Sekretarz Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew poleciał do miasta Maskat (Oman), gdy przebywał tam prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Co ciekawie, głowa ukraińskiego państwa wrócił na Ukrainę tym samym prywatnym samolotem, na pokładzie którego najbliższy powiernik Putina przyleciał do Omanu. Ze względu na to, że Patruszew i Zełenski przebywali w Omanie w tym samym czasie, teoretycznie prezydent Ukrainy mógł spotkać się i prowadzić tajne negocjacje z szefem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Do takich wniosków doszli autorzy dochodzenia dziennikarskiego „Schematy: korupcja w szczegółach” z ukraińskiej redakcji amerykańskiej rządowej rozgłośni Radio Wolna Europa/Radio Swoboda.

Urzędnik, nazywany drugą osobą po Putinie w Rosji, przyleciał w nocy z 7 na 8 stycznia tym samym samolotem czarterowym Bombardier Global Express 6000 o numerze 9H-VJN, który dzień później dostarczył prezydenta Ukrainy z Maskatu do Kijowa.

Dziennikarzom udało się uzyskać potwierdzenie informacji o „moskiewskim pasażerze” z dwóch niepowiązanych między sobą źródeł, w szczególności taka informacja dostępna jest w bazie danych o przekraczaniu granicy Federacji Rosyjskiej. Ponadto monitorowanie przez dziennikarzy rosyjskich wiadomości z 8 stycznia wykazało, że w tym dniu Patruszew nie był obecny w przestrzeni publicznej. Co więcej, zgodnie z informacjami z internetowych serwisów śledzenia, samolot na pokładzie, którego Zełenski wrócił z Maskatu do Kijowa, przyleciał do Omanu z Moskwy.

Przypomnijmy, Nikołaj Patruszew jest bliskim współpracownikiem Władimira Putina i jednym z najbardziej zaufanych przedstawicieli Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Patruszew należy do kategorii tak zwanych jastrzębi. Przez większość życia pracował w KGB, a później w Federalnej Służbie Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB). Od 1999 do 2008 roku był szefem FSB. W 2008 r. został powołany na stanowisko Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. W 2014 roku Patruszew brał udział w zorganizowaniu rosyjskiej inwazji na suwerenną Ukrainę,  w jakości szefa Rady Bezpieczeństwa FR uczestniczył w aneksji Krymu i rozpoczęciu agresywnej wojny w Donbasie. 2 stycznia 2016 roku w wywiadzie udzielonym „Gazecie Rosyjskiej” Patruszew zagroził: „Doprowadzimy do wojny w Europie Środkowo-Wschodniej”. Oświadczył też, że wojska rosyjskie przeprowadzą inwazję na państwa bałtyckie: „Zajmiemy je całkowicie, szybko i bez żadnych strat” – zapowiedział.

Odpowiadając na zarzuty autorów śledztwa dziennikarskiego, opublikowanego na łamach amerykańskiego rządowego serwisu internetowego, Biuro Prezydenta Ukrainy oświadczyło, że Wołodymyr Zełenski „nie jest znajomy, nigdy nie rozmawiał przez telefon, nigdy się nie spotykał się, a zatem nie omawiał żadnych spraw z Sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołajem Patruszewym”. Biuro Prezydenta Ukrainy zignorowało również pytanie dziennikarzy o powody, dla których prezydent korzystał z tego samego prywatnego samolotu na pokładzie, którego do Omanu przyleciał powiernik Putina – Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew.

Komentując śledztwo dziennikarskie w sprawie podróży Zełenskiego do Omanu, szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak powiedział: „To kłamstwo od początku do końca”. „Czy edycję programu „Schematy” z Radio Wolna Europa można nazwać taką, która poparta jest faktami i jest obiektywna? Niestety nie. Gdzie są zeznania konkretnych osób? Gdzie są dane obiektywne? Czy publiczność słyszała przynajmniej coś innego niż frazę „według naszych źródeł”? Chcemy dialogu i jesteśmy gotowi komentować fakty. Głównym problemem fabuły „Schematów” jest to, że nie ma tam nic do komentowania” – napisał Jermak na Facebooku.

Всім доброї ночі!Знаєте, от тільки позавчора я озвучив позицію Офісу президента щодо того, що свобода слова є одним із…

Опубліковано Андрієм Єрмаком Четвер, 13 лютого 2020 р.

Co więcej, Biuro Prezydenta Ukrainy zagroziło dziennikarzom wszczęciem postępowania sądowego w przypadku prób „dalszych dezinformacji ludności i niewystarczającej weryfikacji redakcyjnej informacji”, ale fakt, że wyniki dochodzenia dziennikarskiego zostały opublikowane na portalu amerykańskiej rządowej rozgłośni Radio Wolna Europa/Radio Swoboda świadczy o tym, że źródła dziennikarzy śledczych mogą być wiarygodne.

Przypomnijmy, amerykańska rządowa rozgłośnia Radio Wolna Europa została utworzona w 1949 roku w Nowym Jorku z inicjatywy „Narodowego Komitetu na Rzecz Wolnej Europy”. Do 1972 roku dostawało środki przez CIA, po 1972 roku było finansowane przez Kongres Stanów Zjednoczonych.

Według portalu Ukraińska prawda, nowy szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak utrzymuje stały kontakt z nowym „kuratorem” Ukrainy w Rosji – wicepremierem FR Dmitrijem Kozakiem – omijając oficjalne międzynarodowe kanały komunikacji. Tak więc, dyplomaci obawiają się, że kontakty Jermaka z Kozakiem i Rosjanami mogą być nie zgodne z oficjalną polityką ukraińskiego MSZ.

Według naocznych świadków rozmowy telefonicznej między prezydentami Rosji i Ukrainy to właśnie Zełenski i Putin uzgodnili nowych osób odpowiedziałnych za proces negocjacji między krajami. W trakcie tej rozmowy ustalono, że nieformalne negocjacji będą prowadzone za pośrednictwem szefa Biura Prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka i wicepremiera Federacji Rosyjskiej Dmitrija Kozaka.

PRZECZYTAJ:

Realizacja scenariusza Kremla na Ukrainie jest w pełnym toku

„Prorosyjska Ukraina”. Kreml przygotowuje operację, która dla Polski będzie oznaczała katastrofę

Przypomnijmy, w listopadzie ubiegłego roku kilka ekspertów zwracali uwagę na ten fakt, że Zełenski jest ślepym narzędziem Putina do eliminacji Ukrainy. Na przykład, rosyjski politolog Andriej Piontkowski podczas wywiadu udzielonego telewizji VOD „Kłamstwo putinowskiego reżimu” zaznaczył, że Andrij Jermak działa w interesie prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. „Dla mnie oczywiste jest, że Andrij Jermak jest świadomie działającym agentem reżimu Putina” – podkreślił Piontkowski.

Z kolei, Roman Bezsmertny, ukraiński polityk i dyplomata (były ambasador Ukrainy na Białorusi) powiedział w etrze edycji „Studio Zachód” z Antonem Borkowskim na kanale telewizji Espreso.TV, że doradca prezydenta Ukrainy Andrij Jermak utrzymuje kontakty z wicepremierem Rosji Dmitrijem Kozakiem, odpowiedzialnym za politykę Kremla w Donbasie, a także z Administracją Prezydenta Federacji Rosyjskiej i współpracownikiem prezydenta Putina Władisławem Surkowym.

„Jeśli chodzi o Jermaku, okazuje się, że prowadził raczej ścisłe negocjacje z [Dmitrijem] Kozakiem, wicepremierem Federacji Rosyjskiej, który, jak wiemy, zaproponował tak zwany plan Kremla z pacyfikacji Mołdawii, przygotowujący jej faktyczną Bosnizację. Jeśli przeanalizujesz tę osobę, jest ona dość poważnie zintegrowana z rosyjskim establishmentem i komunikuje się nie tylko z Kozakiem, komunikuje się z Surkowem, komunikuje się bardzo blisko z otoczeniem Surkowa. Rozmawia z wieloma w administracji Putina i Zełenski wie o tym, ponieważ Zełenski ma na biurku dokumenty dotyczące spotkań, raporty przygotowywane przez Służbę Bezpieczeństwa i Służbę Wywiadu Zagranicznego” – powiedział Bezsmertny. Zauważył również, że Jermak wypełnia instrukcje Zełenskiego i należy zrozumieć, że to, co mówi i wyraża Jermak, jest tym, o czym myśli prezydent i co robi prezydent Zełenski. Nie warto rozdzielać tych rzeczy.

Jagiellonia.org

KOMENTARZ REDAKCJI

Przypomnijmy, ingerencja Rosji w sprawy wewnętrzne Ukrainy rozpoczęła się natychmiast po ogłoszeniu przez nią niepodległości w sierpniu 1991 roku. Ukraina nigdy nie została oczyszczona z sieci sowieckich agentów KGB, nigdy w tym państwie nie było prawdziwej lustracji. Od pierwszych dni niepodległości rosyjscy agenci (KGB) prowadzili ukrytą wojnę hybrydową przeciwko Ukrainie – zachęcali do korupcji, manipulowali opinią publiczną, podsycali kłótnie i niezgodę, niszczyli państwo, gospodarkę i armię.

W 2013 roku Putin był przekonany, że Ukraina wkrótce wpadnie w jego ręce jak dojrzały owoc, ponieważ prawie wszystkie stanowiska w jej władzach objęli agenci wpływu rosyjskich służb specjalnych. W celu odrodzenia potężnego imperium Rosja planowała wchłonięcie zachodniego sąsiada. Jednak putinowska operacja zajęcia dużego państwa na wschodzie Europy nie powiodła się. Miliony ludzi na antyrządowych demonstracjach w Kijowie i innych miastach Ukrainy pod koniec 2013 roku wyraźnie pokazały całemu światu, że Ukraińcy nie akceptują wyboru geopolitycznego narzuconego Kijowowi przez agentów Rosji. Putin stracił Ukrainę. Ludzie obalili rząd rosyjskich agentów i marionetek. Była to największa porażka rosyjskich służb specjalnych po pomarańczowej rewolucji.

20 lutego 2014 roku zirytowany Putin zdecydował o interwencji militarnej na Ukrainie, najechał Krym i Donbas. Od tego czasu trwa rosyjska zbrojna agresja wobec Ukrainy.

Jednak nowo wybrany prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który mówi o pokoju z Rosją jednym głosem z przyjacielem Putina Wiktorem Medwedczukiem, pod płaszczykiem rozmów pokojowych może skapitulować przed Moskwą i zrezygnować z integracji euroatlantyckiej.

PRZECZYTAJ:

Triumf Zełeńskiego zwiększa ryzyko destabilizacji i porzucenia przez Ukrainę prozachodniego kursu

Jeśli Kreml i jego marionetki zdołają zrealizować swój scenariusz na Ukrainie, doprowadzi to w Europie do wielkiej katastrofy geopolitycznej i zagrozi całej zachodniej cywilizacji, przede wszystkim wpłynie na bezpieczeństwo krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza Polski, państw bałtyckich i Rumunii.

PRZECZYTAJ:

Kołomojski grozi Polsce: „Rosyjskie czołgi staną pod Krakowem i Warszawą”

Wpływ Kołomojskiego na Zełenskiego to duży problem – szef ambasady USA na Ukrainie

Jak już wcześniej informowaliśmy, realizacja scenariusza Kremla jest w pełnym toku. Według dobrze poinformowanych źródeł Rosja przeznaczyła na to olbrzymie środki. Analiza ostatnich wydarzeń świadczy o tym, że harmonogram wdrożenia operacji specjalnej „Prorosyjska Ukraina” jest skrupulatnie realizowany.

Pomagając Rosji w prowadzaniu wywrotowej działalności przeciwko Ukrainie, Wiktor Medwedczuk, oligarcha bliski Władimirowi Putinowi, lider prorosyjskiej organizacji Ukraiński Wybór i partii „Platforma Opozycyjna – za życie”, wezwał do stworzenia tzw. autonomicznego regionu Donbasu i zaproponował bezpośrednie negocjacje z przywódcami samozwańczych separatystycznych republik, będącymi rosyjskimi marionetkami, na temat rozwiązania konfliktu w Donbasie. Stwierdził również, że terroryści ci zgadzają się pozostać częścią Ukrainy na zasadzie federacji. Powiedział: „Zakłada się, że organy samorządowe będą działać [w regionie] – parlament, rząd i inne, które będą zarządzać w Donbasie”.

Co ciekawie, Ihor Kołomojski, oligarcha, szara eminencja w otoczeniu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, mówi z Medwedczukiem i Kremlem jednym głosem. W wywiadzie udzielonym Soni Koszkinej, redaktor naczelnej portalu LB.ua, powiedział wprost, że Putin nie wpływa na Donbas, a Ukraina powinna negocjować bezpośrednio z marionetkami Kremla w samozwańczych republikach.

Andrij Portnow, zbiegły do Wiednia prawnik z zespołu byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, który popiera kandydata na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, zaproponował rozprawienie się wszystkimi możliwymi metodami – m.in. używając przemocy fizycznej i wszczynając postępowania karne – ze zwolennikami Petra Poroszenki [zwolennikami integralnej i unitarnej Ukrainy].

Dobrze poinformowane źródła twierdzą, że Kreml przeznaczył na projekt „Prorosyjska Ukraina” 500 mln USD i jest gotowy przekupić przed wyborami parlamentarnymi kluczowych graczy ukraińskiej sceny politycznej. Według planu Kremla politycy i działacze, którzy pozostaną nieprzekupni, będą pacyfikowani przemocą lub wszczynanymi przeciwko nim postępowaniami karnymi.

PRZECZYTAJ:

Warsaw Institute: Putin rozgrywa Zełenskiego (warunki berlińskie)

Ukraiński politolog Taras Berezowiec na swoim konto w Telegram oświadczył, że od zeszłego roku rosyjskie służby specjalne negocjują ze świtą Wołodymyra Zełenskiego. O tym poinformował ukraiński kanał Priamyj.

Począwszy od jesieni 2018 r. przedstawiciele rosyjskich służb specjalnych zaczęli aktywnie nawiązywać kontakty z najbliższym otoczeniem Wołodymyra Zełenskiego.

Politolog twierdzi, że informują o tym dwa źródła w ukraińskich strukturach państwowych i służbach specjalnych.

Wtedy Zełenski oficjalnie nie zamierzał nawet kandydować na prezydenta. Wiadomo co najmniej o dwóch przedstawicielach ze świty Zełenskiego, z którymi negocjowali oficerowie rosyjskiego wywiadu.

Celem kontaktów było uzyskanie zgody na informowanie o planach udziału w kampanii wyborczej i gotowości do współpracy, gdyby Zełenski został wybrany na prezydenta Ukrainy. Jeden z kontaktowców, z którymi negocjowali Rosjanie, zajmuje teraz wysokie stanowisko w układzie nowych władz.

Przypomnijmy, ukraiński portal „Mirotworec”, specjalizujący się w publikacji danych „osób, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa” i pochodzących z przecieków dokumentów dotyczących bezpieczeństwa Ukrainy, zwrócił się do Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oraz Rady Najwyższej Ukrainy i zaapelował o zweryfikowanie źródeł finansowania kampanii wyborczej kandydata na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zeleńskiego.

PRZECZYTAJ:

Dyplomata: Przez wiele lat Zełenski współpracował z Medwedczukiem, bliskim przyjacielem Putina

Eksperci twierdzą, że mają dowody, że w lutym 2019 r. pewien Andriej Pinczuk, oficer Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej polecił Dmitrijowi Chawczence, który jest właścicielem giełdy kryptowalut WEX i bojownikiem nielegalnych formacji zbrojnych okresowe przeprowadzanie operacji prania pieniędzy w celu sfinansowania kampanii wyborczej kandydata na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Pod koniec maja ukraińscy dziennikarze kilkakrotnie zauważyli w pobliżu Administracji Prezydenta Ukrainy samochód multimiliardera Wiktora Pinczuka, zięсia drugiego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy.

Ten fakt spowodował falę krytyki i komentarzy w sieciach społecznościowych, ponieważ podczas kampanii wyborczej Zełenski obiecał przejrzystą i otwartą politykę i twierdził, że zrezygnuje z praktyki zawierania umów za kulisami. Z kolei, dziennikarze wysłali apel skierowany do Zełenskiego i Pinczuka z prośbą o wyjaśnienie, o czym rozmawiano na tych spotkaniach i jakie porozumienia zostały osiągnięte.

W odpowiedzi na społeczne niezadowolenie Administracja Prezydenta Ukrainy zorganizowała briefing dla dziennikarzy podczas którego Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmowy podczas spotkań z Pinczukiem dotyczyły powrotu byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy do grupy reprezentantów Ukrainy w negocjacjach Trójstronnej grupy kontaktowej w Mińsku.

Powrót Pinczuka i Kuczmy do formatu negocjacji pokojowych powoduje uzasadnione obawy społeczeństwa, ponieważ może to doprowadzić do zawarcia pokoju na warunkach Putina, czyli do kapitulacji Ukrainy. Jeszcze na początku 2017 r. multimiliarder Wiktor Pinczuk w artykule opublikowanym na łamach „Wall Street Journal” stwierdził, że wybór Trumpa w USA i wzmacnianie się populizmu w Europie zmuszają Ukrainę do „bolesnych kompromisów”, więc, jego zdaniem Ukraina powinna zrezygnować z aspiracji wstąpienia do NATO i UE, zobowiązać się do neutralności, ale jednocześnie postarać się o gwarancje bezpieczeństwa. To jest dokładnie to, czego Putin domagał się od wiosny 2014 roku.

Szef Administracji Prezydenta Ukrainy i prawnik Kołomojskiego Andrij Bohdan, zaraz po nominacji na wysokie stanowisko powiedział, że kwestia zawarcia układu pokojowego z Rosją może zostać poddana pod referendum ogólnokrajowe, więc istnieją uzasadnione podejrzenia, że pod pozorem porozumień pokojowych prorosyjskie marionetki przygotowują Ukrainę do kapitulacji i zmiany kierunku polityki zagranicznej. Istotą manipulacji jest to, że ludzie mogą nie rozumieć, że pytanie poddane referendum prowadzi kraj do poddania się agresorowi, bowiem sama kapitulacja zostanie przedstawiona ludziom jako „wielki sukces” negocjacji pokojowych.

„Jestem gotów stracić swoją popularność, swoje notowania. Jestem gotów stracić swoje stanowisko, byle tylko nastał pokój” – powiedział podczas przemówienia unauguracyjnego Zełenski.

PRZECZYTAJ:

Prorosyjskie siły chcą oszukać Ukraińców. Prezydent Zełenski i przyjaciel Putina Medwedczuk mówią jednym głosem w sprawie pokoju z Rosją

Prorosyjska organizacja Wiktora Medwedczuka Ukraiński Wybór od lat opracowywała pomysły, w celu oszukania wielkiej części ukraińskiego społeczeństwa podczas manipulacyjnego referendum. Wraz z dojściem do władzy Zełenskiego siły prorosyjskie postanowiły wdrożyć te idee. Chcą wyeliminować ukraińską niepodległość przy pomocy cynicznych manipulacji opinią publiczną podczas wyborów i referendów.

Znaczna część ukraińskiego społeczeństwa kategorycznie odrzuca taką zdradliwą politykę a dowódca Ochotniczego Korpusa Ukraińskiego Prawy Sektor Dmytro Jarosz powiedział, że jeśli Zełenski zdradzi Ukrainę, to straci nie stanowisko, ale życie – będzie wisiał na drzewie w centrum Kijowa.

Możliwe, że właśnie taki scenariusz jest najbardziej pożądany dla Kremla, ponieważ od czasu Rewolucji Godności na Ukrainie Putin z maniakalnyn uporem dokłada wszelkich starań, aby rozpalić wojnę domową w samym sercu Ukrainy – w Kijowie. Jeśli Zełenski nie zrezygnuje z haniebnych idei o kapitulacji pod pozorem porozumień pokojowych z Rosją, na Ukrainie może rozpocząć się prawdziwa wojna domowa. W tych warunkach Putin będzie zwycięzcą przy wdrażaniu dowolnego z możliwych scenariuszy.

Priorytetowym zadaniem społeczności międzynarodowej jest przekonanie nowo wybranego prezydenta Ukrainy, aby nie ulegał próbom wymiany niepodległości na pokój. Jeśli społeczność międzynarodowa potrafi przekonać Zełenskiego, że nie warto rezygnować z niezależności w zamian za pokój, może to zapobiec wybuchowi prawdziwej wojny domowej na wschodzie kontynentu europejskiego.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Realizacja scenariusza Kremla na Ukrainie jest w pełnym toku

Zełenski usiłuje skomplikować proces integracji euroatlantyckiej Ukrainy? Сhce przeprowadzić referendum o przystąpieniu do NATO