Połowa państw członkowskich UE nie sprzeciwia się złośliwemu rozprzestrzenianiu rosyjskiej dezinformacji i nie podejmuje środków zaradczych w odpowiedzi na kremlowskie poparcie na rzecz ekstremistycznych polityków – twierdzą eksperci projektu „Kremlin Watch”.

Projekt „Kremlin Watch” jest organizowany w oparciu o centrum badawcze „Europejskie Wartości” z siedzibą w Pradze. Niedawno eksperci projektu uruchomili portal, który zawiera największą otwartą bazę danych na temat hybrydowych ataków przeprowadzanych przez Rosję w Europie.

W ramach badania kraje zostały ocenione według trzech kryteriów:

– postrzeganie rosyjskiego wpływu przez społeczeństwo i państwo;

– konkretnych działań w celu zwalczania hybrydowych zagrożeń Kremla (tworzenie specjalnych organów, szkolenia umiejętności korzystania z mediów wśród ludności);

– działań służb specjalnych w celu odparcia tych zagrożeń.

W wyniku analizy powstała interaktywna mapa, dzięki której można dowiedzieć się, w jaki sposób ten lub inny kraj przeciwstawia się rosyjskiej agresji hybrydowej.

Według analityków, narzędzia, które Rosja wykorzystuje do wzmocnienia swojego wpływu na państwa europejskie, zależą od specyfiki kraju lub regionu. Na przykład w Europie Środkowej i Wschodniej wykorzystywane są więzi, które powstały w czasach sowieckich lub preferencje gospodarcze w zamian za usługi polityczne.

Najbardziej chronionymi krajami UE są Wielka Brytania, Szwecja i kraje bałtyckie. Na dnie rankingu są Cypr i Grecja, który okazały się wśród krajów, w których prawie nie zwraca się uwagi na ten problem. Sytuacja w Austrii na Węgrzech, w Luksemburgu, na Malcie, w Portugalii i Słowenii nie wygląda o wiele lepiej.

Raport grupy ekspertów projektu „Kremlin Watch” stwierdza, że polskie służby wywiadowcze doskonale zdają sobie sprawę z rosyjskich prób rozszerzenia swoich wpływów, dlatego Polska uważa współpracę z NATO i UE za swój priorytet, aktywnie angażując się w działania obu organizacji i poszukując ich pomocy, w tym w zakresie wywrotowego wpływu zagranicznych podmiotów. Kraj ma dwie jednostki STRATCOM w obrębie odpowiednich departamentów, jednak w polityce przeciwdziałania operacjom wpływu Polsce brakuje konceptualizacji.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Na celowniku Kremla

  

     

Ukryta wojna przeciwko Zachodowi. Doktryna generała Gierasimowa

Dorota Kania ujawnia: Tak działa rosyjska agentura. Wielka wojna dezinformacyjna przeciwko Polsce!

Rosyjska wojna hybrydowa. Polska obiektem ataku!

Wolność słowa czy wolność kłamstwa? Orientacja prorosyjska jest opcją zdrady

Komunikat ABW: Rosja prowadzi wojnę informacyjną przeciw Polsce

Reset 2.0? Putin kusi Europę. Raport Fundacji Warsaw Institute

ABW zatrzymało Rosjankę, która prowadziła w Polsce wojnę hybrydową!