Rząd rosyjski potajemnie finansował serwisy informacyjne w Europie Wschodniej, dyktując zawartość treści dla wydań, które zostały uznane za niezależne.

Pieniądze na wsparcie witryn były przekazywane za pośrednictwem firm poza Rosją na konto organizacji pozarządowej „Altmedia”, utworzonej w celu ochrony interesów użytkowników języka rosyjskiego w Estonii – informuje wydanie BuzzFeed powołując się na materiały sprawy karnej przeciwko 55-letniemu Rosjaninowi Aleksandrowi Korniłowowi, który był zaangażowany w założenie sieci medialnej „BALTNEWS” w krajach bałtyckich.

Wydanie twierdzi, że estońska i inne wersje stron internetowych „BALTNEWS” są w rzeczywistości narzędziami wojny informacyjnej Kremla, który dyktuje treść stron internetowych i często wzywa do publikacji antyamerykańskiej i antyzachodniej propagandy.

Estoński ekspert ds. Komunikacji strategicznej, Raul Rebane, zauważa, że rosyjskie wysiłki stały się „systematycznymi działaniami informacyjnymi na obcym terytorium, innymi słowy, wojną informacyjną”. Jego zdaniem rośnie presja informacyjna, której celem jest odwrócenie Estonii z zachodu na wschód.

Według BuzzFeed pieniądze na wsparcie prorosyjskich, antyzachodnich, antyamerykańskich witryn były przekazywane za pośrednictwem firm poza Rosją na konto organizacji pozarządowej „Altmedia”, stworzonej przez Korniłowa w 2010 roku w celu ochrony interesów rosyjskojęzycznych mieszkańców Estonii.

Pierwsza umowa została podpisana przez „Altmedia” z Media Capital Holding B.V. z siedzibą w Holandii, a poprzez szereg spółek-matek, należących do rosyjskiej dzisiejszej agencji propagandowej „Russia Today” – twierdzi BuzzFeed.

Kontrola podatkowa w Estonii ujawniła, że „Altmedia” otrzymywało ponad sto tysięcy dolarów miesięcznie od różnych firm powiązanych z rosyjską agencją prasową.

Zasady redakcyjne były kontrolowane przez Skype. BuzzFeed ma dostęp do wiadomości na czacie w Skype, gdzie Korniłow omawiał listę zatwierdzonych tematów z pracownikiem „Russia Today” Aleksandrem Swiazinem.

Sprawa karna przeciwko agentowi rosyjskiemu w Estonii doskonale ilustruje mechanizm i narzędzia rosyjskiej wojny hybrydowej i informacyjnej przeciwko Zachodowi.

Nawiasem mówiąc, na łamach polskiego portalu OKO.PRESS ukazał się artykuł pod tytułem „Rosyjską propagandę szerzą polskie portale. Znaleźliśmy 23 takie witryny!”, z treścią którego można zapoznać się TUTAJ>>> Gorąco polecamy uwadze czytelników!

Jagiellonia.org

Gepostet von Marek Sierant am Montag, 10. September 2018

ZOBACZ TAKŻE:

Imperium kłamstwa (wideo)

Wolność słowa czy wolność kłamstwa? Orientacja prorosyjska jest opcją zdrady

Putinowskie trolle kochają Rosję za pieniądze

Rosyjska „fabryka trolli”. Ukraiński Majdan obudził kremlowskich demonów kłamstwa

Wojna hybrydowa. Rosja wzmacnia swoje wpływy w Europie

Jak rozpoznać ruskiego trolla?