Kategoria: Walka o Ukrainę

„Precz z kapitulacją i rewanżem sił prorosyjskich”! Masowe protesty w Kijowie

10 czerwca w Kijowie, w pobliżu Administracji Prezydenta rozpoczęła się akcja „Precz z kapitulacją!”, w którą zaangażowało się ponad dwa tysiące osób. Protestujący domagają się porzucenia planów zdrady narodowych interesów Ukrainy przez kapitulację pod płaszczykiem porozumień pokojowych z Rosją.

czytaj więcej

Zdrada stanu? Prokurator generalny Ukrainy wszczął trzy postępowania karne. Wśród podejrzanych może być nowo wybrany prezydent Zełenski

Prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko wszczął trzy postępowania karne po oświadczeniach Leonida Kuczmy o potrzebie zniesienia blokady ekonomicznej okupowanych terytoriów Donbasu i zakazania żołnierzom Sił Zbrojnych Ukrainy użycia broni w odpowiedzi na ataki rosyjskich okupantów.

czytaj więcej

Zełenski usiłuje skomplikować proces integracji euroatlantyckiej Ukrainy? Сhce przeprowadzić referendum o przystąpieniu do NATO

Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że Zełenski jest zwolennikiem integracji euroatlantyckiej Ukrainy. Świadczą o tym jego publiczne deklaracje. Jednak w rzeczywistości obserwatorzy rejestrują dużo sygnałów, które wskazują na to, że nowo wybrany prezydent Ukrainy wręcz przeciwnie, usiłuje skomplikować proces integracji Ukrainy z NATO.

czytaj więcej

W ciągu 5 lat wojny w Donbasie rosyjscy najeźdźcy zabili ponad 240 dzieci

W ciągu 5 lat wojny w Donbasie rosyjscy najeźdźcy zabili ponad 240 ukraińskich dzieci, 56 zniknęły bez śladu – informuje na Facebooku biuro prasowe Marynarki Wojennej Ukrainy. Oddziały agresora strzałami z zakazanej artylerii i czołgów zniszczyły ponad 700 szkół. Około 15 tysięcy nieletnich jest stale w niebezpieczeństwie i obawia się ostrzałów ze strony sił rosyjskiego agresora.

czytaj więcej

Kongres USA chce rozszerzyć pomoc Ukrainie i zapewnić status głównego sojusznika poza Paktem Północnoatlantyckim

W Izbie Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych został przedstwiony projekt ustawy o zapewnieniu Ukrainie wsparcia dla zachowania niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej oraz przyznaniu jej statusu głównego sojusznika wojskowo-politycznego USA – informuje Ambasada Ukrainy w Waszyngtonie.

czytaj więcej

Ukraiński dyplomata: Przez wiele lat Zełenski współpracował z Medwedczukiem, bliskim przyjacielem Putina

Prorosyjski oligarcha Wiktor Medwedczuk rozpoczął współpracę z nowo wybranym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Żeleńskim jeszcze w 2004 r. podczas pomarańczowej rewolucji na Ukraimie i dziś jest kluczowym sponsorem drużyny Zełenskiego – powiedział ukraiński dyplomata Dmytro Czekalkin w wywiadzie udzielonym portalu ghall.com.ua.

czytaj więcej

Prorosyjskie siły chcą oszukać Ukraińców. Prezydent Zełenski i przyjaciel Putina Medwedczuk mówią jednym głosem w sprawie pokoju z Rosją

Drużyna nowo wybranego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego aktywnie wykorzystuje idee Wiktora Medwedczuka, najbardziej prorosyjskiego polityka Ukrainy, kuma Putina, lidera prorosyjskiej organizacji Ukraiński Wybór oraz partii „Platforma Opozycyjna – Za Życie”. Ten fakt jest oczywisty nie tylko dla myślących Ukraińców, ale także dla zagranicznych obserwatorów.

czytaj więcej
Loading