Niall Ferguson, znany analityk sytuacji geopolitycznej, brytyjski profesor historii Uniwersytetu Oksfordzkiego i Uniwersytetu Harvarda, w wywiadzie dla czasopisma „Nowy Czas” negatywnie ocenił długoterminowe perspektywy Rosji, pomimo politycznej stabilności reżimu Putina.

PRZECZYTAJ:

Babczenko: Upadek Rosji jest nieunikniony

Historyk wymienił kilka przyczyn stabilności rosyjskiego systemu politycznego, w tym brak „apetytu na protesty na dużą skalę” wśród Rosjan, koncentrację niezadowolonych z reżimu Putina w kilku dużych miastach i przepływy pieniężne, które wspierają reżim, co jest zapewnione przez model gospodarki surowcowej, zwłaszcza w okresie rosnących cen energii.

„Model polityczny Putina obejmuje kontrolę nad mediami, groźby wobec opozycji, stosowanie rzekomo legalnych metod fizycznego nękania opozycji. I to działa”

– powiedział Ferguson.

„Myślę, że Rosja źle skończy. Nawet jeśli ktoś zastąpi Putina, będzie to podobny przywódca”

– dodał analityk sytuacji geopolitycznej.

Jagiellonia.org

Mimo poważnych problemów w rosyjskiej gospodarce i redukcji budżetu rosyjskiej armii, siły zbrojne Federacji Rosyjskiej pozostają na drugim miejscu w rankingu najpotężniejszych armii świata.

Warto przy tym przypomnieć, że rozpętanie konfliktów zbrojnych przez Moskwę w ciągu ostatnich lat spowodowane było nie tylko ze względu na rosyjskie ambicje imperialne, lecz także wskutek poważnych zagrożeń dla rosyjskiej gospodarki, która jest zorientowana na eksport węglowodorów. Należy podkreślić fakt, że Kreml sprowokował wojnę w Syrii w celu powstrzymania budowy gazociągów z Zatoki Perskiej do Europy, aby zapewnić Gazpromowi sprzedaż.

Nie należy ulegać złudzeniom, informacja o tym, że miecz Demoklesa wisi nad rosyjską gospodarką, nie powinna osłabiać naszej czujności. Odwrotnie! Trzeba sobie uświadomić, że właśnie z powodu krytycznego położenia rosyjskiej gospodarki i poważnego ryzyko upadku państwowości w nadchodzących latach Kreml będzie największym zagrożeniem dla globalnego bezpieczeństwa.

Włodzimierz Iszczuk

Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”