Cztery lata temu redaktor naczelny portalu Jagiellonia opublikował artykuł pt. „Spójrzcie na ruiny Syrii, oto co czeka Europę, jeśli nie potrafimy powstrzymać Rosji”, w którym przewidział, że jeśli Rosja nie zostanie prewencyjnie zmuszona do prowadzenia pokojowej polityki zagranicznej, Putin rozpęta agresję na niepodległe kraje Europy i zastosuje brutalną „taktykę syryjską” z użyciem zakrojonych na dużą skalę bombardowań, w wyniku których całe miasta zostaną obrócone w gruzy. Wielu ekspertów nie traktowało wówczas poważnie takich ostrzeżeń, ale niestety prawie wszystkie scenariusze, przed którymi ostrzegaliśmy, stały się rzeczywistością.

Od 2014 roku nasz portal codziennie bił na alarm, demaskując zbrodniczą ideologię raszyzmu i putinizmu. Każdego dnia staraliśmy się zwrócić uwagę na poważne zagrożenia, jakie stwarza kremlowska klika dla całej ludzkości, ale nikt nie traktował naszych ostrzeżeń poważnie… Tragedii można było zapobiec, ale nikt nie chciał wierzyć i słyszeć… Teraz widzimy straszne konsekwencje takiej krótkowzroczności i bierności społeczności światowej. Jest to tragedia spowodowana polityką ustępstw i „nieprowokowania” Rosji, która jeszcze bardziej rozzuchwala Putina – najpodlejszego, najokrutniejszego i najbardziej obrzydliwego dyktatora wszechczasów i narodów.

Miesiąc temu nadeszła godzina Ukrainy – rozpoczęła się brutalna agresja na kraj, który uniemożliwia opętanemu Putinowi realizację maniakalnej idei odrodzenia rosyjskiego imperium zła i przywrócenia żelaznej kurtyny czyli stalinowskiej strefy wpływów w Europie.

Krwawy kremlowski maniak, czując całkowitą bezkarność za najcięższe zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione na jego rozkazy w Czeczenii i Syrii, grożąc Zachodowi użyciem broni jądrowej, rozpoczął bezwzględną i okrutną wojnę z całym narodem ukraińskim.

Dziś, za pomocą ataków rakietowych, bombardowań lotniczych i ostrzału artyleryjskiego, całkowicie zniszczył liczące 450 tys. mieszkańców ukraińskie miasto Mariupol. Każdego dnia nieludzka kremlowska bestia bombarduje dzielnice mieszkalne, szpitale, szkoły, przedszkola i obiekty kulturalne w Charkowie, Czernihowie, Sumach i Kijowie. Celowo strzela do cywilów, którzy ustawiają się w kolejkach po żywność i pomoc humanitarną. Każdego dnia obrzydliwy kremlowski łajdak świadomie, celowo i bezlitośnie zabija dzieci, kobiety i osoby starsze. Popełnia najcięższe zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

PRZECZYTAJ:

Barbarzyńcy Putina zabijają dzieci i kobiety, niszczą szpitale, szkoły i bloki mieszkalne

The Guardian zidentyfikował pięć kluczowych elementów działań militarnych Rosji w Syrii, które zostały przeniesione na Ukrainę.

1. BLOKOWANIE MIAST, DZIELNIC, KTÓRE SIĘ NIE PODDAJĄ

Hordy syryjskich i rosyjskich zbrodniarzy wojskowych oblegały kilka miast w Syrii, aby przetrzymywać cywilów jako zakładników i zagłodzić ich. Największym było oblężenie Aleppo – miasta liczącego ponad 2 miliony mieszkańców – w 2016 roku. Teraz to samo dzieje się w Mariupolu, gdzie wojska rosyjskie zbliżają się do oddziałów ukraińskich, próbując wcisnąć je między front a morze. Przy zwiększonej presji militarnej na miasto cywile mają zakaz podróżowania, infrastruktura cywilna staje się celem, a życie staje się codzienną grą ze śmiercią.

2. ZNISZCZENIE INFRASTRUKTURY CYWILNEJ

Zarówno w Syrii, jak i na Ukrainie Rosja i jej sojusznicy celowali w obiekty cywilne niezbędne do funkcjonowania społeczności – gdzie zwykli ludzie udają się po opiekę medyczną, edukację, żywność i inne niezbędne artykuły. W Syrii uszkodzone zostały wodociągi, gazociągi oraz środki wytwarzania i dostarczania energii elektrycznej. Na Ukrainie elektrownia na wschodzie została zaatakowana, zanim Rosja rozpoczęła swoją zakrojoną na pełną skalę inwazję, a usługi gospodarki komunalnej (użyteczności publicznej) w całym kraju zostały zakłócone.

3. AKTYWNE UŻYCIE NIEWYBREDNEJ BRONI NA MASOWĄ SKALĘ

Na Ukrainie wojska rosyjskie użyły niewybrednej broni na masową skalę, ostrzeliwując dzielnice mieszkalne miast i wsi, zamieniając je w ruiny. Największe zniszczenia nastąpiły na terenach Mariupola, gdzie pożary po bombardowaniach spowodowały jeszcze większe zniszczenia. Znów wyraźne echo Syrii – nagrania ruin Mariupola przypominają wideo ze zrunowanego syryjskiego Aleppo.

4. STRZELANIE DO KORYTARZY HUMANITARNYCH

Zarówno w Syrii, jak i na Ukrainie Rosja rzekomo oferuje drogi ucieczki z obszarów obleganych lub pod ciężkim ostrzałem, by w ostatniej chwili okradać ludność cywilną z szansy bezpiecznego przejścia na obszary poza konfliktem. Oznacza to, że rosyjscy zbrodniarze wojenni podstępnie ostrzeliwują cywilów, którzy próbują wydostać się ze strefy aktywnych działań wojennych wzdłuż wcześniej uzgodnionych „zielonych korytarzy”.

5. TOTALNA DEZINFORMACJA O WOJNIE

Rosja konsekwentnie zaprzeczała i błędnie informowała o ofiarach cywilnych i zbrodniach wojennych. Do tej pory Rosja nie przyznała się do zabicia ani jednego cywila w Syrii. Od czasu inwazji na Ukrainę jej wewnętrzna machina propagandowa została jeszcze bardziej ocenzurowana, zabraniając nawet prostej prawdy nazwania inwazji wojną, zastępując ją słowem „operacja specjalna”. Krwawy maniak Putin bezwstydnie i cynicznie kłamie, że jego żołnierze walczą o „denazyfikację” kraju, którego prezydentem jest Władimir Zełenski, Żyd wybrany przez 73 proc. ukraińskich wyborców.

PRZECZYTAJ:

„Nowa Norymberga”! Brytyjscy politycy żądają postawienia Putina przed sądem

„Zmusimy Rosję ponieść odpowiedzialność za krwawy terror” – prokuratura Ukrainy

OPINIA REDAKCJI: ROSJA PO OBALENIU PUTINA.
JAKIE WARUNKI MUSIAŁBY SPEŁNIĆ KREML, ABY LICZYĆ NA ZNIESIENIE SANKCJI?

Podczas gdy Siły Zbrojne Ukrainy będą bezlitośnie niszczyć armię rosyjską, atomowe sankcje muszą wzrastać wykładniczo. Nie ma sensu negocjować z Putinem i jego poplecznikami. Negocjować można wyłącznie z tymi, którzy przyjdą ich zastąpić. Rosyjska gospodarka umiera, Siły Zbrojne Ukrainy niszczą armię rosyjską.

Społeczność światowa powinna pomyśleć o warunkach, jakie Kreml będzie musiał spełnić po obaleniu Putina, aby Rosja powróciła do rodziny cywilizowanych narodów świata.

  1. Międzynarodowy Trybunał. Głównym warunkiem złagodzenia sankcji powinno być żądanie oddania kremlowskiego dyktatora i jego popleczników przed międzynarodowy wymiar sprawiedliwości.
  2. Denuklearyzacja Federacji Rosyjskiej. Następnym warunkiem ma być rezygnacja Moskwy z broni jądrowej.
  3. Deputinizacja Federacji Rosyjskiej. Konieczne jest żądanie, aby Rosja na zawsze porzuciła zbrodniczą imperialną politykę ekspansjonizmu oraz potępiła i na zawsze odrzuciła dziedzictwo rosyjskiego imperializmu, bolszewizmu, stalinizmu, putinizmu, raszyzmu i eurazjatyzmu we wszystkich jego przejawach. Deimperializacja putinowszko-raszystowskiej Rosji powinna przebiegać według wzoru denazyfikacji nazistowskich Niemiec.
  4. Geopoiltyczna transformacja Euroazji. Putin otwórzył geopolityczną puszkę Pandory. Krym, Donbas, Abchazja, Osetia Południowa, Naddniestrze – wszystkie te terrorystyczne enklawy muszą zostać powrócone w skład Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Putin chciał kwestionować nienaruszalność granic w Europie? Ok! W takim razie konieczne jest rozpoczęcie dyskusji na temat demilitarizacji i statusu obwodu kaliningradzkiego, na temat statusu Królewca! Co więcej, musimy żądać, żeby narody znajdujące się pod rządami Federacji Rosyjskiej mieli możliwości wolnego i demokratycznego rozwoju suwerenności i tożsamości narodowej w ramach prawdziwej federalizacji Rosji. Wszystkie narody mają prawo do samostanowienia. Jest to podstawowa zasada prawa międzynarodowego.

Spełnienie właśnie takich wymagań społeczności międzynarodowej byłoby odpowiednim warunkiem zniesienia sankcji wobec postputinowskiej Rosji. Do tego powinna dążyć społeczność światowa. To kwestia bezpieczeństwa europejskiego i globalnego. Każdy przyszły agresor, który zagraża demokracji i światowemu bezpieczeństwu, powinien wiedzieć, że zostanie surowo ukarany. Zbrodniczy imperializm rosyjski musi być potępiony na wieki wieków.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Rosja jest nowotworem tego świata

Biden: Putin to prawdziwy zbir i morderczy dyktator

Senat USA jednogłośnie ogłosił Putina zbrodniarzem wojennym