Minister spraw zagranicznych Ukrainy Paweł Klimkim oświadczył, że współpraca Ukrainy i NATO w kluczowych kierunkach jest jednym z priorytetów Sojuszu.

Przewodniczący MSZ Ukrainy Paweł Klimkim podkreśla potrzebę intensyfikacji działań w sprawie integracji północnoatlantyckiej Ukrainy.

„Należy iść dalej, żeby Ukraina stopniowo stawała się częścią wschodniej flanki NATO. Trzeba pracować nad kształtowaniem ogólnego postrzegania sytuacji i zorientowania, co zawiera m.in. wymianę danych wywiadu, planowanie, organizację wspólnych szkoleń. Powinno to również dotyczyć jednego z najbardziej niebezpiecznych regionów z powodu rosyjskiej agresji – Czarnomorskiego” – powiedział P. Klimkil podczas briefingu w środę po posiedzeniu Komisji Ukraina-NATO.

Zauważył, że wzajemne działania Ukrainy i NATO w zakresie szeregu kluczowych kierunków, w tym i reformowania ukraińskiego sektora bezpieczeństwa i obrony, są jednym z priorytetów Sojuszu.

„Ukraina nadal pozostanie jednym z fundamentalnych priorytetów Sojuszu” – powiedział P. Klimkin.

Wg niego, w czasie posiedzenia komisji Ukrainie wyrażono polityczne poparcie dla procesu reformowania w warunkach rosyjskiej agresji. „Uznanie tego, że Ukraina jednocześnie walczy przeciwko rosyjskiej agresji i realizuje fundamentalne reformy – to jest bardzo ważne”, – zaznaczył minister.

Szef MSZ Ukrainy zaprosił również sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga i przedstawicieli rady NATO w 2017 roku odwiedzić Ukrainę.

Jagiellonia.org / Telegraf.com.ua