Kategoria: Ukryta wojna

Słynny ekspert NATO: Nie ma wątpliwości, że w rosyjskim kontyngencie we Włoszech są agenci GRU

– Nie ma wątpliwości, że są wśród nich oficerowie GRU (Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej) – ostrzegł znakomty ekspert NATO do spraw broni chemicznej, biologicznej i jądrowej Hamish De Bretton-Gordon w wywiadzie udzielonym włoskiej gazecie „La Stampa”, mówiąc o rosyjskim kontyngencie „antykoronawirusowym” we Włoszech.

czytaj więcej

Rosyjskie MSZ obawia się, że Zachód namawia Ukrainę zrezygnować z pomysłu stworzenia tzw. „Rady Konsultacyjnej” z separatystami z Donbasu

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że utworzenie tzw. „Rady Konsultacyjnej” z separatystami z Donbasu zostało zawieszone z inicjatywy Niemiec, Francji i Ukrainy. Rosjanie twierdzą, że na początku Niemcy i Francja odmówiły poparcia utworzenia tzw. „Rady Konsultacyjnej”. Z kolei, Ukraina rzekomo podążyła za „wskazówkami” partnerów z Zachodu.

czytaj więcej

Plan Kozaka-Jermaka pułapką dla Ukrainy – think tank Warsaw Institute

Tracący popularność Wołodymyr Zełenski ratuje się zmianami w rządzie i swojej administracji, jednak pandemia koronawirusa może to zniweczyć. Coraz poważniejszy kryzys w Kijowie usiłuje wykorzystać Kreml. Kluczowymi sojusznikami Rosji w Kijowie stali się w tym czasie lider największej prorosyjskiej partii oraz szef administracji… prezydenta – piszą eksperci think tanku Warsaw Institute.

czytaj więcej

Łazarz Grajczyński: Koronawirus i geopolityka Rosji

Pewne konsekwencje obecnie występującej pandemii są dla nas już oczywiste. Poza czysto zdrowotnymi, to najbardziej widoczne: ekonomiczne. Zachwianie się rozwoju ekonomicznego, stagnacja, zamykanie przedsiębiorstw. Problemy, które głównie uderzają w klasę średnią, która szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej pomimo dekad, stale pozostaje nierozwinięta, w zalążku, słaba i uzależniona od pomocy.

czytaj więcej

Ceny ropy znów spadają. Dla Rosji oznacza to poważny problem

Putin świetnie pamięta, że gdy doszło do gwałtownego tąpnięcia cen ropy naftowej, zawalił się ZSRR. Gospodarz Kremla doskonale zdaje sobie sprawę, że w ten sam sposób może upaść Rosja. Perspektywy ewentualnego zawału cen węglowodorów mrożą krew w żyłach Putina. Przypomnijmy, w 2017 roku PKB całej Rosji był o połowę mniejszy niż niż PKB jednego amerykańskiego stanu Kalifornia.

czytaj więcej

Koronawirus i rosyjska wojna informacyjna. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zdemaskowała 79 osób, szerzących panikę na temat pandemii

Specjaliści Departamentu Kontrwywiadu Ochrony Interesów Państwowych w zakresie bezpieczeństwa informacji SBU zdemaskowali 79 osób, szerzących panikę i rozpowszechniających fałszywe wiadomości na temat pandemii koronawirusa i zablokowali ponad tysiąc społeczności internetowych, działających na polecenie służb specjalnych Federacji Rosyjskiej.

czytaj więcej

Epidemia, epidemia strachu a Doktryna Gierasimowa

Z pewnością sytuacją na świecie wytworzoną przez epidemię koronawirusa zajmują się analitycy różnych dziedzin – politycznych, ekonomicznych, wojskowych i wywiadowczych. Widzimy sytuację nie mająca precedensu w nowożytnej historii świata. Nawet dżuma z XIV wieku, która przetoczyła się przez Europę i Azję nie jest do porównania. Inne realia, inne uzależnienia świata od komunikacji, przepływu towarów i podziału pracy.

czytaj więcej

„La Stampa”: 80 proc. rosyjskiej pomocy dla Włoch jest kompletnie bezużyteczna w walce z koronawirusem

Włoska gazeta pisze, że wszyscy specjaliści wysłani przez Rosję do Włoch w ramach humanitarnej pomocy w walce z koronawirusem są wojskowymi i wyraża niepokój, że operację koordynuje rosyjskie ministerstwo obrony, a nie ministerstwo zdrowia. Gazeta powołuje się na wysoko postawione źródła we włoskich władzach.

czytaj więcej

Krakowski sąd skazał trzech obywateli Polski z prorosyjskiej organizacji za podpalenie węgierskiego ośrodka kultury na Ukrainie

Zdaniem prokuratury działania mężczyzn miały na celu „zakłócenie ustroju Ukrainy i pogłębienia podziałów narodowościowych pomiędzy Ukraińcami i Węgrami”. Sąd podzielił stanowisko śledczych, że doszło do przestępstwa terrorystycznego. Wszyscy oskarżeni zostali zatrzymani już w Polsce przez ABW na polecenie Prokuratury Krajowej.

czytaj więcej

Rosja wykorzystuje epidemię koronawirusa w celu dezinformacji i intensyfikacji wojny informacyjnej przeciwko Zachodowi – raport KE

Rosyjskie media wykorzystują rozprzestrzenianie się koronawirusa do tworzenia „dużej kampanii dezinformacyjnej” na Zachodzie, aby pogorszyć wpływ koronawirusa na społeczeństwa, wywołać panikę i nieufność – to teza z wewnętrznego dokumentu Komisji Europejskiej, do którego dotarł Reuters. Dokument został opracowany przez East StratCom.

czytaj więcej

Ukraina powraca do „starych złych czasów” – amerykańscy eksperci o powołaniu nowego prokuratora generalnego Ukrainy

Zła wiadomość dla biznesu i międzynarodowych inwestorów. Ukraina wraca do starych złych czasów. Inwestorzy już są na krawędzi, Ukraina jest już uważana za kraj wysokiego ryzyka – w ten sposób wielu amerykańskich ekspertów komentuje powołanie Iryny Wenediktowej na stanowisko prokuratora generalnego Ukrainy – podaje Voice of America.

czytaj więcej
Loading