Żaden kraj trzeci nie ma weta w sprawie członkostwa w NATO. Ukraina będzie samodzielnie decydować o swojej polityce zagranicznej, w tym o przystąpieniu do Sojuszu. Rosja jest winowajcą konfliktu zbrojnego w Donbasie. Stany Zjednoczone potępiają okupację Krymu – takie oświadczenia złożył Lloyd Austin, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych podczas wspólnego briefingu z ministrem obrony Ukrainy Andrijem Taranem.

„Powiedzmy jasno, że Rosja rozpoczęła tę wojnę, a Rosja jest kamieniem, który utrudnia pokojowe rozwiązanie. To oni zaczęli naruszać integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy”.

Lloyd Austin

Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych

Zaznaczył też, że Stany Zjednoczone potępiają okupację Krymu, a także wezwał Federację Rosyjską do zakończenia wojny na wschodzie Ukrainy i zaprzestania zdestabilizowania Morza Czarnego i napięcia wzdłuż ukraińskich granic.

Oprócz tego, sekretarz obrony USA skomentował oświadczenie Rosji w sprawie przystąpienia Ukrainy do NATO. Według niego decyzję podejmie sama Ukraina.

„Żaden kraj trzeci nie ma weta w sprawie członkostwa w NATO. Ukraina ma prawo decydować o swojej polityce zagranicznej bez ingerencji z zewnątrz. Powiem, że nasze poparcie dla suwerenności Ukrainy jest niewzruszone i będziemy nadal współpracować, aby zapewnić, że jesteśmy po właściwej stronie i na właściwym miejscu i że Ukraina może się bronić”

– powiedział Lloyd Austin.

„Udzielamy pomocy we wszystkich regionach na bieżąco i jest to nasze zobowiązanie wobec naszych partnerów. I możecie oczekiwać, że będziemy kontynuować nasze wsparcie”

– podkrelił sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych.

Przypomnijmy, ostatnio rzecznik prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow po raz kolejny groził Ukrainie i powiedział, że przystąpienie Ukrainy do NATO to najgorszy scenariusz dla Rosji.

Z kolei, minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, komentując oświadczenie rzecznika prezydenta Federacji Rosyjskiej, powiedział, że „Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę, okupowała nasze ziemi i wymordowała naszych obywateli. Dlatego nie interesuje nas opinia Federacji Rosyjskiej na temat przystąpienia Ukrainy do NATO. Rosja nie ma prawa głosu w dyskusji o przyszłym członkostwie Ukrainy w Sojuszu”.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Szef MSZ Ukrainy: Nie interesuje nas opinia Rosji na temat przystąpienia Ukrainy do NATO

ZOBACZ TAKŻE:

Zgromadzenie Parlamentarne NATO przyjęło twardą rezolucję, w której putinowska „Rosja jawi się jako prawdziwe imperium zła”

Rosja jest państwem-agresorem. Wspólne oświadczenie po szczycie Ukraina-Unia Europejska

Stoltenberg po raz kolejny nazwał Rosję największym zagrożeniem dla NATO