W ramach oficjalnej wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Turcji doszło do zwarcia kilku umów dwustronnych, w tym w sferze współpracy wojskowej.

Minister Obrony Ukrainy Andrij Taran i Prezes Państwowej Agencji Przemysłu Obronnego Republiki Tureckiej Ismail Demir podpisali memorandum między Ministerstwem Obrony Ukrainy a Państwową Agencją Przemysłu Obronnego Republiki Tureckiej w sprawie projektów z zakresu przemysłowych projektów obronnych.

PRZECZYTAJ:

Erdogan wypiera Putina z Kaukazu Południowego? Kreml w niezwykle trudnej sytuacji

Służba prasowa ukraińskiego prezydenta wyjaśniła, że ​​memorandum to jest wyrazem chęci Ukrainy i Turcji do rozwijania programów obronno-przemysłowych i wzmacniania ich zdolności obronnych, a także do ustanowienia wzajemnie korzystnej długoterminowej współpracy opartej na wzajemnym szacunku i uwzględnianiu wzajemnych interesów. Dokument określa intencje stron do rozpoczęcia i realizacji wspólnych projektów budowy okrętów, powietrznych aparatów bezzałogowych oraz wszystkich typów silników turbinowych.

PRZECZYTAJ:

Turcja wyraźnie sprzeciwia się aneksji i okupacji Krymu

Ukraina dąży do uzyskania statusu obserwatora w Radzie Współpracy Państw Języków Tureckich

Ponadto Taran i Minister Obrony Narodowej Turcji Hulusi Akar podpisali Ramową Międzyrządową Umowę Wojskową.

„Umowa została zawarta w celu stworzenia podstaw prawnych do rozszerzenia i pogłębienia dotychczasowej współpracy ukraińsko-tureckiej w dziedzinie obronności, a także ustalenia trybu takiej współpracy. Dokument w szczególności określa obszary i zasady współpracy, reżim bezpieczeństwa dla informacji niejawnych, tryb wymiany informacji wywiadowczych, prawne uregulowanie działalności specjalistów wysyłanych przez każdą ze stron, odszkodowanie za ewentualne straty, tryb rozwiązywania sporów itp.”

– czytamy w komunikacie.

Ponadto Minister Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa Ukrainy Ihor Petraszko oraz Minister Obrony Narodowej Republiki Turcji Hulusi Akar podpisali Protokół z XII posiedzenia międzyrządowej ukraińsko-tureckiej komisji ds. współpracy handlowej i gospodarczej. Protokół ustala uzgodnienia ekspertów rządowych, plany i zadania w obszarach handlu, inwestycji, energetyki, transportu i infrastruktury, a także w zakresie polityki celnej.

Źródło: President.gov.ua, Kresy24.pl