Wiaczesław Bystricki z Żytomierza, który obecnie mieszka w Izraelu, dokonał rekonstrukcji i restauracji filmu nagranego podczas pobytu w Żytomierzu Marszałka Piłsudskiego w czasie wyprawy kijowskiej w 1920 roku, informuje portal Zhitomir.info.

Umieścił te odrestaurowane wideo w serwisie YouTube.

„To najstarsze ze znanych nagrań wideo Żytomierza – wiosna 1920 roku. W kadrze – wojsko polskie w Żytomierzu, samochody pancerne pod domem byłego gubernatora przy ul. Kijowskiej, spotkanie naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego na Placu Katedralnym oraz w Katedrze św. Zofii na Wzgórzu Zamkowym i defilada”

– napisał Wiaczesław Bystricki.

Przypomniał też, że tam, gdzie w pierwszych klatkach nagranego filmu stoją samochody pancerne, znajduje się obecnie kino „Ukraina”, na ścianie którego, ku pamięci wyzwolenia Żytomierza przez Piłsudskiego w kwietniu 1920 roku, 5 lat temu została odsłonięta tablica pamiątkowa z napisem „Za naszą i waszą wolność”.

PRZECZYTAJ:

100. rocznica Wyprawy kijowskiej. Dlaczego Marszałek Piłsudski walczył o niepodległą Ukrainę?

Przypomnijmy, 5 lat temu z okazji 95 rocznicy sojuszu polsko-ukraińskiego, na fasadzie kina Ukraina w centrum Żytomierza została uroczyście odsłonięta tablica upamiętniająca sojusz militarny, który przeszedł do historii pod nazwą „pakt Piłsudski-Petlura”. Stało się to możliwe dzięki staraniom i pomocy finansowej Zjednoczenia Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie. W foyer kina umieszczono zaś płaskorzeźbę z brązu, przedstawiającą Józefa Piłsudskiego. Inicjatorem i fundatorem reliefu jest Fundacja Wolność i Demokracja.

Otwierając uroczystość, prezes Zjednoczenia Szlachty Polskiej Natalia Kostecka-Iszczuk zaznaczyła, że Polska była jedynym państwem, które 95 lat temu udzieliło Ukrainie pomocy. „95 lat temu Ukraina, tak jak dziś, stała się obiektem agresji ze strony Rosji. W tym trudnym czasie Polska, dzięki Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, była jedynym państwem na świecie, które udzieliło młodej Ukraińskiej Republice Ludowej wsparcia militarnego. »Za waszą i naszą wolność!« – pod tym hasłem Ukraińcy i Polacy ramię w ramię bronili niepodległości swoich państw. Odsłaniając tablicę pamiątkową, poświęconą militarnemu sojuszowi Piłsudskiego i Petlury, chcemy przypomnieć mieszkańcom Żytomierza o tym, kto jest prawdziwym przyjacielem Ukrainy. To Polska” – stwierdziła prezes Kostecka-Iszczuk.

W uroczystości wzięli udział goście honorowi: przedstawiciel Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie Karol Jazowski, konsul Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy Wojciech Mrozowski, profesor Uniwersytetu Lwowskiego Bohdan Hudź, prezes Związku Polaków na Ukrainie Antoni Stefanowicz. Publicysta Jurij Rudnicki z Kijowa odczytał list w imieniu Fundacji Wolność i Demokracja. Konsul Karol Jazowski zaś przekazał w imieniu ambasadora RP Henryka Litwina wszystkim obecnym najserdeczniejsze życzenia. „Odsłonięcie tablicy pamiątkowej, odsłonięcie wystawy poświęconej 95. rocznicy sojuszu zawartego między Polską a Ukraińską Republiką Ludową to doskonała okazja, aby zgromadzić się właśnie tu, w centrum Żytomierza. Szczególnie cieszy mnie obecność na tej uroczystości ukraińskiej młodzieży. To właśnie młodym ludziom przede wszystkim powinniśmy pokazywać w trudnych chwilach dla Ukrainy te momenty wspólnej historii. Ta przeszłość jest bardzo ważna dla obecnej teraźniejszości, dla sojuszu Polski i Ukrainy” – zaznaczył dyplomata.

Konsul Wojciech Mrozowski podziękował prezes Natalii Kosteckiej-Iszczuk za tytaniczną pracę, którą włożyła w to, aby doprowadzić do odsłonięcia tablicy poświęconej sojuszowi polsko-ukraińskiemu. „To bardzo ważne, że wśród przedstawicieli społeczności polskiej są osoby, które pamiętają o naszej wspólnej historii, o naszej przeszłości. Polska i Ukraina mogą razem iść do przyszłej wspólnej Europy, do naszego lepszego dnia jutrzejszego, do lepszego losu naszych dzieci” – podkreślił.

W trakcie uroczystości odsłonięto wystawę „Za waszą i naszą wolność” oraz zaprezentowano film „Trudne braterstwo”, o genezie sojuszu polsko-ukraińskiego. Film przedstawił jeden z jego współtwórców prof. Bohdan Hudź. W uroczystościach uczestniczyło kilkuset studentów oraz aktywiści polskich organizacji z Żytomierza.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Zgoda buduje. Polskie odrodzenie w Żytomierzu (1917 r.)

„Cała ziemia kresowa wita wodza z uniesieniem i z radością”. 100 lat temu polskie wojska uwolniły Żytomierz

Dokładnie 100 lat temu Marszałek Józef Piłsudski wziął udział w defiladzie zwycięskich wojsk polskich w Żytomierzu (ZDJĘCIA, WIDEO)