Kategoria: Historia

Ruś Kijowska to Ukraina, a Rosja to Moskowia. Doradca Zełenskiego zaproponował przywrócić Rosji jej historyczną nazwę

W drużynie Zełenskiego są nie tylko zwolennicy pełzającej kapitulacji przed Moskwą, ale także ci, którzy demonstrują chęć bronić interesów państwa w dziedzinie informacyjnej, ideologicznej i historycznej. Doradca prezydenta Ukrainy Nikita Poturajew w eterze kanała Ukrlife w YouTube zaproponował przywrócić Rosji jej historyczną nazwę – Moskowia.

czytaj więcej

Bitwa pod Konotopem. 360 lat temu Rosjanie ponieśli miażdżącą klęskę od połączonych sił kozacko-polsko-tatarskich

8 lipca 1659 r. odbyła się bitwa pod Konotopem, w której Rosjanie dowodzeni przez księcia Trubeckiego i księcia Pożarskiego ponieśli miażdżącą klęskę od połączonych sił kozacko-polsko-tatarskich pod dowództwem kozackiego hetmana Wyhowskiego, polskiego stolnika kijowskiego Krzysztofa Łasko oraz Chana Krymskiego Mehmeda IV Gireja.

czytaj więcej

„Wolni z wolnymi, równi z równymi”. Międzynarodowa konferencja naukowa z okazji 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej (WIDEO)

Organizatorzy: Instytut Polski w Kijowie; Ambasada Republiki Litewskiej na Ukrainie; Instytut Historii Ukrainy Narodowej Akademii Nauk Ukrainy; Akademia Dyplomatyczna MSZ Ukrainy im. Genadiusza Udowenki; Towarzystwo naukowe historii dyplomacji oraz stosunków międzynarodowych; Przedstawicielstwo Polskiej Akademii Nauk w Kijowie.

czytaj więcej

Pamiętajmy o Piłsudskim, nie słuchajmy zdrajców – Tomasz Sakiewicz

Gdyby szukać męża stanu, któremu Polska zawdzięcza w ostatnich wiekach najwięcej, nie da się uczciwie wskazać na kogoś innego niż Józef Piłsudski. Bo choć niewolny od ludzkich błędów, wypominanych mu przez jego przeciwników, stworzył wizję polityki, która pozwoliła odbudować niepodległe państwo i dać siłę Polakom, by o tę niepodległość byli zdolni się upominać w następnych pokoleniach.

czytaj więcej

Międzynarodowa konferencja naukowa „Symon Petlura (1879-1926) – przywódca niepodległej Ukrainy. W 140 rocznicę urodzin” – Warszawa, 21 maja 2019

W Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Symon Petlura (1879-1926) – przywódca niepodległej Ukrainy. W 140 rocznicę urodzin”, zorganizowana przez Biuro Badań Historycznych IPN i Studium Europy Wschodniej UW.

czytaj więcej

„Wolni z wolnymi, równi z równymi”. Międzynarodowa konferencja naukowa z okazji 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej

Organizatorzy: Instytut Polski w Kijowie, Ambasada Republiki Litewskiej na Ukrainie, Instytut Historii Ukrainy Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Akademia Dyplomatyczna MSZ Ukrainy im. Udowenki, Towarzystwo naukowe historii dyplomacji oraz stosunków międzynarodowych, Przedstawicielstwo Polskiej Akademii Nauk w Kijowie.

czytaj więcej

Film „Rewolucja totalnej wolności”. W latach 60. ZSRS wykorzystał napięcie społeczne do rozprzestrzeniania swoich idei (ZWIASTUN)

W filmie przedstawiono mechanizmy, które doprowadziły do wybuchu na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych rewolucji 1968 r. Bunt pokolenia ‘68 ma bezpośredni wpływ na współczesność. Jej konsekwencją jest promowana dziś w Polsce ideologia gender, która ma korzenie marksistowskie. Film opowiada o korzeniach buntu, inspiracjach i późniejszych kierunkach działania.

czytaj więcej

Józef Piłsudski: Dusza Rosjanina jest przeżarta duchem nienawiści do każdego wolnego Polaka i do idei wolnej Polski

„Nie trzeba się łudzić, nawet jeżeli zawrzemy pokój, zawsze będziemy celem napaści ze strony Rosji” – mówił Piłsudski w wywiadzie udzielonym „Kurierowi Porannemu” tuż po bitwie warszawskiej. Rosja obiecuje, gdy jest do tego zmuszona, i nie dotrzymuje swych obietnic z chwilą, gdy ma po temu siłę. Bez względu na to, jaki będzie jej rząd, Rosja jest zaciekle imperialistyczna.

czytaj więcej

Pięć lat temu Putin rozpętał wojnę w Europie – wojska rosyjskie wkroczyły na Krym

W dniach 18-20 lutego doszło do masakry na kijowskim Majdanie, w ten czas gdy cała Ukraina opłakiwała bohaterów Niebiańskiej Sotni, a prorosyjski dyktator Janukowycz uciekł do Rosji, Putin wymierzył kolejny podły cios w plecy Ukraińcom – 20 lutego rozpoczęła się rosyjska operacja wojskowa na Krymie. Na półwyspie pojawiły się ciężarówki bez tablic rejestracyjnych i tzw. „uprzejme zielone ludziki”.

czytaj więcej
Loading