Kategoria: Walka o Ukrainę

Radio Wolna Europa: Podczas tajnej wizyty w Omanie Wołodymyr Zełenski mógł spotykać się z powiernikiem Putina Nikołajem Patruszewem

Sekretarz Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew poleciał do miasta Maskat (Oman), gdy przebywał tam prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Co ciekawie, głowa ukraińskiego państwa wrócił na Ukrainę tym samym prywatnym samolotem, na pokładzie którego najbliższy powiernik Putina przyleciał do Omanu. Do takich wniosków doszli autorzy dochodzenia dziennikarskiego „Schematy: korupcja w szczegółach” z portalu Radio Wolna Europa.

czytaj więcej

Erdogan: Turcja nie uzna nielegalnej aneksji Krymu i będzie bronić integralności terytorialnej Ukrainy

Prezydent Turcji Recep Erdogan w wywiadzie poprzedzającym jego wizytę na Ukrainę oświadczył, ze Ankara nie uzna przejścia Krymu pod rosyjską jurysdykcję – informuje Studio Wschód TVP powołując się na Regnum.ru. „Będziemy bronić integralności terytorialnej Ukrainy, nie uznajemy nielegalnej aneksji Krymu”. Erdogan stwierdził także, że Turcja uważnie monitoruje sytuację Tatarów krymskich na półwyspie. Mimo wszystko nie przeszkadza to tureckim władzom współpracować z Moskwą.

czytaj więcej

Mike Pompeo: Ukraina jest twierdzą, która chroni Europę Wschodnią przed autorytaryzmem

Ukraina jest ważnym państwem, a nie tylko geograficznym sercem Europy. „W rzeczywistości [Ukraina] jest twierdzą i fortecą między Europą Wschodnią a autorytaryzmem. Z pewnością jest to kraj, który karmi Europejczyków i wspiera rury ogrzewające Europę” – powiedział sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas piątkowej roboczej wizyty w Kijowie, informuje serwis internetowy President.gov.ua. Z kolei Wołodymyr Zełenski zapewnił, że Stany Zjednoczone są i będą kluczowym sojusznikiem Ukrainy.

czytaj więcej

Rosyjskie imperium stoi na kościach wielu narodów. Ostra odpowiedź mera Chersonia na słowa Putina

„Odwieczne rosyjskie ziemie to są bagniska w pobliżu Moskwy, a reszta terytoriów, zostały uzyskane poprzez podłość i okrucieństwo”. Mer południowego ukraińskiego miasta Chersonia Wołodymyr Mykołajenko wraz z 33 radnymi miasta, w oświadczeniu opublikowanym na serwisie internetowym rady miasta, ostro odpowiedział Putinowi na jego roszczenia terytorialne dotyczące południowych i południowo-wschodnich terytoriów Ukrainy, które w schorowanej wyobraźni gospodarza Kremla są „odwiecznymi rosyjskimi terytoriami”.

czytaj więcej

Niespodzianka dla Putina: Ukraina kupi nowoczesne śmigłowce szturmowe Apache z USA

Ministerstwo Obrony Ukrainy kupi amerykańskie śmigłowce szturmowe McDonnell Douglas AH-64 „Apache” w celu aktualizacji sił powietrznych. Decyzja ta została podjęta na podstawie wyników przeglądu obrony, którego wyniki zostały przekazane Gabinetowi Ministrów, podaje portal Ukrainian military pages. Wyniki inspekcji staną się podstawą do opracowania Strategii Bezpieczeństwa Wojskowego Ukrainy, strategii i programów rozwoju rodzajów i uzbrojenia sił zbrojnych Ukrainy.

czytaj więcej

Kiedyś Moskwa była podporządkowana Kijowowi. Ostra odpowiedź wiceszefa MSZ Ukrainy Putinowi

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar oświadczył, że ukraińskie MSZ potępia oświadczenia prezydenta Rosji Władimira Putina o tym, że rzekomo wschodnia część Ukrainy i całe północne wybrzeże Morza Czarnego są „rdzennymi rosyjskimi ziemiami” informuje Censor.net.ua powołując się na agencję Interfax-Ukrajina. „Jednoznacznie potępiamy jakiekolwiek podejmowane przez Federację Rosyjską próby podważenia integralności Ukrainy” – oświadczył wiceszef resortu ukraińskiej dyplomacji.

czytaj więcej
Loading