Kategoria: Historia

Krew na szali. Bitwa pod Kostiuchnówką – największa polska bitwa I Wojny Światowej – Robert Czyżewski

Pamiętam cytat z Jacaka Kaczmarskiego „krew i rany twoje, a cudze profity”. Czy tak było tym razem? Militarnie tak, ale politycznie bitwa miała inne znaczenie. Podniosła ona wagę polskiego czynnika w rachunkach walczących potęg. Kilka miesięcy później Niemcy i Austro-Węgry przerwały zmowę zaborców i ogłosiły odtworzenie Królestwa Polskiego.

czytaj więcej

Rocznica zwycięstwa pod Kłuszynem. 410 lat temu wojska Stanisława Żółkiewskiego rozgromiły kilkukrotnie większe siły Księstwa Moskiewskiego

Bitwa kłuszyńska była tą bitwą, którą można śmiało nazwać największym dokonaniem polskiego oręża. Bitwa ta na zawsze zmieniła historię Rzeczpospolitej i Rosji. Niewielkie wojska Stanisława Żółkiewskiego, dzięki genialnej sile polskiej husarii i wielkiemu talentowi dowódcy, rozgromiły kilkukrotnie większe siły rosyjskie. Dziś mija dokładnie 410 lat od tego dnia.

czytaj więcej

Nowy dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie: „Chciałbym współuczestniczyć w próbie odbudowy więzi jaka łączyła narody dawnej Rzeczpospolitej”

Jego celem jest to żeby niektórzy na Ukrainie inaczej spojrzeli na polską kulturę, na polskość, na Polskę: „Chciałbym współuczestniczyć w próbie odbudowy więzi jaka łączyła narody dawnej Rzeczpospolitej. Nawet gdyby miało się to nie udać, to uważam że powinniśmy spróbować. Dlatego chcę tu promować polską kulturę – Kulturę Polski, którą tak kocham”.

czytaj więcej

Robert Czyżewski: „W Polsce świadomość wielokulturowego dziedzictwa I Rzeczypospolitej jest coraz powszechniejsza, czas aby ta świadomość zadomowiła się na dobre na Ukrainie”

Gdybym mógł to spowodowałbym, aby w kalendarzu (i to kilku krajów) pojawiła się dziś czerwona karka. Mamy rocznicę Lubelskiej Unii – 451 lat temu w Lublinie, po niemal dwóch wiekach współistnienia ostatecznie określono wzajemne relacje między Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim.

czytaj więcej

Robert Czyżewski: „Narody dzieli nie historia tylko sposób pamiętania o niej”

Narody dzieli nie historia tylko sposób pamiętania o niej. Dlatego tak ważne jest, aby te fakty historyczne które łączą Polaków i Ukraińców znalazły odpowiednie miejsce w ich pamięci. Chodzi tutaj nie tylko o to co oba narody mówią na ten temat, ale jakie miejsce w hierarchii ważności zajmuje dane wydarzenie w narodowej historii – pisze na Facebooku Robert Czyżewski, dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie.

czytaj więcej

Łukasz Adamski: „Europa graniczymy z drzemiącym wulkanem, który już wyrzuca lawę plugawą, a może i ogniem zionąć”. 10 tez o Rosji i rosyjskiej polityce pamięci

Putin to kliniczny przykład kompleksu. […] Rosjanie są też niewolnikami wizji tożsamości rosyjskiej z XIX w. utożsamiajacej rosyjskość i ruskość. Pojawienie się Ukraińców i Białorusinów uznają za efekt słabości Rosji, która nie zapobiegła mentalnej polonizacji swoich ziem zachodnich i zbałamucenia miejscowego ludu.

czytaj więcej

Mit 22 czerwca 1941 roku – Artur Deska

Rocznica początku niemiecko-radzieckiej wojny – 22 czerwca 1941 roku (proszę zauważyć, że z premedytacją nie używam pojęcia „Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”) – jest dla wielu rosyjskich „historyków” świetną okazją do opowiadania o „pogrążonym w śnie” i „miłującym pokój” Związku Radzieckim „dokładnie o 4 godzinie podstępnie i zdradziecko napadniętym” przez straszną i ohydną III Rzeszę z jej szalonym wodzem Adolfem Hitlerem na czele.

czytaj więcej

Rosjanie znów kłamią na temat Polski. Według „Komsomolskiej Prawdy”… w 1941 r. napadliśmy z III Rzeszą na ZSRR

To już kolejny raz, gdy Federacja Rosyjska – ustami swoich polityków, urzędników (na czele z prezydentem Władimirem Putinem) czy dziennikarzy czołowych mediów rozpowszechnia nieprawdziwe, krzywdzące informacje na temat udziału Polski w II wojnie światowej. Putinowska propaganda próbuje robić z naszego kraju „agresora” …

czytaj więcej

Robert Czyżewski: Ten inny 22 czerwca…

Kolejna rocznica 22 czerwca 1941 spowoduje wysyp tekstów propagandy i kontrpropagandy. Podejmowanie boju z najważniejszym Putinowskim mitem historycznym – mitem „Wojny Ojczyźnianej” – jest o tyle konieczne, co niewdzięczne i nudne. Jakie by argumenty nie padły to i tak dusza radzieckiego człowieka jest na nie odporna… Jednak 22 czerwca to jeszcze inna rocznica …

czytaj więcej

Rocznica śmierci Józefa Brandta. Robert Czyżewski: „Z ukraińskiego punktu widzenia Brandt powinien mieć pomnik”

Specjalnością Brandta był okres I Rzeczpospolitej – wiek XVII. […] wiele uwagi malarz poświęcił Ukrainie. Nie próbowałem tego liczyć, ale wydaje mi się, że może połowa jego dzieł (a na pewno duża część) to motywy kozackie. Z ukraińskiego punktu widzenia Brandt powinien mieć pomnik, a przynajmniej ulicę w każdym ukraińskim mieście …

czytaj więcej

Robert Czyżewski: Dziś mamy rocznicę. To już 41 lat… „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi”…

Nasz Papież był tak bardzo nasz. Nawet jego wygląd, twarz, spojrzenie. Tak jakby miał w sobie cząstkę każdego ze swoich rodaków. 3 czerwca (to jutrzejsza rocznica) 1991 roku, dwanaście lat później, powiedział On o tym wprost: „To jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry!”.

czytaj więcej

100-lecie wyprawy kijowskiej. W kijowskim metrze można oglądać wystawę o sojuszu Piłsudski-Petlura

„Kijów – Warszawa wspólna sprawa”. Na kijowskiej stacji metra «Złote Wrota» od dziś można oglądać wystawę poświęconą 100-leciu zawarcia sojuszu Piłsudski-Petlura, która przypada w roku bieżącym. Ekspozycja prezentuje wybrane fotografie archiwalne z epoki i została przygotowana przez Instytut Polski w Kijowie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Wojskowe Biuro Historyczne.

czytaj więcej
Loading