Kategoria: Wojna

Rosjanie zerwali rozejm w Donbasie

Prorosyjscy separatyści w Donbasie – podporządkowani całkowicie rosyjskiej armii – 6 września złamali rozejm dokonując dwóch ostrzałów pozycji ukraińskich. Jeden żołnierz ukraiński zginął, drugi został ranny. Dzień wcześniej przywódca tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, czyli namiestnik rosyjski w Doniecku Denys Puszylin wydał swoim zbrojnym oddziałom rozkaz zniszczenia pozycji armii ukraińskiej w pobliżu miasta Gorłówka.

czytaj więcej

Unia Europejska przedłużyła sankcje za bezprawną aneksję ukraińskiego Krymu

Ambasadorowie UE zatwierdzili przedłużenie sankcji wobec Rosji, które zostały wprowadzone w związku z aneksją Krymu. Poinformował o tym na Twitterze brukselski korespondent Radia Swoboda Rikard Jozwiak. Na liście sankcyjnej znajduje się 175 osób i 44 organizacje, którym nie wolno wydawać wiz. Ich aktywa w UE również pozostaną zamrożone.

czytaj więcej

W rocznicę masakry pod Iłowajskiem USA wezwały Rosję do wycofania wojsk z Donbasu

Stany Zjednoczone wezwały Rosję do wycofania broni i oddziałów wojskowych ze wschodniej Ukrainy z okazji 6. rocznicy tragedii iłowajskiej. „Stany Zjednoczone będą kontynuować stosowne sankcje wobec Rosji, dopóki nie wypełni ona w pełni swoich zobowiązań z Mińska” – podkreślili amerykańscy dyplomaci.

czytaj więcej

Niepokojące doniesienia z Donbasu. Trwa rekrutacja „zielonych ludzików”. Mówią, że jadą na Białoruś!

Wschodnia Grupa Obrońców Praw Człowieka, cytowana przez Radio Swoboda alarmuje, że na terenie separatystycznych republik w Donbasie trwa rekrutacja „ochotników”. Zgodnie z relacją, ich punkt dyslokacji znajduje się przy granicy z Rosją i Białorusią, niektórzy z rekrutów utrzymują, że „jadą na Białoruś”.

czytaj więcej

Kreml toczy wojnę przeciwko suwerennej Białorusi. To początek wojny kontynentalnej – były ambasador Ukrainy na Białorusi

Łukaszenka nigdy nie był patriotą Białorusi. Łukaszenka to ręka Kremla. […] Sytuacja rozwija się w taki sposób, że Kreml będzie wkrótce gotowy do aneksji Białorusi. […] Wejście Rosji na Białoruś to początek wojny kontynentalnej. Trzeba się obudzić i zrozumieć, że po tym upadną kraje bałtyckie i Ukraina. Chodzi o bezpieczeństwo na kontynencie euroazjatyckim.

czytaj więcej

Pompeo ostrzegł Rosję: zmowa z Talibami przeciwko żołnierzom USA jest nie do przyjęcia – „New York Times”

Mike Pompeo był wściekły, gdy służby specjalne doniosły mu o rosyskich nagrodach finansowych za głowy amerykańskich żołnierzy. Sekretarz stanu USA przeprowadził rozmowę telefoniczną z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem, w trakcie której zażądał od Moskwy natychmiastowego zaprzestania płacenia talibom za zabójstwa amerykańskich żołnierzy.

czytaj więcej

08.08.08. Mija 12 lat od rosyjskiej agresji na Gruzję

Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później … 8 sierpnia 2008 roku wojska rosyjskie liczące 30 tysęcy żołnierzy wkroczyły na terytorium dwóch gruzińskich prowincji – Południowej Osetii i Abchazji. W ciągu pięciu dni rosyjskie samoloty przeprowadziły ponad 100 ataków na gruzińskie obiekty infrastruktury. Rosyjskie najeźdźcy wdarli się do etnicznych gruzińskich wiosek, zamykając wejścia i wyjścia …

czytaj więcej

Republika Białoruś może dokonać ekstradycji bojowników z Grupy Wagnera na Ukrainę

Strona ukraińska, zgodnie z wszelkimi przewidzianymi procedurami, wystąpi do Republiki Białorusi z petycją o ekstradycję bojowników rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej Wagner, podejrzanych o zbrodnie wojenne na terytorium Donbasu – głosi komunikat Biura Prezydenta Ukrainy. Nie można wykluczyć, że Republika Białorusi podejmie decyzję o ekstradycji podejrzanych na Ukrainę.

czytaj więcej

Dane ukraińskiego wywiadu na temat potencjału uderzeniowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej – InformNapalm

Ukraińscy i amerykańscy eksperci, a także Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, ostrzegają, że pod pretekstem zbliżających się manewrów „Kaukaz 2020” Rosja może przeprowadzić pełnowymiarową ofensywę przeciwko Ukrainie. Ukraina przedstawiła w OBWE dane wywiadowcze nt. potencjału uderzeniowego Sił Zbrojnych FR.

czytaj więcej

Putin ogłosił nadzwyczajne manewry rosyjskich sił zbrojnych. Błyskawiczna reakcja MSZ Ukrainy

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin ogłosił dzisiaj zakrojone na wielką skalę manewry armii rosyjskiej z południowego i zachodniego okręgów wojskowych, oddziałów centralnego dowództwa, a także wojsk powietrznodesantowych i piechoty morskiej Flot Północnej i Oceanu Spokojnego. Poinformowało o tym Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

czytaj więcej

Rosyjscy najeźdźcy celowo zabili medyka wojskowego w ukraińskim Donbasie. MSZ Ukrainy: To morderstwo ma oznaki zbrodni wojennej

13 lipca, podczas ewakuacji zwłok zabitego ukraińskiego żołnierza, grupa ewakuacyjna wpadła we wcześniej przygotowaną zasadzkę rosyjskich okupantów w pobliżu wsi Zajcewe, w pobliżu Horliwki w obwodzie donieckim. Wróg bezlitośnie użył broni strzeleckiej. W wyniku ostrzału zginął wojskowy lekarz, dwóch żołnierzy zostało rannych.

czytaj więcej

Holandia pozywa Rosję przed Trybunał w Strasburgu za zestrzelenie MH17

Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok poinformował, że jego kraj „w poszukiwaniu sprawiedliwości dla 298 ofiar” pozywa Rosję przed Europejski Trybunał Praw Człowieka i będzie popierał prywatne pozwy przed Trybunałem. Przypomnijmy, samolot malezyjskich linii lotniczych lotu MH17 w lipcu 2014 roku został zestrzelony nad Donbasem. Zginęło 298 osób, w większości obywateli Holandii.

czytaj więcej
Loading

Share via
Send this to a friend