Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy nałożyła sankcje na sieć wpływów Putina na Ukrainie, w tym na środki masowego przekazu (środki rosyjskiej propagandy i dezinformacji), które są kontrolowane przez Wiktora Medwedczuka, przyjaciela Putina i najbardziej wpływowego prorosyjskiego polityka Ukrainy. Kanały telewizyjne „112 Ukraina”, NewsOne i ZIK stały się częściowo niedostępne we wtorek wieczorem 2 lutego. Wołodymyr Zełenski wprowadził w życie tą decyzję – czytamy na ofcjalnym serwisie internetowym Prezydenta Ukrainy.

„Przeciwko Ukrainie prowadzona jest wojna hybrydowa, w tym na polu informacyjnym. Musimy jej przeciwdziałać systemowo, aby chronić interesy państwa. Kolejnym ważnym i konsekwentnym krokiem jest wprowadzenie sankcji. Biorąc pod uwagę informacje Służby Bezpieczeństwa, a także liczne naruszenia przepisów w dziedzinie radiofonii i telewizji, odnotowane przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, SBU przedstawiła jej uzasadnione zalecenia podjęcia stosownej decyzji. […] Jest duża różnica między wolnością słowa a jawną antyukraińską retoryką. Wolność słowa kończy się tam, gdzie pojawiają się oznaki naruszenia integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy” – podkreślił szef SBU Iwan Bakanow.

Decyzja o nałożeniu sankcji na kanały telewizyjne 112-Ukraina, NewsOne i Zik, których oficjalnym właścicielem jest Taras Kozak, deputowany Rady Najwyższej z partii rosyjskich marionetek Opozycyjna Platforma – Za Życie, została przygotowana w całkowitej tajemnicy – pisze na swoim kanale Telegram Serhij Leszczenko, były poseł ukraińskiego parlamentu, były dziennikarz śledczy.

PRZECZYTAJ:

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na ukraińskich deputowanych związanych z rosyjskimi służbami specjalnymi

Według niego posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony zostało zwołane we wtorek o godzinie 19:00, aby podjąć błyskawiczną decyzję w momencie maksymalnego osłabienia prezydenta Rosji Władimira Putina przez konflikty wewnętrzne w Federacji Rosyjskiej w związku ze skazaniem Nawalnego.

„W momencie konsolidacji całego cywilizowanego świata przeciwko reżimowi Putina trudniej będzie mu podjąć ewentualne działania odwetowe wobec Ukrainy. Na decyzję wpłynęło także nawiązanie kontaktu z nową administracją Joego Bidena po rozmowie telefonicznej sekretarza stanu Tony’ego Blinkena z ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą”

– napisał Leszczenko.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska wyraziły poparcie dla wysiłków Kijowa w walce z agentami wpływu Kremla, którzy prowadzą wojnę informacyjną i psychologiczną przeciwko Ukrainie i Zachodowi.

„Stany Zjednoczone wspierają wczorajsze wysiłki Ukrainy mające na celu przeciwdziałanie złośliwemu wpływowi Rosji w celu ochrony jej suwerenności i integralności terytorialnej zgodnie z jej prawem. Musimy wszyscy współpracować, aby zapobiec wykorzystywaniu dezinformacji jako broni w wojnie informacyjnej przeciwko suwerennym państwom”

– czytamy w oświadczeniu Ambasady USA w Kijowie.

https://twitter.com/USEmbassyKyiv/status/1356962469617545216

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

„Orwell opisał, jak to działa”. Byli pracownicy rosyjskiej farmy trolli odsłonili kurtynę putinowskiego imperium kłamstw

Joe Biden: Jeśli wygram wybory, Ukraina stanie się priorytetem polityki międzynarodowej

Biden o Putinie: „Jeśli zostanę prezydentem USA, dni jego tyranii dobiegną końca”

The Hill: Biden może ożywić Europę Wschodnią i zmobilizować międzynarodowy front przeciwko rosyjskiej agresji