Kategoria: Walka o Ukrainę

Jan Brzeziński: Stany Zjednoczone powinny natychmiast pomóc Ukrainie i Gruzji w przystąpieniu do NATO

„Musimy zdecydowanie wspierać transatlantyckie aspiracje Gruzji i Ukrainy. Rozszerzenie NATO rozpowszechniło pokój i bezpieczeństwo w Europie oraz wzmocniło zdolności wojskowe Sojuszu. Zarówno dla Ukrainy, jak i Gruzji powinniśmy zapewnić jasną drogę do członkostwa w NATO” – powiedział podczas wystąpienia w Kongresie USA.

czytaj więcej

Putin zadeklarował roszczenia terytorialne wobec sąsiadów i usiłował zaprzeczać zasadzie prawa narodów do samostanowienia

Krytyka administracyjnego podziału terytorialnego ZSRR zaproponowana przez Lenina, który przekształcił unitarne imperium rosyjskie w związek republik na podstawie narodowej, stała się obsesją w bolesnym umyśle gospodarza Kremla. Powtarza ją z maniakalnym uporem. Prawo republik do wycofania się ze Związku Radzieckiego było bombą zegarową, powiedział Putin.

czytaj więcej

Ukraińcy rozczarowani Zełenskim. Poziom zaufania do prezydenta Ukrainy spadł do 34,6 proc. – sondaż

Zełenski stracił ponad połowę swoich wyborców. Badania opinii społecznej realizowane przez Grupę Socjologiczną „Rejtynh” potwierdzają spadek notowań prezydenta Ukrainy. Gdyby wybory prezydenckie na Ukrainie odbyły się w najbliższej przyszłości, tylko 34,6 proc. respondentów poparłoby Wołodymyra Zełenskiego. Przypomnijmy, że zeszłej wiosny Zełenskiego poparło ponad 73 proc. wyborców.

czytaj więcej

Grzegorz Górny: „Za prezydentury Zełenskiego odbywa się symboliczna delegitymizacja fundamentów ukraińskiej niezależności od Rosji”

Ponad sześć lat po dramatycznych wydarzeniach na kijowskim Majdanie nie został ukarany żaden z OMON-owców czy snajperów, którzy strzelali do protestujących. Nie poniósł odpowiedzialności nikt, kto zabił sto osób należących do tzw. Niebieskiej Sotni. Jedyną oskarżoną okazuje się nagle kobieta, której twarz stała się jedną z ikon zwycięskiej rewolucji.

czytaj więcej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zatwierdził program narodowy Ukraina-NATO na 2020 r.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret „W sprawie rocznego programu krajowego pod auspicjami Komisji Ukraina-NATO na rok 2020” mający na celu systematyczne wdrażanie strategicznego kursu zapisanego w Konstytucji Ukrainy w celu uzyskania pełnego członkostwa w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, poinformowała służba prasowa Biura Prezydenta.

czytaj więcej

Foreign Policy: Ukraina może powrócić w objęcia Rosji, Zachód powinien rozważyć możliwość nałożenia sankcji na ukraińskich oligarchów

Minął rok od inauguracji Zełenskiego, a jego kontrowersyjne sygnały świadczące o stosunkach Ukrainy z Rosją i Europą są szokujące dla świata. Kraje zachodnie powinny wymagać jasnych i stanowczych oświadczeń od drużyny Zełenskiego, ponieważ na razie ich wypowiedzi są wymijające, a często po prostu nieszczere.

czytaj więcej

Ukraina może ubiegać się o członkostwo w NATO. Terytoria okupowane nie są przeszkodą – amerykański dyplomata

Rosja zajęła terytoria kilku sąsiednich krajów (Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), aby uniemożliwić im przystąpienie do NATO, ale mimo to zachodni dyplomaci oferują rozwiązania, które pomogą tym krajom przystąpić do Sojuszu. Amerykański dyplomata Kurt Volker zaproponował opcję przystąpienia Ukrainy do NATO, pomimo trwającej rosyjskiej agresji.

czytaj więcej

Rok Zełenskiego okresem niewykorzystanych możliwości. Może dojść do dymisji rządu i przedterminowych wyborów parlamentarnych – Jewhen Mahda

Rok prezydentury Wołodymyra Zełenskiego to okres niewykorzystanych możliwości – ocenił w rozmowie z PAP szef Instytutu Polityki Światowej w Kijowie Jewhen Mahda. Podkreślił też, że w relacjach z Polską nie było „przełomowych” inicjatyw ze strony Ukrainy. W środę mija rok od zaprzysiężenia Zełenskiego na prezydenta.

czytaj więcej

W rocznicę deportacji i ludobójstwa wandale zniszczyli groby na cmentarzu Tatarów krymskich

W przededniu Dnia Pamięci ofiar stalinowskiego ludobójstwa na Tatarach krymskich z 1944 r. wandale zniszczyli nagrobki na cmentarzu muzułmańskim we wsi Władysławowka w Niżniohirskim reojnie tymczasowo okupowanego przez Rosję Krymu – informuje prawniczka Emine Awamlijewa powołując się na mieszkańców wsi, którzy odwiedzając cmentarz odkryli zniszczone groby swoich przodków.

czytaj więcej
Loading