Kategoria: Historia

IV rozbiór Polski. Defilada niemieckiego Wehrmachtu i rosyjskiej Armii Czerwonej (WIDEO, FOTOGALERIA)

Większość ludzi na pytanie, kto rozpoczął II wojnę światową odpowie, że nazistowskie Niemcy. Nie należy do nich Wiktor Suworow. We wrześniu 1939 Polska została zaatakowana przez dwa państwa, a tylko jedno z nich zostało obarczone odpowiedzialnością za wybuch najbardziej krwawego konfliktu w dziejach ludzkości. Tytułowa defilada to parada, która miała miejsce 22 września 1939 roku w Brześciu.

czytaj więcej

Cios w plecy. W 1939 r. Rosjanie kładli na ziemi obrońców Grodna i miażdżyli czołgami

To był horror. Jakby miasto zdobyła horda Hunów. Część cywilów położono na ulicy i zmiażdżono czołgami. Kolejnych kilkaset osób rozstrzelano pod miastem. W tym wielu uczniów. Na miejskim placu leżał „wał zamordowanych”. Obrońcy Grodna i ich losy to jedna z białych plam w historii Polski. W PRL zostali skazani na zapomnienie. Dziś poznajemy okrutną prawdę dzięki relacjom ludzi, którzy przeżyli piekło.

czytaj więcej

W Kijowie otwarto wystawę „1920: w obronie Europy przed bolszewizmem”

W Kijowie w czwartek otwarto wystawę „1920: w obronie Europy przed bolszewizmem” upamiętniającą 100-lecie Cudu nad Wisłą. Dzięki tamtym wydarzeniom zatrzymano „czerwoną dżumę i obroniono Europę przed totalitarną przyszłością” – mówi PAP szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Anton Drobowycz.

czytaj więcej

29 lat temu Rada Najwyższa uchwaliła Akt Ogłoszenia Niepodległości Ukrainy

Dziś Ukraina świętuje 29. rocznicę uchwalenia Aktu Ogłoszenia Niepodległości Ukrainy, który został przyjęty 24 sierpnia 1991 roku przez Radę Najwyższą Ukrainy. 1 grudnia tegoż roku odbyło się referendum na którym 90,92 proc. obywateli kraju opowiedzieli się za odzyskaniem niepodległości Ukrainy. Akt został poparty przez wszystkie 27 jednostek administracyjnych Ukrainy.

czytaj więcej

23 sierpnia – Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu

W lipcu 2009 r. OBWE przyjęło rezolucję „Zjednoczenie podzielonej Europy”. Uznając „wyjątkowy charakter Holokaustu”, dokument OBWE stwierdza, że „w XX wieku europejskie kraje ucierpiały za sprawą dwóch wielkich reżimów totalitarnych, które niosły za sobą ludobójstwo, pogwałcenie praw człowieka i zbrodnie przeciwko ludzkości – nazistowskiego i stalinowskiego”.

czytaj więcej

100. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 r. Wsparcie Ukrainy dla Polski w wojnie polsko-bolszewickiej – gov.pl

Przywódcy Józef Piłsudski i Symon Petlura zawarli sojusz przeciw Bolszewikom. Przywódcy państw, Józef Piłsudski i Symon Petlura uznali, że w interesie Polski i Ukrainy leży wspólna walka z Sowietami. Piłsudski dążył do utworzenia silnego i przyjaznego Polsce państwa ukraińskiego nad Dnieprem, stanowiącego bufor odgradzający Polskę od Rosji Sowieckiej.

czytaj więcej

15 sierpnia 1920 r. Wojsko Polskie zwyciężyło bitwą, która zadecydowała o losach Polski i o losach Europy

Konflikt polsko-bolszewicki rozpoczął się właściwie tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej. Określana „cudem nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata, zadecydowała o niepodległości Polski i uratowała Europę przed bolszewizmem.

czytaj więcej

Dziś obchodzimy 83. rocznicę stalinowskiego ludobójstwa na Polakach

83 lata temu , 11 sierpnia 1937 roku, szef NKWD Rosjanin Nikołaj Jeżow podpisał rozkaz nr 00485 o rozpoczęciu „operacji polskiej”, której celem było wyniszczenie osób narodowości polskiej będących obywatelami Związku Sowieckiego. Rozkaz, przed jego wydaniem, zaakceptowało Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z Józefem Stalinem na czele.

czytaj więcej

08.08.08. Mija 12 lat od rosyjskiej agresji na Gruzję

Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później … 8 sierpnia 2008 roku wojska rosyjskie liczące 30 tysęcy żołnierzy wkroczyły na terytorium dwóch gruzińskich prowincji – Południowej Osetii i Abchazji. W ciągu pięciu dni rosyjskie samoloty przeprowadziły ponad 100 ataków na gruzińskie obiekty infrastruktury. Rosyjskie najeźdźcy wdarli się do etnicznych gruzińskich wiosek, zamykając wejścia i wyjścia …

czytaj więcej
Loading

Share via
Send this to a friend