Premier Polski Mateusz Morawiecki skrytykował Unię Europejską za słabe stanowisko i niezdecydowanie w procesie zwiększania presji sankcyjnej na reżim Putina w Federacji Rosyjskiej.

„Codziennie setki tys. Ukraińców budzi się ze strachem czy nad ich domy nie nadlatują rosyjskie samoloty, a w Europie loteria…raz zapowiedź mocniejszych sankcji, następnego dnia głosy, by nie przesadzać. Putin podpalił całą Ukrainę, a Europa się zastanawia, czy koc gaśniczy wystarczy”

napisał prezes rady ministrów Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Przypomnijmy, tydzień temu na łamach „Politico” Mateusz Morawiecki przedstawił 10-punktowy plan Polski, Słowenii i Czech na rzecz ratowania Ukrainy, który Unia Europejska musi wykonać, jeśli naprawdę chce zakończyć wojnę na wschodzie kontynentu.

„Posiadanie przez Rosję arsenału nuklearnego nie może usprawiedliwiać bierności. Musimy być świadomi tego zagrożenia, ale nie może nas ono powstrzymać. W przeciwnym razie Putin pójdzie dalej”

– napisał Morawiecki.

Premier RP wezwał Europę do przebudzenia.

„Co zrobimy, jeśli Putin w następnej kolejności sięgnie po Kiszyniów, stolicę Mołdawii? Albo zaatakuje Wilno i Warszawę? A jeśli chce zająć Helsinki? Czy zaczniemy poważnie traktować to zagrożenie dopiero wtedy, gdy wyśle czołgi do Berlina?”

– pyta szef rządu polskiego.

Premier Mateusz Morawiecki wspólnie z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim oraz premierem Czech Petrem Fialą i premierem Słowenii Janezem Janszą opracowali 10-punktowy plan. Wcześniej wspólnie odwiedzili Kijów, gdzie zapoznali się z sytuacją w stolicy europejskiego kraju, który stał się ofiarą agresji hord Putina.

TEN PLAN PROPONUJE:

  1. Odcięcie wszystkich rosyjskich banków od systemu SWIFT;
  2. Azyl dla rosyjskich dezerterów;
  3. Walka z rosyjską propagandą;
  4. Blokada rosyjskich statków;
  5. Blokada rosyjskich TIR-ów;
  6. Sankcje na oligarchów i ich otoczenie;
  7. Zawieszenie wiz do Europy dla wszystkich Rosjan;
  8. Sankcje na członków partii Jedna Rosja;
  9. Zakaz eksportu technologii, które mogą być użyte w wojnie;
  10. Wykluczenie Rosji z wszelkich działań międzynarodowych.

Szef polskiego rządu jest przekonany, że realizacja tego planu jest nie tylko możliwa, ale wręcz konieczna i wzywa elity krajów europejskich do odwagi, by nie odwrócić się od cierpienia Ukrainy i stawić czoło temu historycznemu wyzwaniu.

Źródło: Politico, Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Mateusz Morawiecki: Rosyjski neoimperializm odradza się na naszych oczach i destabilizuje sytuację Europy