Kategoria: Wojna

USA w dniu deportacji Tatarów krymskich: „Wzywamy Rosję do natychmiastowego zaprzestania okupacji Krymu”

Zastępca sekretarza stanu USA George Kent wyraził najwyższy szacunek dla „godności, odporności i siły Tatarów krymskich” z okazji Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Narodu Krymskotatarskiego zorganizowanego przez reżim stalinowski w 1944 roku. Wezwał także Rosję do „natychmiastowego zaprzestania okupacji Krymu”.

czytaj więcej

Micheil Saakaszwili: Putin gotowy do wojny, szczególnie narażone Finlandia i Szwecja

Według polityka, Władimir Putin jest przygotowany na sianie strachu w Europie, a to ze względu na jego stale słabnącą pozycję w Rosji. Szczególnie narażone są kraje Zachodu sąsiadujące z Rosją, które nie należą do NATO, czyli Finlandia i Szwecja – powioedział były prezydent Gruzji, Rosjanie muszą zająć mały skrawek lądu, czy jakąś niewielką, niezamieszkałą wyspę.

czytaj więcej

Świat na krawędzi wojny. USA planują wysłać na Bliski Wschód 120 tysięcy żołnierzy

W odpowiedzi na agresywne działania Iranu, Stany Zjednoczone wyślą 120 tyś. swoich żołnierzy na Bliski Wschód – oświadczył Patrick M. Shanahan, pełniący obowiązki sekretarza obrony USA. Jednocześnie na tym etapie bezpośrednia inwazja wojskowa na terytorium Iranu nie planuje się, ponieważ takie działania wymagałyby większej liczby żołnierzy, informuje Reuters powołując się na The New York Times.

czytaj więcej

Syria. Naloty w Idlib, pat w negocjacjach

Na przełomie kwietnia i maja lotnictwo rządowe Syrii oraz rosyjskie nasiliło kampanię powietrznych ataków na tereny kontrolowane przez rebeliantów w Idlib. Zginęły dziesiątki cywilów. Jednak w kwestii tej enklawy wciąż panuje pat, ponieważ Turcja nie zgadza się nadal na ofensywę sił rządowych wspieranych przez Rosję i Iran na Idlib. Miał to być jeden z tematów kolejnej rundy rokowań w tzw. formacie astańskim. Niczego jednak w stolicy Kazachstanu nie ustalono.

czytaj więcej

Antoni Macierewicz: Ludzie związani z Putinem przypuszczają atak na nasz kraj

Putin wielokrotnie podkreślał, że stacjonowanie wojsk amerykańskich i NATO w Polsce odbiera za atak na siebie. Bezpieczeństwo sąsiadów Rosja uważa za swoje zagrożenie. Wydawało się, że zimna wojna zakończyła się w 1989 roku, ale Władimir Putin atakując Gruzję i Ukrainę – już nie mówiąc o zestrzeleniu samolotu MH17 i dramacie smoleńskim – przypomniał całej Europie, że ta sytuacja się nie zakończyła.

czytaj więcej

Ekspansję Rosyjskiego Imperium Horroru można zatrzymać tylko siłą broni i presją międzynarodową – Ołeksandr Turczynow

Próby ocalenia pokoju za cenę ograniczonych ustępstw wobec putinowskiej Rosji przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego. Ekspansję Rosyjskiego Imperium Horroru można zatrzymać tylko siłą broni i presją międzynarodową – oświadczył Ołeksandr Turczynow, Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy w apelu do Dnia Pamięci i Pojednania.

czytaj więcej

Amerykański lotniskowiec na czele grupy uderzeniowej płynie na Bliski Wschód

Stany Zjednoczone skierowały do wybrzeża Iranu grupę uderzeniową okrętów wojennych z lotniskowcem Abraham Lincoln i eskadrę bombowców – oświadczył John Bolton, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu. Jak wyjaśnił, ma to być „wyraźny i jednoznaczny sygnał dla irańskiego reżimu, iż jakikolwiek atak na interesy Stanów Zjednoczonych lub naszych sojuszników spotka się z bezlitosną siłą”.

czytaj więcej

Saakaszwili: Pamiętam, jak Putin groził zestrzeleniem samolotu Kaczyńskiego, Putin miał interes w zabiciu Kaczyńskiego

„Putin wziął Kaczyńskiego na cel, ponieważ polski prezydent ryzykując życiem poleciał do Gruzji i uratował naszą stolicę oraz niepodległość” – mówi w wywiadzie dla Wirtualnej Polski były prezydent Gruzji. Podkreślił, że Putin miał interes w zabiciu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a Smoleńsk to „logiczna kontynuacja wydarzeń w Tbilisi”. Zdaniem Saakaszwilego, Putin „pokazał siłę w całej rosyjskiej sferze wpływu”.

czytaj więcej

Ukraina jest tarczą, która chroni świat zachodni przed zagrożeniem ze wschodu – kanadyjski parlamentarzysta

NATO powinno wzmocnić swoją obecność na Morzu Czarnym. NATO powinno prowadzić więcej ćwiczeń z Ukrainą. Mówimy nawet o łodziach podwodnych, które są teraz na Morzu Śródziemnym, ale mogą „niespodziewanie” pojawić się na Morzu Czarnym. W przeciwnym razie Rosja będzie zachowywać się coraz bardziej arogancko – powiedział kanadyjski parlamentarzysta James Bezan podczas dyskusji w trakcie ХII Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa.

czytaj więcej

Jeden z przywódców separatystów tzw. „DRŁ” dołączył do rosyjskiej grupy sympatyków Wołodymyra Zełeńskiego (WIDEO)

Pawieł Gubariew, jeden z samozwańczych przywódców nieuznawanej „Donieckiej Republiki Ludowej”, który od wielu lat jest członkiem neofaszystowskiej Rosyjskiej Jedności Narodowej – będący od wiosny 2014 r. wielkim zwolennikiem „nowych twarzy” w polityce ukraińskiej – dołączył do licznej rosyjskiej grupy agitatorów wspierających Wołodymyra Zełeńskiego, „niezwykle utalentowanego, młodego i obiecującego” kandydata na prezydenta Ukrainy.

czytaj więcej

Kreml przygotowuje się do wielkiej wojny w Europie – Turczynow

Rosja jest największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa europejskiego, ponieważ nie zamierza zatrzymywać się na już okupowanych terytoriach, lecz szykuje się do wojny na pełną skalę, wydaje ogromne fundusze na rozwój infrastruktury wojskowej, gromadzi na zachodnich granicach uderzeniowe ugrupowania wojsk zdolnych do szybkiej ofensywy w kierunku zachodnim – oświadczył dziś sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy podczas ХII Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa.

czytaj więcej

Grupa Wagnera nie pomogła. Sudańscy wojskowi obalili przyjaciela Putina

Armia Sudana poinformowała, że przyjaciel Putina dyktator Omar al-Baszir poszukiwany listem gończym przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości za zbrodnie wojenne w Darfurze został aresztowany po trwających od czterech miesięcy antyrządowych protestach. Ostatnio putinowska Rosja była najważniejszym partnerem rządu al-Baszira. Podczas masowych protestów w Sudanie dostrzeżono bojowników z Grupy Wagnera, którzy próbowali uratować bankrutujący reżim sudańskiego dyktatora.

czytaj więcej
Loading