Kategoria: Wojna

Rosja rozmieściła wojska gotowe do ofensywy w pobliżu granicy z Ukrainą

Rosja utworzyła trzy ugrupowania wojsk, zdolnych do przeprowadzenia niespodziewanych operacji ofensywnych z ograniczonymi celami na terytorium Ukrainy – owiadczył szef Głównego Departamentu ds. Współpracy Międzynarodowej i Weryfikacji Sił Zbrojnych Ukrainy, generał porucznik Wasyl Gołopatiuk podczas online-spotkania Forum ds. Bezpieczeństwa w OBWE, informuje agencja Ukrinform.

czytaj więcej

GRU płaciło za zabijanie Amerykanów? Rosyjska gra z talibami – Warsaw Institute

Doniesienia prasowe o tym, że rosyjski wywiad wojskowy miał płacić nagrody bojownikom powiązanym z Talibanem za zabijanie żołnierzy USA i koalicji nie są zaskakujące. Należy pamiętać bowiem, że głównym celem Moskwy jest wyparcie Zachodu z Afganistanu. W tym celu już od kilku lat Rosjanie wspierają talibów. Dla Moskwy, zwłaszcza siłowików, ten kraj to jeden z frontów globalnej rywalizacji z USA.

czytaj więcej

Ukryta mobilizacja w Rosji: Putin podpisał dekret o poborze wojsk rezerwowych

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o poborze wojsk rezerwowych. Po raz pierwszy od wielu lat dekret ten nie określa konkretnych terminów służby wojskowej rezerwistów, co może wskazywać na próbę przeprowadzenia przez przywódców Federacji Rosyjskiej tajnej mobilizacji w celu rozpoczęcia i przeprowadzenia bezpośredniej i otwartej agresji wojskowej przeciwko sąsiednim krajom.

czytaj więcej

Wojna w Europie. Jesienią putinowska Rosja może zaatakować Ukrainę z kierunku południowego – amerykański generał

Jesienią, pod osłoną manewrów wojskowych „Kaukaz 2020”, kiedy to w regionie Morza Czarnego w południowym okręgu wojskowym FR będzie duża liczba żołnierzy rosyjskich, Kreml może rozpętać kolejny akt agresji przeciwko Ukrainie w celu przejęcia tamy w Chersoniu, która blokuje dostawy wody z Dniepru przez Kanał Północno-Krymski do Krymu.

czytaj więcej

Ukraina znajduje się obecnie na pierwszej linii walki o wolność w Europie – kongreswoman USA

Status członka Programu Rozszerzonych Możliwości NATO pomoże Ukrainie, która znajduje się na pierwszej linii walki o wolność w Europie, wzmocnić współpracę ze strukturami Sojuszu Północnoatlantyckiego i z czasem stać się pełnoprawnym członkiem NATO – powiedziała kongreswoman Marcy Kaptur, informuje tygodnik „Dzerkało Tyżnia”.

czytaj więcej

Szojgu wskazał wroga. Czołgi pojadą na zachód – think tank Warsaw Institute

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), a szczególnie Stany Zjednoczone od dawna Kreml traktuje jako wroga numer jeden. Za polityczną retoryką idą czyny. Jeśli rosyjska armia gotuje się do wojny, to będzie to wojna z Zachodem. Potwierdzeniem jest ostatnie posiedzenie kolegium Ministerstwa Obrony, czyli najwyższego kierownictwa resortu i sił zbrojnych.

czytaj więcej

Polska w niebezpieczeństwie! Rosja chce zaatakować kraj nad Wisłą i rozpętać wojnę międzynarodową

Jak wynika z amerykańskich raportów wojskowych oraz ekspertów militarnych Rosja kreśli różne scenariusze ataku na Polskę. Wynika z nich też jasno, że Polska będzie musiała stawić czoła rosyjskiej agresji. W najnowszym numerze tygodnia „Sieci” w swoim artykule „Polska w niebezpieczeństwie” Marek Budzisz pisze o działaniach amerykańskich ekspertów.

czytaj więcej

Wiosną br. Putin chciał rozpętać wojnę w Europie, ale pandemia pokrzyżowała te plany. Szokujące oświadczenie ukraińskiego generała!

Kreml dojrzał do konfliktu globalnego. Wiosną 2020 r. Europa znalazła się na krawędzi wojny na pełną skalę. Rosjanie mogliby zaatakować kraje bałtyckie i podzielić Ukrainę wzdłuż Dniepru, ale pandemia koronawirusa pokrzyżowała te plany – powiedział w wywiadzie dla gazety „Fakty” generał Ihor Romanienko, były zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

czytaj więcej

Półtora tysięcy najemników Grupy Wagnera uciekło ze strefy działań bojowych w pobliżu Trypolisu

Libijski Rząd Zgody Narodowej oświadczył, że ponad tysiąc rosyjskich żołnierzy z Grupy Wagnera, którzy walczyli po stronie oddziałów generała Chalifa Haftara uciekli z linii frontu w pobliżu Trypolisu. „Wojskowy samolot transportowy An-32 wylądował na lotnisku Bani Walid, aby ewakuować najemników z Grupy Wagnera, którzy opuścili południowe Trypolis” – informuje wydanie The Daily Star.

czytaj więcej

Prawosławny dżihad. Jako pierwszy, krew na wschodzie Ukrainy przelał ostiariusz Ławry Peczerskiej

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podczas rozmowy z amerykańskim reżyserem Oliverem Stone’em powiedział: „Gdy ziemie, które są dziś rdzeniem Ukrainy, dołączyły do Rosji, nikt nie myślał o sobie inaczej niż jako o Rosjaninie. Wszyscy byli prawosławni i nazywali się Rosjanami. I nie chcieli być częścią katolickiego świata, na którą to stronę »przeciągała« ich Polska”.

czytaj więcej

SBU wytropiła w swoich szeregach rosyjskiego szpiega w randze … generała (WIDEO)

Kontrwywiad Służby Bezpieczeństwa Ukrainy aresztował pod zarzutem zdrady i udziału w przygotowaniu ataków terrorystycznych generała, który służył w szeregach tejże służby – Walerego Szajtanowa. Według służby prasowej SBU Szajtanow jest podejrzany o to, że na zlecenie rosyjskich służb specjalnych zaplanował morderstwo słynnego czeczeńskiego wojskowego Adama Osmajewa.

czytaj więcej

Na pokładzie zestrzelonego przez Rosjan samolotu MH17 był zespół wirusologów, którzy mogliby uratować świat przed koronawirusem

Na pokładzie samolotu samolotu pasażerskiego Malaysia Airlines Boeing 777 nr lotu MH17, zestrzelonego przez Rosjan, znajdował się cały zespół znanych wirusologów, którzy lecieli na Światowy Kongres AIDS. Gdyby Rosjanie nie zabili tych specjalistów, mogliby oni wnieść ogromny wkład w walkę z pandemią koronawirusa.

czytaj więcej
Loading