Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił potrzebę zachowania jedności transatlantyckiej jako kluczowego warunku przezwyciężenia zagrożeń i wyzwań naszych czasów, wśród których jako pierwszy wymienił zagrożenia stwarzane przez Rosję.

Jak informuje Ukrinform, szef NATO powiedział to w poniedziałek podczas swojego wystąpienia na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, pełny tekst jego przemówienia został opublikowany na stronie internetowej Sojuszu Północnoatlantyckiego.

„De facto potrzeba jedności transatlantyckiej jest teraz większa niż kiedykolwiek od zakończenia zimnej wojny. Ponieważ wyzwania, przed którymi stoimy, są znacznie większe, niż jakikolwiek kraj czy kontynent mógłby przezwyciężyć w pojedynkę. Rosja jest odpowiedzialna za agresywne działania przeciwko swoim sąsiadom, za masową rozbudowę militarną od Morza Barentsa do Morza Śródziemnego i próbuje ingerować w nasze demokracje”.

Jens Stoltenberg

Sekretarz generalny NATO

Jako wyzwanie nazwał także stanowisko Chin, które nie wahają się użyć siły do ​​przymuszania innych krajów i kontrolowania własnego narodu. Jednocześnie Chiny zbliżają się do Sojuszu – w Afryce, w Arktyce, w cyberprzestrzeni, poprzez inwestycje w infrastrukturę krytyczną państw sojuszniczych, od sieci 5G po porty i lotniska.

Stoltenberg zauważył też, że we współczesnym świecie pojawiły się nowe zagrożenia, w tym cyberataki, niszczycielskie technologie, rozprzestrzenianie broni jądrowej i zmiana klimatu. Jednocześnie takie zjawisko jak terroryzm również pozostaje realnym zagrożeniem.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Wróg u bram

Europa na celowniku Kremla

Po Ukrainie Putin może zaatakować kraje bałtyckie i Polskę

Od Czyngischana do Putina. Długa historia podboju Europy

Putin marzy o wskrzeszeniu Imperium Rosyjskiego w granicach z 1914 roku