Kategoria: Historia

IV rozbiór Polski. Defilada niemieckiego Wehrmachtu i rosyjskiej Armii Czerwonej (WIDEO, FOTOGALERIA)

Większość ludzi na pytanie, kto rozpoczął II wojnę światową odpowie, że nazistowskie Niemcy. Nie należy do nich Wiktor Suworow. We wrześniu 1939 Polska została zaatakowana przez dwa państwa, a tylko jedno z nich zostało obarczone odpowiedzialnością za wybuch najbardziej krwawego konfliktu w dziejach ludzkości. Tytułowa defilada to parada, która miała miejsce 22 września 1939 roku w Brześciu i uświetniła przekazanie miasta przez nazistów Rosjanom.

czytaj więcej

To jest skandal!!! Polityk z drużyny Zełenskiego szkaluje Polskę i jej pamięć historyczną – Marek Sierant

Bezpardonowy atak na Polskę i nieustanne wybielanie ZSRR musi budzic niepokój. Szokujacym jest fakt że wokół Prezydenta Zełeńskiego w jego otoczeniu nie brakuje ludzi związanych z negacjonizmem historycznym. Który chamsko i poprzez przemilczenia, przeinaczenia posługując się kłamstwem szkalują Polskę. Od publikacji takich opinii nie powstrzymała ich wizyta Zełeńskiego który oprocz tego że jest głowa państwa jest również szefem politycznego ruchu „Sługa Narodu”.

czytaj więcej

23 sierpnia – Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu

W lipcu 2009 r. OBWE przyjęło rezolucję „Zjednoczenie podzielonej Europy”. Uznając „wyjątkowy charakter Holokaustu”, dokument OBWE stwierdza, że „w XX wieku europejskie kraje ucierpiały za sprawą dwóch wielkich reżimów totalitarnych, które niosły za sobą ludobójstwo, pogwałcenie praw człowieka i zbrodnie przeciwko ludzkości – nazistowskiego i stalinowskiego”. I zaleca, aby kraje członkowskie „jasno i jednoznacznie potępiły totalitaryzm”, bo „znajomość historii pomaga zapobiec takim zbrodniom w przyszłości”.

czytaj więcej

51 lat temu wojska sowieckiej Rosji wraz z sojusznikami z Układu Warszawskiego zaatakowały Czechosłowację. Zdjęcia Czeskiej Agencji Telegraficznej

W nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 r. wojska pięciu krajów Układu Warszawskiego zaatakowały Czechosłowację. Na Kremlu potrzeba operacji przeciwko sojusznikowi była uzasadniona tym, że władze Czechosłowacji prowadziły zbyt liberalną i niezależną politykę. W Czechach i na Słowacji inwazja wojsk radzieckiej Rosji była postrzegana i do dziś jest uważana za okupację. Zginęło ponad 100 osób, a pół tysiąca zostało rannych.

czytaj więcej

Uroczystości w Kostiuchnówce na Wołyniu, miejscu najkrwawszej bitwy Legionów Polskich

Ta bitwa okazała się momentem przełomowym w kwestii umiędzynarodowienia sprawy polskiej podczas pierwszej wojny światowej. Rozpoczęły się uroczystości poświęcone pamięci poległych w bitwie pod Kostiuchnówką. W obchodach udział biorą Marszałek Stanisław Karczewski, delegacja Senatu, Ambasador Bartosz Cichocki i Konsul Wiesław Mazur, przedstawiciele organizacji polonijnych, harcerze z Polski i Ukrainy – informuje portal Kresy24.pl.

czytaj więcej

„Płomień Braterstwa”. Polscy harcerze oddają hołd ukraińskim żołnierzom walczącym z bolszewikami

W przeddzień 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej polscy harcerze i skauci ukraińscy zapalą świece w całej Polsce na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, sojuszników niepodległej Polski w walce z bolszewikami. 14 sierpnia o godzinie 18:00 w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce harcerki i harcerze zapalą znicze na grobach żołnierzy ukraińskich, którzy w 1920 r. razem z Wojskiem Polskim bronili naszego kraju przed Armią Czerwoną.

czytaj więcej

08.08.08. Mija 11 lat od rosyjskiej agresji na Gruzję

Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później … 8 sierpnia 2008 roku wojska rosyjskie liczące 30 tysęcy żołnierzy wkroczyły na terytorium dwóch gruzińskich prowincji – Południowej Osetii i Abchazji. W ciągu pięciu dni rosyjskie samoloty przeprowadziły ponad 100 ataków na gruzińskie obiekty infrastruktury. Rosyjskie wojska wkroczyły do etnicznych gruzińskich wiosek, zamykając wejścia i wyjścia. W tym samym czasie osetyjscy terroryści podpalali domy i gruzińskie osiedla.

czytaj więcej

450. rocznica Unii lubelskiej. Magazyn „Mówią wieki” wydał numer jubileuszowy

W związku z 450. rocznicą Unii lubelskiej Magazyn Historyczny „Mówią wieki” wydał numer specjalny, który powstał w rocznicę powstania unii personalnej Polski i Litwy. Redakcja zadbała o to, aby teksty tu zawarte stanowiły rzetelne kompendium wiedzy na ten temat – autorzy tego numeru to wyłącznie historycy, specjalizujący się w tematyce. Ale też, aby trafiły do wszystkich miłośników historii, gdyż wydanie jest bogato ilustrowane i napisane przystępnym językiem.

czytaj więcej

Ruś Kijowska to Ukraina, a Rosja to Moskowia. Doradca Zełenskiego zaproponował przywrócić Rosji jej historyczną nazwę

W drużynie Zełenskiego są nie tylko zwolennicy pełzającej kapitulacji przed Moskwą, ale także ci, którzy demonstrują chęć bronić interesów państwa w dziedzinie informacyjnej, ideologicznej i historycznej. Doradca prezydenta Ukrainy Nikita Poturajew w eterze kanała Ukrlife w YouTube zaproponował przywrócić Rosji jej historyczną nazwę – Moskowia.

czytaj więcej

Bitwa pod Konotopem. 360 lat temu Rosjanie ponieśli miażdżącą klęskę od połączonych sił kozacko-polsko-tatarskich

8 lipca 1659 r. odbyła się bitwa pod Konotopem, w której Rosjanie dowodzeni przez księcia Trubeckiego i księcia Pożarskiego ponieśli miażdżącą klęskę od połączonych sił kozacko-polsko-tatarskich pod dowództwem kozackiego hetmana Wyhowskiego, polskiego stolnika kijowskiego Krzysztofa Łasko oraz Chana Krymskiego Mehmeda IV Gireja.

czytaj więcej

„Wolni z wolnymi, równi z równymi”. Międzynarodowa konferencja naukowa z okazji 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej (WIDEO)

Organizatorzy: Instytut Polski w Kijowie; Ambasada Republiki Litewskiej na Ukrainie; Instytut Historii Ukrainy Narodowej Akademii Nauk Ukrainy; Akademia Dyplomatyczna MSZ Ukrainy im. Genadiusza Udowenki; Towarzystwo naukowe historii dyplomacji oraz stosunków międzynarodowych; Przedstawicielstwo Polskiej Akademii Nauk w Kijowie.

czytaj więcej
Loading