Kontrwywiad Służby Bezpieczeństwa Ukrainy aresztował pod zarzutem zdrady i udziału w przygotowaniu ataków terrorystycznych generała, który służył w szeregach tejże służby – Walerego Szajtanowa.

Według służby prasowej SBU Szajtanow jest podejrzany o to, że na zlecenie rosyjskich służb specjalnych zaplanował morderstwo słynnego czeczeńskiego wojskowego i działacza niepodległościowego Adama Osmajewa (Rosja oskarżała o próbę zamachu na Putina).

SBU zebrała wystarczającą ilość dowodów, które przekonująco świadczą – Szajtanow jest agentem Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Potwierdzają to dostępne materiały, w tym nagrania audio i wideo”, poinformował rzecznik SBU.

СБУ викрила генерал-майора, який працював на ФСБ РФ Контррозвідка Служби безпеки України провела резонансну…

Опубліковано Служба безпеки України Вівторок, 14 квітня 2020 р.

Służba Bezpieczeństwa Ukainy ubolewa, że człowiek, który uzyskał tak wysoką rangę po rewolucji godności i miał bronić Ukrainy, faktycznie działał przeciwko niej.

„Przeprowadziliśmy złożoną, długą, wielopoziomową operację specjalną. To najważniejsze śledztwo Służby Bezpieczeństwa w całej historii Niepodległości”

– powiedział szef SBU Iwan Bakanow.

Według akt sprawy Szajtanow, który jest jednym z byłych szefów Centrum Operacji Specjalnych „A” Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, był w rzeczywistości agentem działającym pod pseudonimem „Bobyl” i kontaktował się z pułkownikiem FSB Igorem Jegorowem.

Jegorow jest funkcjonariuszem Departamentu Operacji Kontrwywiadowczych FSB, jednostki specjalizującej się w planowaniu, organizowaniu i prowadzeniu działań rozpoznawczych i sabotażowo-terrorystycznych zarówno na Ukrainie, jak i w innych krajach.

Dochodzenie zebrało również niezaprzeczalne dowody, że na polecenie rosyjskich służb specjalnych generał Szajtanow planował akty terrorystyczne na Ukrainie. Za ich przeprowadzenie miał dostać 200 tys. dolarów i paszport rosyjski.

Źrodło: Kresy24.pl na podst. nv.ua

PRZECZYTAJ:

Kolejny zamach! Pod Kijowem została zabita słynna czeczeńska ochotniczka Amina Okujewa

Ingerencja Rosji w sprawy wewnętrzne Ukrainy rozpoczęła się natychmiast po ogłoszeniu przez nią niepodległości w sierpniu 1991 roku. Ukraina nigdy nie została oczyszczona z sieci sowieckich agentów KGB, nigdy w tym państwie nie było prawdziwej lustracji. Od pierwszych dni niepodległości rosyjscy agenci (KGB) prowadzili ukrytą wojnę hybrydową przeciwko Ukrainie – zachęcali do korupcji, manipulowali opinią publiczną, podsycali kłótnie i niezgodę, niszczyli państwo, gospodarkę i armię.

W 2013 roku Putin był przekonany, że Ukraina wkrótce wpadnie w jego ręce jak dojrzały owoc, ponieważ prawie wszystkie stanowiska w jej władzach objęli agenci wpływu rosyjskich służb specjalnych. W celu odrodzenia potężnego imperium Rosja planowała wchłonięcie zachodniego sąsiada. Jednak putinowska operacja zajęcia dużego państwa na wschodzie Europy nie powiodła się. Miliony ludzi na antyrządowych demonstracjach w Kijowie i innych miastach Ukrainy pod koniec 2013 roku wyraźnie pokazały całemu światu, że Ukraińcy nie akceptują wyboru geopolitycznego narzuconego Kijowowi przez agentów Rosji. Putin stracił Ukrainę. Ludzie obalili rząd rosyjskich agentów i marionetek. Była to największa porażka rosyjskich służb specjalnych po pomarańczowej rewolucji.

20 lutego 2014 roku zirytowany Putin zdecydował o interwencji militarnej na Ukrainie, najechał Krym i Donbas. Od tego czasu trwa rosyjska zbrojna agresja wobec Ukrainy.

Włodzimierz Iszczuk

Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”