Amina Okujewa, czeczeńska ochotniczka z batalionu im. Dżochara Dudajewa została zabita na Kijowszczyźnie. Jej małżonek Adam Osmajew został ranny.

Według wstępnych informacji, samochód małżonków został ostrzelany z karabinu maszynowego w miasteczku Hłewacha pod Kijowem. To jest druga próba zamachu, dokonana przeciwko czeczeńskiemu małżeństwu w ciągu ostatnich pięciu miesięcy.

1 czerwca 2017 r. jej mąż został ranny w zamachu zorganizowanym w Kijowie, sprawca podający się za dziennikarza Le Monde został obezwładniony przez Okujewą. Zarówno Osmajew jak i zamachowiec w ciężkim stanie trafili do szpitali. Władze Ukrainy o organizację zamachu podejrzewały władze Czeczenii lub rosyjskie służby specjalne.

Przypomnijmy, że w 2012 r. Adam Osmajew został podejrzewany o przygotowanie zamachu na prezydenta Władimira Putina na Ukrainie. RF złożył wniosek o ekstradycję czeczeńskiego aktywisty. 18 listopada 2014 r. sąd w Odessie odrzucił oskarżenie wobec Osmajewa o próbę zamachu na Putina.

Amina Okujewa pracowała radcą deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy Igora Mosijczuka, który kilka dni temu został ranny w zamachu bombowym w Kijowie. Śmierć wtedy poniósł jego ochroniarz i przypadkowa osoba.

ZOBACZ TAKŻE:

Generał KGB: Terroryzm musi stać się naszą główną bronią

Oficer FSB: Za działalnością terrorystów w Europie i USA stoi Kreml (WIDEO)

Kilka miesięcy wcześniej szef SBU Wasyl Hrycak zwrócił się do szefa FSB Rosji Aleksandra Bortnikowa, wzywając się zaprzestania przestępczej działalności terrorystycznej.

„Zwracam się do pana jako oficer do oficera… Nawet w warunkach wojny są zasady, których funkcjonariusze służb specjalnych nie mogą łamać. Przekroczył pan wszystkie granice, jakie tylko można było przekroczyć. Pan, zarówno jak i ja, wiemy, że z organizacją ataków terrorystycznych na terenie Ukrainy – w Odessie, w Charkowie, w Chersonie i innych miastach mają związek funkcjonariusze służb specjalnych Federacji Rosyjskiej”

– stwierdził szef SBU. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Amina Akujewa urodziła się w 1983 r. w Odessie w czeczeńskiej rodzinie. Ukończyła studia medyczne, a następnie specjalizowała się w chirurgii. W czasie protestów na Majdanie w 2013 r. przyłączyła się do 8. Sotni Samoobrony Majdanu, a w lipcu następnego roku wstąpiła do batalionu Kijów-2 i z nim brała udział w walkach w Donbasie. Ze względu na swoją aktywność w mediach społecznościowych stała się rozpoznawalna, pisały o niej ukraińskie media, nazywając „ukraińską amazonką”. W 2016 r. ukończyła Akademię Wojskową w Odessie. Za udział w wojnie została nagrodzona pistoletem z wygrawerowanym nazwiskiem.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Wybuch w centrum Kijowa. Zamordowany czeczeński ochotnik walczący w Donbasie (WIDEO)

Akt terrorystyczny w Kijowie: Zginęły dwie osoby (WIDEO)