Polska gospodarka okazuje się jedną z najbardziej odpornych na kryzys związany z epidemią koronawirusa, wśród wszystkich państw Unii Europejskiej, piszą dziennikarze Bloomberg.

Serwis zwraca uwagę, że zgodnie z przewidywaniami UE, polskie PKB skurczy się w tym roku o 4,3 proc., co będzie najmniejszym spadkiem spośród wszystkich państw wspólnoty.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podkreślił w rozmowie z portalem, że Polska najniższy punkt aktywności ekonomicznej osiągnęła najprawdopodobniej w drugiej połowie kwietnia. Jego zdaniem również maj i czerwiec mogą być dla polskiej gospodarki trudnymi miesiącami, a PKB w drugim kwartale tego roku może spaść o 10-15 proc. Według niego z kryzysu uda się wyjść w przeciągu kilku miesięcy, jednak skutki pandemii będziemy odczuwać przez lata.

Natomiast główny ekonomista ING Banku Śląskiego, Rafał Benecki zaznacza, że spadek PKB w Polsce wynika w sposób naturalny ze spadku w krajach strefy euro. Jak podkreśla, polska gospodarka jest powiązana z tymi krajami, które to kupują ponad połowę polskiego eksportu.

Bloomberg podkreśla, że w niecałe dwa tygodnie w Polsce przekazano w ramach pomocy dla polskich firm 11,5 mld zł, dla ponad 56 tys. przedsiębiorców.

Do artykułu odniósł się za pośrednictwem Twittera prezydent Andrzej Duda:

„Jak widać dobre współdziałanie władz (Prezydent + Rząd) jest najskuteczniejszą receptą na kryzys. Teraz i w przyszłości”

– napisał.

Źrodło: Bloomberg, DoRzeczy.pl, Twitter, Fronda.pl