Kategoria: Walka o Ukrainę

Ukraina powraca do „starych złych czasów” – amerykańscy eksperci o powołaniu nowego prokuratora generalnego Ukrainy

Zła wiadomość dla biznesu i międzynarodowych inwestorów. Ukraina wraca do starych złych czasów. Inwestorzy już są na krawędzi, Ukraina jest już uważana za kraj wysokiego ryzyka – w ten sposób wielu amerykańskich ekspertów komentuje powołanie Iryny Wenediktowej na stanowisko prokuratora generalnego Ukrainy – podaje Voice of America.

czytaj więcej

Rosyjski najemnik: To nie jest wojna domowa, w Donbasie toczy się wojna Rosji z Ukrainą na wielką skalę (WIDEO)

Mieszkaniec rosyjskiego Woroneża Aleksandr Paszkow, najemnik z roty rozpoznania tak zwanej I słowiańskiej brygady w nagraniu wideo uznał fakt rosyjskiej agresji w Donbasie i oświadzcył, że na wschodzie Ukriany toczy się prawdziwa wojna rosyjsko-ukraińska na wielką skalę. Wideo zostało opublikowane przez ukraiński serwis internetowy myrotvorets.news.

czytaj więcej

To jest rosyjska agresja, a nie konflikt wewnętrzny! Ponad sześćdziesiąt deputowanych z rządzącej partii „Sługa ludu” sprzeciwiają się realizacji rosyjskiego scenariusza na Ukrainie

Czterdzieści deputowanych z partii „Sługa ludu” wydało dzisiaj wspólne oświadczenie w sprawie konieczności przestrzegania interesu Ukrainy w negocjacjach z Rosją. Tekst oświadczenia na ich stronach na Facebooku opublikowali deputowani „Sługi ludu” Ołeksandr Tkaczenko, Bogdan Jaremienko etc.

czytaj więcej

Agenci Rosji są we wszystkich strukturach na Ukrainie – rosyjski obrońca praw człowieka

„Metody wojskowe nie przyniosły rezultatów w pełnym tego słowa znaczeniu. Wojna trwa już prawie 6 lat. […] W ostatnich latach agresja hybrydowa polega na okupowaniu struktur społecznych, politycznych i medialnych na Ukrainie”. Taka opinię wyraził rosyjski działacz na rzecz praw człowieka Mark Fejgin w wywiadzie dla internetowego wydania gazety „Obozriewiatiel”.

czytaj więcej

Witalij Portnikow: W Kijowie rządzi nowa koalicja – koalicja zdrady, koalicja Putina

„Koalicja Zełenski-Kołomojski-Miedwieczuk pewnie rządzi teraz Ukrainą przy milczącym wsparciu Achmetowa. To koalicja zdrady. Koalicja Putina. Nie warto udawać, że w 2019 roku wyborcy Zelenskiego nie głosowali na nią. Głosowali. Po prostu ktoś to zrobił ze szczerym przekonaniem, że Rosja powinna tu być, a ktoś – z powodu głupoty i krótkowzroczności. Nikt jeszcze nie anulował pożytecznych idiotów Kremla. Z reguły to właśnie tacy pożyteczni idioci niszczą własne państwa” – podkreślił Portnikow.

czytaj więcej

Dowodzone przez Rosję siły nadal zabijają Ukraińców na terytorium Ukrainy – ambasador USA w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Ambasador Cherith Norman Chalet, pełniąca obowiązki zastępcy przedstawiciela USA w ONZ, zarzuciła ​​Rosji, że wciąż uzbraja „separatystów” w Donbasie, czym narusza porozumienia mińskie. Z kolei przedstawiciel Wielkiej Brytanii przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ, Karen Pierce, oskarżyła Rosjan o nieustanne kłamanie w sprawie udziału Rosji w wojnie w Donbasie. Dyplomatki powiedziały o tym podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku.

czytaj więcej

Radio Wolna Europa: Podczas tajnej wizyty w Omanie Wołodymyr Zełenski mógł spotykać się z powiernikiem Putina Nikołajem Patruszewem

Sekretarz Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew poleciał do miasta Maskat (Oman), gdy przebywał tam prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Co ciekawie, głowa ukraińskiego państwa wrócił na Ukrainę tym samym prywatnym samolotem, na pokładzie którego najbliższy powiernik Putina przyleciał do Omanu. Do takich wniosków doszli autorzy dochodzenia dziennikarskiego „Schematy: korupcja w szczegółach” z portalu Radio Wolna Europa.

czytaj więcej

Erdogan: Turcja nie uzna nielegalnej aneksji Krymu i będzie bronić integralności terytorialnej Ukrainy

Prezydent Turcji Recep Erdogan w wywiadzie poprzedzającym jego wizytę na Ukrainę oświadczył, ze Ankara nie uzna przejścia Krymu pod rosyjską jurysdykcję – informuje Studio Wschód TVP powołując się na Regnum.ru. „Będziemy bronić integralności terytorialnej Ukrainy, nie uznajemy nielegalnej aneksji Krymu”. Erdogan stwierdził także, że Turcja uważnie monitoruje sytuację Tatarów krymskich na półwyspie. Mimo wszystko nie przeszkadza to tureckim władzom współpracować z Moskwą.

czytaj więcej

Mike Pompeo: Ukraina jest twierdzą, która chroni Europę Wschodnią przed autorytaryzmem

Ukraina jest ważnym państwem, a nie tylko geograficznym sercem Europy. „W rzeczywistości [Ukraina] jest twierdzą i fortecą między Europą Wschodnią a autorytaryzmem. Z pewnością jest to kraj, który karmi Europejczyków i wspiera rury ogrzewające Europę” – powiedział sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas piątkowej roboczej wizyty w Kijowie, informuje serwis internetowy President.gov.ua. Z kolei Wołodymyr Zełenski zapewnił, że Stany Zjednoczone są i będą kluczowym sojusznikiem Ukrainy.

czytaj więcej
Loading