Kategoria: Historia

51 lat temu wojska sowieckiej Rosji wraz z sojusznikami z Układu Warszawskiego zaatakowały Czechosłowację. Zdjęcia Czeskiej Agencji Telegraficznej

W nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 r. wojska pięciu krajów Układu Warszawskiego zaatakowały Czechosłowację. Na Kremlu potrzeba operacji przeciwko sojusznikowi była uzasadniona tym, że władze Czechosłowacji prowadziły zbyt liberalną i niezależną politykę. W Czechach i na Słowacji inwazja wojsk radzieckiej Rosji była postrzegana i do dziś jest uważana za okupację. Zginęło ponad 100 osób, a pół tysiąca zostało rannych.

czytaj więcej

Uroczystości w Kostiuchnówce na Wołyniu, miejscu najkrwawszej bitwy Legionów Polskich

Ta bitwa okazała się momentem przełomowym w kwestii umiędzynarodowienia sprawy polskiej podczas pierwszej wojny światowej. Rozpoczęły się uroczystości poświęcone pamięci poległych w bitwie pod Kostiuchnówką. W obchodach udział biorą Marszałek Stanisław Karczewski, delegacja Senatu, Ambasador Bartosz Cichocki i Konsul Wiesław Mazur, przedstawiciele organizacji polonijnych, harcerze z Polski i Ukrainy – informuje portal Kresy24.pl.

czytaj więcej

„Płomień Braterstwa”. Polscy harcerze oddają hołd ukraińskim żołnierzom walczącym z bolszewikami

W przeddzień 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej polscy harcerze i skauci ukraińscy zapalą świece w całej Polsce na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, sojuszników niepodległej Polski w walce z bolszewikami. 14 sierpnia o godzinie 18:00 w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce harcerki i harcerze zapalą znicze na grobach żołnierzy ukraińskich, którzy w 1920 r. razem z Wojskiem Polskim bronili naszego kraju przed Armią Czerwoną.

czytaj więcej

08.08.08. Mija 11 lat od rosyjskiej agresji na Gruzję

Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później … 8 sierpnia 2008 roku wojska rosyjskie liczące 30 tysęcy żołnierzy wkroczyły na terytorium dwóch gruzińskich prowincji – Południowej Osetii i Abchazji. W ciągu pięciu dni rosyjskie samoloty przeprowadziły ponad 100 ataków na gruzińskie obiekty infrastruktury. Rosyjskie wojska wkroczyły do etnicznych gruzińskich wiosek, zamykając wejścia i wyjścia. W tym samym czasie osetyjscy terroryści podpalali domy i gruzińskie osiedla.

czytaj więcej

450. rocznica Unii lubelskiej. Magazyn „Mówią wieki” wydał numer jubileuszowy

W związku z 450. rocznicą Unii lubelskiej Magazyn Historyczny „Mówią wieki” wydał numer specjalny, który powstał w rocznicę powstania unii personalnej Polski i Litwy. Redakcja zadbała o to, aby teksty tu zawarte stanowiły rzetelne kompendium wiedzy na ten temat – autorzy tego numeru to wyłącznie historycy, specjalizujący się w tematyce. Ale też, aby trafiły do wszystkich miłośników historii, gdyż wydanie jest bogato ilustrowane i napisane przystępnym językiem.

czytaj więcej

Ruś Kijowska to Ukraina, a Rosja to Moskowia. Doradca Zełenskiego zaproponował przywrócić Rosji jej historyczną nazwę

W drużynie Zełenskiego są nie tylko zwolennicy pełzającej kapitulacji przed Moskwą, ale także ci, którzy demonstrują chęć bronić interesów państwa w dziedzinie informacyjnej, ideologicznej i historycznej. Doradca prezydenta Ukrainy Nikita Poturajew w eterze kanała Ukrlife w YouTube zaproponował przywrócić Rosji jej historyczną nazwę – Moskowia.

czytaj więcej

Bitwa pod Konotopem. 360 lat temu Rosjanie ponieśli miażdżącą klęskę od połączonych sił kozacko-polsko-tatarskich

8 lipca 1659 r. odbyła się bitwa pod Konotopem, w której Rosjanie dowodzeni przez księcia Trubeckiego i księcia Pożarskiego ponieśli miażdżącą klęskę od połączonych sił kozacko-polsko-tatarskich pod dowództwem kozackiego hetmana Wyhowskiego, polskiego stolnika kijowskiego Krzysztofa Łasko oraz Chana Krymskiego Mehmeda IV Gireja.

czytaj więcej

„Wolni z wolnymi, równi z równymi”. Międzynarodowa konferencja naukowa z okazji 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej (WIDEO)

Organizatorzy: Instytut Polski w Kijowie; Ambasada Republiki Litewskiej na Ukrainie; Instytut Historii Ukrainy Narodowej Akademii Nauk Ukrainy; Akademia Dyplomatyczna MSZ Ukrainy im. Genadiusza Udowenki; Towarzystwo naukowe historii dyplomacji oraz stosunków międzynarodowych; Przedstawicielstwo Polskiej Akademii Nauk w Kijowie.

czytaj więcej

Pamiętajmy o Piłsudskim, nie słuchajmy zdrajców – Tomasz Sakiewicz

Gdyby szukać męża stanu, któremu Polska zawdzięcza w ostatnich wiekach najwięcej, nie da się uczciwie wskazać na kogoś innego niż Józef Piłsudski. Bo choć niewolny od ludzkich błędów, wypominanych mu przez jego przeciwników, stworzył wizję polityki, która pozwoliła odbudować niepodległe państwo i dać siłę Polakom, by o tę niepodległość byli zdolni się upominać w następnych pokoleniach.

czytaj więcej

Międzynarodowa konferencja naukowa „Symon Petlura (1879-1926) – przywódca niepodległej Ukrainy. W 140 rocznicę urodzin” – Warszawa, 21 maja 2019

W Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Symon Petlura (1879-1926) – przywódca niepodległej Ukrainy. W 140 rocznicę urodzin”, zorganizowana przez Biuro Badań Historycznych IPN i Studium Europy Wschodniej UW.

czytaj więcej
Loading