Kategoria: Historia

„Wolni z wolnymi, równi z równymi”. Międzynarodowa konferencja naukowa z okazji 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej

Organizatorzy: Instytut Polski w Kijowie, Ambasada Republiki Litewskiej na Ukrainie, Instytut Historii Ukrainy Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Akademia Dyplomatyczna MSZ Ukrainy im. Udowenki, Towarzystwo naukowe historii dyplomacji oraz stosunków międzynarodowych, Przedstawicielstwo Polskiej Akademii Nauk w Kijowie.

czytaj więcej

Film „Rewolucja totalnej wolności”. W latach 60. ZSRS wykorzystał napięcie społeczne do rozprzestrzeniania swoich idei (ZWIASTUN)

W filmie przedstawiono mechanizmy, które doprowadziły do wybuchu na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych rewolucji 1968 r. Bunt pokolenia ‘68 ma bezpośredni wpływ na współczesność. Jej konsekwencją jest promowana dziś w Polsce ideologia gender, która ma korzenie marksistowskie. Film opowiada o korzeniach buntu, inspiracjach i późniejszych kierunkach działania.

czytaj więcej

Józef Piłsudski: Dusza Rosjanina jest przeżarta duchem nienawiści do każdego wolnego Polaka i do idei wolnej Polski

„Nie trzeba się łudzić, nawet jeżeli zawrzemy pokój, zawsze będziemy celem napaści ze strony Rosji” – mówił Piłsudski w wywiadzie udzielonym „Kurierowi Porannemu” tuż po bitwie warszawskiej. Rosja obiecuje, gdy jest do tego zmuszona, i nie dotrzymuje swych obietnic z chwilą, gdy ma po temu siłę. Bez względu na to, jaki będzie jej rząd, Rosja jest zaciekle imperialistyczna.

czytaj więcej

Pięć lat temu Putin rozpętał wojnę w Europie – wojska rosyjskie wkroczyły na Krym

W dniach 18-20 lutego doszło do masakry na kijowskim Majdanie, w ten czas gdy cała Ukraina opłakiwała bohaterów Niebiańskiej Sotni, a prorosyjski dyktator Janukowycz uciekł do Rosji, Putin wymierzył kolejny podły cios w plecy Ukraińcom – 20 lutego rozpoczęła się rosyjska operacja wojskowa na Krymie. Na półwyspie pojawiły się ciężarówki bez tablic rejestracyjnych i tzw. „uprzejme zielone ludziki”.

czytaj więcej

W Kijowie odsłonięto płaskorzeźbę upamiętniającą Naczelnego Atamana Symona Petlurę

W Kijowie odsłonięto płaskorzeźbę poświęconą pamięci dowódcy wojsk armii Ukraińskiej Republiki Ludowej Symona Petlury, który 100 lat temu walczył o wolność i nepodległość Ukrainy i Polski przeciwko rosyjsko-bolszewickim okupantom. Informację o upamiętnieniu udostępnił Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej na Facebooku.

czytaj więcej

Testament Józefa Piłsudskiego

My wam wywalczyliśmy niepodległość Ojczyzny, a wy będziecie w niej żyć, pracować i rządzić. Zapamiętajcie: jeżeli zwrócicie się na Wschód, to minimum o jeden wiek cofniecie się z kulturą, ekonomią itp. Jeżeli zwrócicie się na Zachód, minimum o jeden wiek szybciej Polska będzie się rozwijać.

czytaj więcej
Loading