– Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wykryła farmę botów szerzącą fake newsy o sytuacji w kraju w związku z COVID-19 i namawiającą do obalenia ładu konstytucyjnego – przekazała w poniedziałek SBU. Zaznaczyła, że farma działała w Dnieprze, a kierowana była z Rosji, informuje PolskieRadio24.pl powołując się na PAP.

SBU wyjaśniła, że farma, wykorzystując fałszywe dane osobowe, utworzyła i zarządzała kontami użytkowników w mediach społecznościowych, które miały wyglądać jak profile obywateli Ukrainy. Stworzono ponad 5 tys. botów – sprecyzowano.

PRZECZYTAJ:

Epidemia, epidemia strachu a Doktryna Gierasimowa

Oprócz nieprawdziwych informacji dotyczących sytuacji na Ukrainie w związku z pandemią koronawirusa, zamieszczano też wpisy, w których wzywano do siłowej zmiany ustroju konstytucyjnego i przejęcia władzy – dodała SBU w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

WSZCZĘTO ŚLEDZTWO

Sprzęt i specjalne oprogramowanie nabyto poprzez zabronione na Ukrainie rosyjskie pozabankowe systemy płatnicze – podkreśliła SBU. Wykorzystywano także karty SIM ukraińskich operatorów i serwery proxy. Sprzęt skonfiskowano, a w sprawie wszczęto śledztwo.

To już druga farma botów kierowana z Rosji wykryta w ostatnim czasie na Ukrainie – podkreśliła SBU.

Źrodło: PAP, PolskieRadio24.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Internetowe trolle na polecenie Rosji szerzą fake newsy o koronawirusie na Ukrainie

Rosja wykorzystuje epidemię koronawirusa w celu dezinformacji i intensyfikacji wojny informacyjnej przeciwko Zachodowi – raport KE

Koronawirus i rosyjska wojna informacyjna. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zdemaskowała 79 osób, szerzących panikę na temat pandemii