Liderka narodu białoruskiego Swiatłana Cichanouska wyraziła wdzięczność Ukrainie za jej stanowisko w sprawie wydarzeń na Białorusi – informuje Radio Swaboda.

Cichanouska powiedziała, że ​​jest zadowolona ze stanowiska, jakie zajmuje Ukraina w stosunku do Białorusi.

„Bardzo się cieszymy, że Ukraina zajęła mocne stanowisko wobec Białorusi… […] Są gotowi poprzeć sankcje. Być może będzie to osobna lista, być może będą wspierać sankcje nałożone przez UE. To wyraźny znak wsparcia Białorusinów w walce”

– zaznaczyła.

Liderka narodu białoruskiego podkreśliła, że chce budować partnerskie relacje z Ukrainą i planuje w najbliższym czasie wyjazd do Kijowa.

– Chcemy budować partnerskie, wzajemnie korzystne relacje z Ukrainą. Są nam bliscy historycznie i kulturowo. Na Zachodzie często jestem pytana, czy Rosjanie rozumieją język białoruski, kiedy zaczynacie Państwo mówić. Odpowiadam: „Nie, oni nie rozumieją, ale Ukraińcy nas zrozumieją. Rozumiemy [język] ukraiński, oni nas rozumieją. Nasze języki są trochę bliżej”. W najbliższej przyszłości planujemy wyjazd do Kijowa. Już po wyborach samorządowych

– powiedziała.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Czwórka Lubelska: Idea czy rzeczywistość?

Czwórka Lubelska. Intelektualiści wystąpili z inicjatywą powołania czterostronnego formatu współpracy regionalnej z udziałem społeczeństwa obywatelskiego Białorusi