W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni i na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Piatichatkach pod Charkowem uczczono pamięć oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji Państwowej, urzędników i innych pomordowanych przed 80 laty przez NKWD na rozkaz najwyższych władz Związku Sowieckiego.

W Bykowni wieńce w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Sejmu i Senatu złożyli amb. Bartosz Cichocki i attaché obrony RP na Ukrainie kmdr Maciej Nałęcz. Wieniec w imieniu władz Ukrainy złożyli wiceminister spraw zagranicznych Wasyl Bodnar, dyr. Oleksandr Irchin z Biura Prezydenta i dyr. Memoriału Bykownia Bohdan Biliaszewski.

Modlitwę za dusze ofiar sowieckiego ludobójstwa oraz ich bliskich, którzy nie ustali w walce o prawdę, poprowadził ks. Andrzej Rak, proboszcz kijowskiej parafii św. Mikołaja, a w Piatichatkach.

Na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Piatichatkach wieńce w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Sejmu i Senatu złożył Konsul Generalny Janusz Jabłoński. Kwiaty w imieniu Administracji Obwodu Charkowskiego złożył zastępca naczelnika Mikołaj Granowski, w imieniu mera Charkowa dyr. Wiktor Rud.

Odbyła się modlitwa ekumeniczna z udziałem Ordynariusza Diecezji Charkowsko-Zaporoskiej bp. Pawła Honczaruka, bp. Prawosławnej Cerkwi Ukrainy Mitrofana, grekokatolickiego bp. Wasyla Tuczapca i bp. Kościoła Niemieckiego Ewangelicko-Augsburskiego Pawło Szwarca.

Amb. Cichocki pod Kijowem i Konsul Generalny Janusz Jabłoński pod Charkowem odczytali przesłanie Prezydenta Andrzeja Dudy.

Wieczorem na obu cmentarzach zapłonęły znicze.

Ze względu na przepisy wprowadzone w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się Covid-19 uroczystości miały ograniczony charakter.

Ambasada RP w Kijowie

Ukraińskie obchody 80. rocznicy Zbrodni KatyńskiejW Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej na Polskim Cmentarzu…

Опубліковано Посольство Республіки Польща у Києві / Ambasada RP w Kijowie Понеділок, 13 квітня 2020 р.