Kategoria: Walka o Ukrainę

Joe Biden: Jeśli wygram wybory, Ukraina stanie się priorytetem polityki międzynarodowej

„Uczyniłbym Ukrainę priorytetem polityki międzynarodowej. W dziedzinie bezpieczeństwa zapewniłbym pomoc wojskową ze Stanów Zjednoczonych, w tym broń, aby wzmocnić zdolność Ukrainy do obrony” – powiedział Joe Biden, wpływowy demokrata, który walczy o fotel prezydenta USA, odpowiadając na pytanie, co zrobiłby dla Ukrainy, która broni się przed rosyjską agresją, gdyby został wybrany prezydentem Stanów Zjednoczonych.

czytaj więcej

„Płomień Braterstwa”. Polscy harcerze oddają hołd ukraińskim żołnierzom walczącym z bolszewikami

W przeddzień 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej polscy harcerze i skauci ukraińscy zapalą świece w całej Polsce na grobach żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, sojuszników niepodległej Polski w walce z bolszewikami. 14 sierpnia o godzinie 18:00 w kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce harcerki i harcerze zapalą znicze na grobach żołnierzy ukraińskich, którzy w 1920 r. razem z Wojskiem Polskim bronili naszego kraju przed Armią Czerwoną.

czytaj więcej

Rosja szykuje wojska do wojny na pełną skalę – doradca prezydenta Ukrainy

Rosja przygotowuje swoje wojska do inwazji na pełną skalę – twierdzi Iwan Aparszyn, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ds. bezpieczeństwa i obrony w wywiadzie dla amerykańskiej rządowej rozgłośni Radio Wolna Europa/Radio Swoboda. „Jestem w 100% pewien, że na pierwszym etapie operacja powietrzna na pełną skalę zostanie przeprowadzona. Uczestniczyć będzie nie tylko lotnictwo, ale także oddziały rakietowe i artyleria, elektroniczny sprzęt bojowy”.

czytaj więcej

Wall Street Journal: z powodu pogarszającej się sytuacji w Rosji Putin może wzmóc działania wojenne w Donbasie albo rozpocząć nową wojnę

Niezadowolenie z reżimu Putina zawsze było najsilniejsze w dużych miastach Rosji. Jednak w ciągu ostatniego roku nawet regiony, które tradycyjnie wspierały Putina, odwróciły się od niego z powodu złego stanu rosyjskiej gospodarki. W związku z tym istnieje ryzyko, że rosyjski prezydent, aby odwrócić uwagę od problemów wewnętrznych, może rozpętać nową wojnę, np. w krajach bałtyckich lub eskalować konflikt przeciwko Ukrainie.

czytaj więcej

Jan Piekło: zapowiedzi Wołodymyra Zełenskiego walki z oligarchią brzmią jak dowcip

Przypomnijmy, partia Sługa Narodu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zdobyła największe poparcie i zagłosowało na nią 43,13 proc. wyborców. Na drugim miejscu znalazła się prorosyjska Opozycyjna Platforma – Za Życie z wynikiem 13,05 proc., Batkiwszczynę b. premier Julii Tymoszenko poparło 8,19 proc., Europejską Solidarność b. prezydenta Petra Poroszenki – 8,14 proc., zaś Hołos (Głos) muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka – 5,86 procent.

czytaj więcej

Sondaż: 62 proc. Ukraińców chce wstąpienia Ukrainy do NATO

Według ostatniego sondażu 62 proc. Ukraińców popiera wejście Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego – oświadczył podczas konferencji prasowej w Kijowie Andrij Orłow, dyrektor Centrum Strategicznego Rozwoju Terytoriów, informuje agencja UNIAN. „62 proc. Ukraińców popiera przystąpienie do NATO, 21% respondentów nie popiera takiej polityki” – powiedział.

czytaj więcej

Rosyjskie służby specjalne negocjowały z bliskim otoczeniem Zełenskiego na długo przed rozpoczęciem wyścigu wyborów prezydenckich na Ukrainie

Od zeszłego roku rosyjskie służby specjalne negocjują ze świtą Wołodymyra Zełenskiego – pisze ukraiński politolog Taras Berezowiec na swoim konto w Telegram, podaje kanał Priamyj. Politolog twierdzi, że informują o tym źródła w ukraińskich służbach specjalnych.

czytaj więcej
Loading