Największe od czasów Leonida Breżniewa ćwiczenia wojskowe będą bardzo niepokojącym sygnałem dla całego świata.

W największych strategicznych dowódczo-sztabowych ćwiczeniach FR pod kryptonimem „Wostok-2018″, które odbędą się w sierpniu i wrześniu 2018 roku zaangażowane będą siły ze Wschodniego i Centralnego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej oraz Floty Północnej – informuje rosyjska agencja prasowa TASS. Weźmie w nich udział około 300 tysięcy wojskowych, jednostki z Chin i Mongolii oraz ponad tysiąc samolotów i śmigłowców.

Rosyjski ekspert wojskowy Paweł Felgenhauer komentując sytuację dla portalu Apostrophe nazwał manewry Federacji Rosyjskiej przygotowaniem do wojny światowej. 300 tysięcy żołnierzy – jasne świadectwo tego, ponieważ dla lokalnego konfliktu ta liczba żołnierzy nie jest potrzebna. W kolejnych ćwiczeniach na Kaukazie może uczestniczyć 400 tysięcy wojskowych, co oznacza, że liczba uczestników ćwiczeń zwiększa się z każdym rokiem.

„Oficjalnie Rosja przygotowywała się do wojny światowej przez co najmniej pięć lat”

– powiedział ekspert.

Co więcej, Felgenhauer uważa, że Rosja może rozpętać wojnę światową już wkrótce. Głównym wrogiem są Stany Zjednoczone, a także ich sojusznicy i satelity.

Z kolei, urzędnicy NATO uważają, że manewry „Wostok-2018” będą testem udziału Rosji w konflikcie na dużą skalę.

„Wostok-2018 wskazuje na rosyjskie przygotowania do konfliktów na dużą skalę, co wpisuje się w obraz, który obserwowaliśmy wcześniej – bardziej asertywna Rosja znacząco zwiększająca swój budżet obronny i swoją obecność wojskową”

– powiedział na Twitterze przedstawiciel NATO Dylan P. White.

Zaledwie rok temu cytowaliśmy ekspertów z amerykańskiej agencji analityczno – wywiadowczej Stratfor, którzy prognozowały, że manewry „Zapad-2017” są preludium większego konfliktu z NATO. Skala manewrów „Wostok-2018” potwierdza te wnioski.

Kreml dojrzał do konfliktu globalnego i grozi NATO wojną. Liczy, że państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego, obawiając się ataku nuklearnego, nie odważą się przeciwstawić rosyjskiej agresji w Europie Środkowo-Wschodniej.

ZOBACZ TAKŻE:

Szantaż! Moskwa grozi NATO bronią nuklearną

Moskwa rzuca miliardy dolarów na potrzeby wojny psychologicznej

Według poprzednich szacunków ekspertów, tworzone rosyjskie ugrupowanie do 2020 roku będzie całkiem przezbrojone i gotowe do zmasowanej inwazji na sąsiadujące kraje. Sądząc po składzie zjednoczeń wojskowych i tworzonej dla nich infrastrukturze, planowana głębokość inwazji w granicach 500 km.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Moskwa szykuje się do wojny na dużą skalę!

Rosyjska agresja na Ukrainę to część większego planu – Morawiecki

Rosyjskie zagrożenie! NATO nie będzie miało czasu, aby powstrzymać Rosję w razie inwazji – The Washington Post

Rosja szykuje się do wojny. Wzdłuż granicy z Ukrainą skoncentrowano kilka armii

Przekleństwo rosyjskiego ekspansjonizmu. Dlaczego Rosja przez stulecia prowadzi nieskończoną wojnę hybrydową przeciwko Zachodowi?