Kategoria: Wojna

W obawie przed rosyjską agresją kraje Europy Wschodniej intensywnie się zbroją

Trendy w zwiększaniu budżetów obronnych w Europie Wschodniej są alarmujące. Organizator Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium Wolfgang Ischinger wielokrotnie ostrzegał przed „wysokim niebezpieczeństwem konfrontacji militarnej”, ponieważ Rosja zbroi się bardzo intensywnie. Według moskiewskiego eksperta wojskowego Wasilija Kaszina, po wojnie z Gruzją w 2008 r. Kreml rozpoczął „najbardziej radykalny program modernizacji armii od końca XIX wieku”.

czytaj więcej

Rosja szykuje wojska do wojny na pełną skalę – doradca prezydenta Ukrainy

Rosja przygotowuje swoje wojska do inwazji na pełną skalę – twierdzi Iwan Aparszyn, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ds. bezpieczeństwa i obrony w wywiadzie dla amerykańskiej rządowej rozgłośni Radio Wolna Europa/Radio Swoboda. „Jestem w 100% pewien, że na pierwszym etapie operacja powietrzna na pełną skalę zostanie przeprowadzona. Uczestniczyć będzie nie tylko lotnictwo, ale także oddziały rakietowe i artyleria, elektroniczny sprzęt bojowy”.

czytaj więcej

08.08.08. Mija 11 lat od rosyjskiej agresji na Gruzję

Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później … 8 sierpnia 2008 roku wojska rosyjskie liczące 30 tysęcy żołnierzy wkroczyły na terytorium dwóch gruzińskich prowincji – Południowej Osetii i Abchazji. W ciągu pięciu dni rosyjskie samoloty przeprowadziły ponad 100 ataków na gruzińskie obiekty infrastruktury. Rosyjskie wojska wkroczyły do etnicznych gruzińskich wiosek, zamykając wejścia i wyjścia. W tym samym czasie osetyjscy terroryści podpalali domy i gruzińskie osiedla.

czytaj więcej

Wall Street Journal: z powodu pogarszającej się sytuacji w Rosji Putin może wzmóc działania wojenne w Donbasie albo rozpocząć nową wojnę

Niezadowolenie z reżimu Putina zawsze było najsilniejsze w dużych miastach Rosji. Jednak w ciągu ostatniego roku nawet regiony, które tradycyjnie wspierały Putina, odwróciły się od niego z powodu złego stanu rosyjskiej gospodarki. W związku z tym istnieje ryzyko, że rosyjski prezydent, aby odwrócić uwagę od problemów wewnętrznych, może rozpętać nową wojnę, np. w krajach bałtyckich lub eskalować konflikt przeciwko Ukrainie.

czytaj więcej

Rosja i Chiny rzucają wyzwanie USA w Azji Południowo-Wschodniej i na Pacyfiku – CNN

Tydzień temu Władimir Putin i Xi Jinping wysłali wyraźny sygnał: są gotowi do przetestowania partnerstwa wojskowego rozpoczętego na Pacyfiku. Rankiem 23 lipca Korea Południowa i Japonia oskarżyły Rosję i Chiny o naruszenie ich przestrzeni powietrznej. Według oficjalnej informacji Seulu, dwa chińskie bombowce H-6 i dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95 naruszyły koreańską strefę identyfikacji powietrznej u wschodniego wybrzeża kraju.

czytaj więcej

Rosyjskie lotnictwo ponownie zabija dzieci w Syrii! W wyniku nalotów zginęło 20 osób, w tym 13 dzieci

Wojny w Libii, Syrii i na Ukrainie nie są konfliktami lokalnymi i regionalnymi. Są to teatry rosyjskich operacji wojskowych przeciwko Zachodowi. Walki w strefie deeskalacji w Syrii z udziałem rosyjskiego lotnictwa i sił lądowych al-Asada trwały około 20 godzin, poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Od 30 kwietnia 2019 r. w Syrii zginęło co najmniej 2152 osób.

czytaj więcej

Papież Franciszek: W Donbasie trwa wojna hybrydowa, naznaczona pieczęcią kłamstw

Dzień po spotkaniu z Władimirem Putinem papież Franciszek przyjął biskupów ukraińskich w Watykanie i potępił wojnę w Donbasie, informuje DW. Według Franciszka, osoby odpowiedzialne za konflikt są zamaskowane, a sam konflikt jest „obarczony fałszerstwami propagandowymi i różnymi manipulacjami”, istnieje również próba, „wciągnięcia do sprawy i aspektu religijnego”.

czytaj więcej

O włos od III wojny światowej. W pobliżu wybrzeża Alaski doszło do starcia pomiędzy okrętami podwodnymi Rosji i USA

Rosja i Stany Zjednoczone prowadzą nadzwyczajne konsultacje z powodu starcia bitewnego między okrętami podwodnymi obu krajów. Kilka dni temu świat znalazł się o włos od III wojny światowej. Informacje te zostały opublikowane przez izraelski portal DEBKAfile, specjalizujący się w tematyce wojskowej, informuje grupa „Sprzeciw informacyjny”.

czytaj więcej

Rosyjski pocisk wystrzelony z Syrii spadł na terytorium UE – media publikują wideo

Wideo pokazuje, że duża część obszaru płonie, a dym wznosi się ponad ogniem. Na Cyprze mówią, że na terytorium podzielonej wyspy, niedaleko stolicy Nikozji, spadła rakieta S-200 rosyjskiej produkcji. Minister spraw zagranicznych samozwańczej „Tureckiej Republiki Cypru Północnego” Kudret Özersay powiedział, że rakieta została wystrzelona przez syryjski system obrony powietrznej.

czytaj więcej

Białoruś może być kolejnym celem Putina – Garri Kasparow

W wywiadzie dla wydania „Obozrewatel” rosyjski opozycjonista Garii Kasparow określa najbliższe kierunki polityki Władimira Putina. Uważa on za mało prawdopodobny atak na Ukrainę, bo rosyjski przywódca osiągnął już punkt, w którym każde z jego działań spotka się tutaj z „nowym poziomem oporu”. Raczej będzie kontynuował swoją agresywną politykę na świecie i próbował „trzymać całą Europę za gardło”.

czytaj więcej

Rosja tworzy nowy pułk czołgów w ramach największej armii ogólnowojskowej w pobliżu Bramy Smoleńskiej

Pułk czołgów został utworzony w ramach 20. Armii Ogólnowojskowej Zachodniego Okręgu Wojskowego. Nowa jednostka wojskowa zostanie utworzona na podstawie oddzielnego batalionu czołgów, który jest rozmieszczony w obwodzie smoleńskim. Pułk w zamierzonym celu zwiększy możliwości bojowe zmotoryzowanej dywizji.

czytaj więcej

Rosja zamienia Afrykę w przyczółek wojny przeciw Zachodowi – The Guardian

Rosja zawiera umowy wojskowe, buduje relacje z liderami i tworzy sieć tajnych agentów w 13 krajach afrykańskich, w tym w Libii, Sudanie, Republice Środkowoafrykańskiej i w Madagaskarze. Świadczą o tym dokumenty, do których dostęp otrzymała brytyjska gazeta The Guardian, poprzez londyńską grupę analityczną „Center Dossier”.

czytaj więcej
Loading