– Sojusz z USA jest silny, czynimy wszystko, jako władze Rzeczypospolitej, żeby budować amerykańskie przewodnictwo w zakresie bezpieczeństwa – podkreślał Prezydent Andrzej Duda po rozmowach z przywódcą Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Bidenem.

– Wzmacniamy i nadal chcemy wzmacniać te więzi współpracy i przyjaźni polsko–amerykańskiej, uważając je za ważną, może fundamentalną gwarancję naszego bezpieczeństwa, a również i rozwoju gospodarczego – ocenił Prezydent podczas dzisiejszej wypowiedzi dla mediów.

Prezydent relacjonował też, że prosił Joe Bidena o przyspieszenie realizacji zamówień zestawów Patriot, wyrzutni HIMARS, samolotów F–35 i czołgów Abrams.

– Prosiłem o przyspieszenie realizacji tych zamówień, jeżeli to możliwe, co oczywiste, po to żeby wzmocnić nasze bezpieczeństwo – podkreślił.

– Dziś, co bardzo ważne dla mnie, Prezydent Biden po raz kolejny zdecydowanie podkreślił, że niezależnie od wszystkich okoliczności art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego – mówiący o kolektywnej obronie w przypadku ataku na którekolwiek państwo członkowskie – stuprocentowo wiąże i zapewnia każdemu państwu członkowskiemu bezpieczeństwo. To gwarantują Stany Zjednoczone i wszyscy inni członkowie Sojuszu – mówił Andrzej Duda.

– Myślę, że dla nas Polaków w tej sytuacji, którą mamy dzisiaj w naszej części Europy, w dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę, to jest element bardzo ważny – zaznaczył.

Źródło: Prezydent.pl

PRZECZYTAJ: