Polska, Czechy i Słowenia przygotowały 10-punktowy plan, które Unia Europejska musi wykonać, jeśli naprawdę chce zakończyć wojnę na wschodzie kontynentu – oświadczył premier Polski Mateusz Morawiecki na łamach „Politico”.

„Posiadanie przez Rosję arsenału nuklearnego nie może usprawiedliwiać bierności. Musimy być świadomi tego zagrożenia, ale nie może nas ono powstrzymać. W przeciwnym razie Putin pójdzie dalej”.

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

Premier RP wezwał Europę do przebudzenia.

„Co zrobimy, jeśli Putin w następnej kolejności sięgnie po Kiszyniów, stolicę Mołdawii? Albo zaatakuje Wilno i Warszawę? A jeśli chce zająć Helsinki? Czy zaczniemy poważnie traktować to zagrożenie dopiero wtedy, gdy wyśle czołgi do Berlina?”

– pyta szef rządu polskiego.

Premier Mateusz Morawiecki wspólnie z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim oraz premierem Czech Petrem Fialą i premierem Słowenii Janezem Janszą opracowali 10-punktowy plan. Wcześniej wspólnie odwiedzili Kijów, gdzie zapoznali się z sytuacją w stolicy europejskiego kraju, który stał się ofiarą agresji hord Putina.

TEN PLAN PROPONUJE:

  1. Odcięcie wszystkich rosyjskich banków od systemu SWIFT;
  2. Azyl dla rosyjskich dezerterów;
  3. Walka z rosyjską propagandą;
  4. Blokada rosyjskich statków;
  5. Blokada rosyjskich TIR-ów;
  6. Sankcje na oligarchów i ich otoczenie;
  7. Zawieszenie wiz do Europy dla wszystkich Rosjan;
  8. Sankcje na członków partii Jedna Rosja;
  9. Zakaz eksportu technologii, które mogą być użyte w wojnie;
  10. Wykluczenie Rosji z wszelkich działań międzynarodowych.

Szef polskiego rządu jest przekonany, że realizacja tego planu jest nie tylko możliwa, ale wręcz konieczna i wzywa elity krajów europejskich do odwagi, by nie odwrócić się od cierpienia Ukrainy i stawić czoło temu historycznemu wyzwaniu.

Źródło: Politico, Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Mateusz Morawiecki: Rosyjski neoimperializm odradza się na naszych oczach i destabilizuje sytuację Europy