Kategoria: Wojna

Rosja wysłała bombowce strategiczne na Krym w odpowiedzi na amerykański system obrony przeciwrakietowej w Rumunii

O rozmieszczeniu lotnictwa strategicznego na okupowanym przez Rosję ukraińskim Krymie ogłosił Wiktor Bondariew, szef Komitetu Rady Federacji ds. Obrony, były głównodowodzący Siłami Powietrzno-Kosmicznymi Federacji Rosyjskiej. Według Bondariewa rozmieszczenie amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Rumunii stało się poważnym wyzwaniem dla Moskwy.

czytaj więcej

Zamrożone konflikty w strefie postsowieckiej wyzwaniem dla bezpieczeństwa w Europie – raport specjalny think tanku Warsaw Institute

Zamrożone Konflikty występują w strefach państw znajdujących się poza kontrolą władz centralnych. Dane obszary znajdują się pod administracją separatystycznych władz, które próbują upodmiotowić swoje rządy prowadząc dialog pokojowy z władzami centralnymi. Brak rozwiązań pokojowych nie prowadzi jednak do szerszych działań zbrojnych, a konflikty permanentnie znajdują się w fazie niebytu.

czytaj więcej

Estoński wywiad alarmuje: Rosja szykuje się do wojny z NATO oraz ingeruje w sprawy UE

Jedyne poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa NATO pochodzi z Rosji, której siły zbrojne przygotowują się do wielkiego konfliktu zbrojnego z NATO. Analizując manewry rosyjskiej armii, autorzy raportu doszli do wniosku, że „rosyjskie siły zbrojne stale przygotowują się do konfliktu zbrojnego z NATO na wielką skalę”. Jeśli nie da się uniknąć kryzysu, Rosja prawdopodobnie najpierw zaatakuje kraje bałtyckie. Konflikt wybuchnie również na terytorium Europy Zachodniej.

czytaj więcej

Nowa doktryna generała Gierasimowa 2.0. Przygotowując się do globalnej wojny na wielką skalę Rosja może podzielić los ZSRR

Słowa Gierasimowa o „wyższości nad jakimkolwiek potencjalnym przeciwnikiem” są interpretowane przez eksperta wojskowego jako maniakalne pragnienie przywództwa rosyjskich sił zbrojnych, aby osiągnąć przewagę nad połączonymi siłami reszty ludzkości. Autor zauważa, że sowiecki Sztab Generalny dążył do takiego właśnie celu, ale właśnie z powodu tak szalonej strategii ZSRR upadł w 1991 roku.

czytaj więcej

Krym to Ukraina! NATO wspiera ukraińską suwerenność i integralność i potępia agresję Rosji

NATO wspiera niepodległość Ukrainy i potępia agresję Rosji, która bezprawnie zaanektowała Krym i rozpętała krwawą wojnę w Donbasie. Ponadto Sojusz domaga się natychmiastowego uwolnienia ukraińskich marynarzy zatrzymanych przez Rosję. Wczoraj, 6 marca w siedzibie NATO w Brukseli odbyło się posiedzenie Komisji NATO-Ukraina na szczeblu ambasadorów. Dyplomaci omawiali sytuację na Krymie, który przez 5 lat znajduje się pod okupacją rosyjską.

czytaj więcej

NATO opracowuje nowe środki dla przeciwdziałania rosyjskiej agresji na Morzu Czarnym

Sojusz Północnoatlantycki nadal monitoruje Morze Czarne i okupowany przez Rosję Krym. Przywódcy NATO opracowują dalsze konsekwentne działania w odpowiedzi na agresję Federacji Rosyjskiej. W każdej wypowiedzi przedstawicieli NATO brzmiało, że Krym jest Ukrainą – oświadczył po spotkaniu Komisji Ukraina-NATO dyrektor departamentu politycznego ministerstwa spraw zagranicznych Ukrainy Ołeksij Makiejew, podaje Ukrinform.

czytaj więcej

Pawło Klimkin: „Zastrzegamy sobie prawo do tworzenia wszystkich rodzajów broni niezbędnych do ochrony Ukrainy”

Ukraina zawsze była odpowiedzialna i konsekwentna w zakresie nieproliferacji. Pozostajemy zaangażowani na to stanowisko, ale jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do tworzenia wszystkich rodzajów broni niezbędnych do ochrony Ukrainy i jej bezpieczeństwa narodowego. Wszakże w nowej rzeczywistości w dziedzinie globalnego bezpieczeństwa musimy zrealizować wszystkie możliwości obrony Ukrainy.

czytaj więcej

Rosja musi zwrócić Krym Ukrainie – Departament Stanu USA

„Świat nie zapomniał cynicznych kłamstw Rosji używanych do usprawiedliwienia swojej agresji i zamaskowania prób aneksji ukraińskiego terytorium. Użycie przez Rosję siły przeciwko pokojowo nastawionemu sąsiadowi nie może być tolerowane przez poważne kraje. Stany Zjednoczone potwierdzają swoje niezachwiane stanowisko: Krym to Ukraina i musi zostać zwrócony pod ukraińską kontrolę” – napisał sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

czytaj więcej

Ukraina. Putin szykuje zamach stanu w Kijowie i przygotowuje się do zbrojnej inwazji na pełną skalę

Jeśli kremlowski scenariusz ingerencji Rosji w ukraińskie wybory zakończy się sukcesem, będzie to geopolityczna katastrofa w skali europejskiej i globalnej. Rosja niezwłocznie zacznie destabilizować całą Europę Środkowo-Wschodnią. Kraje bałtyckie, Polska i Rumunia staną się celem rosyjskiej agresji i areną intensywnej wojny hybrydowej. W przypadku realizacji tego scenariusza cała cywilizacja zachodnia stanie nad krawędzią przepaści…

czytaj więcej

Rosja znów grozi atomem! Wpływowy rosyjski propagandzista wymienił cele nuklearne w Stanach Zjednoczonych (WIDEO)

Prezydent Rosji Władzimir Putin w ciągu ostatnich pięciu lat z maniakalnym uporem podnosi stawkę w konfrontacji z Zachodem usiłując bezczelnie szantażować świat bronią nuklearną. Gospodarz Kremla znów podniósł stawkę w konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi, grożąc, że rzekomo Moskwa jest militarnie gotowa na kryzys podobny do kubańskiego.

czytaj więcej

Specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy Kurt Volker prezentował portal o rosyjskiej agresji na Ukrainie

Rosja jest bezpośrednio odpowiedzialna za ból i cierpienie na Ukrainie. Po ukraińskiej rewolucji godności lat 2013-2014. (nazywaną także Euromajdanem) Rosja nielegalnie przejęła i okupowała Krym oraz rozpoczęła konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy. Pięć lat później Rosja nadal uzbraja, trenuje, dowodzi i walczy po stronie sił antyrządowych na wschodzie Ukrainy.

czytaj więcej

W Sztokholmie biją na alarm! Szwecja gotuje się na rosyjską inwazję

W Sztokholmie biją na alarm: Rosja szykuje się do wojny na dużą skalę, zaś agresywna polityka Moskwy zagraża też Szwecji. Stąd polityczny konsensus by kontynuować, a nawet podkręcić tempo odbudowy potencjału militarnego królestwa. Szwedzka Agencja Badań Obronnych (FOI) w raporcie opublikowanym na początku lutego twierdzi, że Rosja przygotowuje się do rozpoczęcia i prowadzenia wojny na dużą skalę.

czytaj więcej
Loading