Kategoria: Walka o Ukrainę

Rosyjskie imperium stoi na kościach wielu narodów. Ostra odpowiedź mera Chersonia na słowa Putina

„Odwieczne rosyjskie ziemie to są bagniska w pobliżu Moskwy, a reszta terytoriów, zostały uzyskane poprzez podłość i okrucieństwo”. Mer południowego ukraińskiego miasta Chersonia Wołodymyr Mykołajenko wraz z 33 radnymi miasta, w oświadczeniu opublikowanym na serwisie internetowym rady miasta, ostro odpowiedział Putinowi na jego roszczenia terytorialne dotyczące południowych i południowo-wschodnich terytoriów Ukrainy, które w schorowanej wyobraźni gospodarza Kremla są „odwiecznymi rosyjskimi terytoriami”.

czytaj więcej

Niespodzianka dla Putina: Ukraina kupi nowoczesne śmigłowce szturmowe Apache z USA

Ministerstwo Obrony Ukrainy kupi amerykańskie śmigłowce szturmowe McDonnell Douglas AH-64 „Apache” w celu aktualizacji sił powietrznych. Decyzja ta została podjęta na podstawie wyników przeglądu obrony, którego wyniki zostały przekazane Gabinetowi Ministrów, podaje portal Ukrainian military pages. Wyniki inspekcji staną się podstawą do opracowania Strategii Bezpieczeństwa Wojskowego Ukrainy, strategii i programów rozwoju rodzajów i uzbrojenia sił zbrojnych Ukrainy.

czytaj więcej

Kiedyś Moskwa była podporządkowana Kijowowi. Ostra odpowiedź wiceszefa MSZ Ukrainy Putinowi

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar oświadczył, że ukraińskie MSZ potępia oświadczenia prezydenta Rosji Władimira Putina o tym, że rzekomo wschodnia część Ukrainy i całe północne wybrzeże Morza Czarnego są „rdzennymi rosyjskimi ziemiami” informuje Censor.net.ua powołując się na agencję Interfax-Ukrajina. „Jednoznacznie potępiamy jakiekolwiek podejmowane przez Federację Rosyjską próby podważenia integralności Ukrainy” – oświadczył wiceszef resortu ukraińskiej dyplomacji.

czytaj więcej

51 procent Ukraińców popiera wstąpienie do NATO

Wejście Ukrainy do NATO popiera nieco ponad 51% Ukraińców. Tak wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Instytut Gorszenina we współpracy z przedstawicielstwem Fundacji Friedricha Eberta na Ukrainie i Białorusi przeprowadzonego 22 listopada a 10 grudnia br. Jego wyniki zaprezentował wiceprezydent tego ośrodka socjologicznego Wiktor Sokołow, podczas panelu „Czy wdrożenie standardów NATO w siłach zbrojnych Ukrainy zwiększy zdolność obronną Ukrainy?”.

czytaj więcej

Ambasador RP Bartosz Cichocki wezwał Rosję, by odpowiedziała na pozytywne inicjatywy prezydenta Zełenskiego

Polska docenia trudne polityczne kroki ukraińskich władz, powiedział Bartosz Cichocki. „Z dużą niecierpliwością oczekujemy teraz wdrożenia decyzji o zawieszeniu broni, wymiany przetrzymywanych osób zgodnie z formułą „wszyscy za wszystkich” oraz odnośnie nowych obszarów wycofania wojsk. Dużo pracy dla Trójstronnej Grupy Kontaktowej w Mińsku. I bardzo mocno zachęcamy Rosję, by odpowiedziała na pozytywne kroki prezydenta Zełenskiego”.

czytaj więcej

ONZ wezwała Rosję do wycofania swoich wojsk z Krymu i zakończenia okupacji terytorium Ukrainy

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję wzywającą Federację Rosyjską do wycofania wojsk z Półwyspu Krymskiego i zakończenia tymczasowej okupacji Ukrainy. O tym informuje Stała Misja Ukrainy przy ONZ na swojej stronie na Facebooku. 63 kraje głosowały za tą rezolucją, a 19 było przeciw (Armenia, Białoruś, Burundi, Kambodża, Chiny, Kuba, Korea Północna, Iran, Kirgistan, Laos, Birma, Nikaragua, Filipiny, Rosja, Serbia, Sudan, Syria, Wenezuela i Zimbabwe). 66 państw wstrzymało się od głosu.

czytaj więcej

Prezydent Zełenski nie przekroczył „czerwonych linii” na spotkaniu przywódców formatu normandzkiego w Paryżu

Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas spotkania przywódców formatu normandzkiego w Paryżu wymienił „czerwone linii”, których nigdy nie przekroczy na stanowisku prezydenta Ukrainy. W szczególności oświadczył, że nie wyrazi zgody na zmianę unitarnego statusu Ukrainy i nie zezwoli na jej federalizację. Stwierdził także, że wektor polityki zagranicznej zostanie wybrany przez naród ukraiński, a nie podyktowany przez podmioty zewnętrzne.

czytaj więcej

“Nie kapitulacji!”. Dziesiątki tysięcy Ukraińców na Majdanie Niepodległości w Kijowie określili „czerwone linie” dla prezydenta Zełenskiego

W przededniu spotkania przywódców formatu normandzkiego w Paryżu dziesiątki tysięcy Ukraińców zebrali się na wiec pod hasłem “Nie kapitulacji!” na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Działaczy ruchu „Bez kapitulacji!”, wraz z przedstawicielami partii parlamentarnych: „Głos”, „Europejska Solidarność” i „Batkiwszczyna” wysunęły wobec władz szereg żądań, a mianowicie określili takie „czerwone linie” dla prezydenta Zełenskiego.

czytaj więcej

Ukraińska obronność: rekordowy budżet, konieczne reformy – Warsaw Institute

Integracja Ukrainy z NATO realizowana jest poprzez przyjmowane regularnie Roczne Programy Narodowe (ANP) Ukraina-NATO. Po zmianie władzy w Kijowie, nowa ekipa rządząca – po konsultacjach z Sojuszem Północnoatlantyckim – ustaliła listę priorytetów. Wśród nich są: wzmocnienie floty wojennej, rozbudowa sił specjalnych i poprawa zdolności logistycznych, jak też obrona cybernetyczna i zwiększenie odporności na zagrożenia hybrydowe. Nie da się tego zrobić bez zwiększania nakładów na obronność.

czytaj więcej
Loading