Kategoria: Ukryta wojna

W obawie przed rosyjską agresją kraje Europy Wschodniej intensywnie się zbroją

Trendy w zwiększaniu budżetów obronnych w Europie Wschodniej są alarmujące. Organizator Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium Wolfgang Ischinger wielokrotnie ostrzegał przed „wysokim niebezpieczeństwem konfrontacji militarnej”, ponieważ Rosja zbroi się bardzo intensywnie. Według moskiewskiego eksperta wojskowego Wasilija Kaszina, po wojnie z Gruzją w 2008 r. Kreml rozpoczął „najbardziej radykalny program modernizacji armii od końca XIX wieku”.

czytaj więcej

Joe Biden: Jeśli wygram wybory, Ukraina stanie się priorytetem polityki międzynarodowej

„Uczyniłbym Ukrainę priorytetem polityki międzynarodowej. W dziedzinie bezpieczeństwa zapewniłbym pomoc wojskową ze Stanów Zjednoczonych, w tym broń, aby wzmocnić zdolność Ukrainy do obrony” – powiedział Joe Biden, wpływowy demokrata, który walczy o fotel prezydenta USA, odpowiadając na pytanie, co zrobiłby dla Ukrainy, która broni się przed rosyjską agresją, gdyby został wybrany prezydentem Stanów Zjednoczonych.

czytaj więcej

Jeśli Rosja zdecyduje się przyłączyć Białoruś, nic jej nie powstrzyma – wpływowy rosyjski dziennikarz

Redaktor naczelny „Echa Moskwy” Aleksiej Wenediktow zabrał głos w sprawie integracji Białorusi i Rosji: „Putin pozostanie pierwszą osobą w państwie”, a „w jaki sposób zrealizuje swój cel, nie ma znaczenia”. „Przecież ja nie wiem, musialbym znać naród białoruski. Być może referendum wcale nie jest potrzebne, może wystarczy decyzja dwóch parlamentów. A z deputowanymi to rozmowa u nas krótka. A teraz widzimy, jak ten traktat związkowy jest „czyszczony”…

czytaj więcej

Garri Kasparow: Europo, to ty finansujesz reżim Putina!

Co skłoniło Radę Europy do poparcia powrotu praw głosu do reżimu Putina? Czy Rosja powstrzymała agresję na Ukrainie? Czy zwróciła jej Krym, zgodnie z wymogami społeczności międzynarodowej? Czy zwolniła 24 ukraińskich marynarzy uprowadzonych na wodach międzynarodowych? A może Rosja Putina została zliberalizowana w zakresie praw człowieka i standardów demokratycznych, zgodnie z wymogami Rady? Nie, nie, nie i nie. Zatem prawdziwe motywy Rady pozostają tajemnicą, pogrążoną w ciemności.

czytaj więcej

The Guardian: Londyńska policja bada rolę Władimira Putina w ataku bronią chemiczną w Salisbury

„Putin, według brytyjskich służb wywiadowczych, prawdopodobnie zatwierdził atak w marcu 2018 r. przeciwko Siergiejowi Skripalowi, byłemu rosyjskiemu oficerowi i jego córce – obaj przeżyli w wyniku ataku, ale są poważnie chorzy” – pisze gazeta, przypominając, że później, znajdując odrzuconą butelkę perfum używaną przez agentów rosyjskiego wywiadu i zawierającą środek paralityczno-drgawkowego, zmarła 44-letnia Brytyjka Dawn Sturgess.

czytaj więcej

Dzień po wyjściu z traktatu INF USA ogłaszają, że rozmieszczą nowe rakiety w Azji

Sekretarz obrony USA Mark Esper (na zdjęciu po lewej) powiedział, że Waszyngton planuje rozmieszczenie w niedługim czasie w Azji nowych rakiet średniego zasięgu typu ziemia-ziemia. To właśnie liczbę rakiet średniego zasięgu, zdolnych do przenoszenia ładunków jądrowych, regulował traktat INF. Wczoraj USA wystąpiły z traktatu argumentując, że Rosja i tak od dawna go nie przestrzega. Poza tym, stroną traktatu nie są Chiny i nie były nim związane.

czytaj więcej

Putin marzy o „Nowej Jałcie”, ale nie ma z kim negocjować – Paweł Felgenhauer

Na Kremlu może i marzą o „Nowej Jałcie”, może i chceliby usiąść z Amerykanami, położyć kartę na stole i, podobnie jak Mołotow z Ribbentropem, lub lepiej, jak Stalin z Rooseveltem i Churchillem, podzielić glob na strefy wpływów, ale niema z kim negocjować. Amerykański prezydent Donald Trump jest teraz obojętny wobec polityki zagranicznej. Teraz dla niego kwestią życia i śmierci jest reelekcja. Dlatego do wyborów prezydenckich w USA cały świat będzie o włos od kraksy nad przepaścią.

czytaj więcej

Polacy będą patrolować Cieśninę Ormuz? „Trwają konsultacje w sprawie udziału w misji”

Szef polskiej dyplomacji, minister Jacek Czaputowicz poinformował, że w związku z napiętą sytuacją wokół Cieśniny Ormuz, trwają obecnie konsultacje w sprawie ewentualnego udziału Polski w misji w tym rejonie. Zdaniem Czaputowicza „jest uzasadnienie społeczności międzynarodowej, by podjąć tam działania stabilizacyjne”.Na antenie Radiowej Jedynki szef MSZ był pytany, czy rząd rozważa możliwość uczestnictwa Polski w patrolowaniu cieśniny Ormuz.

czytaj więcej

„Putin chujło”! Protestujący w Moskwie skandowali wulgarnie hasło obrażające gospodarza Kremla (WIDEO)

27 lipca w centrum Moskwy policja aresztowała ponad 1 000 uczestników wiecu, którzy opowiadają się za wolnymi wyborami. Podczas demonstracji Rosjanie krzyczeli hasła obrażające rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. Odpowiedni filmik pod tytułem „Protesty na świecie” został opublikowany na Telegram Messenger. Film pokazuje, jak tłum protestujących skanduje hasło ze słynnej ukraińskiej piosenki.

czytaj więcej

Jan Piekło: zapowiedzi Wołodymyra Zełenskiego walki z oligarchią brzmią jak dowcip

Przypomnijmy, partia Sługa Narodu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zdobyła największe poparcie i zagłosowało na nią 43,13 proc. wyborców. Na drugim miejscu znalazła się prorosyjska Opozycyjna Platforma – Za Życie z wynikiem 13,05 proc., Batkiwszczynę b. premier Julii Tymoszenko poparło 8,19 proc., Europejską Solidarność b. prezydenta Petra Poroszenki – 8,14 proc., zaś Hołos (Głos) muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka – 5,86 procent.

czytaj więcej
Loading