ukrainy będzie oznaczało nie tylko wyzwolenie jej terytoriów, ale także stworzenie takich warunków i takich Sił Zbrojnych, które nie pozwolą Rosjanom nigdy w przyszłości zaatakować naszego państwa” – podkreślił naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy.

Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły elitarną brygadę rosyjskiej piechoty morskiej pod Wuhłedarem – Politico

Kilka dni temu w walkach pod Ugledarem Siły Zbrojne Ukrainy całkowicie pokonały elitarną 155. Brygadę Piechoty Morskiej z Władywostoku, podaje Politico. Tylko na tym kierunku codziennie ginęło 150–300 rosyjskich marines (łącznie na Ukrainie codziennie ginie od 500 do 1000 i więcej rosyjskich żołnierzy – red.). Ta porażka Rosjan była miażdżąca.

Loading

Serdecznie zapraszamy Państwa do polubienia i śledzenia naszego fanpage

Portal Międzymorza Jagiellonia.org
Share via
Send this to a friend