Kategoria: Wojna

Pentagon: 4 tys. najemników i lotnictwo z prywatnej armii Putina biorą udział w wojnie domowej w Libii

Wojny w Libii, Syrii i na Ukrainie nie są konfliktami lokalnymi i regionalnymi. Są to teatry rosyjskich operacji wojskowych przeciwko Zachodowi. Państwa bałtyckie i Polska na pierwszej linii tej wojny. Realizacja putinowskiego scenariusza jest w toku. Wojna przeciwko Zachodowi i Polsce już trwa.

czytaj więcej

Wojna hybrydowa. „Działania dezinformacyjne Rosji stanowią dla nas największe wyzwanie” – Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych

To, co dla nas jest największym zagrożeniem, to aktywność Federacji Rosyjskiej. Rosja prowadzi działania oparte na kłamstwie, manipuluje obrazem Polski, NATO, Zachodu, świadomie i cynicznie kłamie po to, by osiągać swoje cele, a przy okazji nam szkodzić.

czytaj więcej

Karabach i tureckie gry imperialne – Jerzy Lubach

W niedzielę 27 września rozgorzały walki w Karabachu Górskim, terytorium azerbejdżańskim podbitym przez Ormian w 1988 r. Podobnie jak później Rosja tworzyła w Gruzji z okupowanych terytoriów „niepodległe” republiki Abchazji i Osetii Płd., a na Ukrainie „republiki” doniecką i ługańską, tak i Armenia już w 1991 r. powołała na zajętych terenach nieuznawaną przez żadne państwo świata Republikę Górskiego Karabachu.

czytaj więcej

Rosja szykuje się do wojny przeciwko krajom regionu bałtycko-czarnomorskiego – były ambasador Ukrainy na Białorusi

Dyplomata twierdzi, że wojna jest nieunikniona. Podczas ostatnich wspólnych rosyjsko-białoruskich manewrów strony ćwiczyły uderzenie w kierunku tzw. Korytarza Suwalskiego, to 100-kilometrowy odcinek lądowy między Polską a Litwą, który mógłby połączyć terytorium Białorusi z rosyjskim obwodem kaliningradzkim.

czytaj więcej

Kreml przygotowuje się do uderzenia w region bałtycki – była wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej

„Rosja potrzebuje Morza Czarnego i Morza Bałtyckiego. Rosja przygotowuje się do okupacji, nie należy żywić żadnych złudzeń. […] … Białoruś [znajduje się] między tymi morzami”. Była wiceprzewodniczący Rady Najwyższej opowiedziała o planach Putina, który chce wykorzystać Łukaszenkę do wchłonięcia Białorusi i kontynuowania agresji w regionie bałtyckim.

czytaj więcej

Rosjanie zerwali rozejm w Donbasie

Prorosyjscy separatyści w Donbasie – podporządkowani całkowicie rosyjskiej armii – 6 września złamali rozejm dokonując dwóch ostrzałów pozycji ukraińskich. Jeden żołnierz ukraiński zginął, drugi został ranny. Dzień wcześniej przywódca tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, czyli namiestnik rosyjski w Doniecku Denys Puszylin wydał swoim zbrojnym oddziałom rozkaz zniszczenia pozycji armii ukraińskiej w pobliżu miasta Gorłówka.

czytaj więcej

Unia Europejska przedłużyła sankcje za bezprawną aneksję ukraińskiego Krymu

Ambasadorowie UE zatwierdzili przedłużenie sankcji wobec Rosji, które zostały wprowadzone w związku z aneksją Krymu. Poinformował o tym na Twitterze brukselski korespondent Radia Swoboda Rikard Jozwiak. Na liście sankcyjnej znajduje się 175 osób i 44 organizacje, którym nie wolno wydawać wiz. Ich aktywa w UE również pozostaną zamrożone.

czytaj więcej

W rocznicę masakry pod Iłowajskiem USA wezwały Rosję do wycofania wojsk z Donbasu

Stany Zjednoczone wezwały Rosję do wycofania broni i oddziałów wojskowych ze wschodniej Ukrainy z okazji 6. rocznicy tragedii iłowajskiej. „Stany Zjednoczone będą kontynuować stosowne sankcje wobec Rosji, dopóki nie wypełni ona w pełni swoich zobowiązań z Mińska” – podkreślili amerykańscy dyplomaci.

czytaj więcej

Niepokojące doniesienia z Donbasu. Trwa rekrutacja „zielonych ludzików”. Mówią, że jadą na Białoruś!

Wschodnia Grupa Obrońców Praw Człowieka, cytowana przez Radio Swoboda alarmuje, że na terenie separatystycznych republik w Donbasie trwa rekrutacja „ochotników”. Zgodnie z relacją, ich punkt dyslokacji znajduje się przy granicy z Rosją i Białorusią, niektórzy z rekrutów utrzymują, że „jadą na Białoruś”.

czytaj więcej

Kreml toczy wojnę przeciwko suwerennej Białorusi. To początek wojny kontynentalnej – były ambasador Ukrainy na Białorusi

Łukaszenka nigdy nie był patriotą Białorusi. Łukaszenka to ręka Kremla. […] Sytuacja rozwija się w taki sposób, że Kreml będzie wkrótce gotowy do aneksji Białorusi. […] Wejście Rosji na Białoruś to początek wojny kontynentalnej. Trzeba się obudzić i zrozumieć, że po tym upadną kraje bałtyckie i Ukraina. Chodzi o bezpieczeństwo na kontynencie euroazjatyckim.

czytaj więcej

Pompeo ostrzegł Rosję: zmowa z Talibami przeciwko żołnierzom USA jest nie do przyjęcia – „New York Times”

Mike Pompeo był wściekły, gdy służby specjalne doniosły mu o rosyskich nagrodach finansowych za głowy amerykańskich żołnierzy. Sekretarz stanu USA przeprowadził rozmowę telefoniczną z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem, w trakcie której zażądał od Moskwy natychmiastowego zaprzestania płacenia talibom za zabójstwa amerykańskich żołnierzy.

czytaj więcej
Loading

Share via
Send this to a friend