Kategoria: Koronawirus

Polska gospodarka okazuje się jedną z najbardziej odpornych na kryzys związany z epidemią koronawirusa – Bloomberg

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podkreślił w rozmowie z portalem, że Polska najniższy punkt aktywności ekonomicznej osiągnęła najprawdopodobniej w drugiej połowie kwietnia. Jego zdaniem również maj i czerwiec mogą być dla polskiej gospodarki trudnymi miesiącami, a PKB w drugim kwartale tego roku może spaść o 10-15 proc.

czytaj więcej

Prof. Piotr Tryjanowski: Kto panuje nad strachem, panuje nad życiem

Człowiek ma się bać i tyle! Miłość trzymana jest węzłem zobowiązań, który ludzie, ponieważ są nikczemni, zrywają, skoro tylko nadarzy się sposobność osobistej korzyści, natomiast strach jest oparty na obawie kary; ten więc nie zawiedzie nigdy. Tak o strachu pisał klasyk nauk politycznych, Niccolo Machiavelli. Wskazywał na strach jako skuteczne narzędzie zarządzania innymi emocjami…

czytaj więcej

Prof. dr hab. Piotr Tryjanowski: COVID-19 – czy tylko czarne scenariusze?

Wzorce historyczne nasuwają się same. Toutes proportions gardées, przypomnijmy sobie pandemię dżumy w XIV wieku i to, jak brutalnie przeorała świat. Upadały dwory i szlacheckie rody, zyskiwali na sile wysoko wykwalifikowani pracownicy, a rosnąca inflacja niszczyła i tak niewielkie oszczędności. Chłopi wzniecali powstania i rozpoczęły się prześladowania Żydów. Bywały rzeczy złe, ale trafiały się też i dobre …

czytaj więcej

Pandemia koronawirusa. Nie możemy przewidywać przyszłości. Musimy ją stworzyć

Pandemia ujawniła, że wiele rzeczy, które wydawały się niemożliwe, stały się możliwe, na dobre i na złe. Historia ruszyła i przyśpieszyła. Wiemy jedno – w obliczu zmian klimatycznych, których przykładem jest panująca w Polsce susza, nie możemy po prostu wrócić do normalności. To nie wystarczy. I tak jak Czarnobyl spowodował utratę wiary w państwo i naukę, tak pandemia powinna naszą wiarę w nie odnowić.

czytaj więcej

Kreml okazuje się zadziwiająco słaby w walce z koronawirusem – Neue Zürcher Zeitung

Rosja: niemal cały poddał się samoizolacji i – choć to wiosna – znajduje się w stanie zamrożenia. Jakby nie było, zaskakujące jest to, że w obliczu rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa zaskakująco pasywnie zachowuje się prezydent Władimir Putin. Aktywnością wykazują się za to lokalni urzędnicy. Tę sytuację analizuje szwajcarska gazeta „Neue Zürcher Zeitung”.

czytaj więcej

Wojna informacyjna. Na Ukrainie wykryto kierowaną z Rosji farmę botów szerzącą fake newsy o koronawirusie

– Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wykryła farmę botów szerzącą fake newsy o sytuacji w kraju w związku z COVID-19 i namawiającą do obalenia ładu konstytucyjnego – przekazała w poniedziałek SBU. Zaznaczyła, że farma działała w Dnieprze, a kierowana była z Rosji. To już druga farma botów kierowana z Rosji wykryta w ostatnim czasie na Ukrainie.

czytaj więcej

Słynny ekspert NATO: Nie ma wątpliwości, że w rosyjskim kontyngencie we Włoszech są agenci GRU

– Nie ma wątpliwości, że są wśród nich oficerowie GRU (Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej) – ostrzegł znakomty ekspert NATO do spraw broni chemicznej, biologicznej i jądrowej Hamish De Bretton-Gordon w wywiadzie udzielonym włoskiej gazecie „La Stampa”, mówiąc o rosyjskim kontyngencie „antykoronawirusowym” we Włoszech.

czytaj więcej

Na pokładzie zestrzelonego przez Rosjan samolotu MH17 był zespół wirusologów, którzy mogliby uratować świat przed koronawirusem

Na pokładzie samolotu samolotu pasażerskiego Malaysia Airlines Boeing 777 nr lotu MH17, zestrzelonego przez Rosjan, znajdował się cały zespół znanych wirusologów, którzy lecieli na Światowy Kongres AIDS. Gdyby Rosjanie nie zabili tych specjalistów, mogliby oni wnieść ogromny wkład w walkę z pandemią koronawirusa.

czytaj więcej

Łazarz Grajczyński: Koronawirus i geopolityka Rosji

Pewne konsekwencje obecnie występującej pandemii są dla nas już oczywiste. Poza czysto zdrowotnymi, to najbardziej widoczne: ekonomiczne. Zachwianie się rozwoju ekonomicznego, stagnacja, zamykanie przedsiębiorstw. Problemy, które głównie uderzają w klasę średnią, która szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej pomimo dekad, stale pozostaje nierozwinięta, w zalążku, słaba i uzależniona od pomocy.

czytaj więcej
Loading