NA FOTO: DENIS RIAUZOW, GŁÓWNY INSTRUKTOR MOSKIEWSKIEGO HOLDINGU OCHRONY „WOŁK”, BYŁY ŻOŁNIERZ SIŁ SPECJALNYCH

„Jest to okropny sen każdego zachodniego rządu: rosyjscy bojownicy we własnym kraju. Sabotażyści, prowokatorzy, szpiedzy. Coś, co wydaje się fantastyką, w Szwajcarii stało się rzeczywistością”

pisze Fabian Eberhard, dziennikarz szwajcarskiego wydania „Blick”.

PRZECZYTAJ:

„Systema”. Tajna armia Putina w Europie

„Przez kilka lat państwo rosyjskie celowo tworzyło tutaj wrogie „komórki śpiące”. W tym celu Moskwa korzysta ze szkół sportowych w Zurychu, Bernie i Lugano, gdzie prowadzi szkolenia z rosyjskiej sztuki walki »Systema«. Na tzw. „warsztaty” do Szwajcarii przyjeżdżają emerytowani żołnierze elitarnych oddziałów rosyjskich służb specjalnych”

– opowiada autor artykułu.

„Fragmenty poufnego dokumentu sporządzonego przez szwajcarską Federalną Służbę Wywiadowczą (NDB) świadczą o poważnym niebezpieczeństwie ze strony Wschodu. Zgodnie z dokumentem, jednym z zadań sieci (klubów rosyjskiej sztuki walki – red.) »Systema« jest „pomnażanie uzbrojonej mocy (…) przy pomocy niezidentyfikowanej jednostki”. Cel: „prowokowanie zamieszek i destabilizacji w regionie docelowym” oraz rekrutacja „przyszłych elitarnych bojowników”. NDB pisze o finansowym i ideologicznym wpływie rosyjskich władz”

– informuje dziennikarz.

PRZECZYTAJ:

Idąc za przykładem Francji, Rosja planuje zdestabilizować całą Europę – SBU

Eberhard nazywa sieć klubów rosyjskiej sztuki walki „Systema” piątą kolumną Putina w Szwajcarii.

Wysoko wykwalifikowani instruktorzy „Systemy” są wysyłani do Europy Zachodniej przez moskiewski holding ochrony „Wołk” (pol. Wilk). Jego główny instruktor Denis Riauzow regularnie trenuje w Zurychu i Lugano, mówi artykuł.

„Riauzow był żołnierzem sił specjalnych. (…) Co więcej, Stany Zjednoczone nałożyły sankcje przeciwko Riauzowowi w związku z jego separatystyczną działalnością na wschodzie Ukrainy”

– podkreśla dziennikarz.

Emerytowani żołnierze rosyjskich sił specjalnych w ostatnich latach przeprowadzili szkolenia w szkołach sztuk walki „Systema” w Bernie, między innymi Władimir Wasiljew i Michaił Riabko. „Ten ostatni jest podobno do dziś bliski doradca rosyjskiego ministra sprawiedliwości, a zatem jest bezpośrednio podporządkowany Putinowi” – pisze gazeta.

PRZECZYTAJ:

Rosyjski niedźwiedź staje się bardziej bezczelny – The Washington Post

Dokument NDB, – kontynuuje Eberhard, – zawiera informację o liderze szwajcarskiej sieci rosyjskiej sztuki walki „Systema”. Ten człowiek prowadzi klub sztuk walki w Regensdorfie i jest uważany za centralną postać. Redakcja posiada fotografie potwierdzające jego powiązania z wysokimi rangą przedstawicielami rosyjskiej armii, świadczy Fabian Eberhard. Dziennikarz dodał też, że osoba ta spotkała się z Giennadijem Nikułowym, szefem moskiewskigo holdingu ochrony „Wołk”, który także jest pod sankcjami USA z powodu działalności separatystycznej na wschodniej Ukrainie.

Blick, tłum. Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Nacjonaliści, puczyści, terroryści: Niebezpieczne serbskie związki prokremlowskich pseudonarodowców