Turcja wyraźnie sprzeciwia się okupacji i aneksji Krymu, przede wszystkim dlatego, że stanowi to naruszenie prawa międzynarodowego – powiedział Özgür Ünlühisarcıklı, dyrektor departamentu Funduszu Marshalla w Ankarze na Forum Bezpieczeństwa we Lwowie – informuje portal Censor.net.ua.

„Po zajęciu Krymu Rosja zastąpiła dominację Turcji na Bliskim Wschodzie i teraz rzuca wyzwanie Ankarie zarówno z południa, jak i północy”.

Özgür Ünlühisarcıklı

Dyrektor Departamentu Funduszu Marshalla w Ankarze

PRZECZYTAJ:

Krym nigdy nie był rosyjski! Półwysep został okupowany przez Rosję dopiero pod koniec XVIII wieku, Polska była zajęta w tym samym czasie

Turecki ekspert zauważył również, że Turcja ma wiele innych powodów, aby sprzeciwić się aneksji Krymu przez Rosję.

„Turcja ma pięć innych powodów, dla których należy ją uznać za zagrożenie. Aneksja jest przede wszystkim zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa. Z powodu takiej aneksji Rosja zastąpiła Turcję, dominującą siłę morską na Bliskim Wschodzie. Teraz Rosja wyrzuci tę siłę na Morze Śródziemne, przeciwstawiając się Turcji na południu i północy. Ponadto przed aneksją Krymu, a nawet przed wojną rosyjsko-gruzińską, Turcja miała strefy buforowe – są to Gruzja i Ukraina, a teraz bufory te faktycznie zniknęły. Dziś rosyjski system obrony przeciwrakietowej obejmuje 90% tureckiej przestrzeni powietrznej, są to 500 akumulatorów w Erewaniu i Syrii. Po czwarte, nielegalna aneksja Krymu spowodowała niestabilność w regionie Morza Czarnego i zapowiada jeszcze gorszą niestabilność – jest to wyzwanie dla Turcji. Po piąte, Turcja martwi się tym, jak sprawy mają się z prawami człowieka w stosunku do krymskich Tatarów na Krymie”

– podkreżlił dyrektor departamentu Funduszu Marshalla w Ankarze.

PRZECZYTAJ:

Rosja straszy. Nowe okręty przy Mierzei Wiślanej

Putin testuje wschodnią flankę NATO. Eksperci wzywają do bardziej zdecydowanych działań w celu odstraszania Federacji Rosyjskiej

Putin szykuje się do wojny światowej. Po Ukrainie Rosja zaatakuje Polskę – Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

Przypomnijmy, Admirał ukraińskiej marynarki wojennej Serhij Hajduk w rozmowie z dziennikarzem serwisu Hromadske Radio zaznaczył, że głównym celem rosyjskiej agresji na morzu Azowskim i Czarnym jest osłabienie południowej flanki NATO.

„Dla nich głównym argumentem jest sprzeciw wobec południowej flanki NATO. To ich główna strategia geopolityczna”

– powiedział. Zwrócił także uwagę na militaryzację Krymu.

W ciągu pięciu lat wojny [Rosjanie] faktycznie stworzyli od podstaw „rakietową triadę” na Krymie, okręty podwodne, okręty nawodne z bronią rakietową, nabrzeżne kompleksy lotnictwa, które mają doświadczenie w walce w Syrii

– podkreślił admirał. Z kolei europoseł Anna Fotyga w trakcie Parlamencie Europejskim w Strasburgu w październiku 2018 r. ostrzegała, że:

„Agresywna postawa Federacji Rosyjskiej na Morzu Azowskim każe nam zwrócić uwagę także na inny schemat, który ten kraj wykorzystuje do blokowania dostępu do terytoriów. Dzieje się tak na Zalewie Wiślanym, na polskich wodach terytorialnych. Chciałabym również zwrócić uwagę moich kolegów na pełne lub częściowe ograniczenie dostępu do portów morskich przez Nord Stream 2. Jest to również ważny dodatkowy czynnik tego projektu”.

Militaryzacja i nasilenie agresji pod pretekstem ochrony mostu krymskiego, jakie dziś obserwujemy na Morzu Azowskim, w najbliższej przyszłości może się powtórzyć w akwenie Morza Bałtyckiego w pobliżu wód terytorialnych Polski pod pretekstem ochrony rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Zemsta upokorzonego pariasa. Ameryka traci wpływy, a Putin zwycięża na Bliskim Wschodzie – Le Nouvel Observateur

Prezydent Rumunii wzywa do wzmocnienia obecności NATO w regionie Morza Czarnego

Trzecie Imperium. O czym marzy gospodarz Kremla?

Aleksandr Dugin: Na eurazjatyckim kontynencie dla Polski miejsca nie ma

Wróg u bram. Kreml chce zniszczyć Polskę i podbić Europę

Nowy pakt Ribbentrop-Mołotow? Szaman Putina ujawnia plany Kremla (WIDEO)

Pułapka Dmowskiego. Kreml przygotowuje czarny scenariusz dla Polski

Antypolonizm. Zwyczajny rosyjski faszyzm

Dugin: Rosyjski car powinien stać się carem ogólnoeuropejskim (WIDEO)