Chiny wspierają integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy, oświadczył minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi podczas przemówienia na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, informuje portal Sprotyv.info.

Dosłownie:

„Suwerenność, niezależność i integralność terytorialna każdego kraju muszą być chronione. Ukraina pod tym względem nie jest wyjątkiem”.

Przypomnijmy, w kwietniu ubiegłego roku informowaliśmy, że Chiny potwierdziły gotowość wsparcia Ukrainy. Rząd chiński nie uznaje aneksji Krymu przez Rosję i zakazuje kontaktów z okupantami na półwyspie ukraińskim – oświadczył 15 kwietnia wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Jewhen Jeninpo wynikach konsultacji w trybie wideokonferencji z pierwszym wiceministrem spraw zagranicznych ChRL,  informuje portal ukraińskiej telewizji TSN.

„Rząd [Chinskiej Republiki Ludowej] nie uznaje prób aneksji ARK [Autonomicznej Republiki Krymu] przez Rosję i informuje władze centralne i regionalne Chin o zakazie kontaktów z władzami okupacyjnymi” – czytamy w oświadczeniu.

Ponadto Ukraina i Chiny uzgodniły współpracę w kilku obszarach:

  • o stworzeniu mechanizmu komunikacji kryzysowej w celu omówienia kwestii interesów narodowych obu krajów;
  • o opracowaniu pakietu rozwiązań w zakresie liberalizacji handlu między Chinami a Ukrainą;
  • o intensyfikacji kontaktów między obywatelami – w najbliższym czasie rozpocznie się proces negocjacji.

Oprócz tego rząd chiński potwierdził gotowość pomocy Ukrainie w walce z pandemią koronawirusa.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE: