Kategoria: Wojna

Putin tworzy w Libii nową Syrię. Nowy front Rosji w walce przeciwko Zachodowi

Libia może stać się nową Syrią Putina i bazą jego rakiet w samym sercu Morza Śródziemnego – w miękkim podbrzuszu Europy. W wyniku eskalacji konfliktu w Afryce Północnej Moskwa także może sprowokować nowy napływ uchodźców z tego rejonu do państw Unii Europejskiej. Legalny rząd Libii oskarża Rosję o eskalację konfliktu i zapowiada, że niedługo przedstawi listę około 800 rosyjskich najemników walczących po stronie antyrządowych sił pod dowództwem generała Chalifa Haftara.

czytaj więcej

Ukryta wojna przeciwko Zachodowi. We francuskich Alpach znaleziono „bazę rosyjskich sabotażystów z supertajnej jednostki specjalnej GRU”

Zachodnie agencje wywiadowcze odkryły, że 15 rosyjskich szpiegów z supertajnej jednostki specjalnej GRU o numerze 29155, odpowiedzialnej za zabójstwa, akty sabotażu i zarządzanie tzw. „martwymi skrzynkami pocztowymi”, które są wykorzystywane przez tajnych agentów i ich popleczników do wymiany informacji, w latach 2014 – 2018 wykorzystywali francuskie Alpy jako bazę rezerwową do swoich akcji przeprowadzanych w całej Europie – informuje francuska gazeta „Le Monde”.

czytaj więcej

Wicemarszałek Senatu RP: Ukraińscy żołnierze bronią Europy i Polski przed rosyjskim imperializmem

„Można cały czas mówić o Banderze i Wołyniu, tylko dzisiaj to ukraińscy żołnierze na wschodzie bronią Europy i Polski przed rosyjskim imperializmem. Wczoraj mogłem o tym z dumą mówić, że jeżeli nawet polska scena polityczna bywa dzisiaj podzielona, a bywa, to w tej jednej sprawie – być może nie w jednej, ale jest tych spraw niewiele – rząd i opozycja mówią jednym głosem. To poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy…” – powiedział Michał Kamiński.

czytaj więcej

Na Ukrainie zatrzymano Al Barę al-Sziszaniego, jednego z liderów Państwa Islamskiego

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Gruzji i Centralną Agencją Wywiadowczą Stanów Zjednoczonych (CIA) zatrzymały w obwodzie kijowskim jednego z liderów Państwa Islamskiego Cezara Tochosaszwili, Czeczena urodzonego w Gruzji, znanego pod imieniem Al-Bara al-Sziszani, informujebiuro prasowe SBU. W 2013 r. objął jedno z najwyższych stanowisk w Państwie Islamskim, był zastępcą Abu Umar asz-Sziszaniego – „ministra wojny” Państwa Islamskiego.

czytaj więcej

MH17 zestrzelony na polecenie Kremla. Ustalenia holenderskich śledczych

Szokujące informacje na temat estrzelenia samolotu malezyjskiej linii lotniczej MH17 nad Ukrainą w 2014 roku. Holenderscy śledczy poinformowali, że udało im się przechwycić rozmowy telefoniczne sugerujące, że do zestrzelenia doszło za zgodą rosyjskich władz. W dochodzeniu prowadzonym przez Holandię udostępnione zostały publicznie dowody, które łączą rosyjski rząd z grupą bojowników, która odpowiedzialna jest za zestrzelenie samolotu malezyjskiej linii lotniczej MH17 nad Ukrainą.

czytaj więcej

Zemsta upokorzonego pariasa. Ameryka traci wpływy, a Putin zwycięża na Bliskim Wschodzie – Le Nouvel Observateur

Widać już, jak kształtują się zarysy nowego porządku światowego, i musimy przyznać, że demokracje w nim w żadnym wypadku nie zyskują na sile. Wśród zwycięzców są Putin, jego sojusznik Assad i, w mniejszym stopniu, Erdogan. Wśród przegranych jest oczywiście Europa, która po raz kolejny wyróżnia się bezradnością, ale także Ameryka… Prezydentowi Rosji udało się zdobyć wizerunek silnego i wiarygodnego partnera, a także arbitra na Bliskim Wschodzie…

czytaj więcej

Rosja szykuje się do agresywnej wojny? Zamierza zrezygnować z protokołu dodatkowego do konwencji genewskich, dotyczącego ochrony ofiar międzynarodowych konfliktów zbrojnych

Rosja zamierza zrezygnować z Protokołu dodatkowego do konwencji genewskich z 12 sierpnia 1949 r., dotyczącego ochrony ofiar międzynarodowych konfliktów zbrojnych – powiedział na Facebooku Wołodymyr Arjew, deputowany Rady Najwyższej Ukrainy, były szef ukraińskiej delegacji do PACE. Ta informacja po raz kolejny wskazuje, że Rosja szykuje się do niszczycielskiej i agresywnej wojny na dużą skalę.

czytaj więcej

Europa nie może zagwarantować własnego bezpieczeństwa, powinniśmi zrobić więcej – premier Holandii

„Może nam się to nie podobać, ale minęły czasy, kiedy Europa mogła znaleźć schronienie pod amerykańskim parasolem bezpieczeństwa za minimalną opłatę … Nie możemy zagwarantować własnego bezpieczeństwa. Ale Europa może i powinna zrobić więcej” – powiedział premier Holandii Mark Rutte i dodał, że w celu obrony Europa musi uwzględnić apel prezydenta USA Donalda Trumpa i zwiększyć wydatki na wojsko – informuje portal Segodnya powołując się na Euractiv.

czytaj więcej

Zagrożenie ze strony Rosji jest bardzo realne – Ryszard Czarnecki

Eurodeputowany przypomniał w rozmowie na antenie Telewizji Republika: „Obserwowaliśmy już paraliżowanie sieci przez hakerów działających jak armia”.W telewizji rozmawiano między innymi na temat podpisania 2 września w Warszawie przez premiera Mateusza Morawieckiego i wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a deklaracji dotyczącej bezpieczeństwa budowania sieci 5G. Zaznaczył jednocześnie, że Polsce zależy na tym, aby podobne standardy bezpieczeństwa były w ramach Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Dowódca amerykańskich sił powietrznych w Europie: mamy plan przerwania obrony przeciwlotniczej z Kaliningradu

Stany Zjednoczone mają plan przebicia się przez rosyjską obronę powietrzną, zapewnia dowódca amerykańskich sił powietrznych w Europie, Jeffrey Lee Harrigyan, cytowany przez Breaking Defense. W przypadku agresji Federacji Rosyjskiej z obwodu kaliningradzkiego, reakcja USA będzie kompleksowa, szybka i skuteczna – informuje portal Kresy24.pl powołując się serwis internetowy Breaking Defense. Myśliwce F-35 będą odgrywać wiodącą rolę.

czytaj więcej

Rosja przemieszcza czołgi ku granice z Ukrainą

Jak informuje międzynarodowa wspólnota InformNapalm, 19 września w sieci pojawił się filmik nakręcony we wsi Rodionovka w obwodzie rostowskim Federacji Rosyjskiej [ważne wyjaśnienie tutaj]. Duży konwój czołgów i transporterów opancerzonych armii rosyjskiej, który poruszał się autostradą zaledwie 30 km od granicy państwowej z Ukrainą, wpadł w ramy Video Recordera DVR. demonstracyjny ruch czołgów i transporterów opancerzonych na granicę z Ukrainą może mieć oznaki presji psychologicznej na przywódców w Kijowie.

czytaj więcej

Zwolnienie z aresztu kluczowego świadka w sprawie zestrzelonego Boeinga MH17 wzbudza wiele pytań – szef MSZ Niderlandów

„Najnowsze doniesienia z Kijowa wzbudzają wiele pytań” – zaznaczył Stef Blok, minister spraw zagranicznych Królestwa Niderlandów. Poinformował też, że jest w stałym kontakcie ze stroną ukraińską w sprawie zwolnienia z aresztu przez Sąd Apelacyjny w Kijowie Władimira Cemacha, byłego żołnierza Donieckiej Republiki Ludowej i jednego z kluczowych świadków zestrzelenia samolotu pasażerskiego rejs MH17 w Donbasie w lipcu 2014 roku.

czytaj więcej
Loading