Kategoria: Ukryta wojna

Samolot Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego rozleciał się w powietrzu wskutek wybuchu bomby podłożonej w Rosji. Przedstawiono niezbite dowody (WIDEO)

Podkomisja ds. ponownego zbadania katastrofy w Smoleńsku zaprezentowała w czasie posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej swoje wnioski w formie materiału filmowego. Film ten wyemitowała również Telewizja Republika oraz został on udostępniony przez portal Niezależna.pl.

czytaj więcej

Kreml chce sprowokować na Ukrainie wojnę „wszystkich ze wszystkimi” i tworzy paramilitarne organizacje kozackie przy cerkwiach patriarchatu moskiewskiego – ukraiński wywiad

Kreml aktywnie wykorzystuje rosyjskie prawosławie do pogłębienia rozłamów w ukraińskim społeczeństwie. Ukraiński wywiad zwrócił uwagę na zagrożenie ze strony ugrupowań paramilitarnych pod skrzydłami rosyjskiej cerkwi prawosławnej na Ukrainie – pisze szef ukraińskiego wywiadu zagranicznego.

czytaj więcej

Republika Białoruś może dokonać ekstradycji bojowników z Grupy Wagnera na Ukrainę

Strona ukraińska, zgodnie z wszelkimi przewidzianymi procedurami, wystąpi do Republiki Białorusi z petycją o ekstradycję bojowników rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej Wagner, podejrzanych o zbrodnie wojenne na terytorium Donbasu – głosi komunikat Biura Prezydenta Ukrainy. Nie można wykluczyć, że Republika Białorusi podejmie decyzję o ekstradycji podejrzanych na Ukrainę.

czytaj więcej

„Zielone ludziki” na Białorusi. 32 najemników z prywatnej armii Putina (tzw. Grupy Wagnera) zatrzymanych w nocy pod Mińskiem

Siły bezpieczeństwa Białorusi zatrzymały w nocy z wtorku na środę pod Mińskiem 32 najemników – poinformowała państwowa agencja prasowa BiełTA. Zatrzymani na Białorusi bojownicy to obywatele Rosji. Niektóre nazwiska zatrzymanych na Białorusi bojowników figurują w ukraińskich bazach z informacjami o rosyjskich najemnikach.

czytaj więcej

W centralnych ukraińskich władzach są rosyjscy agenci – były zastępca szefa SBU

W centralnych władzach ukraińskich na pewno są rosyjscy agenci, ponieważ w tym zakresie nikt nie działa tak aktywnie jak Rosja. Tacy ludzie są zwykle infiltrowani na stanowiska, które są interesujące dla Rosji. Wszystko to po to, by móc sabotować podejmowanie ważnych i strategicznych dla Ukrainy decyzji – powiedział były wiceprzewodniczący SBU Wiktor Jagun.

czytaj więcej

USA nigdy nie zaakceptują rosyjskich ataków na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy i Gruzji – Mike Pompeo

Tak jak Stany Zjednoczone nie uznały przymusowej aneksji państw bałtyckich przez Związek Radziecki, one nigdy nie zaakceptują rosyjskiego ataku na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy i Gruzji, przy pomocy aneksji Krymu, wspierania destabilizujących sił zastępczych we wschodniej Ukrainie i okupacji Abchazji i Osetii Południowej.

czytaj więcej

Reuters: Stany Zjednoczone wypierają Rosję z europejskiego rynku ropy naftowej

W tym miesiącu Stany Zjednoczone zwiększyły dostawy ropy do Europy, wypierając tradycyjne gatunki, w tym rosyjski Urals, podaje portal Guildhall, powołując się Reuters. Tak więć, w porównaniu z czerwcem, dostawy amerykańskiej ropy ogółem wzrosły o 600 tys. ton – do około 3,1 mln ton. W czerwcu dostawy były mniej więcej na poziomie majowym – informuje rosyjski serwis internetowy Prime.

czytaj więcej

Kreml destabilizuje Zachód używając monarchistów – Warsaw Institute

Rosyjska machina propagandowa utrwala obraz zdestabilizowanego Zachodu. Tymczasem to sama Moskwa podsyca konflikty na Zachodzie, choćby szkoląc i wspierając skrajnie prawicowe, często neonazistowskie środowiska europejskie. Ważną rolę odgrywa w tym organizacja pod nazwą Rosyjski Ruch Imperialny. Od lat RIM prowadzi działalność, którą trudno uznać za zgodną z prawem …

czytaj więcej

Rosyjskie służby specjalne próbowały skompromitować Andrzeja Dudę i pokłócić Ukrainę z Polską – były zastępca szefa SBU

Rosja zintensyfikowała próby szkodzenia relacjom polsko-ukraińskim. Kreml liczył, że podczas wyborów prezydenckich w Polsce wygra bardziej lojalny wobec Moskwy kandydat, co zwiększyłoby możliwości rosyjskich wpływów w Polsce. Gdy wygrał niekorzystny dla Kremla Andrzej Duda, Rosjanie postanowili zorganizować prowokacje.

czytaj więcej

GRU płaciło za zabijanie Amerykanów? Rosyjska gra z talibami – Warsaw Institute

Doniesienia prasowe o tym, że rosyjski wywiad wojskowy miał płacić nagrody bojownikom powiązanym z Talibanem za zabijanie żołnierzy USA i koalicji nie są zaskakujące. Należy pamiętać bowiem, że głównym celem Moskwy jest wyparcie Zachodu z Afganistanu. W tym celu już od kilku lat Rosjanie wspierają talibów. Dla Moskwy, zwłaszcza siłowików, ten kraj to jeden z frontów globalnej rywalizacji z USA.

czytaj więcej

Pompeo: USA postrzegają Rosję jako „poważne zagrożenie”. Europa powinna zwiększyć poziom odpowiedzialności za swoją obronę

Kraje europejskie powinny poważniej potraktować zagrożenia ze strony Chin i Rosji – powiedział sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas online-dyskusji na Forum w Brukseli, zorganizowanym przez Niemiecki Fundusz Marshalla (GMF), podaje Radio Wolna Europa. Według USA Europa powinna zwiększyć poziom odpowiedzialności za swoją obronę.

czytaj więcej
Loading

Share via
Send this to a friend