10 maja dziennikarze z programu „168 godzin” czeskiego kanału telewizyjnego CT1, powołując się na swoje źródła, podali nazwisko pracownika rosyjskich służb specjalnych podejrzanego o transport rycyny w celu zabójstwa szefa administracji Pragi-6 Ondrzeja Kolářa i burmistrza Pragi Zdeněka Hřiba. Сzescy reporterzy twierdzą, że truciznę do Czech przywiozł Andriej Konczakow, pełniący obowiązki szefa Rosyjskiej Federalnej Agencji Rossotrudniczestwo*, informuje portal The Insider.

Według źródeł w organach ścigania, przyjazne agencje wywiadowcze ostrzegły czeskich kolegów, że Konczakow, który przyleciał do Pragi 14 marca, miał przy sobie w bagażu dyplomatycznym silną truciznę – ricynę.

PRZECZYTAJ:

Ukryta wojna. Rosja chciała otruć prezydenta stolicy Czech i wysłała do Pragi agenta z silną trucizną – czeskie media

Praski samorządowiec potwierdza, że został objęty całodobową ochroną policji po ustaleniu, że rosyjski agent planuje go likwidować – сzeskie media

Konczakow naprawdę przybył do Pragi 14 marca, ale czeskie tajne służby nie zatrzymały go i nawet nie sprawdzały jego bagażu, obawiając się, że otrzymane informacje mogą być częścią kampanii dezinformacyjnej w celu podważenia zaufania do służb specjalnych.

Według źródeł Konczakow został powitany na praskim lotnisku przez pierwszego sekretarza rosyjskiej ambasady Aleksandra Antonowa, razem udali się prosto do ambasady (co samo w sobie jest niezwykłe, ponieważ 14 marca tego roku przypada na sobotę).

Konczakow nie został formalnie oskarżony i nadal przebywa w Pradze. Odmówił komentarza na temat nieoficjalnych zarzutów przeciwko niemu.

Od czasu przybycia Konczakowa do Pragi czeskie służby specjalne objęły ochroną szefa administracji Pragi-6 Ondrzeja Kolářa i burmistrza Pragi Zdeněka Hřiba. To Koláře podjął decyzję o zburzeniu pomnika marszałka Związku Sowieckiego Iwana Koniewa w stolicy Czech, a prezydent miasta Hřib podpisał decyzję o zmianie nazwy placu przed ambasadą Rosji na cześć zamordowanego Borysa Niemcowa.

Przypomnijny, w roku 1978, agent KGB zabił w Londynie bułgarskiego dysydenta Georgi Markowa przez wstrzelenie podskórne ok. 0,5 mg rycyny w platynowej kulce o średnicy 1,6 mm z mikroskopijnymi otworami, przez które rycyna przedostała się do organizmu Markowa.

Jagiellonia.org

* Rossotrudniczestwo to Federalna Agencja ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanitarnej

ZOBACZ TAKŻE:

Europa na celowniku Kremla. Ukryta wojna Putina przeciwko Zachodowi

„Russkij mir” w centrum Paryża. Prorosyjscy terroryści z Donbasu w szeregach SB ruchu „żółtych kamizelek”

Ukryta wojna przeciwko Zachodowi. We francuskich Alpach znaleziono „bazę rosyjskich sabotażystów z supertajnej jednostki specjalnej GRU”