Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Andrus Ansip powiedział, że istnieją mocne dowody wskazujące, że Rosja jest głównym źródłem dezinformacji w Europie.

UE „wypowiedziała wojnę” dezinformacji przeprowadzonej przez Kreml w celu obrony wyborów do Parlamentu Europejskiego w przyszłym roku, donosi Daniel Boffey, dziennikarz The Guardian.

„Istnieją mocne dowody wskazujące, że Rosja jest głównym źródłem dezinformacji w Europie. Dezinformacja jest częścią rosyjskiej doktryny wojskowej i jej strategii dzielenia i osłabiania Zachodu. Rosja wydaje około 1,1 mld euro rocznie na prokremlowskie media. Istnieje również kremlowska »fabryka trolli« z siedzibą w Petersburgu oraz rosyjska armia botów”.

Andrus Ansip

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej

PRZECZYTAJ:

Ukryta wojna przeciwko Zachodowi. Doktryna generała Gierasimowa

Komisja stwierdziła, że stworzy system szybkiego ostrzegania w celu wykrywania dezinformacji, aby pomóc państwom członkowskim UE. Na ten cel zostanie przeznaczone około 5 milionów euro.

Przypomnijmy, komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, Mariya Gabriel utożsamia wysiłki UE w walce z kremlowską dezinformacją z wojną.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Jak rozpoznać ruskiego trolla?

Targalski: Łubianka nadchodzi w szacie patrioty

„Rosjanin jest największym i najbardziej bezczelnym kłamcą na świecie”.

Iwan Turgieniew

Pisarz rosyjski

„Nie mogę zrozumieć charakteru rosyjskiego. Rosjanin kłamie patrząc w twoje oczy, i wiedząc, że widzisz to kłamstwo, on wcale się nie wstydzi. Wydaje mi się, że Rosjanin w ogóle nie wie, co to wstyd”.

Theodore Roosevelt

Dwudziesty szósty prezydent USA

„W Rosji, szczerość uważają za szaleństwo. To jest rozsądne! W istocie! Przecież całe rosyjskie życie we wszystkich sferach — to nieustanny zamach na prawdę. Dla Rosjan zdrajcą jest ten, kto nie kłamie. Odrzucenie kłamstwa traktowane jest jako zdrada państwa”.

Astolphe de Custine

Francuski pisarz i podróżnik