Kategoria: Sojusz Piłsudski–Petlura

Dlaczego Piłsudski

Mamy dziś 153. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego (Komendanta – tak jak mówili ci, którzy chcieli podkreślić swój związek z legionową tradycją). Wielu miał wrogów za życia, teraz pomniejsza się jego rolę w inny sposób – zestawiając go w szeregu innych „ojców niepodległości”. Dla mnie jednak Józef Piłsudski jest z tymi postaciami niezestawialny.

czytaj więcej

„Przed Bitwą Warszawską” – pomnik upamiętniający międzynarodową współpracę podczas wojny 1920 roku

Józef Piłsudski, Pál Teleki, Szymon Petlura i Charles de Gaulle to postaci uwiecznione na pomniku „Przed Bitwą Warszawską” autorstwa profesora Karola Badyny. Monument upamiętnia wsparcie Polski przez Węgry, Francję i Ukrainę podczas wojny polsko-bolszewickiej.

czytaj więcej

W Kijowie otwarto wystawę „1920: w obronie Europy przed bolszewizmem”

W Kijowie w czwartek otwarto wystawę „1920: w obronie Europy przed bolszewizmem” upamiętniającą 100-lecie Cudu nad Wisłą. Dzięki tamtym wydarzeniom zatrzymano „czerwoną dżumę i obroniono Europę przed totalitarną przyszłością” – mówi PAP szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Anton Drobowycz.

czytaj więcej

100. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r. Wsparcie Ukrainy dla Polski w wojnie polsko-bolszewickiej – gov.pl

Przywódcy Józef Piłsudski i Symon Petlura zawarli sojusz przeciw Bolszewikom. Przywódcy państw, Józef Piłsudski i Symon Petlura uznali, że w interesie Polski i Ukrainy leży wspólna walka z Sowietami. Piłsudski dążył do utworzenia silnego i przyjaznego Polsce państwa ukraińskiego nad Dnieprem, stanowiącego bufor odgradzający Polskę od Rosji Sowieckiej.

czytaj więcej

100-lecie Cudu nad Wisłą. W Warszawie będzie Skwer Generała Marka Bezruczki!

W sierpniu 1920 r., kierując mieszaną polsko-ukraińską załogą, Marko Bezruczko dowodził udaną obroną Zamościa przed Konarmią Budionnego. Sukces obrońców Zamościa pozwolił na zatrzymanie pochodu potężnego zgrupowania Armii Czerwonej w kierunku Lublina i Warszawy oraz jego rozbicie pod Komarowem, a tym samym – ocalenie militarnych rezultatów Bitwy Warszawskiej.

czytaj więcej
Loading

Serdecznie zapraszamy Państwa do polubienia i śledzenia naszego fanpage

Portal Międzymorza Jagiellonia.org
Share via
Send this to a friend