Naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy wydał rozkazy dotyczące doprowadzenia Sił Zbrojnych Ukrainy do pełnej gotowości bojowej.

Takie zarządzenie zostało wydane na podstawie decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Przypomnijmy, 25 listopada, w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej na Morzu Czarnym, łodzie graniczne FSB Rosji otworzyły ogień do okrętów Sił Morskich Ukrainy. W rezultacie Rosja zdobyła trzy okręty i zraniła 6 ukraińskich żołnierzy. Ukraińskie okręty podczas aktu rosyjskiej agresji znajdowały się na ukraińskich wodach terytorialnych w pobliżu integralnej części Ukrainy – Autonomicznej Republiki Krymu, która została tymczasowo okupowana przez Rosję.

O północy Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy zdecydowała wprowadzić stan wojenny. Dziś o 16:00 odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Najwyższej Ukrainy w sprawie wprowadzenia stanu wojennego na Ukrainie.

Rzecznik prasowy NATO Oana Lungescu powiedziała na Twitterze, że NATO ściśle śledzi sytuację na Morzu Azowskim i cieśninie Kerczeńskiej i wzywa do deeskalacji sytuacji oraz dodała, że Sojusz Północnoatlantycki w pełni popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, w tym prawa żeglugowe na jej wodach terytorialnych.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Akt agresji! Rosja zaatakowała ukraińską marynarkę wojenną