Jak informuje portal defence24.pl, dwa rosyjskie bombowce Su-24 z podwieszonymi pociskami rakietowymi przeleciały w pobliżu formacji okrętów NATO na Bałtyku. Incydent zarejestrowali marynarze Belgijskiego okrętu BNS Godetia, dowodzącego zespołem 6 okrętów realizujących misję Standing NATO Mine Countermeasures Group One (SNMCMG1).

Jak podają belgijskie media, incydent miał miejsce w czwartek 22 listopada 2018 na wodach międzynarodowych Morza Bałtyckiego. W pobliżu sześciu okrętów stałej północnej grupy przeciwminowej NATO SNMCMG1 pojawiły się dwa rosyjskie naddźwiękowe bombowce Su-24M należące do Floty Bałtyckiej.

Ku konsternacji marynarzy z 6 krajów, których jednostki tworzą zespół, maszyny miały pod skrzydłami nie tylko dodatkowe zbiorniki paliwa, ale również po dwa bojowe pociski kierowane Ch-25M (prawdopodobnie w wersji Ch-25ML naprowadzanej laserowo) o zasięgu około 10 km. Maszyny wykonały przeloty na małej wysokości w pobliżu dowodzącego zespołem okrętu logistyczno-dowódczego BNS Godetia (A960)po czym oddaliły się w stronę Kaliningradu.

Dzień wcześniej pracowity okres przeżyły samoloty pełniące misje Baltic Air Policing, gdyż czterokrotnie startowały aby przechwycić rosyjskie samoloty operujące w pobliżu granic Litwy, Łotwy i Estonii z wyłączonymi transponderami i nie komunikujące się z kontrolą lotów. Były to maszyny typu MiG-29, Ił-76 oraz An-26.

Źródło: Defence24.pl, Fot. NATO/HQMARCOM (SU-24M z podwieszonymi pociskami Ch-25M)