Hiszpańska Gwardia Cywilna skonfiskowała kilku osobom, podejrzanym o wspieranie radykalnej organizacji katalońskich separatystów Tsunami Democratic, nagrania audio, z których wynika, że w tzw. proces niepodległościowy Katalonii prawdopodobnie była zaangażowana Rosja – poinformowała w środę TV.

– „Grupa rosyjska” miała zaoferować separatystom wsparcie wojskowe – 10 tys. żołnierzy, co mogłoby doprowadzić do konfliktu zbrojnego w Hiszpanii

– podała telewizja hiszpańska Antena3.

Zgodnie z nagraniami, do których miała dostęp Antena3, na jesieni 2017 r. Rosja zaoferowała byłemu premierowi Katalonii Carlesowi Puigdemontowi 10 tys. żołnierzy oraz spłacenie długu Katalonii, ale „Puidgdemont się bał”. „Powiedzieli mu, ze zrobią z Katalonii druga Szwajcarię”.

PRZECZYTAJ:

Europa na celowniku Kremla. Ukryta wojna Putina przeciwko Zachodowi

Dugin: Rosyjski car powinien stać się carem ogólnoeuropejskim [WIDEO]

Ukryta wojna przeciwko Zachodowi. We francuskich Alpach znaleziono „bazę rosyjskich sabotażystów z supertajnej jednostki specjalnej GRU”

Według Anteny3, do wsparcia wojskowego miałoby dojść po ogłoszeniu przez Puidgdemonta niepodległości Katalonii.

– W razie akceptacji (takiego scenariusza) ze strony byłego szefa rządu, do regionu zostałoby wysłanych 10 tys. żołnierzy – poinformowała telewizja. – To najprawdopodobniej doprowadziłoby do tragicznych wydarzeń, do konfliktu zbrojnego z Hiszpanią i ofiar śmiertelnych – dodała.

Do śledztwa policji doszło po wykryciu transferów pieniężnych regionalnego rządu dla organizacji bliskich radykalnym Komitetom Obrony Republiki (CDC), domagającym się natychmiastowego powołania niepodległej republiki Katalonii. Policja interweniowała po kilku miesiącach podsłuchów telefonicznych.

We wtorek doszło do zatrzymania byłego działacza Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC), osoby bliskiej byłemu premierowi Puidgdemontowi, Xaviera Vendrella, biznesmena, milionera Davida Madi, a także odpowiedzialnego za secesyjne kampanie promocyjne, Oriola Solera. Są oni podejrzani o wspieranie Tsunami Democratic, radykalnego ruchu separatystycznego, który w 2019 r. doprowadził do zablokowania lotniska w Barcelonie, autostrady łączącej Hiszpanię z Francją, a także gwałtownych zamieszek w centrum Barcelony.

W środę policja zatrzymała ponad 20 przedsiębiorców podejrzanych o wspieranie Tsunami Democratic oraz zrewidowała 31 mieszkań. Śledztwo trwa nadal i oczekuje się dalszych zatrzymań – poinformowała Antena3.

Źródło: Belsat.eu, PAP

ZOBACZ TAKŻE:

„Systema”. Tajna armia Putina w Europie

Rosyjski niedźwiedź staje się bardziej bezczelny – The Washington Post

Idąc za przykładem Francji, Rosja planuje zdestabilizować całą Europę – SBU

Systema – sabotażyści, prowokatorzy, szpiedzy. V kolumna Putina chce zdestabilizować Europę

Nacjonaliści, puczyści, terroryści: Niebezpieczne serbskie związki prokremlowskich pseudonarodowców

„Russkij mir” w centrum Paryża. Prorosyjscy terroryści z Donbasu w szeregach SB ruchu „żółtych kamizelek”

Rosyjski ślad w protestach „żółtych kamizelek”: zwolennicy Dugina, Kalinka Malinka i język rosyjski na ulicach Paryża