Kategoria: Ukryta wojna

Putin tworzy w Libii nową Syrię. Nowy front Rosji w walce przeciwko Zachodowi

Libia może stać się nową Syrią Putina i bazą jego rakiet w samym sercu Morza Śródziemnego – w miękkim podbrzuszu Europy. W wyniku eskalacji konfliktu w Afryce Północnej Moskwa także może sprowokować nowy napływ uchodźców z tego rejonu do państw Unii Europejskiej. Legalny rząd Libii oskarża Rosję o eskalację konfliktu i zapowiada, że niedługo przedstawi listę około 800 rosyjskich najemników walczących po stronie antyrządowych sił pod dowództwem generała Chalifa Haftara.

czytaj więcej

Destabilizacja Katalonii. Wiele wskazuje na to, że Rosjanie od dawna podsycają kataloński separatyzm

Hiszpania to kolejny europejski kraj, w którym w ostatnich latach rosyjski wywiad wojskowy usiłuje destabilizować sytuację wewnętrzną. Hiszpańskie służby i wymiar sprawiedliwości wzięły na celownik specjalną jednostkę GRU nr 29155, znaną z wywrotowych i terrorystycznych działań w innych państwach UE, m.in. Wielkiej Brytanii i Bułgarii. Wiele wskazuje na to, że Rosjanie od dawna podsycają kataloński separatyzm, nie tylko w obszarze informacyjnym.

czytaj więcej

Ukryta wojna przeciwko Zachodowi. We francuskich Alpach znaleziono „bazę rosyjskich sabotażystów z supertajnej jednostki specjalnej GRU”

Zachodnie agencje wywiadowcze odkryły, że 15 rosyjskich szpiegów z supertajnej jednostki specjalnej GRU o numerze 29155, odpowiedzialnej za zabójstwa, akty sabotażu i zarządzanie tzw. „martwymi skrzynkami pocztowymi”, które są wykorzystywane przez tajnych agentów i ich popleczników do wymiany informacji, w latach 2014 – 2018 wykorzystywali francuskie Alpy jako bazę rezerwową do swoich akcji przeprowadzanych w całej Europie – informuje francuska gazeta „Le Monde”.

czytaj więcej

Łukaszenka: Białoruś nigdy nie będzie częścią „nawet braterskiej Rosji”

Białoruś nie zamierza stać się częścią Rosji i nie będzie tworzyła wspólnego parlamentu z Federacją Rosyjską. „Nigdy nie zamierzaliśmy i nie będziemy częścią żadnego państwa, nawet braterskiej Rosji. Nikt na Białorusi nie zamierza zrzec się niepodległości i suwerenności tego kraju” – oświadczył prezydent Alaksander Łukaszenka podczas przemówienia w parlamenсie Republiki Białorusi – informuje portal Kommersant.ru powołując się na państwową Białoruska Agencja Telegraficzna Belta.by.

czytaj więcej

Ajder Mużdabajew: Kremlowski plan w sprawie wywołania chaosu na Ukrainie wkracza w kluczowy etap – w każdej chwili może wybuchnąć wojna

Dziennikarz Ajder Mużdabajew analizuje procesy zachodzące na Ukrainie po dojściu do władzy prezydenta Zełenskiego i partii „Sługa ludu” w Radzie Najwyższej Ukrainy. „Kremlowski plan w sprawie wywołania chaosu na Ukrainie wkracza w kluczowy etap. Termin [realizacji] operacji wynosi nie więcej niż rok. W następnej kolejności – wielka wojna. W realizację tego planu zaangażowane są różne osoby – niektórzy świadomie, a niektórzy mimowolnie”.

czytaj więcej

Erdogan grozi odrzuceniem planu obrony NATO dla Polski i krajów bałtyckich

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, wciąż wyraża gotowość sprzeciw wobec natowskiego planu obrony dla Polski i państw bałtyckich. Erdogan stawia ultimatum. Jednocześnie potwierdził, że rozmawiał z prezydentem RP Andrzejem Dudą i jest gotowy wrócić do rozmów z nim oraz głowami państw bałtyckich podczas szczytu NATO w Londynie. „Turcja sprzeciwi się natowskiemu planowi obrony dla państw bałtyckich, jeśli sojusznicy z NATO nie uznają ugrupowań, z którymi walczymy, za terrorystów” – zagroził.

czytaj więcej

Albo Zachód dogada się z Białorusią, albo na Bugu będzie rosyjska granica – amerykański think-tank Jamestown Foundation

Z analizy opublikowanej przez amerykański think-tank Jamestown Foundation wynika, że albo Zachód postawi na Białoruś albo na Bugu będzie granica z Rosją. Belsat.eu, który pisze o sprawie, wskazuje, że „analiza nie uwzględnia jednak obecnego uzależnienia Białorusi od Moskwy i panicznych manewrów jej prezydenta”. Autorem analizy jest dyrektor Jamestown Foundation Glen E. Howard. Jamestown Foundation to jeden z najbardziej opiniotwórczych think-tanków.

czytaj więcej

Putin chce pożreć Białoruś! Białoruska opozycja wzywa świat na pomoc

Przedstawiciele różnych partii politycznych i organizacji społecznych podpisali wspólną odezwę „o zagrożeniu niepodległości Białorusi”. Jak piszą sygnatariusze, dokumenty, które zamierzają podpisać prezydenci Białorusi i Rosji, stanowią zagrożenie dla istnienia niepodległej Białorusi. „Niebezpieczne intencje przywódców Rosji i Białorusi […], aby podpisać 8 grudnia tego roku porozumienia […] są potencjalnym zagrożeniem dla dalszego istnienia Białorusi jako niezależnego suwerennego państwa”.

czytaj więcej

Anschluss Białorusi. Rosja rozpoczęła proces wchłonięcia swojego zachodniego sąsiada – powstanie wspólny parlament i rząd

Prezydent Republiki Białorusi Aleksander Łukaszenko i prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin doszli do porozumienia w sprawie utworzenia wspólnego rządu i parlamentu Państwa Związkowego Rosji i Białorusi – oświadczył ambasador Białorusi w Rosji Uładzimir Siamaszka na marginesie XIV międzynarodowej konferencji „Eurazjatycka integracja gospodarcza”, która odbyła się w Moskwie, informuje Espreso.TV powołując się na białoruski portal TUT.by.

czytaj więcej

Temat zagrożenia ze strony Rosji będzie priorytetem na szczycie NATO – Biały Dom

Zagrożenia ze strony Rosji, w tym naruszenie suwerenności krajów partnerskich NATO w Europie Wschodniej, budzą głębokie zaniepokojenie wielu członków Sojuszu i będą jednym z priorytetowych punktów porządku obrad na spotkaniu przywódców Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Londynie – powiedział przedstawicel administracji Stanów Zjednoczonych podczas konferencji w przededniu wizyty Prezydenta USA w Wielkiej Brytanii, informuje agencja prasowa Ukrinform.

czytaj więcej

Rosja dąży do zniszczenia UE, Europa Środkowo-Wschodnia stała się przedmiotem agresji hybrydowej Kremla – eksperci

„Federacja Rosyjska wykorzystuje region Europy Środkowo-Wschodniej jako trampolinę do hybrydowej agresji, ponieważ uważa ją za własną strefę wpływów. Rosja dąży do zniszczenia UE i przywrócenia własnego imperialnego statusu” – twierdzi Jewgen Magda, dyrektor Instytutu Polityki Światowej, którzy zabrał głos na konferencji „Ukraina i Republika Mołdawii: realia, perspektywy i wyzwania”, która odbyła się w Kiszyniowie, informuje agencja Ukrinform.

czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Za jaką cenę Putin zgodził się na szczyt przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji?

Jednak dojdzie w tym roku do szczytu przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji. Spotkanie „czwórki normandzkiej” – swego czasu zapowiedziane przez Macrona już na wrzesień – po wielkich bólach nastąpi 9 grudnia. Miejsce to, które miało być, czyli Paryż. To będzie pierwsze takie spotkanie od trzech lat. Ostatni szczyt normandzki miał miejsce w październiku 2016 roku. Zmienia się połowa składu czwórki: dla Zełenskiego i Macrona będzie to pierwszy taki szczyt

czytaj więcej
Loading