Kategoria: Historia

Rafał Dzięciołowski: Świadomość tego, czym było Powstanie Styczniowe na ziemiach ukraińskich, jest wciąż niedostateczna

Zygmunt Sierakowski pochodził z Wołynia, ukończył gimnazjum w Żytomierzu. Był przyjacielem Tarasa Szewczenki, o którym Szewczenko pisał: „Ukrainiec z Prawobrzeża”. W swoim Memoriale do władz carskich upominał się o równouprawnienie języka polskiego i języka rusińskiego, czyli ukraińskiego. Tak więc można powiedzieć, że żegnając generała Powstania Styczniowego, bohatera narodów polskiego i litewskiego, żegnaliśmy także bohatera Ukrainy.

czytaj więcej

Zygmunt Sierakowski a Żytomierz

Przed Powstaniem Styczniowym Żytomierz był jednym z najważniejszych ośrodków polskiej konspiracji niepodległościowej. Miasto to pod względem patriotycznego buntu, było porównywalne z Warszawą. Z ruchem niepodległościowym w Żytomierzu związane są takie miejsca jak franciszkański kościół św. Jana z Dukli, który w okresie przedpowstańczym był ważnym ośrodkiem religijnym i patriotycznym. Na głównym placu miasta w 1861 r. znajdował się krzyż upamiętniający krwawe stłumienie pokojowej demonstracji w Warszawie przez wojska carskie.

czytaj więcej

Testament Józefa Piłsudskiego

Józef Piłsudski już 11 listopada 1918 roku, przestrzegał, że „niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze”. Już w listopadzie 1918 roku nazywany był powszechnie „ojcem polskiej wolności”, ponieważ nawet jego najwięksi przeciwnicy nie mogli zakwestionować, że to on jak nikt inny utorował Polakom drogę do 11 listopada. Piłsudski, jak wiadomo, nie pozostawił żadnego formalnego testamentu. Z jego myśli, rozkazów, sentencji, publikacji i przemówień można jednak wybrać najważniejsze, ponadczasowe myśli, które dla nas współczesnych są drogowskazem.

czytaj więcej

Dzień Jedności Narodowej w Rosji. Dlaczego Rosjanie obchodzą antypolskie święto?

Dziś w Federacji Rosyjskiej po raz piętnasty jest obchodzony jest Dzień Jedności Narodowej, upamiętniający wypędzenie garnizonu polskich wojsk z Moskwy. Przypomnijmy sobie jak minęły pierwsze obchody tego święta. 4 listopada 2005 roku za zgodą władz zwolennicy skrajnie nacjonalistycznych ugrupowań zorganizowali Rosyjski Marsz mający na celu upamiętnienie „rocznicy wypędzenia polskich najeźdźców z Moskwy i protest przeciwko planom organizacji pomarańczowej rewolucji w Rosji”.

czytaj więcej

Rocznica „Hołdu Moskiewskiego”. 408 lat temu rosyjski car padł na kolana przed polskim królem

29 października 1611 r. w Warszawie car Rosji Wasyl IV Szujski złożył – klękając, bijąc czołem i całując królewską dłoń – hołd siedzącemu na tronie Zygmuntowi III Wazie. 408 lat temu hetman Stanisław Żółkiewski odbył triumfalny wjazd do Warszawy po zwycięstwie pod Kłuszynem, gdzie polska armia rozgromiła kilkukrotnie liczniejsze wojska rosyjskiego cara. W orszaku prowadzonym na Zamek Królewski byli wzięci do niewoli car Wasyl IV Szujski oraz jego bracia Iwan i Dymitr, który był dowódcą pod Kłuszynem.

czytaj więcej

Wystawa „Za naszą i waszą wolność! Sojusz polsko-ukraiński 1920 roku. Pamięć w stulecie zawarcia umowy warszawskiej” (ZOBACZ ONLINE!)

Otwarta w Warszawie wystawa upamiętnia jeden z ważniejszych sojuszy, jakie zawarła II Rzeczpospolita. Sojusz podpisany 21 kwietnia 1920 roku formalizował zawarte jeszcze w grudniu 1919 r. tajne porozumienie i umożliwił dalszą, wspólną walkę z bolszewikami. Polska uznała wówczas Ukraińską Republikę Ludową i Dyrektoriat jako rząd Ukrainy, a także zobowiązywała się do działań na rzecz jego uznania przez państwa europejskie.

czytaj więcej

IV rozbiór Polski. Defilada niemieckiego Wehrmachtu i rosyjskiej Armii Czerwonej (WIDEO, FOTOGALERIA)

Większość ludzi na pytanie, kto rozpoczął II wojnę światową odpowie, że nazistowskie Niemcy. Nie należy do nich Wiktor Suworow. We wrześniu 1939 Polska została zaatakowana przez dwa państwa, a tylko jedno z nich zostało obarczone odpowiedzialnością za wybuch najbardziej krwawego konfliktu w dziejach ludzkości. Tytułowa defilada to parada, która miała miejsce 22 września 1939 roku w Brześciu i uświetniła przekazanie miasta przez nazistów Rosjanom.

czytaj więcej

To jest skandal!!! Polityk z drużyny Zełenskiego szkaluje Polskę i jej pamięć historyczną – Marek Sierant

Bezpardonowy atak na Polskę i nieustanne wybielanie ZSRR musi budzic niepokój. Szokujacym jest fakt że wokół Prezydenta Zełeńskiego w jego otoczeniu nie brakuje ludzi związanych z negacjonizmem historycznym. Który chamsko i poprzez przemilczenia, przeinaczenia posługując się kłamstwem szkalują Polskę. Od publikacji takich opinii nie powstrzymała ich wizyta Zełeńskiego który oprocz tego że jest głowa państwa jest również szefem politycznego ruchu „Sługa Narodu”.

czytaj więcej

23 sierpnia – Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu

W lipcu 2009 r. OBWE przyjęło rezolucję „Zjednoczenie podzielonej Europy”. Uznając „wyjątkowy charakter Holokaustu”, dokument OBWE stwierdza, że „w XX wieku europejskie kraje ucierpiały za sprawą dwóch wielkich reżimów totalitarnych, które niosły za sobą ludobójstwo, pogwałcenie praw człowieka i zbrodnie przeciwko ludzkości – nazistowskiego i stalinowskiego”. I zaleca, aby kraje członkowskie „jasno i jednoznacznie potępiły totalitaryzm”, bo „znajomość historii pomaga zapobiec takim zbrodniom w przyszłości”.

czytaj więcej

51 lat temu wojska sowieckiej Rosji wraz z sojusznikami z Układu Warszawskiego zaatakowały Czechosłowację. Zdjęcia Czeskiej Agencji Telegraficznej

W nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 r. wojska pięciu krajów Układu Warszawskiego zaatakowały Czechosłowację. Na Kremlu potrzeba operacji przeciwko sojusznikowi była uzasadniona tym, że władze Czechosłowacji prowadziły zbyt liberalną i niezależną politykę. W Czechach i na Słowacji inwazja wojsk radzieckiej Rosji była postrzegana i do dziś jest uważana za okupację. Zginęło ponad 100 osób, a pół tysiąca zostało rannych.

czytaj więcej

Uroczystości w Kostiuchnówce na Wołyniu, miejscu najkrwawszej bitwy Legionów Polskich

Ta bitwa okazała się momentem przełomowym w kwestii umiędzynarodowienia sprawy polskiej podczas pierwszej wojny światowej. Rozpoczęły się uroczystości poświęcone pamięci poległych w bitwie pod Kostiuchnówką. W obchodach udział biorą Marszałek Stanisław Karczewski, delegacja Senatu, Ambasador Bartosz Cichocki i Konsul Wiesław Mazur, przedstawiciele organizacji polonijnych, harcerze z Polski i Ukrainy – informuje portal Kresy24.pl.

czytaj więcej

„Płomień Braterstwa”. Polscy harcerze oddają hołd ukraińskim żołnierzom walczącym z bolszewikami

W przeddzień 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej polscy harcerze i skauci ukraińscy zapalą świece w całej Polsce na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, sojuszników niepodległej Polski w walce z bolszewikami. 14 sierpnia o godzinie 18:00 w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce harcerki i harcerze zapalą znicze na grobach żołnierzy ukraińskich, którzy w 1920 r. razem z Wojskiem Polskim bronili naszego kraju przed Armią Czerwoną.

czytaj więcej
Loading