Zła wiadomość dla biznesu i międzynarodowych inwestorów – w ten sposób wielu amerykańskich ekspertów komentuje powołanie Iryny Wenediktowej na stanowisko prokuratora generalnego Ukrainy – podaje rządowa rozgłośnia Stanów Zjednoczonych Voice of America.

W szczególności Eric Hontz, ekspert w Centrum Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Prywatnego, nazywa głosowanie na nowego prokuratora generalnego „niepokojącym dniem dla niezależności prokuratorów”.

„Jedną z największych skarg wśród przedsiębiorców na Ukrainie jest brak sprawiedliwości. Teraz na Ukrainie prokurator generalny jest bardzo blisko związany z partią prezydenta i obawiam się, że inwestorzy i biznes będą postrzegać jej mianowanie jako powrót do starych zasad na Ukrainie”.

Eric Hontz

Ekspert w Centrum Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Prywatnego

PRZECZYTAJ:

Witalij Portnikow: W Kijowie rządzi nowa koalicja – koalicja zdrady, koalicja Putina

Ekspert zwraca też uwagę na powiązania rodziny Wenedyktowej z „wewnętrznym kołem ukraińskich oligarchów”.

„Ta nominacja pokazuje zmianę w polityce administracji Zełenskiego. Mówią, mamy nowe twarze w rządzie. I mamy prokuratora generalnego, która jest naprawdę ściśle powiązana z tak zwaną elitą ukraińską”

– powiedział Eric Hontz w komentarzu dla Voice of America.

PRZECZYTAJ:

„Prorosyjska Ukraina”. Kreml przygotowuje operację geopolityczną, która dla Polski będzie oznaczała katastrofę

Według Hontza, chociaż prezydent Zełenski nazywał poprzedniego prokuratora generalnego „swoim człowiekiem”, Rusłan Riaboszapka na swoim stanowisku wykazał niezależność od wpływów Biura Prezydenta.

„Jako obserwator sytuacji na Ukrainie boję się, że Ukraina wraca do starych złych czasów. Usunięcie ważnych graczy z rządu, którzy mieli dobre stosunki z MFW, było bardzo złym pomysłem. Gdybym miał okazję porozmawiać z prezydentem Zełenskim, powiedziałbym mu: „przestańcie, proszę, nie wprowadzajcie już żadnych zmian, inwestorzy już są na krawędzi, Ukraina jest już uważana za kraj wysokiego ryzyka”

– ostrzega ekspert.

PRZECZYTAJ:

Dyplomata: Przez wiele lat Zełenski współpracował z Medwedczukiem, bliskim przyjacielem Putina

Iryna Wenediktowa nie jest gotowa na stanowisko prokuratora generalnego Ukrainy – uważa Melinda Haring, ekspertka think tanku Atlantic Council.

„Jest absolutnie nieodpowiednią kandydatką na to stanowisko. Stanowisko prokuratora generalnego jest jednym z 5 najważniejszych stanowisk w kraju. Nigdy nie była prokuratorem, nie jest neutralna politycznie, jak przewiduje prawo, i jest postacią polityczną – trzecią kwestią w partii Sługa Ludu w zeszłym roku. Nigdy nie była prokuratorem, nie jest neutralna politycznie, a jest to określone przez prawo, a ona jest postacią polityczną – trzecią na liście partii Sługa Ludu w zeszłym roku. Nie zdała nawet konkursu na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego”.

Melinda Haring

Ekspert think tanku Atlantic Council

Ekspert z Rady Atlantyckiej nie wyklucza, że Iryna Wenediktowa została powołana na swoje stanowisko w celu postawienia zarzutów byłemu prezydentowi kraju Petro Poroszence.

„Jeśli to prawda, jeśli Wenediktowa została powołana w celu oskarżenia Petra Poroszenki, wracamy do starych złych czasów. Prokuratura generalna nie powinna grać w takie gry

– mówi Haring.

PRZECZYTAJ:

Eksperci: Zełenski jest ślepym narzędziem Putina do eliminacji Ukrainy. Asystent prezydenta Ukrainy jest agentem Kremla

Z kolei, Michael Carpenter, dyrektor Centrum Analitycznego Bidena, były asystent sekretarza obrony USA ds. Ukrainy i Eurazji jest zaskoczony nagłą zmianą kursu obecnej elity rządzącej podczas pandemii kronawirusu i kryzysu gospodarczego.

„Trudno mi zrozumieć, jak w tym czasie prezydent i jego zespół postanowili odwołać tylu ludzi w rządzie, którzy cieszą się tak wielkim zaufaniem na Zachodzie. W szczególności byłego prokuratora generalnego Rusłana Riaboszapkę. A także ministrów finansów, obrony, gospodarki, którzy naprawdę pracowali nad głębokimi reformami systemowymi”.

Michael Carpenter

Dyrektor Centrum Analitycznego Bidena, były asystent sekretarza obrony USA ds. Ukrainy i Eurazji

„Odwołanie ich w czasie, gdy ceny ropy spadły, świat znajduje się w stanie recesji (jeśli nie depresji), gdy istnieje obawa przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa – to bardzo zła wiadomość dla tych, którzy monitorują sytuację na Ukrainie. Niezależnie od tego, w jaki sposób nowy rząd się sprawdzi, jest to bardzo zły sygnał”

– powiedział Carpenter w komentarzu dla Voice of America.

Jagiellonia.org