Na pokładzie samolotu samolotu pasażerskiego Malaysia Airlines Boeing 777 nr lotu MH17, zestrzelonego przez Rosjan, znajdował się cały zespół znanych wirusologów, którzy lecieli na Światowy Kongres AIDS. Gdyby Rosjanie nie zabili tych specjalistów, mogliby oni wnieść ogromny wkład w walkę z pandemią koronawirusa. O tym w swoim wpisie na Facebooku przypomniała Oksana Zabużko, znana ukraińska pisarka, poetka i eseistka, informuje portal Obozrevatel.com.

– Nici, nici – wszystko jest połączone ze wszystkim, tak, bardzo aktualne przypomnienie … A na pokładzie MH17 nie tylko Lange* był. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie – w tym samolocie cała grupa wirusologów poleciała do Australii na kongres AIDS, i pamiętam, jak światowe media napisały, że utrata tej „czołówki” może spowolnić rozwój branży na lata, a nawet dekady. Ale kto mógł sobie wyobrazić wtedy, że ta prognoza się sprawdzi za pięć i pół roku?

Oksana Zabużko

Ukraińska pisarka, poetka i eseistka

Zabużko podkreśliła, że zabicie każdego człowieka odciska piętno na przyszłości całej ludzkości, ponieważ z powodu agresji innych ludzi wielu nie ma czasu, aby zrealizować cel swojego życia i być może uratować miliony.

„Każda osoba jest niezastąpiona, ponieważ każda gwałtowna śmierć tworzy dziurę we Wszechświecie Niespełnionego Przeznaczenia, przez którą prędzej czy później zagwizdnie wiatr ruiny. I właśnie dlatego, dopóki zabójcy nie zostaną ukarani, wszystko jest zagrożone”

– ostrzegła pisarka.

Jagiellonia.org

* Joseph Marie Albert „Joep” Lange – holenderski badacz kliniczny specjalizujący się w terapii HIV. Pełnił funkcję prezesa Międzynarodowego Towarzystwa AIDS w latach 2002–2004. Kierował badaniami klinicznymi nad rozwojem leków w programie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącym AIDS. Był członkiem Strategic and Technical Advisory Committee. Był profesorem Akademickiego Centrum Medycznego w Amsterdamie oraz dyrektorem naukowym Institute for Global Health and Development. Miał na koncie wiele publikacji naukowych w zakresie leczenia AIDS. Zginął w katastrofie lotu Malaysia Airlines 17 w dniu 17 lipca 2014 r., lecąc w charakterze delegata na 20. Międzynarodową Konferencję AIDS w Melbourne, w Australii.

"Ниточки, ниточки"(с) – все з усім зв'язано, атож, дуже вчасне нагадування… І на MH17 не тільки Ланґе був, Царство…

Опубліковано Oksana Zabuzhko (Оксана Забужко) Четвер, 2 квітня 2020 р.