Kategoria: Walka o Ukrainę

New York Times: Kołomojski chce zwrócić Ukrainę w stronę Rosji i grozi Zachodowi: „Rosyjskie czołgi staną pod Krakowem i Warszawą”

Ukraiński oligarcha Ihor Kołomojski, który ma olbrzymi wpływ na politykę prezydenta Zełenskiego, uważa, że nadszedł czas, aby Ukraina porzuciła prozachodni wektor polityki zagranicznej i nawiązała bliskie stosunki z Rosją – informuje New York Times. „Nie zaakceptujecie naszego przystąpienia do Sojuszu. […] W ten sam czas Rosja chciałaby wprowadzić nas do nowego Układu Warszawskiego. […] Rosyjskie czołgi staną pod Krakowem i Warszawą” – zagroził.

czytaj więcej

Zatrzymany wczoraj ukraiński weteran wojenny i działacz praw człowieka został przekazany Konsulowi Generalnemu Ukrainy w Lublinie

Ihor Mazur, który wczoraj został zatrzymany przez polską straż graniczną na przejściu Jahodyn-Dorohusk, został dzisiaj przekazany konsulowi ukraińskiemu w Lublinie, za jego osobistym poręczeniem – poinformowała Ludmyła Denisowa, ukraińska rzecznik praw człowieka. Sąd w sprawie wyboru środka zapobiegawczego Igora Mazura nie dojdzie dzisiaj do skutku. Ukrainiec został przekazany za poręczeniem Konsulowi Generalnemu Ukrainy.

czytaj więcej

Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska wystosowała apel w obronie weterana wojen z Rosją Ihora Mazura

Odważny aktywista obywatelski i weteran wojny w Donbasie, Gruzji i Czeczenii padł ofiarą działań sąsiadów ze Wschodu. Został wpisany przez służby rosyjskie do rejestru zatrzymań Interpolu. (…) Nie możemy dać się sprowokować. Nie możemy być aktorami w rosyjskim scenariuszu. Polska postąpiła tak jak powinna. Zatrzymała osobę figurującą w rejestrze. Ale po to, by wyjaśnić sytuację. Wiele już wiemy. I zapewniam, ze droga do Rosji nie jest otwarta.

czytaj więcej

Weteran armii ukraińskiej zatrzymany w Polsce. Rafał Dzięciołowski: Ihor Mazur powinien zostać wypuszczony i przeproszony

„Jeżeli dalej będziemy respektowali listy gończe wystawione przez Rosję, nawet jeżeli mają plakietkę Interpolu, to tym samym stawiamy pod znakiem zapytania wiarygodność naszych deklaracji w sprawie Ukrainy. Przecież kto jak kto, ale my powinniśmy mieć świadomość, że Rosjanie nadużywają instrumentów prawnych, by wykorzystać je w prowadzeniu swojej brutalnej i tłamszącej niepodległość naszych sąsiadów polityce” – powiedział Rafał Dzięciołowski.

czytaj więcej

Rosja poniesie odpowiedzialność za naruszenie prawa międzynarodowego. Bezprecedensowa decyzja sądu ONZ

Po raz pierwszy w historii państwo, mianowicie Federacja Rosyjska, poniesie odpowiedzialność za naruszenie prawa międzynarodowego [finansowanie terroryzmu i łamanie praw człowieka na okupowanym Krymie] – oświadczyła Ołena Zerkal, wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy. Według niej Rosja będzie odpowiedziała za wszystkie zarzuty, w tym za zestrzelenie MH17: „To pierwszy raz w historii, kiedy Rosja odpowie na wszystkie nasze zarzuty”.

czytaj więcej

Niemiecka europosłanka ostrzega Zełenskiego: „następny Majdan nie będzie pokojowy”

„Ukraiński wyborca głosował za lepszym życiem, a jeśli pan Zelensky zablokuje lub zmieni kierunek udanych reform w swoich interesach, mamy problem. Jeśli ludzie będą niezadowoleni, mam na myśli tych, którzy wracają z wojny, tych, którzy mają broń – następny Majdan nie będzie pokojowy. To może być okropne. Na ten wspaniały kraj przeznaczamy znaczne kwoty, wiele pieniędzy przeznacza się na reformy” – oświadczyła Viola von Cramon-Taubadel, deputowana do Parlamentu Europejskiego.

czytaj więcej

“Nie kapitulacji!”. Dziesiątki tysięcy ludzi protestują na Majdanie Niepodległości w Kijowie

Wielotysięczny wiec “Nie kapitulacji!” odbył się 6 października na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Ukraińcy uświadamiają sobie, iż zaakceptowanie przez Ukrainę tzw. „formuły Steinmeiera” oznacza kapitulację przed Rosją. Ludzie protestują przeciwko podpisaniu przez Ukrainę formuły, która przewiduje amnestię zdrajców i prorosyjskich terrorystów, a także, że okupowane przez Rosję i jej pachołków rejony Donbasu otrzymają specjalny status po przeprowadzeniu tam tak zwanych wyborów.

czytaj więcej

Zełenski w rosyjskiej pułapce – raport specjalny Fundacji Warsaw Institute

Kreml de facto szantażuje Zełenskiego, który popełnił ogromny błąd, mówiąc, że chce zakończyć wojnę do końca tego roku. Ukraiński przywódca jest zakładnikiem własnych obietnic wyborczych i wywołanych nimi oczekiwań społecznych. Jeśli teraz przedstawia wymianę więźniów jako wstęp do kolejnych decyzji, które doprowadzą do pokoju w Donbasie, to oznacza, że Rosja podyktuje za to wysoką cenę. Zełenski jest pod ścianą – wszak sam obiecywał rodakom, że skończy wojnę jeszcze w tym roku.

czytaj więcej

Donald Trump: Ukraina jest „wielkim i pięknym” murem, który chroni Europę przed Rosją

Prezydent USA powiedział, że Ukraina broni krajów UE, będąc murem między Europą a Rosją – informuje biuro prasowe Białego Domu. W szczególności Donald Trump ostro skrytykował UE z powodu niewystarczającego wsparcia dla Ukrainy z ich strony. „Nienawidzę tego, gdy USA dają więcej pieniędzy niż inne … Ukraina pomaga Europie i krajom europejskim znacznie bardziej niż nam … To jest jak ściana między Rosją a Europą. To duża, szeroka, piękna ściana” – podkreślił prezydent Stanów Zjednoczonych.

czytaj więcej
Loading